Skoči na vsebino

DUNE (2021, 2023)


Priporočeni prispevki

Saj, če je to edina opcija naj bo. Tu je bilo tudi enostavno preveč vsebine za tri urce filma. Potem pride do tega, da je edini character, ki mu nameniš tudi nek air time, lik  Feyd Rautha, tako da je nenazadnje edini zapomnljiv. Tudi vaši slavospevi Bardemu so pretirani, kot tudi kurčenje nad Timotheejem in Zendayo. Vsi ki so dobili veliko air time-a v enki so bili v dvojki v ozadju. Prav, vsi, vključno z Gurneyem in Rabbanom. Potem vse izpade tako puhlo za te like, ki so dihali v enki, kot da se vse zgodi, ker »sila«. Pač razumem, če bi gledal Star Wars, samo ga ne in ga NOČEM never ever.

 

Enostavno ni časa za vse. Kult Bene Gesserit je dobro zastopan, pa Harkoneni so dokaj ok, čeprav tudi zelo »črno belo«, hehe. Drugače razumem Villeneuva, ker ali boš naredil nekaj kar ima tok in ritem, ali pa narediš serijo, kjer daš gledalcu možnost za prekinitev in predah. Že tako ali tako je recimo mojo povsem zmedlo lika Lee Seydoux in hčere od Emperorja, ker je slaba za obraze in imena in ji nič ni bilo jasno… pa še obe Bene Gesserit, lol. Emperor vas moti ker je Christopher Walken. Sori, za toliko kot mu je bilo namenjenu časa za predstavitev lika ga ne reši niti Jeremy Irons. Da se zmeniš za neko zafukano bitko z nekompatibilnimi frakcijami, niti ne rabiš bit nekako prisoten med ljudmi, dost je da malo šepetanja vamo tamo, zajahaš črva, najdeš tri rakete in par zmag nad kmeti, ko žanjejo in to je to. Huda strategija se sama postavi in bam, stoletna zmaga je tu. Passing of time je tudi tu težko prikazati, kot pri vsakem epskem filmu. Recimo, da mu to nekako uspe skozi različne stadije nosečnosti mame nam servirati.

 

Da ne omenim kako hudo je drugače vse z zbiranjem vode iz mrtvih predstavljeno, do tistega vodnjaka vode »duš« in film deluje res analogno mehaničen, kar mu dam v huuud plus. Samo kurc, za to okolje si zelo veliko žrtvoval razvoja likov in zgodbe. Ja, saj ni slabo, lahko si zapolniš prazne vrstice brez težav in film res kot celota diha, le zgoda ne diha z zaključkom, pa bi si vsaj jaz zame želel, da diha še naprej. Taki antiklimatski cliffhanger zaključki so tudi bedni za popizdit, samo to nimaš kaj, ko delaš po knjižni predlogi in želiš, da se gledalci zagotovo vrnejo v svet in dajo za ogled peneze.

uredilo bitje Kakarotto
Povezava do prispevka

Chani je ze zgresen lik v osnovi. V knjigah in pri Lynchu je bila lik ki 100% podpira Paula in  razume preko vzora Jessice zrtvovanje za nekogar. Pozneje tako tudi pride do konfrontacije z Irulan

 

Tule je imela dve vlogi: prvic da nekako spostavi glavno sporocilo Herberta o navarnosti mesij drugo pac strong independent womanz

oboje izpade bedno. Zandaya se lahko pred Sean Young samo skrije. Slednji je slo na kurac snemanje Duna in je bila bolj prepricljiva

Pa da so povsem odjebali Spicer Guild ki igra centralno vlogo je tudi bosa

 

Ob koncu dnevi je to tudi bistvena razlika Villeneuv je naredil film za mase kot nek Lotr, Lynch pa je imel pogum eksperimentirati, molzenje macke in tisti plug mi prideta takoj na um. Zato je en film kulten drug pa univerzalen

 

isto kot Blade Runner , ok ampak nic kar bo dolgorocno pomljivo

uredilo bitje VonGriffin
  • Račka +1 1
  • Trol 1
Povezava do prispevka

Sej nisem rekel, da je scenarij vreden Oskarja, samo kako je Bardem to odigral se poserje na večino ostalih igralcev v temu filmu, kjer sicer večina dobro odigra. Model ima nenormalno količino karizme in je tok transformiran v vlogi, da sploh ne razmišljam o temu da gledam Javier Bardema. Medtem ko Zendaya pa menja naglas iz scene v sceno. To je tisto kar me moti, samo ajde, ni prvi film, da nekdo zasenči ostale.

Povezava do prispevka
VonGriffin reče pred 45 minutami:

Chani je ze zgresen lik v osnovi. V knjigah in pri Lynchu je bila lik ki 100% podpira Paula in  razume preko vzora Jessice zrtvovanje za nekogar. Pozneje tako tudi pride do konfrontacije z Irulan

Ok, to je pol boljše narejeno kot v knjigi, ker to je pa res bedno v pm, da mora baba podpirat nekoga samo zato ker je baba on pa tip. 100% podporo je imel tu pri drugih in je čisto zadosti, že tako ali tako je imel čisto prehitro transformacijo iz srčnega v zlega.  Najbolje, da še Chani to podpira, lol.

Povezava do prispevka
Kakarotto reče pred 44 minutami:

Ok, to je pol boljše narejeno kot v knjigi, ker to je pa res bedno v pm, da mora baba podpirat nekoga samo zato ker je baba on pa tip. 100% podporo je imel tu pri drugih in je čisto zadosti, že tako ali tako je imel čisto prehitro transformacijo iz srčnega v zlega.  Najbolje, da še Chani to podpira, lol.

 

Ne, je z razlogom zakaj je Jessica bila le ljubica in ne zena. Prvo ker je zelela roditi sina kar je bil zoper ukaz copernic tako je scitila Duka in drugo zaradi politike ker je to pomenilo da je bila odprta opcija za diplomacijo. Dejansko imas pogovor z Chani ki ji tocno to pove da tiste v ozadju so dejanske zene ostalo je le politika.

 

To nima z "ker je baba" nobene veze ampak dejanskih svetom ki ga je Herbert okoli aristokracije naredil.

 

Kot drugo Paul ni pozitiven lik, se manj bo njegov sin, vsak izmed filmov povsem pade pri tem sporocilu knjige .

 

 

 

 

uredilo bitje VonGriffin
Povezava do prispevka

Paul tudi tu ni pozitiven lik, daleč od tega. Prav lepo se naredi temačno transformacijo.

 

Po vsem kar si napisal mi je še večja potrditev, da je enka to vse tako dobro nastavila. Tam so bile ti nivoji in odnosi odlično predstavljeni in vezi aristokracije vzpostavljene. Dolgočasno in za gledalca podcenjujoče bi bilo to še skozi Chani dodatno kazati.

 

Film ne more biti knjiga, to je ja jasno. Pravzaprav je bilo scenaristično vse tako dobro narejeno, da te nič ne preseneti, tako da to je tudi en od očitkov, ki jih je moja navedla to, da ni občutka napetosti v zgodbi, da bi Paulu se lahkobkje zalomilo. Si na tirnici in vse kar pričakuješ se zgodi. Sej ni slabo biti na takem rolercoasterju, si je pač ocitno po bolj umirjeni in zgodbovno polni enki prišel malo bum bum del. Stekam, Villeneuve... you still pass for me. 

 

Aja, če misliš for the sake of argument še naprej tlačiti kot argument "boljši" Lynchev Dune pa raje odnehaj, ker to ne bo nihče nasedel:D. To je skropucalo, ki ni bilo všeč nikomur. Tudi Lynchu ne, tako da je to legendarno samo iz strani polomije Lyncha, ne pa v filmski vrednosti. Par scen je sicer res hudih in legendarnih, a celokupno je clusterfuck, ki mu manjka za tri filme vsebine, da bi deloval koherentno. 

uredilo bitje Kakarotto
Povezava do prispevka

Da, Lynch je zajebu konec. Drugače pa ima njegov Dune ful boljšo to wierd estetiko, ki ful paše v Dune svet.

 

Pri Villeneuvu  mi je pa ful bolj všeč vse kar se tiče strojev/tehnike in Harkonnansko vojsko in vojaško mašinerijo je tut trofnu. Tist z soncem je zame mal mimo, bi se moral držat knjige in narediti Giedi Prime industrisjki hellhole kjer sonca skoraj ne vidiš.

 

 

Bo treba na Petra Jecksona Duna še mal počakat.:lol:

uredilo bitje Wallux
Povezava do prispevka

lol no, lynchov dune zgleda ko cheap ceska serija iz 80ih
ne pa 'estetika bolj primerna za dune',
najvecji nesmisel dat lynchu delat priredbo knjige

imo je villenevov dune definitivno na ravni lotra,
je pa treba ogromno vec kompromisov za film ker je prevec vsega ze v eni knjigi ampak so reseni na bolse ali slabse nacine, v mal bolj flat zgodbo
estetika je pa neprimerljivo bolsa od vsega kar je blo dune fanfictiona do zdej

bi blo pa kul ce bi bla serija k bi sla 1 sezona 1 knjiga skoz vse...

Povezava do prispevka

Ja, pač je trash. Vsi elementi so kopirani od klasikov. To je za film, ki se šlepa na "šok efekt" filozofije slabo, ker gledalcu ne ponudi nič novega, zgolj reinterpretacijo starih modelov. Pogledal sem prvi del in moram priznati, da se ne spomnim več ničesar : pomeni, da ni bilo dobesedno ničesar v filmu kar bi name naredilo vtis. Popolnoma nezapomnljiv film. 

 

To, da je predhodil Star Wars pove svoje. 

uredilo bitje fauzić
Povezava do prispevka

Niti ne. DUne je, tako kot 99% scifija pisan za slabo izobražene mase, ki elijo samo zabave. V sami zgodbi ni ene provokativne, nove misli .. zgolj rehash par desetletij/stoletij stare filozofije in antiutopij pred letom 50. Dune je v osnovi zelo dober sežetek vsega kar je narobe s scifi žanrom : je šund literatura/film za community college izobražence. 

 

S tem, da film v prvem delu ne uspe pojasniti ničesar. Je zgolj nalaganje dejstev in potem se abruptno konča. Prvi del Dune je za nekoga, ki ni fan Dune-a, praktično negledljiv, ker ostajaja vse bistvene premise nepojasnjene. 

uredilo bitje fauzić
Povezava do prispevka
fauzić reče pred 6 urami:

Zanimivo je kako scifi neprestano pobira elemente iz klasičnih utopij in antiutopij, pri tem pa dosega legendarni status. V tem filmu/knjigi ni niti ene originalne misli, zanimivega subplota. Totalni garbage. 

izjemno preprican sm da nisi prebral niti ene dune knjige, in nasploh izjemno malo scifija, kamor spadajo tudi utopije

so pa dobri scifi avtorji kot Lem, Wolfe, Herbert, superiorni  utopikom kar se tice eticnih konceptov in ontologije

Povezava do prispevka
Okult reče pred 25 minutami:

izjemno preprican sm da nisi prebral niti ene dune knjige, in nasploh izjemno malo scifija, kamor spadajo tudi utopije

so pa dobri scifi avtorji kot Lem, Wolfe, Herbert, superiorni  utopikom kar se tice eticnih konceptov in ontologije

Absolutno se s tem poflom za metalce nisem veliko ukvarjal. V mladih letih sem tega pod vplivom veliko bral... Ampak danes je vsak klasik več vreden od tega pofla. Dune sem probal prvo knjigo samo je drek. Filmska adaptacija je pa izjemno zanič 

 

Če vzamemo Dune so filozofski koncepti zelo čisti ... Izcisceni na način, da so tam kot zgolj del zgodbe ... Ampak ravno zaradi te izčiščenosti se me ne tičejo. Med mojo eksistenco in tem kar je na filmu je neka filozofska teorija, ki ... Ostaja zgolj teoretična če me razumeš?

 

Solaris sem bral recimo in zame nima nobenega filozofskega interesa. Je bolj za Žižka 

uredilo bitje fauzić
Povezava do prispevka
Buzzkill reče pred 6 urami:


Dej napiši nekaj primerov nepojasnjenih bistvenih premis prvega dela.

kaj je točno spice, kako so hiše druga do druge, kdo je the chose one ... 

 

samo toliko  iz glave, ker se ne spomnim NIČ od filma (tako zanič je bil, da mi ena slika ni ostala v spominu) 

Povezava do prispevka
fauzić reče pred 4 minutami:

kaj je točno spice, kako so hiše druga do druge, kdo je the chose one ... 

 

samo toliko  iz glave, ker se ne spomnim NIČ od filma (tako zanič je bil, da mi ena slika ni ostala v spominu) 


Spice ne razlozi v prvem delu prve knjige nic kaj bolj kot je bilo v filmu.

 

Odnos hiš - razen odnosa med emperorjem, Atreidesi in Harkonneni je passingly razlozen, v neko tezko globino knjiga tudi ne gre.

 

Chosen ona pa razlozijo, kao dostop do prescienca po partrarhalni liniji itd.

 

Povezava do prispevka
Buzzkill reče pred 9 minutami:


Spice ne razlozi v prvem delu prve knjige nic kaj bolj kot je bilo v filmu.

 

Odnos hiš - razen odnosa med emperorjem, Atreidesi in Harkonneni je passingly razlozen, v neko tezko globino knjiga tudi ne gre.

 

Chosen ona pa razlozijo, kao dostop do prescienca po partrarhalni liniji itd.

 

problem je predvsem medij 

 

Evo, če ti tako povem : ničesar v prvem delu ni bilo kar bi me potegnilo v to, da gledam drugi del. Razumem kako je s knjigo, ampak knjiga je drugačen medij ... tu pa se prav čuti točno to nerazumevanje drugega medija. Knjiga se lahko in pogosto tudi se začne nedoločno .. ampak film mora vsaj prenesti neko obljubo v drugi del. Tu pa je ta priložnost zamujena. Vdrugi del bom šel brez pričakovanj in brez enega prizora, ki se ga spomnim . 

 

sej mi je jasno zakaj gre, ker noben od konceptov ni nov. ampak vseeno je slabo izvedeno

uredilo bitje fauzić
Povezava do prispevka
Suzi Difuzi reče pred 33 minutami:

I must not reply to fauzić,

fauzić is the mindkiller.

Ker ga donke fani, igrica fani in metnogasi ne jebejo več pet posto si je izbral drug medij in zrtve. Kako faking neoriginalno, repriza ne le drugih ampak celo samega sebe. Mislim, da manj originalnega in v lastnem krogu vrtecega človeka težko še kje najdeš. Na njegovo trolovanje niti tiktokerke več ne nasedejo. 

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   1 član

×
×
  • Ustvari novo...