Skoči na vsebino

Stephen King


DaCapo

Priporočeni prispevki

Meni je super, prva knjiga je malo "nenavadna", ker jo je napisal v rani mladosti, imo takrat sploh še ni vedel, v kaj se bo celotna zadeva razvila, ampak ja. Zelo kulska serija. Vsega skupaj je 8 knjig + ena novela, ki je žal še nisem prebral, in od vsega mi samo 6. knjiga ni zares dogajala. Vse ostalo pa top. 

Povezava do prispevka
Armando reče pred 12 urami:

A je kdo prebral Obstati v originalu zvano the Stand?

 

Me malce mika, da bi jo nabavil.

Jaz sem prebral The Stand orginal. 

Knjiga je sicer legendarna ampak meni je bila dosti predolga in rahlo zastarela za današnje čase. Pač klasični King zlo vs dobro in pa naveza z Dark Tower serijo knjig. Ampak to je itak 70% njegovih knjig.

 

Sem pa drugače prebral vse od Kinga razen zadnje knjige. Jo bom v kratkem.

Povezava do prispevka

Meni je The Stand tudi tako predolga. Ta "zastarelost" mi je prav carski element, ko dandanes berem zgodnjega Kinga, ampak ja, knjiga mi je razvlecena.

 

Spet drugim pa napolno dogaja in jo imajo za najboljso Kingovo knjigo. Priporocam, da preberes in sam presodis.

 

Jaz moram prebrati se Duma Key, Revival, Dolores Clairborne, Gerald's Game ... Pa zadnjo?

Povezava do prispevka
Avion reče pred 5 urami:

Ta "zastarelost" mi je prav carski element, ko dandanes berem zgodnjega Kinga

 

Tudi meni je to pri zgodnjemu Kingu všeč.

Sicer pa je pri Kingu tako, da ljudem njegove knjige različno ustrezajo. Poznam par ljudi, ki jim King nadvse všeč, ampak Dark Towerja se ne dotaknejo niti pod razno. Spet drugim je The Dark Tower ena najboljših serij na splošno, ne le od Kinga. Moj »čuden« :)  moment pri njemu je bil denimo njegov zgodnji roman The Long Walk, ki mi je zelo dogajal, potem pa vidim, da se knjiga pogosto omenja kot primer njegovega pofla :D 

Povezava do prispevka

@cebelar123 ja, Dolores Clairborne imam ze dlje casa na seznamu, pa mi vedno nek uide ... Sicer sem od novejsih bral Institute pa The Outsider, pa se mi zdi, da je se vedno kar v formi. Aja, If It Bleeds imam se doma.

 

@Flegma ja jaz prav mislim, da iscem tudi novejse horror avtorje, ki imajo malo ta Kingovski "vintage" vibe. To je tisto, kar mi zares dogaja pri njemu. Ce imas kaksen predlog, ga bom vesel. McCammon, Simmons, Barker in ostali, to vse ze poznam, ampak nisem se prebral vsega.

Povezava do prispevka
Avion reče pred 9 urami:

@cebelar123 ja, Dolores Clairborne imam ze dlje casa na seznamu, pa mi vedno nek uide ... Sicer sem od novejsih bral Institute pa The Outsider, pa se mi zdi, da je se vedno kar v formi. Aja, If It Bleeds imam se doma.

 

@Flegma ja jaz prav mislim, da iscem tudi novejse horror avtorje, ki imajo malo ta Kingovski "vintage" vibe. To je tisto, kar mi zares dogaja pri njemu. Ce imas kaksen predlog, ga bom vesel. McCammon, Simmons, Barker in ostali, to vse ze poznam, ampak nisem se prebral vsega.

 

King ima za mene najboljasa dela v 70s in 80s, ko je bil pijan in zadet konstantno. V 90s se ze pozna njegova treznost :/ po letu 2000s pa samo strmo navzdol. Sploh ko zdaj ze skoraj v vsaki novi knjigi omenja kako je on anti Trump ali pa celo v eni knjigi kako je on za cepljenje pri covidu in podobne zadevscine.

 

Dark tower serija izvzeta :)

 

Institute mi je bil prevec YA in koliko se spomnim na trenutke butast.

The Outsider prva polovica knjige ful dobra z umori in vsem. Potem pa klasicni King in pa njegov konec ki je kr nekaj. Letos konec leta pride nova knjiga iz te serije.

If it bleeds 4 kratke zgodbe se niti ne spomnim prevec

 

Sem pa lani izvedel za McCammon in njegov Swan song in ga prebral saj naj bi bil podoben the Standu. Kar tudi je ampak dosti boljsi. Tako da predlagam obvezno branje vsem, ki jim The stand ni bil to kaj so pricakovali in tistim ki jim je the Stand bil dober. Ta knjiga jim bo tudi.

 

 

uredilo bitje cebelar123
Povezava do prispevka
Avion reče pred 18 urami:

ja jaz prav mislim, da iscem tudi novejse horror avtorje, ki imajo malo ta Kingovski "vintage" vibe. To je tisto, kar mi zares dogaja pri njemu. Ce imas kaksen predlog, ga bom vesel. McCammon, Simmons, Barker in ostali, to vse ze poznam, ampak nisem se prebral vsega.

 

Sicer ne bi rekel, da ima tole Kingovski vintage vibe, ampak ker je kar nekaj govora zgoraj o The Standu (ah, enkrat moram iti čez ta roman, ga imam že celo večnost na to read seznamu, samo me obseg vedno znova demotivira :)), ampak Justin Cronin in njegova trilogija The Passage (The Passage, 2010; The Twelve, 2012; The City of Mirrors, 2016) pogosto dobiva vzporednice s Kingom. Gre za epsko (ampak res: epsko! :) ) post-apokaliptično pripoved, pri kateri sem imel sicer sam tekom branja izmenjajoča love-hate mnenja, a mi je celokupno vseeno nekako vedno bolj dogajala (sedajle vidim da sem prvo knjigo na goodreads ocenil s tremi zvezdicami, drugo s četrtimi, zadnjo pa že kar s petimi :) ). Včasih se mi je sicer sila vleklo vse skupaj, po drugi strani pa so bili nekateri odseki opisov kolapsa družbe, njenega ponovnega vzpostavljanja in zgodbe različnih ljudi, ki skušajo preživeti v novi realnost spisani neverjetno dobro in s krasno atmosfero. 

 

Kdo bral Peter Straub: Ghost Story (1979)? Straub je tudi sicer nekaj sodeloval s Kingom, ampak tale Ghost Story me že nekaj časa mika, še posebej, ker se ne spomnim, da bi kdaj v preteklosti vedel zanj, zadnje čase pa se mi zdi, kamorkoli se obrnem, se nehaja na kakem seznamu priporočil za branje. Kot da je deležen nekakšnega revivala. Ali pa samo meni to cookieji kaj vsiljujejo :P

 

EDIT: also, sedajle me je prijelo, da še kakega Kinga nabavim, in kaj je s tem trendom ogabnih naslovnic zadnje čase, tisti Kingovi paperbacki, ki sem jih včasih kupil so bili res carski, ampak tole: 

517+0C64kQL._SY498_BO1,204,203,200_.jpg

 

je videti kot en tetrapack za sadne sokove :confused:. Fando bibita. 

 

 

uredilo bitje Flegma
Povezava do prispevka
  • 2 tedna kasneje...
Chenier reče pred 9 minutami:

Jo imam doma, res carska. Konkretno boljša od knjig, ki jih predstavlja haha

Ja, tale žanr je res kar tko ... Cheesy trash :D Ampak sam aspekt artworka se mi zdi super predstavljen. 

Povezava do prispevka
Avion reče Dne, 19. 5. 2023 at 16:20:

Verjetno je bilo že omenjeno, ampak na to temo je izšla odlična knjiga Gradya Hendrixa "Paperbacks from Hell".

 

Chenier reče Dne, 19. 5. 2023 at 16:22:

Jo imam doma, res carska. Konkretno boljša od knjig, ki jih predstavlja haha

 

O hudo, tole je videti carsko. Samo kaj, ko me bo gotovo prijelo, da začnem zbirati predstavljene knjige ... :) In če kaj vem, vem da so zbiratelji horor popkulture izjemno vneti (beri: vse je hitro razprodano in potem gredo cene na ebayju v nebo.) Sem ravno par tednov nazaj hotel kupiti kak slasher tie-in roman iz osemdesetih, in tisto kar sem gledal je bilo vse med 300 in 1500 €. In to ne novo, ampak »well read«, kar je po novem fancy izraz na spletnih štacunah za zguncane knjige.

Sicer pa vidim, da so tudi prave mojstrovine vključene v knjigi, denimo Bradbury pa Shirley Jackson. Verjetno gre torej bolj za aspekt 80s estetike, ne toliko knjižne vsebine?

 

Je pa tale horor estetika iz poznih sedemdesetih in osemdesetih res unikatna. In ne samo pri knjigah, tudi pri filmih (no, sicer moram priznati, da so tukaj že v sedemdesetih zmagovali Italijani s svojim žanrom giallo, ki sem ga »odkril« šele pred kratkim in mi res dogaja), sploh pri takratnem slasher obdobju in potem pojavu video nastyjev. Imam podobno knjigo za filme, ki je polna slik takratnih posterjev in prapadajočega oglasnega gradiva. Dokaj kul, dasiravno je besedilo bolj ali manj površinsko. Ampak kul, če te to obdobje in žanr zanimata: 

51RJEEV3WPL._SX445_BO1,204,203,200_.jpg 

 

Mimogrede: pozna kdo kak kul slasher horor roman iz osemdesetih, kaj v stilu filmskih Halloweenov ali Friday the 13th in tako naprej?

 

Povezava do prispevka

Ne vem, ce je to tocno kar isces, ampak predlagam, da malo poguglas Richarda Laymona, Bentleya Littlea in Jacka Ketchuma in njim sorodne avtorje? 

 

Je pa, zahvaljujoc Gradyu Hendrixu in njegovi Paperbacks from Hell knjigi izsla cela zbirka re-releasov pod oznako Paperbacks from Hell: https://www.valancourtbooks.com/paperbacksfromhell.html

 

Mogoce si lahko pomagas se s tem:

 

https://www.fangoria.com/original/valancourt-books/

 

Pa zaloznik Dell je imel serijo knjig "Abyss Books" ali nekaj podobnega, mislim, da je to bilo bolj v 90ih, ampak mogoce lahko vseeno najdes kaj horror. Ceprav tu se mi zdi, da gre izven teh okvirjev "tradicionalnega" horror zanra in da so namenoma izbirali bolj "eksperimentalne" oblike horror romanov.

 

@Flegma

uredilo bitje Avion
Povezava do prispevka

@Avion hvala za tole, sploh tale re-release pod blagovno znamko Paperbacks from Hell je videti mikaven, dokler ne prideš do cene, ako bi hotel naročiti komplet :)  Hm, ali pa tudi ne, saj je že 17 naslovov notri ...

Bom pa gotovo nabavil vsaj Hendrixovo knjigo, ki si jo omenil zgoraj.

uredilo bitje Flegma
Povezava do prispevka
Flegma reče pred 37 minutami:

@Avion hvala za tole, sploh tale re-release pod blagovno znamko Paperbacks from Hell je videti mikaven, dokler ne prideš do cene, ako bi hotel naročiti komplet :)


Na netu imaš free v epub formatu ;).
Vem, da je fizična verzija čisto nekaj drugega, ampak morda vseeno pride prav (vsaj toliko, da podrobneje počekiraš in se potem odločiš za nabavo).
 

Spoiler

Guglaj library genesis.

 

uredilo bitje DaCapo
Povezava do prispevka
  • 3 tedne kasneje...
Avion reče Dne, 2. 6. 2023 at 11:42:

Hrbti tistih Stephenov Kingov od založbe Hodder so res dokaj smeć, ampak naslovke same so pa kar carske:

 Sorry za malo delaya, ampak imam za seboj par tedenski ultra kombo »dajmo delat od jutra do sred' noči«, pa ni bilo časa za nič drugega. 

 

Hja, saj niso slabe, ampak je meni tisti, bolj thrashi old school videz vseeno boljši. Se pa strinjam, da same naslovnice niso toliko problem kot hrbti. Pa ne samo tukaj pri Kingu. Sem bil nedavno v MK v City Parku med angleškimi knjigami, in je obup. Veliko hrbtov je v nekih fluorescentnih barvah. Vse nekaj kriči, pač marketing založb se s tem bori proti veliki današnji težavi – to je motnji zmanjšane pozornosti, ki jo je prinesel splet in obilo informacij –  in če nekaj ne vzbuja pozornosti na polici, pa magari z veliko mero slabega okusa (grozni so novi dotisi knjige The Three-Body Problem, mislim, da je cover enak, hrbet pa je gnusno fluoroscentno zelen, resno, to nikoli ne bi dal na domačo polico), je očitno postalo nevidno.

 

Sedaj je treba počakati par let, ko bodo vse knjige v izložbi kričečih in flouroscentnih barv in bodo potem nove izdaje vzbujale pozornost s tem, da bodo, pač, normalne. In spet estetsko všečne. :)

 

Sem pa, mimogrede, vmes nabavil zgoraj omenjeni Paperbacks from Hell. Knjiga je še v dostavi, ampak je kar velik preview na voljo in sem že tam malo bral ... in našel res mega epic thrashy sinopsis in tagline knjige, ki je bila tudi povod za nastanek monografije Paperbacks from Hell in sicer grozljivi roman:

 

John Christopher: The Little People (prvič izšlo leta 1966)

 

Dogaja se na Irskem. Leprechaune, škrate iz tamkajšnje folklore verjetno vsi poznate.

Vendar tukaj niso leprechauni, ampak pazi-prihaja-najbolj-thrashy-ever-tagline-tri-dva-ena-brace-yourself:

 

Gestapochauns. They speak German. They carry whips. 

:avadodo::avadodo::avadodo:

 

Ko sem to videl, sem valjda moral to takoj nabaviti. :) 

A so zgleda skoraj vsi, ki so imeli Paperbacks from Hell v rokah, imeli podobno idejo, in je šla cena te izdaje z res kul vintage naslovnico kar v višave.

LittlePeople.jpg?fit=250,%2B9999&crop=0,

Rabljene nisem našel pod 250 €.

Obstaja pa ponatis iz leta 2000, trenutno so le tri knjige še na zalogi na amazon.co.uk. In sem potem naročil to različico, dasiravno je naslovnica res dolgčas proti tisti zgoraj. :)

41+w70rmotL._SX331_BO1,204,203,200_.jpg

Vendar nima veze. Komaj čakam, da tole prispe, se takoj lotim branja. :P 

uredilo bitje Flegma
Povezava do prispevka
Hernir reče pred 7 urami:

Omg no, dober si, jaz spodnje ob zavedanju, da obstaja zgornja, ne bi mogel dat na polico :D :D 

 A imaš kako kopijo odveč? :D  vzamem takoj.

Ja vem, tale edina verzija, ki je trenutno na voljo po normalni ceni, je naredil naslovnico nekdo v wordu, ki je tri dni nazaj prvič videl računalnik. Blago rečeno. Bo na polici na najbolj temnem kotu sobe. Poleg flourescentnih Kingov, če kakega nabavim. :P 

Od alternativa je kul tudi različica letnik 1978 in dotis 1981, se dobi za okoli 100 €. Kar je še vedno too much, ampak vseeno precej ceneje od tiste zgoraj. 

51QbWa9qq1L._SX331_BO1,204,203,200_.jpg

 

uredilo bitje Flegma
Povezava do prispevka
DaCapo reče Dne, 3. 5. 2023 at 17:11:

Dark Tower serija je začela kapljati na Biblos. Zaenkrat sta na voljo prvi dve knjigi (Revolveraš in Premik trojice). 
Osebno še nikoli nisem bral, ampak obvezno štartam ta vikend. Bojda gre za Kingov "magnum opus". Mnenja tistih, ki ste že prebrali originale?

image.png.37007b7d02d9e650ebf8330f1793d2af.png

 

Prva knjiga dolgočasna in počasna, skratka komaj sem brado gor držal. Še dobro da je kratka, to je tudi edina dobra stvar pri knjigi 1.
Ampak to najbrž že veš saj povsod na spletu vidiš obvezno branje knjige 2 in naprej in to drži 100%.

Meni osebno TOP 5 serija knjig kaj sem jih prebral pa čeprav mi je prva knjiga bila obupna. Skratka če ti nebo prvi del všeč je to nekaj normalnega :) 

Mogoče mi je še 6. knjiga bila med bolj bogimi in pa presenetila me je knjiga 4.5 The wind through the keyhole.
Ko prebereš to serijo vidiš koliko Kingovih del vsebuje elemente iz te serije. 

 

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...