Skoči na vsebino

Trenutno igram [10/2023]


Priporočeni prispevki

Da strnem par mnenj o Baldur's Gate (1), ki ga igram v predpripravi na Baldur's Gate 3. Tako ali tako sem nekoč nameraval preigrati BG 1 in 2, posledično se mi je zdelo to najbolj smiselno storiti, preden igram trojko. Vem, da se igre medsebojno ne navežejo preveč, ampak kot rečeno: enkrat sem nameraval preigrat prva dela, zakaj ne pred trojko. Baldur's Gate 1 je sicer izšel leta 1998, ko sem bil star 7 let, zato ga (logično) nisem igral, vanj tako stopam nostalgično popolnoma neobremenjen. Igram sicer Enhanced Edition, za katerega pa berem, da je igralno sredico pustil v glavnem nedotaknjeno. Sicer sem zelo velik fan igranja iger takšne, kot so bile, torej se načeloma ne poslužujem rimasterjev, ampak tukaj je toliko quality-of-life izboljšav, ki so bile preprosto esencialne zame, med drugim denimo povečava fonta, ker na default fontu bi oslepel od naprezanja oči. Prav tako načeloma rimejke dojemam kot nove igre, zato če bo eventualno rimejk izšel – in me bo serija še držala, bom preigral tudi rimejk.

V glavnem: z igranjem sem pričel popolnoma brez predhodnega znanja, prav tako nisem bral navodil. Samo pred leti sem kupil igro na telefonu in jo malo sprobal, ampak zaradi majhnega ekrana niti približno nisem prišel do konca. Igranje je torej zame vsaj do neke mere blind. Z uvajanjem v mehanike težav nisem imel. Igra te z NPC-ji v varnem okolju precej prijazno uvede v igranje (pomoje to doda Enhanced Edition) in ti zasilno razloži par najpomembnejših mehanik, potem pa te pusti, da ostalo raziščeš sam. Kako se torej 1998 RPG s precej zastarelim D&D rule setom obnese? Pretty good, pretty good. Sicer so zelo jasni minusi: kot prvo mi je igra po svoje preveč bloated. Zaenkrat sem poleg prologue naselbine obiskal še dve mesti, karneval ob enem mestu, grad-postajališče na severu in ogromno divjine vmes. V prvi večji naselbini sem se spravil igrat, kakor pač igram RPG-je, torej zakoračil do vsake osebe in sprožil dialog. Po eni uri sem imel nebroj questov, raznih informacij, ki jih igra sicer pridno beleži (in še sam si lahko zapisuješ v beležko in zapisuješ stvari na zemljevid), novih poznanstev, novih companionsov in še kaj. Skratka čisto preveč, tako da sem začel počasi delat te (stranske) queste, da bi vse skupaj spravil v normalo. Poleg tega je boj malce nadležen in za polovico stvari imam filing, da se zgodijo po nekem naključju. Če bi želel mikromanedžirat vsak pretep, bi bil pol časa na tipki za pavzo. Na srečo res pridno rešujem queste, tako da imam like pravzaprav precej močne. Včeraj zvečer sem uletel v nek goblin camp (ne saj ne, pomoje niso bili zares goblini, ampak je zelo podobno sceni, ki jo opisujete za trojko) in je uletelo 30 goblinov, precej nepripravljenih za debato. Praktično brez težav sem jim zraidal cel kamp in jih vse pobil, tako da zaenkrat sem morda celo rahlo OP. Sem pa tik pred vstopom v rudnik železa, kjer se bo zgodba nadaljevala in za katerega me je že 30 NPC-jev opozorilo, da naj se ne šalim z njim, tako da najprej rešujem vse živo na površju, da lahko gremo potem rešit dungeon v rudniku.

Okej, štorija, dialogi, glavni del igre. Jah, Galko me je strašil, da bo mi glavni quest rudnik železa, kar se mi je zdelo malo hecno in sem se kar bal, da se bom zgodbovno dolgočasil, ampak na srečo je celotna intriga glede rudnika železa zelo zanimiva, tako da mi je v bistvu najboljši del zgodbe in ko rešujem kakšne side queste sem samo GTFO random revež, hočem huntat informacije o železu. V glavnem. Igrica ima zaenkrat dva glavna zapleta: prvi je to, da igraš v vlogi »Warda«, ki živi na nekem starodavnem gradu, kjer se lepo trenira v combatu, seksa mage bejbike, pije alkohol, vse, kar pač random junak RPG-ja počne. Potem pa totalna pizdarija: ko stopiš v dialog s krušnim očetom, ti ta pove, da je treba takoj pobegnit – nobenih pojasnil, poberi stvari in gremo. Z njim (bojda tudi nekim powerful magom) prideš iz gradu v gozd, kjer te obkoli par skrivnostnih figur in zahteva od očeta, da Warda izroči skrivnostni druščini. Ker se ne strinja, druščina začne metat čarovnije vanj. Oče ti ukaže, da pobegni, kar tudi storiš, njega pa ubijejo. Evo, prva intriga: kdo so bili morilci, zakaj so želeli igralni lik, zakaj so tako močni, da so brez težav porazili tvojega očeta, jakega maga, konec koncev pa tudi – kdo si ti oziroma zakaj naj bi bil karkoli posebnega? No, druga intriga pa se začne ko dosežeš prve naselbine, gostilne, prenočišča itd., kjer vsi NPC-ji jamrajo, da se nekaj dogaja z rudnikom železa, da njihovo orožje propada, razpada, ker se ne koplje dovolj železa, pa da vse skupaj drvi v katastrofo. Povrhu vsega je pomanjkanje železa vodilo v vse več banditov, ki na polno raidajo tudi na poti v Baldur's Gate (ba dum tsss), zato je mesto dvignilo most in začasno ni dostopno. Torej. Če bomo rešili intrigo z rudnikom železa, bomo morda dobrodošli v mestu. Idemo!

Se mi zdi, da se v igri vidi dosti vpliva neke politične filozofije, torej vprašanja upravljanja in ravnanja z viri. Zanimivo je videti, kako pomanjkanje enega vira vpliva na prebivalce, nekateri se zatečejo v kriminal, drugi ti železne reči prodajajo pod mizo, tretji so zaradi težav v rudniku izgubili svojce, četrti so znoreli in zdaj nori lutajo v gozdu za hišo (quest, ki ga ravno delam). Igra ima tudi nek tak H. P. Lovecraft vibe s to neznano grozo, da so ti ubili očeta in tebe predpostavili kot nek poseben lik, tebi pa se dobesedno niti ne sanja, za kaj naj bi šlo. Sicer pa ima igra res dober filing jesenskega pustolovljenja, zelo mi je všeč se zgubljat v gozdovih, kjer je res mapo pointsov of interest, tako da se včasih prav nervozno 5 minut šetaš po gozdu in ravnicah, kdaj bo izza ovinka prišel nek OP sovražnik in te napadel.

All in all mi je igra všeč. Saj kjerkoli berem, prvenec ocenjujejo kot krepko slabšega od BG 2, tako da me res zanima, kaj me čaka tam – ampak obenem je povsod pisalo, da se res splača prej igrat BG 1, ker igra poda nekaj nastavkov za zgodbo, ki zelo zviša uživanje v dvojki. Sicer pa je testament odličnosti tudi to, da vsak dan igram 2–3 ure igrico iz 1998, na katero nimam absolutno nula ništa zero nostalgičnih spominov.

  • Račka +1 5
Povezava do prispevka

Dober opis!


Še en testament kako sta prva dva baldurja res morda dva najboljša frpja vseh časov. Poročaj koliko časa boš rabil za prvi del, mogoče se ju še jaz lotim enkrat v prihodnosti :)


Se mi pa zdi, da sta to res dve igri, ki ju moraš igrati na PC (po možnosti na 55 inčnem OLED kot monitorju). Igranje na konzoli preprosto ni tako uživantsko, ker je vmesnik narejen prav za miško in tipkovnico. Doma imam tisto ps4 kolekcijo obeh igric na enem disku pa razmišljam da bi kar prodal. Ker ko bom šel igri ponovno igrati, ju sigurno ne bom igral na ps5, dvomim pa da bo imel kakršnokoli resno vrednost kdaj ta disk.

uredilo bitje Feget
Povezava do prispevka
Feget reče pred 48 minutami:

Se mi pa zdi, da sta to res dve igri, ki ju moraš igrati na PC (po možnosti na 55 inčnem OLED kot monitorju). Igranje na konzoli preprosto ni tako uživantsko, ker je vmesnik narejen prav za miško in tipkovnico. Doma imam tisto ps4 kolekcijo obeh igric na enem disku pa razmišljam da bi kar prodal. Ker ko bom šel igri ponovno igrati, ju sigurno ne bom igral na ps5, dvomim pa da bo imel kakršnokoli resno vrednost kdaj ta disk.

Itak, to je pure miška + tipkovnica igra. Dvomim, da bo PS4 remaster imel kakšno posebno vrednost ja. Ta cheap boxseti BG 1 + 2 CD verzije se na Ebayju konstantno prodajajo za do 5 €. Celo bigbox se dobi dokaj poceni, tale prodan listing je utopil bigbox BG 2 za 7 funtov

 

Itak je edini pravi BG za na polico v bigboxu, DVD škatlica ali PS4 remaster je fake & gay

Povezava do prispevka
Gost
Tema je zaprta za nadaljnje odgovore.
  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...