Skoči na vsebino

Tema o e-mobilnosti


Priporočeni prispevki

Mene najbolj fascinira (vsaj v naših krajih je tako), koliko bolj dovzetni za EV in hibride so starejši ljudje. Večino EV vozil tukaj so najprej pokupili starejši (60+), hibridov pa tudi, čeprav jih ima tudi vedno več mladih. Zanimivo mi je, da so dejansko mladi manj pripravljeni sprejemati nove tehnologije in bolj komplicirajo, zakaj ne bi switchali na EV ali hibrid.

Povezava do prispevka

Definitivno poenostavi vožnjo. Avtomatičini menjalnik, ne leze nazaj v hribovju (Ok tudi navadni imajo to dodatno funkcijo). Relativna mala poraba i nje primerljiva z dizlom.  No moj kolega, ki je star malo čez 30 let pravi da mu ni všeč avtomatik. Da on rad šalta in ima tisti športni občutek. Vozi pa Astro karavana 1.6 dizel. 

Povezava do prispevka
Kinetic reče Dne, 25. 6. 2021 at 21:50:

Sej ne rečem, elektrika je fajn, ampak trenutno mi električni avti ne vlivajo nekega zaupanja da je ta izdelek dejansko vreden rečmo 50k kolkr hočejo za njega. Al pa 40 al pa kakorkoli.

Sem se ravno par dni nazaj vozil v tesli 3 in morem rečt da sej so se mičken izboljšal na kvaliteti izdelave in materialih, ampak vseeno šepajo za konvencionalnimi avtomobili. 

VW se je neki po prsih tolkel kaka revolucija bo ID3... sem šel pogledat avto in sem se razočaran obnil in šel nazaj domov. Kanta od kante. Take denarje daš za avto, pol je pa noter slabše kot da bi peljal tomo vinkoviča ki notranjosti sploh nima.

 

Kar električni avto res ima je pospešek. Ampak še to je kratkega roka, ker bognedaj da na polno to izkoriščaš, pa bognedaj da ga kdaj poženeš po avtocesti 140. Pa še bolj vem za to, ker se tesle po avtocesti vse vlečejo... nek TDI sindrom ko so mel vsi golfe 4 sdi pa so si klime izklapljal da so lahk mel po avtocesti porabo 4 litre...

 

Sem se ogrel za mild hibrida. 

C 350E.

Sej na papirju je fantastičen avto, v bistvu sem zmagal eno dražbo na blef, na konc je itak izračun prišel da bo dražji kot primerljivi avti v tujini, ampak še zmeraj ceneje kot pri nas. Ampak ok. Na dražbi mi ga pol niso potrdili. Jaka dražba ja... 

Pol sem ful stvari o njem prebral. Super vse, nekak nadgradnja tega kar imam sedaj že kr nekaj cajta, sam da je še elektromotor porinjen zraven. Elektromotor ki je zadolžen za brutalne pospeške. Pa do 30km vožnje na štrom, to je lih mal po LJ pa je to to. 

 

No mal sem se preveč razpisal... Gledam alternative, se za kako tud ogrejem, ampak potem bom na koncu pristal na klasiki. 

 

MorskaGlista reče Dne, 25. 6. 2021 at 22:33:

 

Sej ni, po mojem je razlog visoke cene samo v tem, da se električni avti trenutno ne prodajajo ravno v nekih bajnih količinah, potem se pa na končni ceni poznajo stroški razvoja, itd., ki bi se manj poznali v primeru številčnejše prodaje.

 

Se pa tudi to spreminja in električna vozila so vse bolj dostopna. Trenutno se ne spomnim vira, ampak pričakuje se, da bo do leta 2024 cena električnih avtov nižja od primerljivih avtov na klasična goriva.

 

 

Kinetic reče Dne, 25. 6. 2021 at 22:54:

Glej subvencije so in to nezanemarljive. 

Armaturke so dolgocajtne za popizdit, en ogromen ekran in ena dila. Jaaaaa minimalizem. Kul. Naj ga majo. Jst mam pa rad knofke pa predalčke pa števec.

Kar se štroma tiče je praktično vse razvito. Že dolgo časa. 

Je pa problem ker je avto težek ko svinja in potem to marsikaj za sabo potegne, baterija je draga, ni večna. Sej nič ni, ampak to mi gre že pri telefonih, računalnikih na živce... kapaciteta baterije pada. Je zunaj vročina ali mraz, ne veš kako bo z baterijo, z leti se kapaciteta manjša, to so meni ogromni minusi. Bencinarja/dizla prpališ se pelje 700 800 1000 km pa je to to. Doliješ ko je treba 5 min in akcija naprej.

 

Sej ne rečem. Prednosti štroma so velike. 

Doma nabiješ na streho sončno elektrarno, filaš avto ponoči in si zmagal. 

 

Ampak je pa še drug problem. Električni avti se mi zdijo brez duše, ni zvoka, ni takega feedbacka in ja jst sem starokopiten kar se tega tiče, ker v mojih cajtih tega ni bilo in sem pač tako navajen. Nekdo ki bo čez 5 let delal izpit za avto na električnem vozilu se mu bo vsa ta debata bencin dizel zdela brezpredmetna. Ha ha bencin dizel kaj je to, a on se še na vprego fura al kaj? Je pa tukaj tudi ogromno politike zadaj. Ali je to okoljevarstveno je stvar za konkretno debato, je pa res da nisi več odvisen od nafte, to pa tudi nekaj šteje. Ampak spet debata za drugič...

 

Jenno reče Dne, 26. 6. 2021 at 15:38:

En ful dober plus EV se ful velikrat pozabit omenit, in sicer zastojn parkiranje + velikokrat zastojn polnjenje. Recimo 2 dni nazaj sva sla v mesto Krk na večerjo in namesto, da bi iskala parking in ga plačevala po XY kun na uro, sva parkirala + polnila brez stroškov. Sej polni bl za en kurec, ampak 70 km sva pa dobila v 3eh urah not. Bo pa tega z večjim % EV na cestah vedno manj. Trenutno pa je super bonbonček za "early adopterje".

 

Kinetic reče Dne, 26. 6. 2021 at 18:27:

To je ena stvar ki je res fajn, ampak trajal bo tole še max dve tri leta, pol bo pa tega tolk da bo vse zaseden. 

 

Sej tud downsizing mislim da ni resitev... Sam bolj se bo vse kvarilo ja. 

 

Toyota ma ok. Vzame velik motor, atmosferski, vrze gor elektro motor in voila. Dobis zanimivo kombinacijo! 

 

Problem je da je komplet avtomobilizem sel v franze. Pa ne rabim jst milijon senzorjev pa kamer pa displejev. Jst hocem cutit cesto na volanu. Ne pa da so volani kot cigumiji, avto se pele kot cigumi, plastika noter so reciklirani jogurtovi loncki... Pol ti pa na konc se ceno tako pribijejo da ne ves al bi se smejal ali jokal

Ma to je že zdej vse zaseden, pa ni že dolgo ne vse free. Računaj da vseeno ev propagirajo zanesenjaki, early adopterji, ki gledajo na vse skoz rožnata očala + so invested (kot recimo v kultu) in normalno da morajo ostale "spreobrnit" :D

 

Ta blazno opevana Toyota je pa itak taglavna glede jogurtov lonček plastike.Sem se vsedu v tanov rav4 (par let nazaj) ki ga je kolega kupu za 30k+ novega in ... kaka žalost not. Faking renault 5 vibe. Pa žrl je hudič skor 10L po ljubljani (pozimi) ker se ni ogrel na delovno temperaturo.

 

O tem da grejo vsi stran od gumbov v touch, imamo pa v zakonu prepovedane mobilce med vožnjo raje ne bi.

 

Ekologija? Sure, kdaj bo NEK2? Prepozno. Vmes bomo pa na premog tako kot nemci.

 

Pa še bolj žalostno je to, da folk enostavno odšteje ceno subvencije, kot da to nihče ne plača. To sam pomeni, da so cene umetno napihnjene in da plačamo vsi ostali ta delež. Malo morgen "za razvoj" trololo, saj majo firme miljardne profite, razvoj je že plačan. Saj niso vzel kredita pa ga zdej odplačujejo.

 

To da je brez duše? No nevem, saj ima zvok kot vlak :D Meni je všeč. Jeba je pa vse ostalo.

 

Kje bi res koristil štrom - avtobusi in tovornjaki. Naj se znižajo emisije. Naj tam nabijejo subvencije in davke za svinjarijo. Pri osebnih vozilih ni računice za štrom. Aja pa noben ne omeni - celotna infrastruktura je tako zadaj da 100% electric ni doable brez brutalnih vložkov v električna omrežja (distribucija in proizvodnja!), polninice, odstranjevanje baterij po kreših itd. to bomo spet vsi plačali.

MorskaGlista reče Dne, 27. 6. 2021 at 9:50:

Mene najbolj fascinira (vsaj v naših krajih je tako), koliko bolj dovzetni za EV in hibride so starejši ljudje. Večino EV vozil tukaj so najprej pokupili starejši (60+), hibridov pa tudi, čeprav jih ima tudi vedno več mladih. Zanimivo mi je, da so dejansko mladi manj pripravljeni sprejemati nove tehnologije in bolj komplicirajo, zakaj ne bi switchali na EV ali hibrid.

Ma razlog je preprost trololo, starejši imajo rešen stanovanjski problem in ne vejo kam s kešom. Mlajši smo najebali, jazbinška smo zamudili itd. Meni se je mal posralo trenutno glede bivalnega problema, pa sem vseen za 10 let zakreditiran. Ostali so za 20, 30 let. Ali pa v najemu. V bloku v mestu boš težko polnu el. avto. Pa dražji je kot klasika, vsaj up-front. Tudi ko všteješ vse stroške težko prideš na čisto. Mlajši v ljubljani itak dostkateri sploh avtov nimajo...

Povezava do prispevka
Vodokotlič reče Dne, 2. 7. 2021 at 10:32:

Meni se je tudi posralo glede stanovanja. Kupil za 128k. Zdaj ga lahko prodam za 250k.   Ampak tudi jaz sem zamudil jazbinška.  Tko da bom rekel, da se vse da če imaš res močno željo p nečem. Samo zdrav moraš biti.

 

Evo kako VW reciklira baterije.

 

 

Ja jaz sem se zafukal da nisem 2010 kupu stanovanja v LJ. Bi mel 50% odplačan pa vredn bi bil 50% več kot pr nakupu skor ziher ... samo sem bil for sure da bo šlo še dol :D buhtelj pač.

 

Baterije reciklirat je pomoje drugač kar velik finančni pritisk, ker so surovine dokaj drage in jebene za dobit. Če je možno karkol ven dobit se verjetno splača.

Povezava do prispevka
jlpktnst reče Dne, 5. 7. 2021 at 21:39:

Ja jaz sem se zafukal da nisem 2010 kupu stanovanja v LJ. Bi mel 50% odplačan pa vredn bi bil 50% več kot pr nakupu skor ziher ... samo sem bil for sure da bo šlo še dol :D buhtelj pač.

 

Baterije reciklirat je pomoje drugač kar velik finančni pritisk, ker so surovine dokaj drage in jebene za dobit. Če je možno karkol ven dobit se verjetno splača.

kdaj si pa kupoval? najnižje so bile tam 2015, 16

pri baterijah je tut problem, da ni dost litija na voljo, da bi npr. cela evropa in amerika furala na batke

Povezava do prispevka
Vodokotlič reče pred 6 urami:

Uf še kar veliko manjka.

 

 

 

Več kot 5x zavije ostro levo čisto na random. Od tega je 1-2x nekje komaj rešu tip, ko avto res trdo levo zabije direkt v ovire/promet. Dokler se to dogaja je čist vseen kak je imprevement ker ne moreš temu zaupat niti za sekundo ...

Povezava do prispevka
  • 2 tedna kasneje...
Vodokotlič reče pred 6 urami:

Zanimivo. Jaz še nisem probal ID.3 :)

Sodelavec si ga je umislil...

Septembra bo dal celice na streho in je rekel da se mu pač splača to vzet...

 

Je pa zračunal da ga pride ca 1€ na dan če ga doma fila. 

 

Jeba je če si blokovc dokler nau normalnih polnilnic... 

Povezava do prispevka
Kinetic reče Dne, 9. 8. 2021 at 21:45:

Ka pravte pa na tale uspešno zdemoliran Delorean? :(

 

https://siol.net/avtomoto/novice/kultni-avto-filmska-zvezda-v-sloveniji-je-dobil-izjemno-predelavo-video-558433

 

Meni bi blo nerodn predstavljat tako grdo predelavo avtomobila... 

Res primer kako se tega ne lotit

 

Mah to je bil samo prikaz, da se da predelat. Pa saj ne vem kako bolje bi lahko predelal ta jajca.

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...