Skoči na vsebino

Vrtičkarji


Priporočeni prispevki

Douchebag reče pred 10 urami:

 

Torej tistih za 30eur iz bauhausa torej ne.

 

Škoda keša. Plus tisti plastični zatiči niso pol kurca vredni, ko je zadeva napolnjena. Našega sem moral zvezati z gurtno, da se ni enostavno razpadel.

 

Plastik fantastik sem zamenjal s parimi dilcami, nekaj v tem smislu:

 

 

kompostiranje.jpg.93f6483addcd03cdf276cf719e855045.jpg

 

 

Ko sem se resno lotil, je bilo treba volumen povečati za nekajkrat in taka najcenejša varianta je mrežni boks:

 

IMG_20220425_064700_resized_20220425_064732780.thumb.jpg.b5351de356f2e5bcf078518cc23bb1fe.jpg

 

 

Zdaj je trodelni iz palet:

 

IMG_20210912_182129_resized_20220425_064943944.thumb.jpg.9e874401cece7d53de69bd1c74c1a4f8.jpg

 

 

Ker postaja premajhen (rabil bi 4 prekate, premajhen vrt) imam spet pripravljene mreže (3 komade). Pri njih je fino ker jih lahko šetaš kamorkoli.

 

Idealna razdelitev prekatov:

 

En prekat za pripravljen staran kompost

Dva prekata za premetavanje komposta v delu

En prekat za deponiranje sveže robe

 

Kar enostavno pomeni, da svežo robo mečem (v slojih) v mreže, v dveh prekatih paletnega premetavam (filam s kisikom in vodo) kompost, ki je bil prenešen iz mrež, v zadnjem imam deponiran že zgotovljen kompost, s katerim filam gredice. Nekakšen "tekoči trak".

 

Prej mi je šlo na živce ko sem imel že skoraj narejen kompost, potem pa naj bi vanj vmešaval sveži travni odkos, pomije ipd.....Zato sem postavil 4 mrežne bokse, enega sem kasneje porabil za mrežo pod gredico v rastlinjaku.

uredilo bitje berghaus
Povezava do prispevka

tazga na prvi slikci dobis v bauhausi za okol 20-30€,

 

pr mrezi/ograji, morte met neki semi rigidno, kaksn chicken wire se bo deformiral pod tezo komposta, pa tud skor nujn rebar ne kaksne lesene palce za postavit pokonci

 

to naprej je pa bergi ze mal prevec youtube vrtnarje gledal :D

 

 

LP

Povezava do prispevka
MikeHunt reče pred 16 urami:

to naprej je pa bergi ze mal prevec youtube vrtnarje gledal :D

LP

 

Če sem čisto iskren, se bolj navezujem na Zavod obilja, preko Tjaše in Robija. In še nekaj naših znanih vrtnarjev. So vsaj v isti vremenski coni. In seveda Charles Dowding, njega resnično z užitkom spremljam, brez kompliciranja, vse na temelju komposta, enostavno no dig vrtnarjenje.

 

Ogromno youtuba je sama zmešnjava, navzkrižne informacije, različne cone, različne specifikacije, materiali, težko si potem s tem kakorkoli pomagaš. Zgolj če pogledam segment mikrozelenjave je bilo precej nerodno na začetku zluščiti neka pametna pravila od plevela. Kot običajno se je izkazalo da manj kot je kompliciranja, bolje je.

 

Kar se komposta tiče se mi daleč najbolje obnese najbolj simpl zadeva, mreže. Bolj enostavno ne gre (razen palet). Če si gledal kompostiranje na youtub, je bilo ene par let nazaj cela manija na tumblerje, zdaj vsi pluvajo čez njih in jih mečejo stran. Drag neučinkovit poc. Paletni kompostnik je veljal za nekakšno čip grdo kmečko varianto, pa se izkaže kot top solution. Nekateri na koncu delajo samo kopico, navaden kup, samo gledaš kak lep črn humus dobijo ven.

 

In ja, tudi sam sem se na začetku vrgel v online raziskovanje kot svinja v buče (logično, vse mi je bilo novo, neznano), tekom časa pa spoznal, kaj je ok in kaj ne. Največ preko failov. Prvo kopico, ki sem jo naredil (mreže) je smrdela po scanju za popizdit. Ko se to pajsa na zunanjih 30 stopinj je ubi bože. Nič mi ni bilo jasno. Tuba mi je povedala, da je preveč/premalo vode, preveč/premalo dušika/ogljika/različnih surovin :wacko:

 

Pobaral Robija in Tjašo, po njunem nasvetu vzel knjigo v roke in se seznanil kaj sploh počnem. Potem je bilo hitro jasno kje je keč. In začel delati po svoje, z nekaj znanja in predvsem z opazovanjem, ne brskanjem po omrežju. Takih cak je veliko. Večinoma boste online dobili info, da je uspešno kompostiranje možno le, če je kopica v senci. Fino, jaz je na parceli nimam, kaj sedaj? Osnovni info je tudi, da preseženih 65 stopinj v kopici ubije proces. Zakaj moj deluje pri 73 stopinjah? In še in še in še.

 

Ni važno kakšna čuda tehnike boš vmešal v kopico, važno je tvoje razumevanje dogajanja v njej. Predvsem spoznanje zakaj je prišlo do nekega faila. Na začetku me je najbolj jebalo to, da se je sfižila kopica, ki je bila popolnoma isto sestavljena kot prejšnja, katera je postala lep črn humus. Sprašuješ se koji kurac, vmešaval sem v istih količinah, kup pa smrdi in ne zalaufa. Nekaj je narobe z razmerjem dušika in ogljika.

 

Potem se spomniš edine razlike, nisem kosil parcele (obični travni odkos), ampak sosedov plac preraščen s plevelnim gabezom (Symphytum):

 

Patch-of-Comfrey-Growing-in-the-Garden.jpg.71daa01b7e38ffbb1145123d5c3f319d.jpg

 

A nisem nekje prebral, da ga uporabljajo kot močno dušično gnojilo?

 

Itak, v kopico sem zamešal 12 kosilničnih košar dušičnega fiksatorja, namesto obične trave. Razdrl kopico, vmešal mleto slamo in nekaj žaganja, v dveh dneh je zakuhala kopica (sem objavil fotke v tej temi, pa so šle papa).

 

Moj nasvet mimo vseh youtub tutorialov, čimmanj kompliciranja, zgolj seznani se kaj se dogaja v procesu kompostiranja, pa boš safe tudi ko kaj ne bo šlo ravno po načrtu. Ker boš znal odreagirati. Kompostiranje ne kopiraj, ampak ga probaj razumeti. Na koncu izpade simpl ko pasulj.

 

40 litrška vreča komposta pride cca 10 evrov. S tem, da najdeš notri svega i svašta. Pri mojih 2000 litrih je to 500 evrov. Za ceno nekaj litrov bencina v kosilnici. Že to mi je dovolj, da vlagam svoj čas vanj. Košnja je itak nuja, ker nimam kompostnega zaboja imam manjšo ceno pri komunalni položnici, 10 minutni premet kopice pa mi tudi ne škodi. Poleg tega, da se vsakič naučiš nekaj novega. 

 

Ko presejem svoj leto dni star kompost in grem z golimi rokami skozi ta mehak črn humus, je ves trud poplačan. Obsesija? Mogoče, vem le to, da mi daje veliko zadovoljstva. In zelenjave :)

uredilo bitje berghaus
Povezava do prispevka
Lunco reče Dne, 5. 4. 2022 at 0:10:

a mislita, da bo delalo kapljicno, ce mam tko minimalno padca iz cisterne? ene 30 cm. 

 

Lunco, tole sem ti še dolžan, malce poglej, če najdeš kak navdih. 

 

 

Približno takšna bo moja zadeva nekoč.

 

Poglej no kaj se je znašlo v nabiralniku:

 

IMG_20220426_200606_resized_20220427_095431013.thumb.jpg.cd734ce9ec055664d4e150540e7315ad.jpg

 

Takoj zabrisal v substrat. Me prav zanima če bo kaj kaljivosti :D

Povezava do prispevka

Pr men se je tud soseda kao razburjala, da bo to smrdel, sam je to res sam posledica tega, da nekaj ne delaš prav (kot je Berghaus opisal). 

 

Drgač pr nas v Prekmurju je 3.2€ za 30l pa za občane je popust. Še vedno se kr nabere cena, sam je pa priročno. Prodajajo pa istega v Kaliji za 6€ na vrečo. Z mamo sva dala dve leti nazaj okol 200€ za tri tone. 

uredilo bitje Lunco
Povezava do prispevka
Douchebag reče pred 19 urami:

Thx za izcrpen odgovor, Berg. Pol treba sam sledit  nosu :) morm sicer 'odprt' kompostnik se preko zene spravt, to je mogoce se mal vecji izziv :D

 

Uvali jo v posel, naj ti pomaga, mogoče se še sama nakuri za malce naravnega udejstvovanja :)

 

Lunco reče pred 18 urami:

Pr men se je tud soseda kao razburjala, da bo to smrdel, sam je to res sam posledica tega, da nekaj ne delaš prav (kot je Berghaus opisal). 

 

Drgač pr nas v Prekmurju je 3.2€ za 30l pa za občane je popust. Še vedno se kr nabere cena, sam je pa priročno. Prodajajo pa istega v Kaliji za 6€ na vrečo. Z mamo sva dala dve leti nazaj okol 200€ za tri tone. 

 

Da se ga dobiti zelo poceni, Rastko od Snage je v rinfuzi dokaj poceni, a ga ne vzamem niti zastonj. Vsaj dokler so v uporabi plastične vreče. Regijski center sam priznava, da je to velik problem. Imajo separacijo, vseeno se Rastko deklarira z dovoljenjem vsebnosti plastike 0,5% suhe snovi. Sliši se malo a z vsakim nanosom se ta procent veča, kompost se razgrajuje (hitro), plastika pa ne. In ne verjamem v ta procent, vsaj po izkušnjah enega od naših soforumašev. Ne krivim njih, problem je kultura in neznanje uporabnikov ločevanja odpadkov. Še vedno marsikje dobiš odgovor, da ne bodo mazali svojega kontejnerja in da ima Snaga itak mašinerijo za ločevanje vrečk. Kurac ti pomaga celi kup obveščevanja in prepovedi. Ko jim predlagaš bokashi je to za njih drago (??) in dodatno delo in so apriori proti. Veliko folku se še vedno jebe za kakršnokoli ekologijo, vsaj dokler ne smrdi v njihovi bližini. Ko kje zasmrdi so pa največji zeleni protagonisti pripravljeni iti na okope. Egoizem je jebena stvar.

 

Tudi sam sem na začetku ob pojasnevanju zakaj te mreže na parceli poslušal očitke, da bom navabil ves mrčes v vasi in povzročil ogaben smrad. Oba neposredna soseda sedaj kompostirata, spodnji ima celo dvakrat večji kompostnik kot jaz. Prej so sipali gospodinjske odpadke kar na travnik, svinje in srne so se nam šetale po parkingu. Srne se še vedno, sem ravno prejšnji teden objavil fotko na fejsu:

 

IMG_20220423_065100_resized_20220428_064714918.thumb.jpg.1adcbf8c1fcd28aca4a4a350710048ce.jpg

 

Svinje so rovarile tiste pomije kot zmešane in ko so z mladiči se ravno ne počutiš varnega. Teh zdaj ni več, vsaj ne med bajtami.

 

Veseli me, da bomo letos tudi tretjega, novega soseda opremili z vrtičkom, prejšnji fuknjenec je končno prodal in dobili smo čudovit mladi par. Tako da bo naš vrt dobil družbo v neposredni bližini.

 

Kar se tiče našega udejstvovanja, včeraj posadili krompir, prvič v hoboke, a se mi zdi, da bo kar fail. V zemljo bi moral mešati šoto ali kokosova vlakna, ker je osnovna izredno slabo prepustna za vodo, kar sem ugotovil na koncu, ob zalivanju. Sem jo mešal s perlitom, ampak je tok mehka in sipka, da se preveč zbije. Požre vodo, ampak počasi. Bom videl v dnevu dveh kako bo s tem, imam filing, da bo krompir notri bolj gnil, kot rasel, drugače pa naslednje leto z več pameti :D

 

Popoldne smo imeli prvo konkretnejšo točo, hvala bogu ne večje od oreha, zjutraj jo je še nekaj ležalo po tleh. 

Povezava do prispevka

Naša Eli šteje trinajsto leto, jo ne dvigneš iz mesta kar tako. Razen če zaropota posoda za hrano :D

 

Mam drugače kokos doma, zdaj bolj študiram, če se mi da razkopavati krompirje ven. Jutri ko pridem iz šihta se bom odločil. Prejle sem probal zemljo in se je že kar pošteno odcedila.....ne vem, bom videl, se jutri odločal, danes sem že vlekel novo žico na brajdo in ugotovil, da stebre bolj kot ne drži skupaj železo. Kdo ve kje bi dobil poceni H profile, pa da rešim ta problem enkrat za vselej :rofl:

 

Edit: včeraj vseeno za foro premetal dva hoboka krompirja, dodal perlit in vmešal cca po 10 litrov kokosovih vlaken v vsakega. Dobro premešal, bom videl kako bo z odcejanjem. 

uredilo bitje berghaus
Povezava do prispevka

mi je končno ratal spucat stare grede pa naredu sm eno veliko novo. bom nalimu kaksno sliko jutri, dons mi je mal zmanjkalo časa in me je ujela tema. je blo pa tok deževnikov, da je blo kr veselo, vmes je mal uletela sinička pogledat obrnjeno zemljo (na vrhu sm sam pograbljal plast miskantusa, da dam novo plast komposta), tona čebel na boreču, polži se skrivajo v senci. 

 

lani sm sadil pastinjak direktno v zemljo pa ni nič ven prišlo, sem pa zdej ob čiščenju pobral. je bla neka taka velika rastlina, podobno zeleni, mi ni blo jasno kaj je zraslo. sem pogruntal šele, ko sem pulil. pustu sm not tud ene dve pesi in redkvice, ki so čisto olesenele, so pa že cvetele. 

 

pozabu sm pošpricat breskve in so listi spet čist rdeči in skrivenčeni. marelice pa ni napadlo. ploščata breskev je noro polna (drugo leto na mojem vrtu). navadno sem pa skoraj gotovo posadil na napačno mesto, dobi premalo sonca. hruška je čisto polna, kaki ma cvet na cvetu, češnja malo manj, ampak vseeno kar bogato. fige bojo kmalu! 

uredilo bitje Lunco
Povezava do prispevka

Zdaj samo upati, da ne pride kakšna pozeba. 

 

Jaz sem tudi včeraj na polno zagrabil, vreme je bilo čudovito, je pa malce musklfibra v nogah :D

 

Pokosil vso parcelo, kot običajno teden dni kasneje kot bi bilo dobro, kosilnica se je pobunila na parih mestih. Je pa zdaj fini kontrast med mejnim pokošenim in nepokočenim delom.

 

Vmes presadil še preostalih 8 hobokov krompirja z drenažnim substratom (dodal perlit in kokosova vlakna).

 

Z odkosom nastavil novo kompostno kopico iz samo dveh osnovnih sestavin, odkos in slama

 

 IMG_20220501_114105_resized_20220501_025918735.thumb.jpg.a8f53d75d067b28919ef46ba4ea9fc45.jpg

 

"Mojstri" bodo povedali, da to ni ok, ne deluje. Kar seveda ni res, sploh če dodaš še nekaj kavne usedline in sem in tja poškropiš z EM1. 24 ur kasneje že leze na 55 stopinj

 

IMG_20220501_114049_resized_20220501_025853930.thumb.jpg.ad40628aaa625b02798377ab47867e0d.jpg

 

To je bilo v času slikanja (dopoldne), zdaj je že 60 in upam stavit, da bom presegel 70 stopinj. Edino če bodo nalivi zunaj malce zbili temperaturo.

 

Potem sem se lotil rastlinjaka. V tem malem prostoru je bila že precejšnja gužva, tako da sem iz njega posadil v vrt solato, jagode in pladenj rož za cvetlični pas, izpod luči sem umaknil sončnice ker so že rasle na sosednjo polico, tudi te so spikirane v cvetlični pas. Pod lučmi jih je zamenjal pladenj ognjiča, ostrožnika in boreča

 

IMG_20220430_142852_resized_20220501_025841262.thumb.jpg.63532b63b62697148b8d0a1bca28de66.jpg

 

1113372291_IMG_20220501_151346_resized_20220501_032137157(1).thumb.jpg.78880a499f333f6a8631ad8cfdce3ce3.jpg

 

Ostrožnik še ni kalil.

 

Malce več placa v rastlinjaku

 

IMG_20220501_152002_resized_20220501_032136839.thumb.jpg.0958fe12b89f6bdfb15cb2c76f2083c0.jpg

 

Plazeči timian buhti in bo šel kmalu na svoje mesto, prav tako grah, nove sadike solate so pripravljene, kodrolistni ohrovt ima pred seboj še ene dva tedna čepenja v loncih.

 

Vrt počasi počasi postaja obljuden, špinača se že pobira, prva runda redkvic bo šla kmalu ven, cvetlični pas bo v tednu dni poln, česen iz Mojega vrtička raste čudovito in v kompletu, praktično 100%, iz Semenarne noben, tam ne kupim nikoli nič več

 

IMG_20220501_151735_resized_20220501_032136420.thumb.jpg.2986c32a51f415b784cb5797cab7dee8.jpg

 

Ta vikend sem mislil iti s paradajzi v rastlinjak, pa so za naslednji teden zopet napovedi hladnih juter, bom še drobižek počakal. Si pa nekateri že resnično želijo ven iz loncev, tudi tavisoka polica bo kmalu prenizka, prve zaliste že obtrgujem

 

IMG_20220501_151337_resized_20220501_032137602.thumb.jpg.a4d654ca298409d11124ad4b0965e945.jpg

 

Preostale (češnjevec, zlata kraljica) bodo kmalu pripravljeni za pikiranje

 

IMG_20220501_151405_resized_20220501_032136174.thumb.jpg.1f6445c49305e1a5133ce41e01a74a44.jpg

 

Od Sungolda ni še nič kaljenja, upam, da dobim vsaj dve sadiki.

 

Pri papriki sem imel skoraj 50% kaljivost, upal sem na dve sadiki, zaenkrat jih je pet (nimam pojma kam bom sadil)

 

IMG_20220501_151250_resized_20220501_032137910.thumb.jpg.0c61c0be59bfb1d26dd63f730be99d12.jpg

 

Alkengi zaenkrat dve sadikci, komaj prikukale ven

 

IMG_20220501_151306_resized_20220501_032137345.thumb.jpg.e9d22a349eb5d0153b042992eeac7c5c.jpg

 

Sorry za kropirjevo fotko, živa jeba je fotkat z mobičem pod močnimi lampami. Plus vse neki rozasto izgleda <_<

 

To je to zaenkrat. Najbolj me jebe manjko prostora, rad bi pod luči vrgel mikrozelenjavo, ker nam je vsega zmanjkalo, pa se vreme nikakor ne spravi skupaj (temperatura in veter), da bi spraznil police. Naslednji mesec verjetno naročim še en set lamp, ker so se te izkazale kot top, tako za rože kot za zelenjavo.

 

V prihodnjih dneh me čaka še premet paletnega kompostnika, nekaj sajenja in bo s tem bolj ali manj konec hektične pomladi. Če verjameš, moja ima že toliko idej na paleti, da me je groza. S tem da v kompletu prenavljamo kletno kuhinjo in ima za urediti štalo, ki se je nabrala pod nadstreškom, niti avta nimamo kam parkirati, s tem, da prihaja še en.

 

:wacko:

uredilo bitje berghaus
Povezava do prispevka

@berghaus Kje kupiš EM1. Sem se odloču da bom z naslednjo košnjo tudi jaz poskusil z istim kompostiranjem. Dej mi sam v par stavkih opiši proces prosim.

Ne bom več uporabljal komposta iz lj komunale. BTW, če rabi kdo mam doma eno jumbo vrečo, free of charge :)

 

Sem se pa dogovoru z enim kolegom da mi sešvasa 3x4m rastlinjak. Bomo malo kompenzirali pa bo pršlo ugodneje. Pa namesto polikarbonata bo šla kr folija za začetek.

Povezava do prispevka

@Haldimjst sm mislu tle: http://www.micronatura.si/?post_type=product

 

Ej, kakšnim firmam morm težit za palete? A so ne euro palete sploh še common? Ker koliko razumem euro plate ponovno uporabijo? A na odpadu se dobi to kej, morm odpeljat ful smeti s podstrešja. 

 

Alternativno bi tud ful kupu les, da sam naredim (basically mam doma eno dobro žago pa kladivo od orodja :D), sam ne vem točno kaj bi vzel. Sem gledu mal v OBIju pa je miljon nekega lesa, ne vem kaj naj. To sem itak že spraševal (za macesen), sam bi zdej res najcenejšo verzijo, ker sem mal broke. 

 

Midva s podnajemnikom sva sam metala na kup od lani naprej in sem včeraj sam dal pod novo gredo, da se znebim (je blo tud en kup svežega boreča pa raznih plevelov). Je smrdel rahlo po urinu, tko da je blo sam zeleno not I guess. Not je blo pa totalno mokro, ne vem če je sosed kej zalil al se je sam tok ujelo not? Dežja ni blo zdej že kakšen teden pa tud prej ni neki blazno padal. 

 

Berghaus, dobr maš ti tole proizvodnjo. Kakšne luči si pol kupu? 

 

Sam ena opomba, kokosova vlakna povečajo zadrževanje vode v mešanici. Tko, da če nočeš, da je preveč vlažno, moraš dajat več perlita ali peska (pač da zapolniš volumen). Ne vem točno kaj rabi krompir. Predvidevam, da ni dobro preveč vlage. 

uredilo bitje Lunco
Povezava do prispevka

@Haldim

 

EM1 nabavljam pri Micronatura, za kompost in bokashi uporabljam Terra Active:

 

http://www.micronatura.si/?product=em-terra-active-1l

 

Zadeva je seveda uporabna še za žnj drugih stvari.

 

Moj postopek kompostiranja praviš......

 

Ok, pripravim si:

 

mreža (kompostnik)

kosilnico

vodo

rjavi del sestavin, ogljik (slama, papir, suho listje, karton etc etc)

zeleni dodatni dušik (gospodinjski odpadki, kavna usedlina, boreč etc etc)

vile

pršilko z razredčenimi EM

 

Prvo vse pokosim, torej pridobim osnovni dušik, travni odkos.

Mrežo višine 1 meter zvijem v valj s premerom cca 1 meter. Vidiš na eni od gornjih fotk v mojem prejšnjem postu.

Vanjo prvo nasteljem ogljik, včeraj je bila to slama. S tem narediš posteljico. Namreč problem travnega odkosa je, da je svež in če ga daš direktno na tla ponavadi nastane čmok, sploh ker boš kopico vmes zalival z vodo in se ta cedi na dno. Poplavljen čmok na tleh pomeni odsotnost kisika, torej gnitje.

 

Na posteljico natreseš travni odkos, z vilami malce pomešaš med slamo. Bolj kot sta dušik in ogljik mešana med sabo bolje je. Nato spet slama, pa spet trava, oziroma če uporabljaš različne sestavine, ogljik, nato dušik, pa zopet.....sej štekaš. Vmes stalno zalivaš z vodo, predvsem ogljik (karton naprimer spije ful veliko vode, jaz ga prej s kosilnico namučim v drobne kose).

 

Bolj kot boš v kopico metal zmulčeno robo, hitreje bo vse skupaj skompostirano, razpadlo. Primer suhega listja, zmulčen je humus v mesecu dni, nezmulčen razpada celo dve leti. 

 

Tukaj ponavadi padejo vprašanja koliko ogljika, koliko dušika in koliko vode.

 

Za ogljik in dušik je ponavadi na uč razmerje 2-3:1. Odvisno kaj mečeš notri. Jaz delam vse na uč priblično v razmerju 1:1. Kar pomeni, da imam ponavadi preveč dušika in malce vonjam urin, ko premetavam zadevo. Po potrebi ob prvem premetu dodam malce ogljika, ponavadi zmulčeno listje ali pa malo žaganja. Žaganje je tudi edino pri katerem vsaj malce pazim. Ima nekje največjo stopnjo ogljika od vseh sestavin in požre dušik ko keks. In če dušika zmanjka je konec procesa. 

 

Preveč dušika ti oznanja vonj po konjskem urinu in še ena zadeva, poc v kopici. Dodaš ogljik, ki nase potegne odvečno vlago in posrka višek dušika, rečemo da stabiliziraš proces kompostiranja. Stabilizacija se pokaže v dvigu temperature kopice.

 

Koliko vode? Kar precej. Vendar ne poplavljat kopice, da vse teče naokoli. Lepo se vidi, ko zmočiš vsako plast dodanega ogljika, travni odkos je moker/vlažen že sam po sebi. Pri količini vode ti bo najbolj pomagala prva izkušnja. Ne rabim razlagat, da sem svojo prvo kopico utopil?

 

Dodatki: če imaš možnost se v kakšnem obližnjem lokalu dogovori, da jim pobiraš kavno usedlino. Jaz jo vsak petek v naši restavraciji. Zadeva je tata mata za kompost, polna dušika, ph nevtralna in poslastica deževnikom, brez heca, googlaj če ne verjameš. 

EM, med vsako plast malce poškropim razredčeno verzijo EM, v glavnem za hiter zagon kompostiranja (kopico filaš z bakterijami). EM ima še precej drugih lastnosti, kot je na primer razgrajevanje težkih kovin in v vrtu predvsem razgradnja osnovnih elementov na rastlinam dostopne sestavine. 

 

Tu bi se malce ustavil, ker sem ravno dva dni nazaj naletel na zanimivo vprašanje. Omenil sem, da se mi mudi ven s paradajzi in me je oseba pobarala, da imajo oni en problem z njimi, namreč vsako leto se jim pojavlja ful veliko gnitja muhe paradižnika, ponavadi pomanjkanje kalcija oziroma nepravilno zalivanje, na kar ful pazijo in dodajajo tudi precej zmletih jajčnih lupin. Zakaj jim paradižnik ne pobira tega kalcija? 

 

Mrtva zemlja. Razložim jim, da rastlina ne pobira jajčne lupine in jo v sebi "seka" na kalcij in ostale elemente, jih tudi ne more. Ob koreninskem sistemu ima bakterije, ki z biološkim postopkom razgrajujejo to lupino na rastlinam dostopne sestavine. Korenine spuščajo v tla preko fotosinteze rastline različne organske spojine s katerimi se prehranjujejo bakterije in ostali organizmi, s tem se veča biološka aktivnost tal, ki za kontro sprošča mineralne snovi, hrano za rastline. Če imaš mrtvo zemljo đabe trud. Rešitev? Najboljša je kompost in gnoj (ta ima sicer nekaj pasti).

 

 Zemljo za lonce za paradižnik nabirajo v pokritem nasutju iz časa izkopa za bajto. 20 let pokrita zemlja, suha ko poper, mrtva. Čudno da jim sploh zraste kaj.

 

Nazaj k najini kopici.

 

Kdaj obračati? Nabavi termometer:

 

https://www.vetisa.si/9-tehnika-zalivanje-ostalo/instrumenti-in-merilci-stepsystems/stepsystems-merjenje-meritev-zraka-plinov/steps-37456-bimetalni-termometer-40-cm

 

Pride 15 evrov in ta ti v bistvu pove vse, kar se v kopici dogaja. 

 

Dan 1 vzpostavitev kopice

Dan 2 temperatura sredice je že preko 50 stopinj

Dan 3 temperatura skoraj 70 stopinj

Dan 4-5 temperatura vztraja na 70 stopinj

Dan 6 temperatura pada, čas je za premet kopice, zmanjkuje ji kisika ali vode, verjetno obojega

Dan 7 temperatura zopet raste

...

...

...

Dan 25 temperatura je enaka zunanji temperaturi, pokazatelj, da je proces kompostiranja končan in je zadeva varna za v vrt.

 

Zakaj varna? Ker če v kompostu še vedno poteka proces kompostiranja, torej hranjenje termofilnih bakterij (rečemo da je kompost še vroč, neodseden) bo v vgradnji v vrtno zemljo začel porabljati dušik v njej, pride do dušičnega manjka, ta pa je za rastline must. Enako velja za sveži gnoj, zato ponavadi kmetje v klasičnem sistemu oranja gnojijo pred zimo. 

 

Reciva toliko za zdaj. Če te bo še kaj zanimalo vprašaj, z veseljem odgovorim, če bom znal, seveda.

 

Povezava do prispevka
Lunco reče pred 10 urami:

@Haldimjst sm mislu tle: http://www.micronatura.si/?post_type=product

 

Ej, kakšnim firmam morm težit za palete? A so ne euro palete sploh še common? Ker koliko razumem euro plate ponovno uporabijo? A na odpadu se dobi to kej, morm odpeljat ful smeti s podstrešja. 

 

Alternativno bi tud ful kupu les, da sam naredim (basically mam doma eno dobro žago pa kladivo od orodja :D), sam ne vem točno kaj bi vzel. Sem gledu mal v OBIju pa je miljon nekega lesa, ne vem kaj naj. To sem itak že spraševal (za macesen), sam bi zdej res najcenejšo verzijo, ker sem mal broke. 

 

Midva s podnajemnikom sva sam metala na kup od lani naprej in sem včeraj sam dal pod novo gredo, da se znebim (je blo tud en kup svežega boreča pa raznih plevelov). Je smrdel rahlo po urinu, tko da je blo sam zeleno not I guess. Not je blo pa totalno mokro, ne vem če je sosed kej zalil al se je sam tok ujelo not? Dežja ni blo zdej že kakšen teden pa tud prej ni neki blazno padal. 

 

Berghaus, dobr maš ti tole proizvodnjo. Kakšne luči si pol kupu? 

 

Sam ena opomba, kokosova vlakna povečajo zadrževanje vode v mešanici. Tko, da če nočeš, da je preveč vlažno, moraš dajat več perlita ali peska (pač da zapolniš volumen). Ne vem točno kaj rabi krompir. Predvidevam, da ni dobro preveč vlage. 

 

Lunco še tebi dolžan odgovor, "včeraj" je bilo že prepozno.

 

Bom ta teden pri nas vprašal, če je že kakšna plastična paleta (dimenzije evropalete) na voljo za odpis. Takšne so ti potem na voljo za lifetime. Kakšen rob je zalomljen ali pomečkan in jih naši dajejo na odpis, tako sem jih jaz dobil. Skupaj jih vežeš s tavelkimi vezicami, med prekati zabiješ kol in to je to. Malce poglobiš dno in imaš prekat dimenzij 100x100x100. Če dobim boš enkrat pribrenčal do mene, naložil in odpeljal. Če si za. Ceneje ne gre, vezice so 5 evrov.

 

Glede kokosovih vlaken, res je, delajo retencijo, hkrati pa rahlajo strukturo in v kombinaciji s perlitom zadržujejo del vode, preostanku pa dopuščajo lažji pretok. Kot naprimer goba, ta dopušča določeno akumulacijo, potem pa samo še teče skozi njo, ne naredi brane (površinske skorje). Trenutno je večji problem ta, da na komaj posejani krompir non stop dežuje, plus celi teden so napovedane plohe. Bom videl kaj bo iz tega.

 

Lučke so Barrinine

 

https://www.amazon.com/dp/B082ZL1Q63?ref=ppx_yo2ov_dt_b_product_details&th=1

 

Ker gre, kar se cene tiče, za poor guy solution sem z malce dvoma naročil prvi komplet in ga sprobal. Ker se je izkušnja poklapala z revjuji na netu sem z veseljem naročil še en komplet. In bom sedaj še tretjega. Glede pošiljanja sem bil obakrat šokiran, prvi paket 11 dni, drugi v devetih dneh od naročila do dostave pred vrata. Iz Kentuckyja. Obe pošiljki brez praske. Na Mimovrste sem naročil še USA-EU adapter in zmontiral. Montaža ne more biti bolj enostavna. Plug and play. Imam jih na timerju 16 ur on, 8 ur off.

 

Ker dobiš 6 lučk jaz jih pa dajem po tri na stalažo, bom to tretjo pošiljko razdelil na dva dela, opremil še eno stalažo, drugi del treh lučk pa predelal v growing box/tent za višje rastline. Paradajz mi naprimer izredno hitro preraste višino najvišjih polic in nimaš luči več kam umakniti, trenutno jih imam na maksimalni višini in v tednu dni morajo paradajzi ven, pa četudi sneži zunaj. 

 

Še manjši updejt, Sungold F1 je včeraj pokukal ven, danes so že lepe sadikce, 100% kaljivost, 6 semen, 6 sadik

 

IMG_20220502_102054_resized_20220502_102156288.thumb.jpg.5f262d673229a162a9fde9ddeb2cb511.jpg

 

 

Kompostna kopica se je že pričakovano posedla za 20 cm 

 

IMG_20220502_102544_resized_20220502_102733207.thumb.jpg.481761e2dfd75a2e0450842550aef4a4.jpg

 

In očitno imajo bakterije piknik

 

IMG_20220502_102531_resized_20220502_102732993.thumb.jpg.9df477344680ff5f353fec3b9a9372d6.jpg

 

V 48 urah :)

uredilo bitje berghaus
Povezava do prispevka

Hvala berg. Pripomočki so naročeni, upam da za vikend že dobim in naredim prvi poskus.

Edino kar se bojim je da nem imel dovolj pokošene trave za 1 meter višine. Misliš da bo to problem? Lahko ob naslednji košnji za 1 teden spet dodam na isto kopo al moram naredit novo*

Povezava do prispevka

@Haldim ponavadi rjave surovine naredijo volumen. Recimo slama je taka, karton isto. Plus te kao nujne meter krat meter kubature se ne rabiš držati kot pijanec plota. Moj kup je danes točno polovica tega, kar je bil, ko sem ga zmetal skupaj, včeraj sem namreč naredil prvi premet.

 

In delal sem tudi že dosti manjše volumne kot kubik. Dela vseeno. 

 

Zaupaj mi, največ kar boš zajebal (nas je večina), kup bo premoker :D

 

Po enem tednu boš že videl kako se ti kup obnaša, če moraš karkoli dodajati. V glavnem ne pretiravaj z vodo, raje na začetku moči manj. 

Povezava do prispevka

kaj boš s tok redkvicami :D baje so sicer kr dobre vložene, sam lani pol nisem probal. 

 

jaz sem pa končno zasadil vse sadike k je mami prinesla (v prekmurju ena dela te sadike brez plastike, sam z unimi kockami, ki jih sama dela), sam sem vmes že mal pozabu kaj so. ene par je neki podobno zelju, sam valda mi ni prnesal 6 sadik zelja. 

 

moj kaki je tok faking poln, me zanima, če bojo plodovi dejansko vsi ratal, nastavkov je masivno. pomoje bom probu nardit kis letos, morm nabavit eno posodo z unim burpanjem. 

 

fig je sicer srednje, sam so pa vse neke ogromne. 

 

boreč mi pa res tok veselja naredi, vcasih mal tm stojim pa gledam cebele, ker jih je vsakic vsaj ene 5 gor na grmu, verjetno več. pa čaj je res zelo nice, dajem zdej limono not in je hudo k spremeni z modre v rdečo. 

 

stric me je prisilu, da travo pokosimo (pac mamo tko 2x3 metre pred hišo, sam je za živo mejo, tko da se sploh ne vidi s ceste), ker "ni estetsko". pa gledu je kaj dogaja k je bil intervju z enim borcem za čebele (al neki) in je reku, da je bolje, če se kosi pozno junija, ker čebele nimajo za jest. SAVE THE BEEEEES. 

uredilo bitje Lunco
Povezava do prispevka
Lunco reče pred 9 urami:

kaj boš s tok redkvicami :D 

 

To pri nas gre ko šus, imam že drugo rundo zasejano. S tamalo jih najraje grickava zvečer ob TV, namesto kakšnih čipsov in podobnega sranja. Delal bom stalno rotacijo, lani sem delal 4 runde in jih obiral še decembra. Letos jih bom gojil tudi pozimi pod lučmi in v rastlinjaku. Če preživi poletna neurja.

 

Glede Boreča ena zanimivost, letos sem pripravil 6 sadik za cvetlični pas. Potem pa iz vrta populil cca 100-200 sadik samozasejanega :rofl: Boreč in sončnice so ptice raznesle po celem vrtu, zdaj vem, da naslednje leto teh sadik ne rabim pripravljat.

 

Ta vikend sem presadil paradižnik in češnjevec v rastlinjak, ostaja mi še cca 20 sadik, pripravil 5x40 lit lonce za Sungold, ki ga bom kmalu spikiral v večje lončke in postavil ven čez cca 3 tedne. V velike ograjne teglce presadil materino dušico, ki ful lepo raste, čakam še sadike slamnika da se zdebelijo in potem gasa v cvetlični vrt, ki mu že zmanjkuje prostora. In končno v vrt preselil sladki grah, ki mu je v lončkih že zmanjkovalo potrebnih snovi. Tega bodo polži in ptice verjetno zdesetkali.

 

Poplevel večino gredic, razen redkvičino, zamulčil večino potrebnega, ta teden premečem še oba kompostnika, zastavim mikrozelenjavo, potem pa bolj ali manj samo še pobiramo. Trenutno se filamo z redkvicami, solato in špinačo. Jagode cvetejo na polno.

 

Letos imam za glavni cilj delati čimvečjo rotacijo, gredice naj bi bile minimalno/ničelno prazne.

uredilo bitje berghaus
Povezava do prispevka

Pri nas so tudi redkvice redno zasajene, ko jih zmanjka gredo takoj na novo gredico. Isto z rukolo.

Ta teden še posadim plodovke potem pa je vrt polno zasajen (no, sladek krompir in lubenice pridejo še malo kasneje). Ostalo lepo raste, malo mi bramor dela škode, uničil mi je par sadik cvetače in brokolija.

Drugače pa letos prvič redno pobiramo šparglje, ki rastejo kot zmešani. cca vsak tri dni naberem po kilo. sem že v fazi ko sem začel zalagat sosede z njimi. Očitno je bilo 20 sadik preveč za našo družino :)

 

Namakanja še nisem postavil, ni bilo potrebe ob rednem dežju. Gre pa zdej obvezno gor na plodovke.

Jagode tudi pri meni noro cvetijo, če jih bo toliko naraslo kot jih cveti bo treba delat marmelado :) 

 

Par slik:

IMG-0622.thumb.jpg.e96e8c1ecf13d6efa610978e6052dc49.jpg

(tukaj se mi je ena stranica tolko zvila da sem jo moral odstranit in pripravljam novo. deske niso bile še čisto suhe ko sem jih zbijal in se je enim čist obrnlo)

 

IMG-0623.thumb.jpg.4d4ee61647352ab4b2048c4c19f073cc.jpg

IMG-0624.thumb.jpg.5f20d350dab3f3e920a07761b0a0120b.jpg

 

Povezava do prispevka

Omg, šparglji, njami!!!!

 

Ta tvoj vrt me vedno fascinira......

 

Jaz bi en del riskiral za rastlinjak, s tem (in skrbnim planiranjem) si samooskrben skozi celo leto.

 

Lepo si zastavil, še kakšno protitočno zaščito pa si zmagal. Pa pazi, smo v 1. obdobju kapusovega belina.

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...