Skoči na vsebino

Gospodarstvo - slovenskega tipa


Kruz

Priporočeni prispevki

MIHA_IS_GOD reče pred 1 uro:

Najboljs da se v soboto zaprejo. Pa med tednom samo od devetih zjutraj do treh popoldne.

 

Pa a ni blo ze zdej zaprto ob nedeljah?

Raje kar ukinitev trgovin, ker se lahko danes vse naroči in dostavi, ni potrebe po nazadnjaškem sprehajanju med faking policami in prijemanju vsakega izdelka v roko, čitanja etikete in polaganja nazaj.

 

Ob nedeljah je zaprto od korone dlje, zato pa so zdaj tudi izkoristili to obdobje - jasno se vidi, da so v nedeljo odprte trgovine neumnost in tudi v prihodnje ni potrebe, da jih odprejo nazaj.

Povezava do prispevka

nehite ze s tem nedeljam no a ste zmesan

 

folka ni bilo ki bi delal in se je uvazala delovna sila zdej bi pa vi se zmer fural nedelje.. pajade

 

sej res da je zarad korone ostal cel kup ljudi brez sluzbe. me pa prav zanima kok jih je takih ko bi delal za mercatorjev mikromalec

Povezava do prispevka
MIHA_IS_GOD reče pred 8 minutami:

Po isti logiki folk ne rabi ravno v nedeljo tankat al pa loterijo vplačvat.

Pa dobro; če je že bencin bolj nujna življenjska dobrina kot so živila; naj potem delajo samopostrežni terminali za tankat pa je.  Čeprav je jasno v katerem grmu tle tiči zajec. Petrol že dolgo ni "naftna družba" al kaj je bil včasih. So ta slogan vrgli ven. Če se veliki trgovci združijo v kakšno tožbo, to ni šans da gre skozi. V SLO še, na EU ravni pa sigurno ne bodo gledali takšnega državnega protekcionizma.

Povezava do prispevka
smarnca reče pred 16 minutami:

Fak kok ste eni glupi

 

Kdor je za to da so trgovine ob nedeljah odprte naj gre delat v eno. Pa da ga vidim heroja kako se bo zabaval.

 

A prov ne privoščite prodajalkam da so frej al kaj? 

Pa ne mi nabijat da nimate časa med tednom v štacuno

 

MIHA_IS_GOD reče pred 46 minutami:

A kuharjem in natakarjem pa privoscis? A si tud za to da se restavracije pa bare zapre?

 

Povezava do prispevka
smarnca reče pred 18 minutami:

Fak kok ste eni glupi

 

Kdor je za to da so trgovine ob nedeljah odprte naj gre delat v eno. Pa da ga vidim heroja kako se bo zabaval.

 

A prov ne privoščite prodajalkam da so frej al kaj? 

Pa ne mi nabijat da nimate časa med tednom v štacuno

Prodajalcem na bencinskih ne privoščiš da so frej?

Tistim trgovcem ki bi z delavci imeli konsenz za delo ob nedeljah, torej obojestranski dogovor, tudi odrekaš možnost dela? Prav državljani bi morali o tem odločat in ne delodajelec in delojemalec?

 

Povezava do prispevka
Caffrey reče pred 2 minutama:

Prodajalcem na bencinskih ne privoščiš da so frej?

Tistim trgovcem ki bi z delavci imeli konsenz za delo ob nedeljah, torej obojestranski dogovor, tudi odrekaš možnost dela? Prav državljani bi morali o tem odločat in ne delodajelec in delojemalec?

 

Ja državljani. Sej smo imel referendum ane? afaik je na pumpah bolj malo rednih? Če pa pač delaš na pumpi v nedeljo rečeš šefu naj se jebe pa greš drugam.

Povezava do prispevka

Bom razložil za laike: gostinjstvo (natakar in kuhar) je storitev. Ti ne moreš v soboto kupiti storitev postrežbe za nedeljo. Medtem, ko lahko kupiš kruh in skret papir v soboto za nedeljo. 

Nujne in dežurne trgovine bodo seveda odprte. Ampak to ni argument za biti proti zaprtjem trgovin ob nedeljah. Prej nasprotno.

 

uredilo bitje kROKar
Povezava do prispevka

Vidim, da je Mihec preklopil v troll način (a ste videli kako sem se izognil uporabi bolj žaljivih oznak?), zato se bom pretvarjal, da ne odgovarjam tudi njemu.

 

V kolikor bi delodajalci, predvsem trgovske verige, bili fer do zaposlenih, potrebe po nedeljskem zaprtju trgovin ne bi bilo, razen morda zato, da lahko gre folk k maši namesto na šiht. Problem ideje o dvostranskem dogovoru je ta, da nista obe strani enakopravni ali v primerljivem položaju. Neka random trgovka ni v enakopravnem položaju v odnosu do delodajalca, njuni pogajalski izhodišči v takem sistemu ne bi bili primerljivi.

 

Kot potrošnik rad vidim, da so trgovine odprte tudi v nedeljo in kdaj me kar malo zmoti, da zaprejo najpozneje ob 22h med tednom, ampak se zavedam, da sem glede tega pač princeska. V teoriji bi zadostovalo, da se omogoči pridobitev omejenega števila licenc/koncesij za obratovanje ob nedeljah, pod pogojem (naprimer), da se delo ob vikendih plača 2,5 kratno - naprimer tako, da en mesec delaš od ponedeljka do petka, en mesec pa samo vikende ter imaš v obeh primerih enako plačo. Razliko v plačilu pa delodajalcu dovoliš kriti zgolj z višanjem cen ob vikendih, na način, da je pač v soboto in nedeljo vsak artikel za določen % dražji kot med tednom.

 

Privilegij nakupovanja ob dneh, ki jih je Gospod zapovedal za počitek, ne more biti zastonj. Prav tako mora obstajat neka kompenzacija za bogaboječe ljudi, ki namesto počitka v nedeljo hodijo v službo. Še Bog je sedmi dan počival, tu bi pa folk že tako deprivilegirane poklice/službe še bolj razvrednotil...

 

Prav tako bi delo ob nedeljah dovolil manjšim družinskim obratom ali zadrugam, pač po principu, da lahko ob nedeljah delajo tudi ljudje, ki so (so)lastniki konkretne prodajalne.

 

Osebno me moti izkoriščanje drugih in ne delo ob nedeljah per se.

Povezava do prispevka
kROKar reče pred 36 minutami:

Bom razložil za laike: gostinjstvo (natakar in kuhar) je storitev. Ti ne moreš v soboto kupiti storitev postrežbe za nedeljo. Medtem, ko lahko kupiš kruh in skret papir v soboto za nedeljo. 

Nujne in dežurne trgovine bodo seveda odprte. Ampak to ni argument za biti proti zaprtjem trgovin ob nedeljah. Prej nasprotno.

Slab argument.

 

Trgovina je tud storitev dragi moj. Tako kot lahko kupis hrano v trgovini v soboto, lahko gres tud v restavracijo v soboto in ne v nedeljo.

 

Pa en cel kup drugih storitev je tud zaprtih v nedeljo kt so npr. banke, poste, frizerji, avtomehaniki, ...tko da ta tvoj argument o storitva vs. dobrina je zlo slab.

Povezava do prispevka
kmjr reče pred 44 minutami:

Vidim, da je Mihec preklopil v troll način (a ste videli kako sem se izognil uporabi bolj žaljivih oznak?), zato se bom pretvarjal, da ne odgovarjam tudi njemu.

 

V kolikor bi delodajalci, predvsem trgovske verige, bili fer do zaposlenih, potrebe po nedeljskem zaprtju trgovin ne bi bilo, razen morda zato, da lahko gre folk k maši namesto na šiht. Problem ideje o dvostranskem dogovoru je ta, da nista obe strani enakopravni ali v primerljivem položaju. Neka random trgovka ni v enakopravnem položaju v odnosu do delodajalca, njuni pogajalski izhodišči v takem sistemu ne bi bili primerljivi.

 

Kot potrošnik rad vidim, da so trgovine odprte tudi v nedeljo in kdaj me kar malo zmoti, da zaprejo najpozneje ob 22h med tednom, ampak se zavedam, da sem glede tega pač princeska. V teoriji bi zadostovalo, da se omogoči pridobitev omejenega števila licenc/koncesij za obratovanje ob nedeljah, pod pogojem (naprimer), da se delo ob vikendih plača 2,5 kratno - naprimer tako, da en mesec delaš od ponedeljka do petka, en mesec pa samo vikende ter imaš v obeh primerih enako plačo. Razliko v plačilu pa delodajalcu dovoliš kriti zgolj z višanjem cen ob vikendih, na način, da je pač v soboto in nedeljo vsak artikel za določen % dražji kot med tednom.

 

Privilegij nakupovanja ob dneh, ki jih je Gospod zapovedal za počitek, ne more biti zastonj. Prav tako mora obstajat neka kompenzacija za bogaboječe ljudi, ki namesto počitka v nedeljo hodijo v službo. Še Bog je sedmi dan počival, tu bi pa folk že tako deprivilegirane poklice/službe še bolj razvrednotil...

 

Prav tako bi delo ob nedeljah dovolil manjšim družinskim obratom ali zadrugam, pač po principu, da lahko ob nedeljah delajo tudi ljudje, ki so (so)lastniki konkretne prodajalne.

 

Osebno me moti izkoriščanje drugih in ne delo ob nedeljah per se.

V drzavah kjer ni omejitve glede zapiranja v nedeljo ponavad boljs placajo za delo v nedeljo. Pa marze so tud ustrezno visje.

 

Tko da se velik trgovcev odloci brez da jih kdo v to sili da nimajo odprto. Tipicno so to veliki hipermarketi in supermarketi kjer se visje place in manj obiska ne splacajo.

 

Medtem ko manjse trgovine pa z veseljem ostajajo odprte zato ker so tko lahk polne folka ki nima it kam drugam.

 

 

 

Mene moti predvsem to da se drzava cist po nepotrebnem vmesava v poslovne odlocitve privat firm. Ce se ze gremo moraliziranje, en dan vec odprtih trogivn pomeni tud vec sluzb. A brezposelnim trgovkam pa ne privoscite sluzbo?

Povezava do prispevka
kROKar reče pred 1 uro:

Bom razložil za laike: gostinjstvo (natakar in kuhar) je storitev. Ti ne moreš v soboto kupiti storitev postrežbe za nedeljo. Medtem, ko lahko kupiš kruh in skret papir v soboto za nedeljo. 

Nujne in dežurne trgovine bodo seveda odprte. Ampak to ni argument za biti proti zaprtjem trgovin ob nedeljah. Prej nasprotno.

 

Storitev je postrezena hrana/pijaca

enkrat na teden lahko sam skuhas. Drugac pa babo menjaj. 

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...