Skoči na vsebino

Vrtičkarji


Priporočeni prispevki

jlpktnst reče Dne, 3. 6. 2024 at 19:03:

Kolk nucajo briketi če so mokri? Ker sem jih 1kg zmetal potem je pa zdeh samo pralo par dni :(

 

Drugač sem jih pa manualno nabral 1kg polžev ziher, če ne 2... svinjarija.

 

No še sreča da nimam vrta razen jagode, ki pa itak gnijejo ker je preveč mokro.

Jaz tudi sumim, da se briketi v taki moči raztopijo. Zato sem polže še ročno pobijal, samo je to jalovo početje, ker sem jih v 15 minutah našel 50. Glede na škodo, ki jo povzročajo je to mogoče 5% populacije.

Povezava do prispevka

Tam kjer nimam obroča proti polžem ne ostane nič, mogoče pecelj, to je pa to:

 

 

IMG_20240605_062731_resized_20240605_063407766.thumb.jpg.26af86ecfc3a948572c4d6821588c5aa.jpg

 

Ni teorije, da bi jih pobiral, nešteto jih je, briketi odpadejo, ne zgolj zaradi vremena, imamo polno domačih živali. Grede se z električnim pastirjem še kar držijo, kar prileze iz zemlje, ampak to se da pobrati. Za kumare imam nove sadike, ker od vsajenih niso ostali niti peclji in bom moral riskirati par žametk, ker imam zgolj omejeno število obročev. Za naslednje leto jih moram dokupiti, drugače brezveze karkoli dajati v zemljo. Letos sem prvič videl, da so se polži spravili na plevel.

 

Grede se počasi polnijo, letos izredno omejeno. Eno rundo solate smo dali skozi, prav tako redkvic, katero sem letos zasejal bolj zaradi zelenega pokrivanja kot karkoli drugega. Močno bom omejil zasaditev, bolj ali manj top 5 rastlin. Z zadnjim pridelkom mlade čebule in pora sem nafilal skrinjo, tako da letos po tem ni potrebe. Veliko bo paprik, čilijev, same solate, listnatega ohrovta, rdeče pese, blitve, paradižnikov, fižola, kumaric.....ok, malce več kot top 5. Ampak to je to. Vse ostalo potem roma na kompost, ker si domači zmišljujejo, ko imajo poln želodec vsega:

 

IMG_20240604_184211_resized_20240605_063407635.thumb.jpg.c7f407d0a44a00a7d579519286eeef94.jpg

 

Mreže so še vedno obvezne, ob letošnji že dvakratni toči in predvsem mačkam in njihovem iskanju skreta :ranting:

 

Lastnih semen imam dovolj, razen za mavrično blitvo, zaradi tega sem pustil lani cca dve rastline za seme, ki sta/so zdaj že v moji višini:

 

IMG_20240604_184149_resized_20240605_063407957.thumb.jpg.9afbc4d585301d06caae9763ddae049f.jpg

 

S paradižniki sem letos naredil...niti ne vem kaj, pizdarijo. Sejal sem približno isto kot lansko leto, februarja, mogoče teden dni prej, nič več. Sem pa menjal substrat. Če sem lani sejal v inertni substrat, sem letos delal lastni substrat za sajenje, izdatno podprt z deževnikovim kompostom. Kar se je pokazalo kot ne najbolj pametna odločitev, oziroma popolnoma časovno zgrešena. Klasično v sejalne lončke, potem presaditev v večje, pod lučmi, v gojilnem šotoru. Če so bili lani konec aprila, začetek maja ravno pravšnji za v vedra in prenos ven, so bili letos že sredi aprila visoki preko metra in pol, popolnoma podivjani. Zavreči sem moral kompletno saržo sadik (razen treh rastlin Sungolda) in gasa jovo na novo. Nova runda se sedaj muči preko tega debilnega vremena:

 

IMG_20240604_184517_resized_20240605_063407264.thumb.jpg.95e777e5ee5604ff8eae449f29de6353.jpg

 

Sungold že nastavlja plodove (na fotki skrajno desna rastlina), uber prekmalu. Živi bili pa videli kaj bo ratalo iz tega. Toliko o "dajmo čimprej sadike delat".

 

Rastlinjakec sem pred parimi tedni rešil čebule in pora, nagrnil plast komposta in vanj zmetal paradižnike in žametnice. Tudi rastlinjak je pod navalom polžev, ker je delno odprt zaradi pregrevanja. Fala bogu se paradižnikov ne pipajo, zato pa žametke jebejo ježa:

 

IMG_20240604_184426_resized_20240605_063407439.thumb.jpg.d8b231f8d439384e32e95e8f927bfb9d.jpg

 

Na samem vrtu zaenkrat ni še nič drastičnega v začetku sezone, čaka me premetavanje komposta, ki ga imam letos trimač, vsi boksi so polni, prav tako mreže.

 

Preko zime sem se malce bolj ukvarjal z notranjo ozelenitvijo, sprva razširil asortima in ga potem oklestil na "bolj zaželene" :lol:

 

IMG_20240604_184602-01_resized_20240605_063332360.thumb.jpeg.a311aa54420eadbb87bcd3507775b4d4.jpeg

 

IMG_20240604_184643-01_resized_20240605_063332056.thumb.jpeg.d6fb634b02b311cf5233b14ae287ccfa.jpeg

 

Nekje 80 lončnic, večina aroidnih vrst. Ni skrivnost, da so mi monstere najljubše, predvsem sem ponosen na rezanček, ki sem ga dobil leto in pol nazaj od sosede (v kozarčku):

 

IMG_20240320_184258.thumb.jpg.b737cf8567214b579b9264e0ed080173.jpg

 

Ta mali drobižek je v letu in pol zrastel v pravo beštijo:

 

IMG_20240604_184758_resized_20240605_063332228.thumb.jpg.868ac5a8f24b7b1a402f0b25e6836fa0.jpg

 

IMG_20240604_184821-01_resized_20240605_063332542.thumb.jpeg.4cc72661cb71ba9aa67558664abc8a84.jpeg

 

Malce mi dela prostorskih skrbi, vsak naslednji list se skoraj poduplira v velikosti in čas bo, da dobi zadevica svoj namenski prostor.

 

Recimo toliko za zdaj.

Povezava do prispevka

@Bessie

 

https://www.bloomling.si/andermatt-biogarten/obroc-proti-polzem-pp-12-delni-set#:~:text=Obroč proti polžem- za naravno obrambo pred polži&text=Zanesljivo zadržuje neželene obiskovalce pred,vaše rastline pred sluzastimi vsiljivci.

 

Enostavno nisem vedel kaj narediti v zasaditvi izven gred, ker ni pomagalo nič, nada. Jebeš neke pivske pasti, bakrene trakove, drobljene lupine...ne sprašuj kaj vse smo probali. Za foro sem naročil en komplet, ni baš nek denar in deluje, lahko dam še več fotk. Tam kjer ni obroča je zdesetkano. Kasneje sem naročil še en komplet in bom še dva.

 

IMG_20240604_184105_resized_20240605_094248843.thumb.jpg.02bb25e5383bf3857027f67717bf7f4a.jpg

 

Razlika med žametko v obroču in spodaj izven njega je dovolj očitna :lol:

uredilo bitje berghaus
Povezava do prispevka

@stom1c drži:

 

IMG_20240605_161703-01_resized_20240605_043032205.thumb.jpeg.3e08daba884e8f6c4550865a47dc99ad.jpeg

 

Lucky buy. V bistvu je moja top wish rastlina za katero sem mislil, da je nikoli ne bom imel. Ker imajo odfukane cene in je ni nikoli na zalogi: 

 

100-200 evrov za drobno sadiko naprimer: https://dzungla-plants.com/monstera-deliciosa-thai-constellation-m/

 

90% moje kolekcije je "šeranje" med gojitelji/frendi/žlahto, nekaj je ženinih nabav v Ikei, hočem povedati, da so vse po vrsti cheap, orhideje so še najdražje. Sicer so cene rastlin huronsko padle, a se še vedno najdejo modeli, ki vržejo po čuka evrov za lončnico (!!).

 

V glavnem, januarja sem kruzal po Gašperlinu v Komendi, ki je moja to go štacuna, kar se tiče floristike. Vedno grem tudi čez halo razstavljenih rastlin in glej no glej, 50% akcija na tropske ratline. In vmes 5 Thai, v tako ubornem stanju, da te kap. 100 evrov kos, 50 s popustom, plus 10 evrov na prejšnji račun.

 

Prav ene petkrat sem šel gor in dol, pa že proti blagajni, pa nazaj.....bi al ne bi? Thai V.1 ima že tako ali tako probleme z gensko gnilobo korenin, a se mi res da jebat še s tako, ki že iz lonca izgleda crknjena?

 

Ajde, vzel sem jo kot izziv, našel najboljo od nikakvih, z vsaj približno formiranimi tremi listki in tako, ki je imela vsaj en uček, če bodo šle slučajno korenine v franže in jo lahko režem in podtaknem.

 

Doma sem jo dal v karantenski šotor in se jo nisem pipnil teden ali dva. Potem sem jo zmetal iz lončka in bil presenečen nad kvaliteto substrata, v štacunah ponavadi dobiš močvirsko brozgo. Pregledal korenine, jih prešprical s peroksidom in vstavil v šotni substrat (sphagnum moss). Liste prebrisal in zaščitil z neem oljem.

 

Do nekje sredine marca je pridobivala samo na koreninah, kar je bila moja želja, ker prvotnih ni bilo ravno veliko. Takrat nekje sem jo vzel iz karantene in presadil v izredno grob aroidni mix s pripenjanjem na steber (pole). Od takrat raste kot zmešana. Še vedno je v stanju adolescence, kar pomeni, da korenine še vedno lahko napade gnitje, vendar je že tako velika, da lahko iz nje dobim vsaj nekaj odrezancev. 

 

Imam tudi Elbo:

 

IMG_20240605_162631-01_resized_20240605_043032457.thumb.jpeg.7d69ee58b52fbc3dc3c8d07dce3be882.jpeg

 

To sem dobil za darilo za RD, lepo se je razkoreninila, lepo raste, a kot lahko vidiš, na žalost dela samomor. Oba nova lista sta skoraj kompletno variegirana in če bo še tretji tak, ji žal ni pomoči. 

 

Tole verjetno tudi poznaš:

 

IMG_20240605_170803-01_resized_20240605_051200556.thumb.jpeg.846bd40d2a3135fa49c221abc6d54d70.jpeg

 

Vem, sory, čist blesav na monstere :rofl:

 

To Adensonii je moja zlata soseda metala v smeti. Seveda ne takšne, bilo je ene pet črnih korenin in samo polovica lista, ko sem stran odrezal šušljajočo mrtvo polovico. 

Spucal korenine, peroksid, šota, ko je bila dovolj velika razsekal, vzgojil še drugo polovico in sedaj obe rasteta na polu. Raste hitro ko hudič. 

 

Spet se čist razpisal.....:wacko:

  • Račka +1 2
  • Na jagodo +1 1
Povezava do prispevka
berghaus reče pred 8 minutami:

@stom1c drži:

 

IMG_20240605_161703-01_resized_20240605_043032205.thumb.jpeg.3e08daba884e8f6c4550865a47dc99ad.jpeg

 

Lucky buy. V bistvu je moja top wish rastlina za katero sem mislil, da je nikoli ne bom imel. Ker imajo odfukane cene in je ni nikoli na zalogi: 

 

100-200 evrov za drobno sadiko naprimer: https://dzungla-plants.com/monstera-deliciosa-thai-constellation-m/

 

90% moje kolekcije je "šeranje" med gojitelji/frendi/žlahto, nekaj je ženinih nabav v Ikei, hočem povedati, da so vse po vrsti cheap, orhideje so še najdražje. Sicer so cene rastlin huronsko padle, a se še vedno najdejo modeli, ki vržejo po čuka evrov za lončnico (!!).

 

V glavnem, januarja sem kruzal po Gašperlinu v Komendi, ki je moja to go štacuna, kar se tiče floristike. Vedno grem tudi čez halo razstavljenih rastlin in glej no glej, 50% akcija na tropske ratline. In vmes 5 Thai, v tako ubornem stanju, da te kap. 100 evrov kos, 50 s popustom, plus 10 evrov na prejšnji račun.

 

Prav ene petkrat sem šel gor in dol, pa že proti blagajni, pa nazaj.....bi al ne bi? Thai V.1 ima že tako ali tako probleme z gensko gnilobo korenin, a se mi res da jebat še s tako, ki že iz lonca izgleda crknjena?

 

Ajde, vzel sem jo kot izziv, našel najboljo od nikakvih, z vsaj približno formiranimi tremi listki in tako, ki je imela vsaj en uček, če bodo šle slučajno korenine v franže in jo lahko režem in podtaknem.

 

Doma sem jo dal v karantenski šotor in se jo nisem pipnil teden ali dva. Potem sem jo zmetal iz lončka in bil presenečen nad kvaliteto substrata, v štacunah ponavadi dobiš močvirsko brozgo. Pregledal korenine, jih prešprical s peroksidom in vstavil v šotni substrat (sphagnum moss). Liste prebrisal in zaščitil z neem oljem.

 

Do nekje sredine marca je pridobivala samo na koreninah, kar je bila moja želja, ker prvotnih ni bilo ravno veliko. Takrat nekje sem jo vzel iz karantene in presadil v izredno grob aroidni mix s pripenjanjem na steber (pole). Od takrat raste kot zmešana. Še vedno je v stanju adolescence, kar pomeni, da korenine še vedno lahko napade gnitje, vendar je že tako velika, da lahko iz nje dobim vsaj nekaj odrezancev. 

 

Imam tudi Elbo:

 

IMG_20240605_162631-01_resized_20240605_043032457.thumb.jpeg.7d69ee58b52fbc3dc3c8d07dce3be882.jpeg

 

To sem dobil za darilo za RD, lepo se je razkoreninila, lepo raste, a kot lahko vidiš, na žalost dela samomor. Oba nova lista sta skoraj kompletno variegirana in če bo še tretji tak, ji žal ni pomoči. 

 

Tole verjetno tudi poznaš:

 

IMG_20240605_170803-01_resized_20240605_051200556.thumb.jpeg.846bd40d2a3135fa49c221abc6d54d70.jpeg

 

Vem, sory, čist blesav na monstere :rofl:

 

To Adensonii je moja zlata soseda metala v smeti. Seveda ne takšne, bilo je ene pet črnih korenin in samo polovica lista, ko sem stran odrezal šušljajočo mrtvo polovico. 

Spucal korenine, peroksid, šota, ko je bila dovolj velika razsekal, vzgojil še drugo polovico in sedaj obe rasteta na polu. Raste hitro ko hudič. 

 

Spet se čist razpisal.....:wacko:

jo men so monstere res zakon, mam tut albo, ki na srečo ne dela samomora, sam mi pa beli deli kr hitr propadejo. a jim ti kaj daješ? američani dajejo neko siliko tem variegiranim monsteram.

adansonii sm pa mogu naštudirat, je mal muhasta, pa precej gnojenja rabi.

 

če ti bo albo še en bel list nardila, jo pa spropagiraj, sej to pa verjetno dobro veš., kako gre

uredilo bitje stom1c
Povezava do prispevka
stom1c reče pred 2 urama:

jo men so monstere res zakon, mam tut albo, ki na srečo ne dela samomora, sam mi pa beli deli kr hitr propadejo. a jim ti kaj daješ? američani dajejo neko siliko tem variegiranim monsteram.

adansonii sm pa mogu naštudirat, je mal muhasta, pa precej gnojenja rabi.

 

če ti bo albo še en bel list nardila, jo pa spropagiraj, sej to pa verjetno dobro veš., kako gre

 

Meni so tok zakon, da sem si spropagiral 6 Delicios :rofl: Ne bi o placu, sploh ker tri so že kar zajetne, tisti iz prvih fotk se pa itak trga, komaj je tazadnji list otrdel že novo puščico fura ven, me prav zanima kaka beštija bo to.

 

Drugače aroide in palme gnojim z Compo Foliage Plant and Palm Fertilizer, polovično dozo vsako zalivanje:

 

f0c051_88126b6bd0c3432c93262df348e0b74e~mv2.png

 

Orhideje imajo svoj Compo:

 

orch_250_si_gr_ee_lt_2022_167845.jpg?x=50&y=50

 

Ostale rastline pa z Terra Grow Plagron, tudi polovična doza vsako zalivanje:

 

plagron-terra-grow-1l.jpg

 

Za te rastline sem iskal primerno gnojilo nekaj časa, predvsem da ni cena teže v zlatu in da je primerno za vse substrate, tudi hidroponiko. Približno polovica mojih loncev je samozalivalnih, rastline v njih pa v semi-hidroponiki, Lechuza ponu.

Terra grow pride 11 evrov liter, polna doza je pa 5 ml na liter vode, ker je močno koncentriran. Ker gnojim ob skoraj vsakem zalivanju dajem samo polovično dozo. Ergo imaš liter za uhuhu časa. Še ta doza je očitno preveč, ker mi je uspelo skuriti nekaj listov Alocasie.

 

Pri presajanju ponavadi v substrat zamešam še ščepec počasnega gnojila v obliki osmocote. 

 

Propagiranje mi je the best od vsega v tem hobiju. Večina moje kolekcije je spropagirana. Vedno mi kdo prinese kaj na pol crknjenega in mi je potem pravi iziv iz tega narediti serijo. 

 

Se pa probam izogibati praprotim, čeprav so mi ful všeč, samo....ne vem, nisem jih še skontal. Na tistih poličkah čisto spodaj lahko vidiš Bostonsko praprot, katere je moja privlekla iz Ikeje in mi jebejo znanje. Upam, da ne za dolgo. Eno od treh sem presadil v aroidni mix, kar sicer ne priporočajo, a začuda prihaja do sebe.

 

Definitivno pa v bajto ne spustim več Kalatej. Ker fuk. So me opozarjali, da je pikolovska u pm, malo prepiha po njej, čez teden dni je že vsa hrustljava. Plus magnet za pajkovce. 

 

Rad sprobavam stvari, eksperimentiram. Moja je paniko zagnala, ko sem njene vijolice presadil v semi-hidroponiko. Rastejo in cvetejo kot nore, lol. 

uredilo bitje berghaus
Povezava do prispevka

image.thumb.png.9dfaa5a59055cd35005fd5a67d8e0367.png

 

divje je... .:D

 

 

image.thumb.png.84fbe1ba2a36ba4a7ebfea7e1a0890a9.png

 

 

krompir je vesoljski, pa grah tud... grah, ki "ne rabi opore", zajebu, naslednjic obvezno....

 

s paradajzom mam pa isto k berghaus, na toplem sadike narjene marca, se sle v luft ko kropive, pa  ful tanka debla... ko sem jih dal ven iz hise, je skor vse crknilo, pa veter je odpihnu vecino vej... no zdej so se nekak pobrali, bomo vidl kaj bo... mama pa se 10kom  kupljenih v rastlinjaku, za rezervo

 

 

 

 

https://meteo.arso.gov.si/met/sl/warning/hail/

 

:classic_angry:

 

uredilo bitje PuskA
  • Račka +1 1
  • Na jagodo +1 1
Povezava do prispevka
kr'en reče Dne, 4. 6. 2024 at 20:16:

Jaz tudi sumim, da se briketi v taki moči raztopijo. Zato sem polže še ročno pobijal, samo je to jalovo početje, ker sem jih v 15 minutah našel 50. Glede na škodo, ki jo povzročajo je to mogoče 5% populacije.

@berghaus Point pobiranja je ... 1 polž živi 1 leto in naserje 500 jajc. Če jih ne pobiraš računaj da jih boš mel naslednje leto še 100x več. Pa potem še 100x več. Vsako leto ko imamo tako mokro. Ker to kar imamo zadnja leta je nenormalno prizadeto mokro.

Povezava do prispevka

@jlpktnst je res. Vseeno pri nas ne moremo s pobiranjem narediti nič, ne zgolj da imajo zadnja leta dobesedno idealne pogoje, mile zime, enormne padavine, manjko predatorjev, letos tudi ne kosijo sosednjih travnikov, ne vem zakaj ne, mejimo na meter visoko travo in je pritisk polžev absurden. 

 

Sam osebno kar se vrtnin tiče niti nimam takšnih problemov, kakšna solata, ohrovt, kakšna žametka sem in tja, imam zaloge sadik. Pri nas osebno gre bolj za gravž, ko hodiš okoli hiše. Sosedje, ki nimajo obročev ali pastirjev in se ne igrajo s strupom, ti letos ne bodo imeli nič, očitno. Spodnji imajo celo race, pa ne folgajo.

 

Kolikor vidim v zadnjih tednih, polži niti ne bodo tak problem in bo glavna zaščita mreža proti toči. Mi osebno včeraj nismo imeli niti kapljice, medtem ko je po štajerskem sesuvalo avtomobile in strehe. Samo vprašanje je, kdaj bo naša lokacija na vrsti. Zaenkrat smo dali dve skozi, na srečo manjši, bi pa brez mrež komot vse še enkrat sadil.

 

Čedalje lažje mi je vzgajati zelenjavo v rastlinjaku, policah in vzgojnih šotorih. V njih komot pridelujem letno zalogo solate in paradižnikov. Ostalo niti ne pogrešam. Ok, papriko in fižol ja, ampak tu ne morem nič.

Povezava do prispevka
Flamingo reče Dne, 8. 6. 2024 at 20:30:

Najbrž bo povezano s tem, da ne pobijam slepcev in ko naletim na kakšnega, ga samo zabrišem na drug konec vrta. 

 

To gre pri nas vse direktno v vrt, slepci, smokulje, ježi, žabe.....in potem samo upam, da se najejo predno odhlačajo drugam :D

Krastači sem lani poleg kompostnika uredil proper vlažen domek in je bila kar nekaj časa z nami.

 

Ta vikend smo prvič videli podlasico na našem vrtu.

Povezava do prispevka
berghaus reče Dne, 8. 6. 2024 at 10:55:

@jlpktnst je res. Vseeno pri nas ne moremo s pobiranjem narediti nič, ne zgolj da imajo zadnja leta dobesedno idealne pogoje, mile zime, enormne padavine, manjko predatorjev, letos tudi ne kosijo sosednjih travnikov, ne vem zakaj ne, mejimo na meter visoko travo in je pritisk polžev absurden. 

 

Sam osebno kar se vrtnin tiče niti nimam takšnih problemov, kakšna solata, ohrovt, kakšna žametka sem in tja, imam zaloge sadik. Pri nas osebno gre bolj za gravž, ko hodiš okoli hiše. Sosedje, ki nimajo obročev ali pastirjev in se ne igrajo s strupom, ti letos ne bodo imeli nič, očitno. Spodnji imajo celo race, pa ne folgajo.

 

Kolikor vidim v zadnjih tednih, polži niti ne bodo tak problem in bo glavna zaščita mreža proti toči. Mi osebno včeraj nismo imeli niti kapljice, medtem ko je po štajerskem sesuvalo avtomobile in strehe. Samo vprašanje je, kdaj bo naša lokacija na vrsti. Zaenkrat smo dali dve skozi, na srečo manjši, bi pa brez mrež komot vse še enkrat sadil.

 

Čedalje lažje mi je vzgajati zelenjavo v rastlinjaku, policah in vzgojnih šotorih. V njih komot pridelujem letno zalogo solate in paradižnikov. Ostalo niti ne pogrešam. Ok, papriko in fižol ja, ampak tu ne morem nič.

 

Nekaj let nazaj je na eni strani SG (Šmartno) sklestila toča ama vse. Menda je zrušilo tudi garažna vrata naprimer in tako. Hmelj vem da so ostala samo stebla. Ampak to je bil radius kak kilometer, mogoče 2. Drugje BP. Tako da če drugega ne, v 95% je toča skrajno lokalizirana. Je pa postala to konstanta. Toča ki sklesti vse.

Povezava do prispevka

@jlpktnst pri meni gre za neko čudno mikrolokacijo, kjer je glavni problem veter. Toča je precej pogosta, vendar zaenkrat v 14 letih nikoli velika, mreže ščitijo pred količino nje, čeprav smo jo že imeli toliko, da je sesedlo mreže, ko imaš kupe okoli bajte še dva dni kasneje.

 

Veter je tu največji blem. 100 metrov od bajte je polagalo gozd kot šibice, betonske brajde, nadstreške.....z mulcem sva s uprla v balkonska vrata, da jih ni zlomilo. Zlomilo je tudi moje betonske stebre od brajde, zaradi tega sem jih zamenjal z jeklenimi. Zdaj je mir.

 

Voda postaja problem, oziroma zgoščene padavine. Lani smo v tistih poplavah ostali brez treh mostov in teden dni brez elektrike, danes zjutraj sem se preko naše vasi, Jevnice, Senožet in Dolskega prebijal po poplavljenem cestišču in prodnemu nanosu. Sem pa zelo zadovoljen z zemljino v svojem vrtu, vse naokoli travniki in njive pod vodo, pri meni ni niti lužice. Že lani ob tisti povodnji sem ugotavljal, da precej premalo zalivam svoj vrt, ob vsej tisti vodi je vrt dobesedno buhtel. Seveda, razen zunanjih paradižnikov in kumar .Te je plesen pojedla ko keks :D

Povezava do prispevka

Dej povej, kaka ideja kaj naredit proti ušem?

 

Letos imam po par letih spet čist polno slivo, samo jo bodo uši enostavno požrle... Sem škropil s pripravkom iz koprive, večkrat, prišel ven čisto zelen od uši. Gamad, Ne znam ocenit a je karkol naredilo ker je tega tolk.

 

Na novi hruški pršica, breskev ma kodravost zarad preveč vlage. Ni da ni :)

Povezava do prispevka

@jlpktnst

 

Lahko sprobaš še Neem Tonic, pri nas je pomagal, ko smo imeli nekaj uši na rožah ter paradajzih v loncih. Je pa tako, da v kolikor so škodljivci že konkretno razpaseni, ti bojo pomagala samo fitofarmacevtska sredstva. Glede na to, da imaš komplet ušivo, bi preskočil prvo opcijo in kar takoj poškropil z nečim resnim, da še rešiš situacijo preden je prepozno. 

Povezava do prispevka

Samo eno pripombo bi imel s pripravki neem tonic, večinoma boste po netu našli nasvete v stilu "izogibajte se vsega, kar v naslovu vsebuje tonic".

 

Tudi sam sem začel s Terrinim neem tonicom, ki deluje bolj zaščitniško, preventivno, je pa nemočen pri infestaciji. Tako kot vsi tonici. Sam ga uporabljam pri občasni zaščiti notranjih rastlin, zaradi same lahkotnosti priprave. Recimo, da so tonici easy varianta neem pripravka.

 

zaradi tega sem iz ameriškega amazona naročil Plantonixov 100% neem bliss hladno stiskano olje, katerega emulzifiram z Dr. Bronners Peppermint milom. Zadeva je huda ko hudič, bože nedaj da ga uporabiš na čilijih ali paprikah, ker jih ubije v parih dnevih. Bronners peppermint je kul ker je prvo brez razbijalcev maščob, folk namreč uporablja navaden cet za posodo in s tem naredi več škode kot koristi, drugo pepermint je odvraten večini lazečega po rastlinah in zatorej deluje takoj. Neem olje je namreč "sistematično" sredstvo, žuža ga mora použiti, oziroma mora prodreti v njeno telo (večinoma preko žvakanja rastline v kateri je raztopljen neem), da čez par dni naredi žalostni konec. Ker je včasih vsak dan važen (gosenica belina), je tu pepermint dobrodošel s takojšnjim odvračanjem. Plus milni učinek na krustarde.

 

Kot zanimivost, v Gašperlinu sem od njihovega vrtnarja izvedel za eno zanimivost in sicer uporabo biokila. Itak da sem moral sprobati. Namreč on se doma, pri 400+ notranjih rastlinah, mlati proti pajkovcem, tripsom in ostalo golaznijo enostavno s špricanjem z biokilom. Lahko potrdim, da odlično deluje proti pajkovcem, katere sem uspešno zatrl pred dvema tednoma, edina občutljiva zadevica nanj je Alocasia, kakšen list skuri.

 

Biokil sem kot test uporabil pred tednom dni na lanskoletni blitvi, ki jo gojim za seme in so jo napadle uši, na polno, veje popolnoma črne. Škoda da nisem slikal.

 

IMG_20240604_184149_resized_20240605_063407957.jpg

 

Pocrkalo vse, tudi mravlje. Ne bi pa tega priporočil v dobi cvetenja, čebele pa to.

 

Zgolj tko za info.

 

Pri fitosanitarnih pripravkih pazi kaj počneš. Tako ali tako jih ne boš dobil brez potrdila/spričevala, razen če ti jih bo kdo zašeral. Takrat pa se znajo zgoditi grde stvari.

 

 

Povezava do prispevka
  • 3 tedne kasneje...

@Saljutin, če se boš hotel malce globje pozanimati, pri nas jim rečemo železne kačice. Kot ti je že poserviral Flamingo, so del procesa razpada organske snovi, torej zaželjeni del ekosistema.

 

https://deloindom.delo.si/vrt-in-zivali/zelenjavni-vrtovi/zelezne-kacice-ne-objedajo-vrtnin

 

https://www.rhs.org.uk/biodiversity/millipedes

 

Ljudje zmotno mislijo, da napadajo vrtnine, primer je odpadel paradižnik na zemljo, katerega najdemo nasutega z železno kačico. V resnici se nanj spravijo, ko gre v stanje gnitja, če je bil predhodno napaden s strani polžev ali kakšne druge živali. So torej čistilci in znanilci prsti z veliko organske snovi. 

Povezava do prispevka

@PuskA, strune so pa ful zajebane. Ravno zaradi njih imam vsako gredo zasajeno z žametnicami, tudi vsakega slepca (letos že tri) in krastačo odnesem v vrt, čeprav zadržati jih ne moreš. Delam rotacijo in večrastlinsko sosedstvo.

 

Zaenkrat jih še nimam, bodo pa slej kot prej verjetno obiskale tudi naš vrt :ermm:

 

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...