Skoči na vsebino

Mizarjenje


berghaus

Priporočeni prispevki

jlpktnst reče pred 9 urami:

Pozdrav master Berg. Zanima me kje nabavit 2cm debele lepljene plošče (hrast). Rabim širine vsaj 80cm mislim da. Rabim za kuhinjo.

 

Drugač pa postaj še kaj, tole je lepo pogledat. Mogoče ni slab poklic za takrat ko mi bojo PCji dokončno dopizdili :)

 

Prvo mi povej, če dejansko iščeš lepljene plošče, ali mogoče vezane plošče? Rabiš za omarice ali za pult? Če rečem, da so vezane plošče drage, so lepljene plošče kraja pri belem dnevu. 

 

Bom še postal, v teh mesecih sem delal bolj zidarsko zemeljska dela (priprava vrtnega dela), nekaj je še tega, potem pa se končno zakopljem v delavnico. Zdimenzioniranega imam že nekaj lesa za cca 8-10 kuhinjskih dil, prvi batch desetih je izginil tako hitro, kot se je lahko sušilo olje, folk me pa že beza kdaj bodo spet.

 

Lunco reče pred 5 urami:

Semi ontopic - kako bi najlepše izpadlo, če bi hotu pobarvat vrata in podboje na belo? Zdaj so svetlo lesne barve (verjetno neke vrste furnir). 


Danes sem po nekaj časa bil v svojem prejšnjem stanovanju, kjer so vsa vrata bila bela in sem se zavedel, da mi to res manjka tu kjer sem zdaj. 

 

To bi znal biti zakon karantenski projekt, najbolj važna ti je priprava, zaščita robov, prep površin, čiščenje in rahlo obrušenje. Izbiro barv imaš huronsko, če boš barval notri se mogoče raje posluži barv in lakov na vodni osnovi, tu nekih preferacij nimam, sam se načeloma zgolj izogibam poliuretanov.

 

Tukaj imaš okviren vodiček:

 

http://www.sanjskidom.si/pobarvajte-notranja-vrata-najboljsi-vodic-za-barvanje/

 

Tudi sam se držim nasveta barvanje ravnih površin z valjčkom in robčkov z mehkim čopičem. Pazi na smeti! Karkoli frči po luftu in se vsede na svežo barvo in se pozna ko hudič. Ker je to zunaj precej težje zagotoviti, barvam bolj ali manj v delavnici, ergo mi odpadejo barve s topili, ker te zagifta ko majmuna. Smrdi še tedne po barvanju. So pa barve na vodni osnovi načeloma manj obstojne.

 

Skoraj bi pozabil najbolj pomemben nasvet, barvaš večkrat v tankih slojih! Prvo zaščitna barva (temeljni premaz, dvakrat), osnovna barva (več tankih premazov), lakiranje.

 

Povezava do prispevka
berghaus reče pred 5 urami:

 

Prvo mi povej, če dejansko iščeš lepljene plošče, ali mogoče vezane plošče? Rabiš za omarice ali za pult? Če rečem, da so vezane plošče drage, so lepljene plošče kraja pri belem dnevu. 

 

Bom še postal, v teh mesecih sem delal bolj zidarsko zemeljska dela (priprava vrtnega dela), nekaj je še tega, potem pa se končno zakopljem v delavnico. Zdimenzioniranega imam že nekaj lesa za cca 8-10 kuhinjskih dil, prvi batch desetih je izginil tako hitro, kot se je lahko sušilo olje, folk me pa že beza kdaj bodo spet.

 

Lepljene plošče iščem za kuhinjske fronte. Zdej... majo sicer v bauhausu npr. samo max širine 60, jaz pa rabim več, nekje 90 minimum. No pa šefico morm vprašat v katero smer morajo teči deske + verjetno bi bilo lepše, da ni "parket" style lepljenec iz malih koščkov, kakšen je prej omenjen les iz bauhausa.

 

 

Povezava do prispevka

No, računal sem na masivo, hrastov lepljenc. Aja razložit mi boš moral (ker ne poznam žargona tako dobro) "In predvsem kako jih boš pantal?" Pardon. Če si mislil to pante za vrata? Vrat ni, sami predali.

 

Ubistvu imam 2 fronti, ki sta nekaj večji, ena je 40x195 (visoka omara na izvlek), druga je bil pa (po želji moje) predal pod umivalnikom, kateri bi bil 80x85 nekje. Ostalo so predali širine 60-70 in višine < 35. Domenvam da takšni manjši predali ne bi smeli bit problem? Oz. kaj točno si mislil kot problem? Masa? Zvijanje? No pa obviously tud material dobit je skor nemogoče, razen seveda da si pri enmu tišlerju naročim.

 

Zdej tisti velik predal lahko postanejo 3 predali, to sem dobil odobritev, tako da ena ogromna fronta manj. Visoka omara sem pa izposloval, da je lahko les zasukan v vertikalo. Moram si pripravit en mušter kako bi to zgledalo.

 

Drugače pa ja, misliš da bi bilo izvedljivo, da imam samo te problematične lažne fronte?

Povezava do prispevka

Zakaj si ne olajšaš vse skupaj in nabaviš vezano ploščo v imitaciji masive, tam ti jo zrežejo na mero in zbandajo, samo še montiraš?

 

Na pantanje sem mislil na pante za vrata, da. Če gre za izvlečne predale teža ni problematična. 

 

Ful ti težko svetujem, ker sem biased v tem primeru, ne morem ti svetovati nabavi les, zdimenzioniraj in zlepi :D, če nimaš kje in s čim. Lahko ti dam na voljo čas in orodje v moji delavnici, če ti kaj pomaga?

Povezava do prispevka
berghaus reče pred 1 uro:

Zakaj si ne olajšaš vse skupaj in nabaviš vezano ploščo v imitaciji masive, tam ti jo zrežejo na mero in zbandajo, samo še montiraš?

 

Na pantanje sem mislil na pante za vrata, da. Če gre za izvlečne predale teža ni problematična. 

 

Ful ti težko svetujem, ker sem biased v tem primeru, ne morem ti svetovati nabavi les, zdimenzioniraj in zlepi :D, če nimaš kje in s čim. Lahko ti dam na voljo čas in orodje v moji delavnici, če ti kaj pomaga?

 

Nisem mislu, da bo lažje vezana plošča. Kokr sem gledal dobim lahko kao rustik hrast lepljence po dolžini in so tudi mislim da za mojo aplikacijo čisto primerni. Rezal itak ne bom sam, bo pač nekaj več odpada.... Ubistvu bi najraje mel brez furnirja in podobnih pizdarij če je le možno :) Zdej s temi workaroundi maybe bo.

 

Hvala drugač za ponudbo :) To bi zagrabu takoj, če bi ne bilo lockdowna, pa če bi ne imel 2 mala otroka doma (se moji ftrga če me cele dneve ne bo). No ubistvu ne vidim zakaj tega doma ne bi mogu sam narest. Kar mi manjka so te hudiči ki stisnejo, ampak to se nabavi :P Itak je plan delat počasi po korakih, za začetek tolk da imamo pult, štedilnik in umivalnik, potem pa dodajat fronte in predale, na koncu pa zgornje omarice.

Povezava do prispevka

Komot lahko to sam doma narediš, spone so na amazon.de dokaj poceni, edino kar zna biti problem je priprava lesa, dimenzioniranje. Rabiš res lepe pravokotne spoje in glede na to, da gre za fronte kuhinje, je še posebaj pomembno vzdolžno lovljenje lesnih karakteristik, drugače spoji ful izstopajo.

 

Pri tej dili sem naprimer probal vsaj približno zrcaliti letnice, grče in podobna znamenja:

 

 zx97zIMN46kzUTcunHSvIi-jpp-PSQiXZbyrmv0s

 

Tu imaš 6 spojev in če ne bi bilo vmes teh treh kostanjevih bordur (svetlejši trakovi, ostalo je javor) bi dobil občutek, da je dila iz enega kosa. 

 

 

Ali kontra temu kostanjeva delovna miza, pri kateri se moraš potruditi, da najdeš spoje, je pa lepljena iz 7 dil, katere sem nažagal iz dveh ali treh plohov, se niti ne spomnim več:

 

6-SSjrO_f2D8VsWeAJNq-ScBcj-NrUp4Plu4HZuC

 

 

uredilo bitje berghaus
Povezava do prispevka

Ej @berghaus za barvanje notranjih barv, a se da dosežt podoben učinek kot če kupiš? Specifično me zanima barvanje iz neke rjave barve v belo. Sem gledal že kar nekaj youtube-ov, ampak me moja skozi sekira da zadeva ne bo ok, da ne bo dobro zgledalo in da nujno rabiva nova vrata.

 

Pa še to, imaš kakšen link kak primer bi uporabil za takšen podvig?

Povezava do prispevka

Valda da se da, najbolj važen ti je prep površin. Če boš zadevo konkretno sčistil, prebrusil in pokital, ti ostane samo še mirna roka in kvaliteten valjček ter barva, seveda. 

 

Zakaj ne bi dobro izgledalo? Samo domišljija ti je meja, barvat zna vsak. Drugače imaš tega po tubi miljon, folk naredi stara vrata ko nova:

 

 

 

 

 

Takle je naprimer moj finish na klopi:

 

32730818421_78f814d0d0_b.thumb.jpg.86363676ceeb56595a5fdc2e1d39e5a1.jpg

 

Pač odvisno koliko se ti da ukvarjati s tem.

 

 

 

 

 

 

uredilo bitje berghaus
Povezava do prispevka
berghaus reče Dne, 27. 9. 2020 at 14:17:

@Slinch sori za tako pozen odgovor, nisem kruzal po forumu že ulala časa.

 

Če že mene sprašuješ, kot je Bessie rekel, masiva, torej hrast ali oreh. Večina lesarjev ti bo rekla oreh, jaz bi se bolj nagnil k hrastu. Malce je odvisno koliko "dogajanja" si želiš na ploščah in kako se ti barvno vkomponira v prostor. Orehova črnina je specifična, izredno lepa drugače, ni pa za povsod. Sam kot veš prisegam na hrast in javor.

 

Če se boš odločil za vezano ploščo jo imaš v miljon verzijah, obvezno potegni robni trak, s tem rešiš grd videz robnih strani in možnega drobljenja:

 

Enostavno youtubaj "plywood edge banding", postopek je neumno enostaven. V trgovini iščeš robni trak, obstajajo v nebroju opcijah.

 

Če se boš odločil za masivo, se izogibaj klasičnih štacun, ker te bodo ožulili do nezavesti. Pokliči kakšno žago, ali pa se, če imaš facebook, pofočkaj v skupini.....

 

https://www.facebook.com/groups/566645900173733/

 

Hitro ti zna kdo pošenkat par kosov hrasta, ali pa boš prišel precej ceneje do oreha. Bi ti sam pošeral nekaj kosov hrasta, pa sem ravno porabil zadnje dile, ki sem jih imel na razpolago, kar bom obrazložil v svojem naslednjem postu.

 

Kar se MDFa tiče, se odlično barva, če ti sede ta opcija.

 

Mogoče kje naletiš na poceni leseni kuhinjski pult, butchers block imenovan in si narežeš police:

 

http://www.silvaapis.si/masivne-lesene-plosce

 

Opcij imaš nebroj.

 

Vidiš, na koncu sem pa jaz pozabil na tale topic. 

 

Vsekakor bi izključno masivo, sem tudi klical praktično vsako žago, ki sem jo našel, večina se s tako majhnimi naročili ne ubada, tisti, ki pa se, pa računajo kar ful.

 

Najbolj se nagibam k orehu, ravno zaradi izstopajočega izgleda. Zdaj sem dobil ponudbo za 4 plošče po 555x505x40mm (skupaj torej dober kvadrat) za 200€ + davek (aka 4500€ za kubik). Hrast bi dobil za dobrih 20€ manj, ker imajo naprej narjene plošče in bi moral vzeti 2 celi (1200x650), da mi gre skozi z merami.

 

A se ti zdi to ful keša? Kjer najdem surov žagan les je ful manj, samo tudi nimam kako sam priti od žagane dile do končane lepljene plošče. Bom čeknil še v tej skupini.

Povezava do prispevka

Sem našel troslojne lepljene plate hrast, mislim da je to to za fronte. Zdej pa samo še en question - domnevam da pri troslojnih platah je vseeno kako jih obrnem? Drugače bi jih načeloma moral vedno tako postavit, da je rast/lepljena po dolžini in da se čimmanj krivi. Tule pa je verjetno vseeno, tako mi pravi logika. Right?

Povezava do prispevka

Jaz bi nabavil kakšno orodje za obdelovanje lesa; predvsem da kakšne večje kose razrežeš, pobrusiš in podobno. Rad bi, da je cordless (kar se pač da) in po možnosti, da so potem baterije kompatibilne še z drugim orodjem (npr. škarjami za živo mejo ali kaj podobnega). Pomembno mi je, da je orodje kvalitetno. Potencialno, da ga ne bo težko naprej prodat, če ga ne bom več rabil. Lahko pogledam tudi rabljeno. 

 

Zdaj v prvi fazi mam plan postavit kompostnik (preprosta struktura s streho, rad bi, da je razstavljivo), potem bi pa naredil vgradno omaro (začel bi verjetno samo s policami, pol bi pa naredil še kakšna drsna vrata). 

 

Če lahk kakšen nasvet, @berghaus

Povezava do prispevka

@Lunco

 

Sory za pozen replay.

 

Imaš štartno cenejšo in dražjo varianto. Na koncu si tam tam. Predvsem je odvisno s kakšnim lesom boš delal, imaš dve opcije:

 

1. Dimenzioniran les (late, morali, plošče, trami.....)

 

Kupuješ/nabavljaš že zdimenzioniran/standardiziran les. Gre za les različnih standardiziranih dimenzij, ki je razžagan in recimo 3 ali vse stransko oblan. Rabiš ga samo še razžagati na projektne dimenzije, zlepiš, zbrusiš in zaščitiš. 

 

Prednosti, je že pripravljeno, ne potrebuješ dragih naprav tipa poravnalka/debelinka. Ti dve zadevici sta ponavadi največji strošek.

 

Slabosti, odfukano drag je. Glede na to, da je les v osnovi poceni zadeva, je storitev dimenzioniranja napihnjena u tri pm. Po kakem principu je ena letev recimo v Bauhausu ali pa Hobbyju 12 evrov, je beyond me. Ostajajo ti opcije nabave dimenzioniranega lesa na žagah, kjer pa so se večinoma specializirali za smreko gradbenih dimenzij. Če boš rabil dve stranice oreha, kar pozabi. Ne bodo niti zagnali mašin, ali pa ti bodo dali tako ceno, samo da se te znebijo.

 

Za primer, smrekove letve bi me v Bauhasu, za namen izdelave kmečke klopi za spravitev nažaganih drv, prišle 300 evrov.

 

Kontaktiral sem žago Mesec, ki je v moji bližini, to je copy paste:

 

Sprva še enkrat zahvala za včerajšnji topel sprejem!

Kot dogovorjeno, pošiljam še pisno, za nekaj več desk, kot smo se menili:
30 kosov 3x10x400 deske, ploskovno oblane, cena 3.60 €/kos

Hkrati naprošam, da se odrežejo na dolžino 200 cm.

 

Kot dogovorjeno, dvig v soboto, 27.08.2016.

 

Torej sem za 108 evrov dobil 60 kosov 3x10x200 oblanih desk. V Bauhasu bi jih takrat dobil manj kot 10. Je že 4 leta, a ne verjamem, da se je cenovni razkorak kaj bolj spremenil. Teh 60 kosov sem imel potem še za ulala projektov, predvsem podnožja delovnih pultov:

 

 

Bockanje po raznih štacunah mi je dalo vedeti, da bo nabava poravnalke slej kot prej must.

 

Za začetek sem od frenda dobil en staro, namizno poravnalko, kjer je bilo dimenzioniranje bolj nevarno kot pa uspešno.

 

2. Masiva, neobdelan les (predvsem rezani plohi različnih vrst):

 

Prednosti, dimenzioniranje po lastnih željah. Mnogo cenejše pridobivanje lesa, sam sem dal 350 evrov za 4 kubike lesa, kar mi bo zadostovalo za nekaj let.

 

Slabosti, mašinerija, ergo višji vstopni stroški.

 

Suma sumarum, premisli, kaj hočeš početi. Delo z lesom zna precej potegniti, ker imaš opcij izdelave nebroj. Plus komšiluk te začne fehtat za gomile stvari, sam si ne bi nikoli mislil, da bom počel toliko tega, v mislih sem imel malo bižuterijo, zdaj z mulcem počneva svaštarije, sploh si pa nisem mislil, da bom karkoli služil s tem. Trenutno sem naflodran s projekti, niti ne vem kje se lotiti, čaka me sosedov kuhinjski pult, hoče masivno kuhinjsko mizo, čakajo me lesene podstrešne stopnice, kup kuhinjske bižuterije, predvsem deske, domačih projektov imam vrh glave, zaradi vsega tega sem šel ta teden v nabavo odsesevalnega sistema.

 

Najbolj me jebe to, da se sploh nimam časa lotit pohištva za delavnico, orodje imam nafukano po škatlah in je čisti kaos.

 

Must have orodje:

 

Tu ti priporočam, da si ogledaš nekaj posnetkov woodworkerjev na tubi, v smislu "tools every woodworker needs". Ponavadi vlečejo v smer ne se zaletavat in metati stran gore denarja, ker se da z malo narediti ogromno. Spremljam kanal, kjer model dela samo s paletnimi deskami, s kakim baterijskim vrtalnikom, žagico, ven pa meče izdelke, ki se prodajajo v tisočih evrih. Vse hobistično. Ko ga gledaš, avaš njegovo vztrajnost, če te bo zanimalo, popnem.

 

En od priporočenih must have tools:

 

 

Moj, pa verjetno najbolj pomemben nasvet, ki ga dam vsakemu začetniku, velika delovna površina. Nima veze ali je osb, ali lepljenci, samo da je kolikor toliko ravna in kompaktna podlaga. Srh me spreleti, ko vidim koga s potopno žago žagat letve na raznih majavih pručkah in podobno.

 

Če te še karkoli drugega zanima, pa kar vprašaj. Za kompostnik sem ti že v vrtnarski temi pisal, da se narod najraje poslužuje odpadnih palet, poceni in hitro. Jaz sem ga naredil iz plastičnih, recimo. Trenutno mi držijo dva kubika komposta.

 

uredilo bitje berghaus
  • Račka +1 6
  • Na jagodo +1 3
Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...