Skoči na vsebino

DUNE (2021, 2023)


Priporočeni prispevki

Suzi Difuzi reče pred 2 urama:

Prve informacije, ki sm jih zasledil so, da je glas Alie še v maternici Jessice in da Alie dejansko ne vidimo v filmu. 

 

Damn. Še dva tedna 😵‍💫

Spoiler

Ampak a ni Alia na koncu ko napadejo imperatorja tista ki pokonča barona harkonena?

 

ne more bit samo glas

 

Povezava do prispevka

Evo sem gledal, kaj naj recem.. ce bi naredili en filem in zdruzili prvi del prvega in drugi del drugega, bi bil odlicen izdlek

 

Oziroma prvi del prvega, zadnji del drugega in uno puscavo umes malo skrajsali samo top trenutke, bi bil top izdelek

 

Tako pa je pac drugi del prvega filma malo dosadan in in vecji del drugega razen konca in par scen vmes tudi malo dosadan.. ampak je gledljivo.. zadnje pol ure pa je top pomoje

 

In seveda so se nekatera neodprta vprasanja tako da skoraj sigurno bo se part 3 nekoc

Povezava do prispevka

Meni je bil kul. Enka je bla bolj podobna knjigi, tu so par stvari spustili ali naredili malo drugace. Ampak ti glavni dogodki okoli Paula in glavnega story archa so bili imo lepo pokriti. Krajsi bi pomojem lahko bil samo na racun kake krajse akcijske sekvence (15min). Tezko bi nasel kako resno napako ali stvar ki bi me ful motila. Will watch again. Also, Stilgar :ododava:

Povezava do prispevka
kola reče pred 1 uro:

Meni je bil kul. Enka je bla bolj podobna knjigi, tu so par stvari spustili ali naredili malo drugace. Ampak ti glavni dogodki okoli Paula in glavnega story archa so bili imo lepo pokriti. Krajsi bi pomojem lahko bil samo na racun kake krajse akcijske sekvence (15min). Tezko bi nasel kako resno napako ali stvar ki bi me ful motila. Will watch again. Also, Stilgar :ododava:

Stilgar je prikazan kot naivni muslimanaki verski fanatik danasnjega casa.. na trenutke je smesno, ma na trenutke izpade tudi smesno glup ko tej skrajnezi, ki so danes pac :) 

Povezava do prispevka
kola reče pred 13 minutami:

Saj je tudi v knjigi totalno zaslepljen fanatik in castilec :)  Res je bil bolj comic relief kot v knjigi (malo sem pogresal njegovo mentoriranje paula glede puscavskega zivljenja), ampak mi je bil Bardem nadcarski.

Ja jaz ne vem kako je v knjigi, to je res..

 

sam v filmu sem dobil obcutek, da se je vedno bolj spreminjal v nekega verskega fanatika in je bil prikazan prevec ironicno.. pac v posmeh tem arabskim skrajnezem danes

Povezava do prispevka
Spoiler

V knjigi Paul v neki tocki razmislja o tem kako je izgubil prijatelja in mentorja, ker se je Stilgar spremenil v njegovega obozevalca in fanatika in ga pomiluje. Ta transformacija je kar podobna. V knjigi je bolj podrobno opisano kako ga Stilgar uci prezivetja v puscavi ipd, tako da ima character mogoce malo vecjo tezo, ampak shilla prerokbo ze od zacetka.

 

Povezava do prispevka

Jaz nisem prej poznal Dune oz bral knjih ali gledal drugih prejšnjih filmov. Gledan sem to novo Dune 1 na HBO Max in mi je blo ful wauu. Zato sem šedaj po ne vem kolko letih v kino da sem včeraj gledal Dune 2. Zmotilo me je da je slika v kinu čeprav dosta večja "sprana". Na OLED tvju ful bolj barve pridejo v ospredje in je boljši kontrast in pač vse bolj lepše zgleda. Tako da me je enka bolj inpresionirala, morda tudi delno zaradi tega. 

 

Sej te "puščavniki" meni delujejo kot neki islamski teroristi. Čeprav so v filmu bolj good guys. Paul pa je novi Jezus odrešenik zgleda. :D

Povezava do prispevka

Ja sej mislim da je vsem jasno da so fremen freemen kao arabci in spice je nafta.. in celo jaz ki nisem bral knjige sem zasledil da je pisatelj imena in lore crpal in arabske kulture..

 

Sam ok vidim da tzdi v knjigi postanejo kar fanatiki tako da recimo je razumljivo

 

 

uredilo bitje BigBoss82
Povezava do prispevka
mumbo360 reče pred 6 urami:

 

Sej te "puščavniki" meni delujejo kot neki islamski teroristi. Čeprav so v filmu bolj good guys. Paul pa je novi Jezus odrešenik zgleda. :D

 

Paul ne more biti fizično Jezus odrešenik, ker "odrešenje" kot je mišljeno v Jezus simboliki ne pride od zunaj, ampak znotraj človeka. Če te lahko nekdo od zunaj odreši, te lahko potem malo kasneje potem  tudi spet nazaj zasužnji. Fora odrešenja, če uporabim Jungovo psihoanalitično izrazoslovje je v tem, da ko je človek pripravljen, začne gledati znotraj sebe  in takrat znotraj sebe najde dele, ki niso ozaveščeni in so v takoimenovani senci. Te senčne dele je treba pogledati, ker so bili potlačeni v zgodnjem razvoju vsakega posameznika, da je kot otrok lahko preživel z najbližjimi in bližnjo okolico. Vsak je drugačen in ko se otrok rodi v familiji, ki ne odobrava njegove individualnosti, mora to svojo individualnost potlačiti v temne dele (v senco), da lahko preživi. Ker ni sprejet točno tak kot je, je to travmatično. Torej odrešenje je ozaveščanje oziroma osvetljevanje temnih delov človeške psihe, da lahko človek postane spet cel, da ni več fragmentiran na različne osbenosti, podosbenosti in nadosebnosti.

 

Paul je v bistvu samo karizmatični "freedom fighter"  in tekom  Dune knjige ne kaže da naredi kakšno transformacijo, ampak zaradi vode življenja samo dobi neke psihične sposobnosti, ki spominjajo na siddhi-je. In vse kar naredi je  maščevalni pohod za smrt očeta in ker začne obvladovat strateško pomemben del vesolja, zamaje nek ustaljen red v vesolju. Voda življenja je pa kao neka droga (ayahuasca, gobice, ........) ki ti za nekaj časa razširi zavest. Ampak za nekaj časa še ne pomeni, da je to trajno, fora odrešenja je pa v tem da se inkarnira celotna človekova zavest v trenutno telo, ki ga človek poseduje v trenutni inkarnaciji. Tako kot zgoraj, tako spodaj.

 

Men teli tanovi Dune filmi niso všeč.Res pa je da sem nehal prvi del gledat po ene tričetrt ure, ker mi ni bil všeč in mi je bil prav dolgočasen. Zendaya obvlada glih tri frise, Chalamet je en nedorasel fantek in vsi hardcore frisi ki jih poskuša narest so smešni, un Havajski kralj Atlantide je kr neki,  uni k bi mogl bit tapravi dedci so pa tud neki klovni,  Mi je bil še najboljši film tisti od Lyncha, čeprav ima tudi mnogo pomanjkljivosti.

uredilo bitje Mitsu
Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   1 član

×
×
  • Ustvari novo...