Skoči na vsebino

Oblak vs NAS vs Trde zadeve


Priporočeni prispevki

zakaj si kompliciraš lajf? zakaj ne bi česa takega, če bi rad totalen basic nas? https://www.amazon.de/-/en/dp/B074DXPS6B/ref=emc_b_5_t

 

če bi rad pa kej bolj proper si pa za ca. 400€ sam zmečeš skupaj sistem (brez diskovja seveda). npr:

image.thumb.png.c541d1a1fd33f67fd913761884071583.png

 

še cirka 80€ računaš za nek picopsu in zunanji napajalnik pa maš proper NAS. mam točno to kišto sam, sam da sem sam pred apokalipso za enak sistem prejšne generacije ca. 50% manj.

 

ne kompliciraj si lajfa z mini pcji.

uredilo bitje TrippinBalls
Povezava do prispevka
tuerk reče pred 20 minutami:

Pa to je to, kar sem iskal. 

 

i3 bi najbrž lahko dal not namesto celerona 12100, kali? Bi PSU še prenesel.

 

A lahko kako sliko, kako imaš rešeno z napajalnikom? Ker mi ni čisto jasno :)

 

 

 

itak, daj not i3. 

in maš potem dovolj CPU prostora še za kake dockerje al pa virtualke gor furat (pihole pa podobne zadeve). 

 

ok, res da je spodnji link 10gen, ampak je isti cash kot pentium, pa ene 40% boljši.

https://www.computeruniverse.net/en/p/90832867

Povezava do prispevka

težko ti pokažem, ker se ne da baš dobro slikat. govorim o tem:

https://www.amazon.de/-/en/picoPSU-Design-160-Power-Supply/dp/B005TWE6B8/ref=sr_1_2?keywords=pico+psu+verlängerung

zraven kupiš še dodaten extension

https://www.amazon.de/-/en/picoPSU-150-XT-picoPSU-160-XT-Expansion-Adapter/dp/B005NIMVQK/ref=d_pd_vtp_sccl_3_6/261-3218790-1092667?psc=1

potem kupiš še nek 12V zunanji napajalnik (jaz mam 90W, ker je moja max poraba med 50-60W)

https://www.amazon.de/LEICKE-Universal-Power-Supply-Plug/dp/B00NWH1FTS/ref=d_bmx_dp_ck4coq6n_sccl_2_9/261-3218790-1092667?th=1

 

kišta iz linka ma sata backplane, ki se napaja z 2x molex. vlečt te kratke kable po kišti je sicer mal umetnost ampak če si dokupiš še kak molex extender gre bp.

 

lahko fukneš i3 notr, če želiš. odvisno je, kaj bi rad počel. za nas + docker station + media server je že celeron/pentium dovolj. Zakaj tako mislim? Jaz mam pentium G6400 (2c, 4t) pa zadevo uporabljam kot nas, ca. 10 dockerjev lavfam pa še media server je (brez transcodinga, ker ne rabim). vse to se dogaja ko je cpu na power save governorju.

 

Lahko pa sploh ni neke razlike v povprečni porabi med celeron/pentium in i3, ne vem. Meni zadeva, ko idla (in z diski v stand by) žre 8W, ca. 12W ko gledam film na Jellyfinu. To je klasa porabe, ki deklasira vsakega synologyja, da ne omenjam, da je precej več moči on tap, če bi jo rabil.

Povezava do prispevka
  • 2 tedna kasneje...

hvala za tale link.

 

prišel iz linka na tole:

https://www.aliexpress.com/item/1005004873199801.html

https://www.aliexpress.com/item/1005004899151947.html

 

tole pa že ni kar tako, da dobiš 6 portov in 2 m.2 slota na ITX. sicer ni baš poceni, sam glede na to da 8 slotov na itx formatu pač ne dobiš (razn če se skeširaš konkretno več za server grade robo) je tole kar dobra zadeva za NAS.

 

dajmo dat stvar v kontekst... v svetu precenjenega in podhranjenega synology trasha je tole precej dobra, precej cenejša in hkrati močnejša alternativa.

 

bookmarkano za future reference. me rajca.

uredilo bitje TrippinBalls
Povezava do prispevka
  • 3 tedne kasneje...

Jz sm si v petek ravno skup zmetal sledece:

- ASRock H470M-HDV/M.2 ~65€

- Intel i5 10400 Box ~ 125€

- Transcend TS512GMTE220S 512GB m.2 ssd ~48€

- SilverStone Kryton KR03 ~16€

- be quiet! System Power 10 450W ~ 46€

 

Ram sem ze imel doma 2x8GB, kisto se imam eno prastaro doma, bo cisto vredu za te potrebe :D

kake pametne diske se nabavim, pa bo...

 

Sem se pa zdej cez vikend mal igral z OpenMediaVault (v6) in kaj vse se da s tem narest.

V idle CPU laufa na 26°C, ko ga nabijem na full se segreje na nekje 54°C, kar je kar nice za tolk pocen hladilnik, pa se blazno tih je.

Zakaj i5? Ker je mogoce ideja da se kak DLNA streznik na to dam pa kak nextcloud z Recognitionom pa se kaj...

pol je pa  4 core-ov naenkrat premalo :D

 

Mal sm razmisljal ce bi raje TrueNAS Core namest OMV vzel, pa se mi dozdeva da si dost bolj omejen s TrueNAS-om kaj vse lahko gor das, ceprov bi verjetno bil se mal manj pozresen kar se tice CPU loada v idle.

Sam ga ne mors v dual boot instalirat da bi lahk primerjal, edin kar bi mi preostal je da instaliram kak proxmox in gonim virtualke, al pa alternativa da instaliram TrueNAS na USB kljucek in ga s tistega dol laufam z namenom da primerjam kater sistem bi se mi bolj dopadel.

 

OMV mi je vsec ker je samo Debian distribucija in lahko gor vrzem skorajda kar mi pase p se malo sem bolj seznanjen z njem ker imam RPi doma.

 

A ma kdo kak boljsi predlog kaj laufat napram TrueNAS  al pa OpenMediaVault?

Al pa kak koristen nasvet mogoce...

Povezava do prispevka
DaMachk reče pred 11 urami:

Jz sm si v petek ravno skup zmetal sledece:

- ASRock H470M-HDV/M.2 ~65€

- Intel i5 10400 Box ~ 125€

- Transcend TS512GMTE220S 512GB m.2 ssd ~48€

- SilverStone Kryton KR03 ~16€

- be quiet! System Power 10 450W ~ 46€

 

Ram sem ze imel doma 2x8GB, kisto se imam eno prastaro doma, bo cisto vredu za te potrebe :D

kake pametne diske se nabavim, pa bo...

 

Sem se pa zdej cez vikend mal igral z OpenMediaVault (v6) in kaj vse se da s tem narest.

V idle CPU laufa na 26°C, ko ga nabijem na full se segreje na nekje 54°C, kar je kar nice za tolk pocen hladilnik, pa se blazno tih je.

Zakaj i5? Ker je mogoce ideja da se kak DLNA streznik na to dam pa kak nextcloud z Recognitionom pa se kaj...

pol je pa  4 core-ov naenkrat premalo :D

 

Mal sm razmisljal ce bi raje TrueNAS Core namest OMV vzel, pa se mi dozdeva da si dost bolj omejen s TrueNAS-om kaj vse lahko gor das, ceprov bi verjetno bil se mal manj pozresen kar se tice CPU loada v idle.

Sam ga ne mors v dual boot instalirat da bi lahk primerjal, edin kar bi mi preostal je da instaliram kak proxmox in gonim virtualke, al pa alternativa da instaliram TrueNAS na USB kljucek in ga s tistega dol laufam z namenom da primerjam kater sistem bi se mi bolj dopadel.

 

OMV mi je vsec ker je samo Debian distribucija in lahko gor vrzem skorajda kar mi pase p se malo sem bolj seznanjen z njem ker imam RPi doma.

 

A ma kdo kak boljsi predlog kaj laufat napram TrueNAS  al pa OpenMediaVault?

Al pa kak koristen nasvet mogoce...

Jaz sem zdajle prešaltal iz QNAPa na OMV in sem zaenkrat kar zadovoljen. Tudi sem kolebal med OMV in TrueNAS, pa sem se odločil za OMV, ker:

-ZFS za optimalno delovanje potrebuje čimveč rama (zasledil sem, da od oka 1TB = 1GB)

-ZFS "potrebuje" ECC ram bolj od drugih sistemov, ker ne dela določenih checkov, zato ga bit rot bolj prizadane. Zdaj, na netu imaš polno debat v to ali ono stran, meni se pa pod črto ni dalo s tem toliko ukvarjat.

 

Glede na to, da ti je pri OMV všeč to, da je v bistvu Debian, počekiraj tudi TrueNAS Scale, ki je njihova Linux verzija (če se ne motim, tudi Debian osnova). Prednost pred Core verzijo je, da je lahko furaš Docker in ostale Linux zadeve. Slabost je pa, kolikor sem gledal, malo slabši performans.

 

Jaz furam virtualke (Plex, DNS, game serverji, itd.) na Proxmoxu, pa potem po potrebi obesim nanje kakšen NFS share (npr. Plex laufa na VMju, medtem ko imam medio na OMV NFS shareu).

Povezava do prispevka
Vodokotlič reče pred 11 urami:

ZFS vs EXT?

 

Osebno se mi zdi OpenMediaVault bolj enostaven. Še posebej, če kaj gre po zlu. Zfs je pa zfs. Samo oboje že 5 let nisem povohal niti ne vem kako je zdaj.

To se nisem cisto odlocen, a bi raje BTRFS al ZFS, samo mi je kebab-ov post malo dal mislit, ce mogoce ne bi sel v smer ZFS-ja, tud ce se fajn slis.

 

TrippinBalls reče pred 11 urami:

Še ena pametna alternativa je Unraid. IMO licenca vredna tistih 50€. Happy camper zdajle že par let.

 

EDIT: Obstaja tud 30 dni trial z dvema 15 dnevnima podaljškoma. Ergo, 2 mesca efektivno free za testiranje.

Tud dober predlog, nism niti pomislil nanj. Bom malo prebral.

 

kebab reče pred 8 urami:

Jaz sem zdajle prešaltal iz QNAPa na OMV in sem zaenkrat kar zadovoljen. Tudi sem kolebal med OMV in TrueNAS, pa sem se odločil za OMV, ker:

-ZFS za optimalno delovanje potrebuje čimveč rama (zasledil sem, da od oka 1TB = 1GB)

-ZFS "potrebuje" ECC ram bolj od drugih sistemov, ker ne dela določenih checkov, zato ga bit rot bolj prizadane. Zdaj, na netu imaš polno debat v to ali ono stran, meni se pa pod črto ni dalo s tem toliko ukvarjat.

 

Glede na to, da ti je pri OMV všeč to, da je v bistvu Debian, počekiraj tudi TrueNAS Scale, ki je njihova Linux verzija (če se ne motim, tudi Debian osnova). Prednost pred Core verzijo je, da je lahko furaš Docker in ostale Linux zadeve. Slabost je pa, kolikor sem gledal, malo slabši performans.

 

Jaz furam virtualke (Plex, DNS, game serverji, itd.) na Proxmoxu, pa potem po potrebi obesim nanje kakšen NFS share (npr. Plex laufa na VMju, medtem ko imam medio na OMV NFS shareu).

Tenksic za tole.... Nimam glih ECC rama, ane in ce je to potencialen riziko, nisem cist ziher ce se hocem v to smer spustit :o

 

Evo za TrueNAS Scale nism niti videl da je tud free, zelo dober hint. In ja, je za pricakovat da "vec moznosti" pozre vec resourcov napram dokaj specializiranem BSD-based sistemu.

 

Kar se diskov tice zeankrat sem gledal bolj "budget" varianto 2x 4TB v RAID 1 (se se odlocam ce ima hardware raid smisel, al je boljse software v letu gospodovem 2023)... Malo sem gledal v smer Seagate Ironwolf(+) pa se me komentarji z mimovrste, da so se kar hitro pojavli slabi sektorji, kar malo odvrnili.... Ze od nekdaj sem bil bolj team WD in nisem bil prevec navdusen nad seagate-om... Sam pri takem use-case-u bi pricakoval res hudo zanesljivost in ne da moram s strahom prvo par mesecev opazovat diske ce bojo za kej al jih morm menjat... Tak da v smer WD Red Plus (ali pro), glavno da ni shingled :D 

SIcer mi dozdej se nikol ni HDD crknil (ajde izjema je en prenosni WD Blue ki je padel po tleh, sam to ne steje :D )

Sam mam namen mogoce tole kot cloud imet pa nocem riskirat :D 

Povezava do prispevka

Jaz furam 4x8TB Seagate Ironwolf (7200rpm) 2,5 leti pa nisem imel še težav. Za medio bi verjetno bilo dovolj 5400rpm (pa še tišji bi bili), ostale zadeve imam na SSDjih. V času ko sem nabavljal, je imel WD neke probleme, tako da če boš gledal WDje počekiraj ali je to še vedno aktualno (verjetno ne, ampak vseeno): https://www.tomshardware.com/news/wd-lists-all-drives-slower-smr-techNOLOGY

 

Kar se tiče RAIDa, vsaj za domačo uporabo in glede na to, da razmišljaš o BTRFS/ZFS, definitivno software RAID. V nobenem primeru pa RAID ni backup (ne ščiti te pred kripto zadevami, človeški neumnosti, ipd.). Kupi vsaj še en 4TB zunanji disk in si uredi backup z verzijami/deduplikacijo nanj. Softwareja imaš tu kar nekaj, Linux zadeve npr Restic, BorgBackup, ...

 

Welcome to the rabbit hole. :)

 

Povezava do prispevka
kebab reče pred 20 minutami:

tako da če boš gledal WDje počekiraj ali je to še vedno aktualno (verjetno ne, ampak vseeno): https://www.tomshardware.com/news/wd-lists-all-drives-slower-smr-techNOLOGY

 

Welcome to the rabbit hole. :)

Ja, to vem, takrat so bli kar pesjanarji kar se je tega tikalo...

Zdej to so resl tak da je

WD Red - shingled,

WD Red plus - CMR

WD Red Pro - CMR + hitrejsi spin

 

na SSD-je pa ne grem, predrago za home projekt :D

In ja, mi je jasno da RAID ni backup :D

Je pa boljse kot 0... ceprov druga opcija bi bla da se obcasno disk mountne, backupa in odmounta... sam to bo kasnej :D 

 

 

EDIT: btw @Vodokotlič a mas kej diskov v omenjeni velikosti na voljo? :P 

uredilo bitje DaMachk
Povezava do prispevka
Vodokotlič reče pred 1 uro:

To danes niti ni ugodno, majo neke WD Red znizane sam jebes te shingled diske :D 

 

Dobim 4TB Red Plus z 256MB cache za stotaka na komad...

uredilo bitje DaMachk
Povezava do prispevka
  • 3 tedne kasneje...

Evo v torek so diski priletel.

Vceraj sem se igral s Cloudflare Zero Trust tunneling kao da odpres zadevo navzven brez da rabis kake porte odpirat na routerju in lahko dam samo *gasm* emojija...

Video ki je bil navdih:

 

 

me pa drka nextcloud... do dveh sem se nekaj ubadal s tem da sem na OMV v kontejnerju usposobil nextcloud, ki bi podatke shranjeval na HDDje, in ne na SSD :D

Pol sm si pa share-e povozil totalno! :mad:

Se dobr da nimam cist nich gor razn par test datotekic :D

 

Ob dveh me je pa zacela glava bolet, ker "morm cez 4 ure vstat" :D

 

Zdej nevem a me je nextcloud tolk razfukal da ga enostavno brisem in grem na photoprism, al se se malo poskusim potrudit z nexcloudom...

 

EDIT: disclaimer... sem totalen nub kar se tice dockerja in kontejnerjev, tako da se sproti ucim na napakah, haha :D 

uredilo bitje DaMachk
Povezava do prispevka
DaMachk reče Dne, 2. 3. 2023 at 9:38:

Evo v torek so diski priletel.

Vceraj sem se igral s Cloudflare Zero Trust tunneling kao da odpres zadevo navzven brez da rabis kake porte odpirat na routerju in lahko dam samo *gasm* emojija...

Video ki je bil navdih:

 

 

me pa drka nextcloud... do dveh sem se nekaj ubadal s tem da sem na OMV v kontejnerju usposobil nextcloud, ki bi podatke shranjeval na HDDje, in ne na SSD :D

Pol sm si pa share-e povozil totalno! :mad:

Se dobr da nimam cist nich gor razn par test datotekic :D

 

Ob dveh me je pa zacela glava bolet, ker "morm cez 4 ure vstat" :D

 

Zdej nevem a me je nextcloud tolk razfukal da ga enostavno brisem in grem na photoprism, al se se malo poskusim potrudit z nexcloudom...

 

EDIT: disclaimer... sem totalen nub kar se tice dockerja in kontejnerjev, tako da se sproti ucim na napakah, haha :D 

 

Nextcloud dela v dockerju bp, uporabi lscr.io/linuxserver/nextcloud in mountas posebej /data:/data za podatke na hdd (sam uporabljam mergerfs v OMV) in /config na ssd, za slike je sedaj Memories app veliko boljsi v nextcloud kot tisti navaden photos

Povezava do prispevka
Skanker reče pred 14 urami:

 

Nextcloud dela v dockerju bp, uporabi lscr.io/linuxserver/nextcloud in mountas posebej /data:/data za podatke na hdd (sam uporabljam mergerfs v OMV) in /config na ssd, za slike je sedaj Memories app veliko boljsi v nextcloud kot tisti navaden photos

Ma, ja itak da dela... sej pravm da je PEBKAC :D 

Razmisljal sem o photoprism kot alternativa pa bi mogu za vsakega userja nardit novo instanco... kar deluje mal izven poti

uredilo bitje DaMachk
Povezava do prispevka
  • 4 tedne kasneje...

Dve tehnični vprašanji glede NAS...

 

Nabavil Synology DS220+ in dva 4 TB diska (folga za backup vrh glave). Formatirana v SHR dat. sistem.

 

1.) Naj nabavim tretji disk že zdaj, če gre kateri izmed obeh vgrajenih v franže, da ga potem čim hitreje menjam?! Zapakiran v antistatik vrečki, na temnem mestu na 10 stopinj temperature s 40% vlažnostjo, bla bla bla...

2.) Glede na to, da je SHR format; lahko kupim KATEROKOLI znamko diskov in KATEROKOLI velikost, omejen bom potem z najmanjšo kapaciteto in najpočasnejšim. Je tak?

Povezava do prispevka

Cist teoreticno, ce bos nabavljal diske ki so prov za NAS ala WD Red (plus), Toshiba N300 al pa Seagate Ironwolf je verjetnost da ti bo crknil glede na uporabo za domaci nas zlo nizka, razn ce bos mel NAS na vrhu 2000W subwooferja :D

 

Tk da mas ene 1-2% sanse da ti zacne crkovat v garancijskem obdobju.

pol pa mogoce do 5% sanse da crkne v roku 10 let... V tem casu bos pa verjetno ze hotel vec prostora.

In glede na 2) je SHR tako da bos imel samo toliko dupliciranega kot je najmanjsi disk.

Se prav ce mas zdej 4TB, enga vrzes ven, das not 6TB bo od tega 4TB bakupanga, 2T bo pa pac tam, in ce vmes crkne nimas kopije.

 

Vsej tako si jz predstavljam kar berem o SHR

uredilo bitje DaMachk
Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...