Skoči na vsebino

Win BSOD po menjavi mobo in CPUja


akulp

Priporočeni prispevki

Živjo.
Ne morem se znebiti občutka, da sem s prehodom iz Intel platforme na AMD priklical celo sranje ...

Že zadnjič sem v drugi temi napisal, da sem imel v štartu polno BSODjev, po clean instalaciji Win, ki sem jih najprej povezoval z driverji grafike, zdaj pa nisem več tako prepričan in vas prosim za pomoč, ker sem obupal, zapravil ure in ure, pa nič pametnega ugotovil.

 

Najprej sistem:

 

Ryzen 4350G

Asus B550M

2 x 8 RAM

SSD

Win 10, posodobljen


Prihaja do dveh, takih najbolj splošnih in zoprnih:

 

MEMORY_MANAGEMENT

IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

Pregooglal sem vse, kar sem pametnega našel.

Zadeva se je začela pojavljati po menjavi os. plošče in CPU-ja. Torej ram in SSD ostajata od prej, drugih komponent ni.

 

RAM sem testiral z memtestom, več ur, vse je bilo ok. Ok, mogoče vseeno omenim, da je prvič bloknil pri testu 7 (multicore) pa sem potem našel tole.
Ko sem nastavil na posamezen CPU je šlo vse lepo skozi, kot sem rekel, več ur. In kot rečeno, zelo dvomim, da je RAM, ker je prej deloval na Intel platformi bp.

EDIT: RAM je KHX2133C14D48G
Zdajle, ko sem pisal tale post sem se še malo poglobil v ram in res je, da ta RAM ni naštet med kompatibilnimi za B550M-K ploščo. Bi lahko bil to problem??

 

SSD testiral s chkdsikom, CrystalDisk in še enim, nobene napake. sem dal na

Mašina se ne pregrava (vsaj videti ni), CPU praktinlo ne gre čez 45st.C.

BIOS je posodobljen, default settingsi razen da sem dal v UEFI mode, da mi je sploh startal OS iz SSDja

 

Težava je v tem, da se BSOD pojavi, nekaj časa tako pogosto, da takoj ko se postavijo Win, mine par min, bum...reset...spet na novo. Potem malo spreminjam resolucijo (če uspem, preden vrže gor BSOD), grem v kak safe mode in potem se neha. Nasploh sem zadevo povezoval z gonilniki zato, ker ko sem naložil zadnje AMD driverje, je 3 dni vse delovalo lepo. Pred tem so bili sicer tudi gor AMDjevi, vendar starejša verzija, ki pa je sicer deklarirana kot stabilna, to kar imam zdaj je "beta" (oboje ti namreč ponudi zadnji avtomatski installer).

Včeraj pa sem, ker sem se igrla s testiranjem video predvajalnikov, k_lite codecom itd. nekaj zafkrnil in me je zezal Multicast z IPTV  in sem se odločil, da bom še 4. v enem tednu naredil clean install (tudi zato, ker sem pa imel težavo s tem, da če je šel zaslon (ne PC) v sleep, se potem ni več zbudil  - o tem sem odprl drugo temo).

No, med namestivijo pa se je spet začelo. Mislim da sem imel 4 ali 5 BSODjev med namestitvijo Win (nalagal iz USBja). Vmes sem malo surfal in naletel na par tem, da bi lahko na to vplival UEFI/Legacy mode. (imam nastavljen na UEFI vse). Nekako sem potem po mukah in resetih le spravil čez namestitev Win in zdaj spet, že 12 ur mašina deluje brez BSODjev. Ampak se bojim, da je to spet začasno.

Zaenkrat sem namestil samo zadnje grafika driverje in mrežo, toliko da vse dela. Z ostalim bom počakal.

 

Predvsem me skrbi, da je nekaj fizično narobe z matično ali CPUjem, hkrati pa ne vem ali imam kak dokaz, da grem v pogovor s prodajalcem oz. ne vem ali je to sploh vzrok.

Prilagam še oba BSODja, ki sem jo potegnil ven z BlueScreen viewerjem.

 



Če ima kdo še kak nasvet, namig, bom res vesel, ker sem popolnoma obupal in zapravil ure in ure, pa nič pametnega ugotovil.

Najlepša hvala!

 

----------------------------------
Dump File         : 123020-3343-01.dmp
Crash Time        : 30/12/2020 02:20:54
Bug Check String  : MEMORY_MANAGEMENT
Bug Check Code    : 0x0000001a
Parameter 1       : 00000000`00061941
Parameter 2       : 00000256`58edc000
Parameter 3       : 00000000`0000000f
Parameter 4       : ffff8102`8a4a0b00
Caused By Driver  : ntoskrnl.exe
Caused By Address : ntoskrnl.exe+3f5210
File Description  : NT Kernel & System
Product Name      : Microsoft® Windows® Operating System
Company           : Microsoft Corporation
File Version      : 10.0.19041.685 (WinBuild.160101.0800)
Processor         : x64
Crash Address     : ntoskrnl.exe+3f5210
Stack Address 1   :
Stack Address 2   :
Stack Address 3   :
Computer Name     :
Full Path         : C:\Windows\Minidump\123020-3343-01.dmp
Processors Count  : 8
Major Version     : 15
Minor Version     : 19041
Dump File Size    : 783,996
Dump File Time    : 30/12/2020 02:21:20

 

==================================================


Dump File         : 123020-3859-01.dmp
Crash Time        : 30/12/2020 01:57:14
Bug Check String  : IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
Bug Check Code    : 0x0000000a
Parameter 1       : 0000152d`bee0a010
Parameter 2       : 00000000`00000002
Parameter 3       : 00000000`00000000
Parameter 4       : fffff805`67164117
Caused By Driver  : ntoskrnl.exe
Caused By Address : ntoskrnl.exe+3f5210
File Description  : NT Kernel & System
Product Name      : Microsoft® Windows® Operating System
Company           : Microsoft Corporation
File Version      : 10.0.19041.685 (WinBuild.160101.0800)
Processor         : x64
Crash Address     : ntoskrnl.exe+3f5210
Stack Address 1   :
Stack Address 2   :
Stack Address 3   :
Computer Name     :
Full Path         : C:\Windows\Minidump\123020-3859-01.dmp
Processors Count  : 8
Major Version     : 15
Minor Version     : 19041
Dump File Size    : 799,692
Dump File Time    : 30/12/2020 01:57:40

uredilo bitje akulp
Povezava do prispevka

Default. Nič spreminjal. Sem ravno dobil nasvet, da nastavim min. frekvenco ene palčke in z Ryzen calc. zaračunam optimalne timinge.

 

Imam pa možnost, da dobim Crucial (ct8g4dfra32a), nek osnovni ram je to, ampak zame dovolj. Ta naj bi bil, sodeč po Crucial strani, 100% kompatibilen.

 

Poskusim, javim.

Hvala zaenkrat!

 

Povezava do prispevka
Sektor 13 reče pred 1 uro:

Kaksne nastavitve imas za RAM v BIOSU ?

 

Prvi vzrok nestabilnosti je ponavadni RAM in Ryzni slovijo pa nekompatibilnosti.

 

1. serija ryzenov jue res bla taka...

zen+, zen 2 sta ze velik manj obcutljiva.

 

akulp reče pred 1 uro:

Default. Nič spreminjal. Sem ravno dobil nasvet, da nastavim min. frekvenco ene palčke in z Ryzen calc. zaračunam optimalne timinge.

 

Imam pa možnost, da dobim Crucial (ct8g4dfra32a), nek osnovni ram je to, ampak zame dovolj. Ta naj bi bil, sodeč po Crucial strani, 100% kompatibilen.

 

Poskusim, javim.

Hvala zaenkrat!

 

Vklopi DCOP/XMP!

To je vse kar rabis.

Povezava do prispevka
DaMachk reče pred 13 minutami:

1. serija ryzenov jue res bla taka...

zen+, zen 2 sta ze velik manj obcutljiva.

 

Vklopi DCOP/XMP!

To je vse kar rabis.


Blah, hvala! Mogoče bi si lahko prihranil eno vožnjo v Lj. :)

Sploh nisem vedel, da tole obstaja. Ok, zdaj vmes sem že dobil zgoraj omenjeni RAM na test in ga lahko obdržim, če bo ok.

Kljub temu nastavim XMP profil v BIOSu?

Na tole si ciljal, ane?

https://www.asus.com/support/FAQ/1042256/

 

Btw, zdaj če že ima izbiro in bo teoretično delal tudi stari ram po tej nastavitvi, se mi bolj splača verjetno obdržati Crucial (ct8g4dfra32a) notri, čeprav je bolj osnovna verzija, kot moj HyperX (KHX2133C14D48G)?

 

 

uredilo bitje akulp
Povezava do prispevka

@akulp tocno to je to.

 

Sem imel podoben problem na ryzen 2600X... vse lepo in prav, samo vsake kvatre ga je nekaj zjebalo in je rebootnil, problem: ram...

Videl sem da bumbar nisem vklopil XMP/DOCP in je delal s cudno voltazo in frekvenco, zaradi cesar se mi je chrome sesuval celi cas, pa random rebooti.

 

Po vklopu, ni bilo vec takega problema.

Pa ne vem zakaj bi laufal 3200MHz rame na 2133MHz, ce ni treba...

SIcer nekega ogromnega pribitka ni pri performansu, samo... zakaj bi na nov avto dal kolesa od katrce gor?

Povezava do prispevka
DaMachk reče pred 21 minutami:

@akulp tocno to je to.

 

Sem imel podoben problem na ryzen 2600X... vse lepo in prav, samo vsake kvatre ga je nekaj zjebalo in je rebootnil, problem: ram...

Videl sem da bumbar nisem vklopil XMP/DOCP in je delal s cudno voltazo in frekvenco, zaradi cesar se mi je chrome sesuval celi cas, pa random rebooti.

 

Po vklopu, ni bilo vec takega problema.

Pa ne vem zakaj bi laufal 3200MHz rame na 2133MHz, ce ni treba...

SIcer nekega ogromnega pribitka ni pri performansu, samo... zakaj bi na nov avto dal kolesa od katrce gor?


Heh ja, na XMP tud pomislil nisem! Ker je na Intel platformi vse laufalo bp.

 

Aja ne pazi, moji trenutni rami (ti ki zezajo) itak niso 3200, ampak so 2133:

https://www.kingston.com/datasheets/HX421C14FBk2_16.pdf
 

Te, ki pa sem jih dobil v test, pa so 3200 + na Crucial pag-u so deklarirani kot 100 kompatibilni z mojo plato. Tako da načeloma te obdržim.

Itak bo zdej spet lahko trajalo, da se BSOD pojavi ali pa se ne pojavi in bo delalo.

Najbolje mogoče, da grem delat fresh install, pa bom videl, če bo vmes spet kaj sral.

 

 

Sicer pa, moja plata nima možnosti XMP nastavitve. Imaš samo Auto ali manual tuner. To pomeni, da bi moral izračunat timinge ...

uredilo bitje akulp
Povezava do prispevka
DaMachk reče pred 1 minuto:

Ja, Narobe sem razumel, sem mislil da imas namen laufati tako cruciale kot kingstone.

V tem primeru bi se "hitri" prilagodili pocasnim in laufali na nizji frekvenci.

Nisem pomislil da imas mogoce samo dva ram slota na maticni...

 

Ne, ne, imam 4 slote, ampak ne rabim 32 GB rama :)

Bom počasnejšega dal naprej ...

 

Sicer pa, moja plata nima možnosti XMP nastavitve. Imaš samo Auto ali manual tuner. To pomeni, da bi moral izračunat timinge ...

uredilo bitje akulp
Povezava do prispevka

Ce imas to za filme in surfanje potem niti ne rabis XMPja nastavlja. 2133Mhz je cisto dovolj.

Jaz bi na tvojem mestu porabljal samo "nove" rame, ker so kompatibilni, stare pa prodal ali porabil za kaj drugega. Mesal pa jih nebi, ker to itak ni priporocljivo.

 

V primeru, da bo pa se kaj novejsega spilal, potem je frekvenca pomembna (posebi na Ryznih) prav tako je ogromna razlika ce ima dual channel (2 enaka rama).

 

DaMachk reče pred 1 uro:

1. serija ryzenov jue res bla taka...

zen+, zen 2 sta ze velik manj obcutljiva.

 

Vklopi DCOP/XMP!

To je vse kar rabis.

Bili so bolj ja, vendar so tudi novejsi se nekoliko, veliko je odvisno od biosa. On pa ima vseeno dokaj stare rame.

Povezava do prispevka

Glede na to, da je htpc preživel včeraj cel dan in celo noč brez BSOD-ja je verjetno to to.

 

Res hvala fantje, verjetno bi rabil še kar nekaj časa, da bi šel menjat RAM, ker bi se zanašal na memtest, ki ni pokazal težav z rami. Še bolj me je pa zmedlo to, da je bila napaka prisotna tudi, ko sem izmenično testiral palčki in sem si rekel, da je nemogoče, da bi bili obe problematični ...

 

Najlepša hvala za pomoč!

Povezava do prispevka
  • 1 leto kasneje...
Tadey reče Dne, 19. 1. 2022 at 7:37:

No še mojih 5c kljub temu da si že rešil...

 

Tudi meni je bsodal pri 32gb.... Prav tako z z XMP profilom vklopljenim...

 

Pa sem samo mal voltažo bumpnu sedaj ok :)  Tako da če bo še kej nagajal lahko tudi to poskusiš :)

 

Aja Ryzen 3700x 

Hvala ti za tole. Tudi jaz imam ta problem, pri istem procesorju (RAM palčke so podprte, kolikor sem pogledal). Sem testiral z memtestom, zamenjal ram, na novo namestil Windowse in ni pomagalo nič. Na koncu sem obupal in izklopil XMP.

 

Poskusim še to tvojo rešitev.

Povezava do prispevka
kebab reče pred 4 minutami:

Hvala ti za tole. Tudi jaz imam ta problem, pri istem procesorju (RAM palčke so podprte, kolikor sem pogledal). Sem testiral z memtestom, zamenjal ram, na novo namestil Windowse in ni pomagalo nič. Na koncu sem obupal in izklopil XMP.

 

Poskusim še to tvojo rešitev.

XMP sem vklopil, pa pol dal mal več voltov.... Lahka pogledam kaj mam naštiman :D

 

Sam vidim da sem bios posodobil pa  mam sam xmp 1 vklopljen....

 

 

 

Povezava do prispevka

Pa če imaš kakšno Asrock plato ali kaj podobnega probaš izklopit/vklopit še Asrock optimized ram timings al neko podobno sranje, ki ga forsirajo (in najbrž niti ne veš, če se konkretno ne sprehodiš skozi BIOS).

 

Sam sicer nikoli nisem vklapljal XMPja na svoji MSI plati in 3700x, ker imam ročno nabrite 3000MHz CL15 sticke na 3600MHz CL14 pri 1.44V

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...