Skoči na vsebino

Router


osis

Priporočeni prispevki

  • 7 mesecev kasneje...

Vceri sm naredu pr testov in so mi ocitno vsi ethernet porti umrl. Loopback ne dela, ce ga direkt povezm na laptop mi ga ne zazna (wifi je ok), firmware sem updatu (prej sm mel celo merlin wrt k je kul delal).

 

Lucke se ne prizgejo nikakor, sumim pa pa da je nek auto update naredu par dni nazaj. Se splaca jebat s starim firmwareom? A se lahko lan tud auto izklopi? (Tud wan je brez luck in k se login mi pise naj ga vklopm)

 

Mi je se kej storiti? Seveda pa je star 2.2 leti tako da najbrz sm glih izven garancije. Router je ac86u (asus)

 

Ce nc druzga ga lahko mam kot repeater, tecno je sam k sm mel plex disk na njem

uredilo bitje Douchebag
Povezava do prispevka
Douchebag reče pred 5 urami:

Vceri sm naredu pr testov in so mi ocitno vsi ethernet porti umrl. Loopback ne dela, ce ga direkt povezm na laptop mi ga ne zazna (wifi je ok), firmware sem updatu (prej sm mel celo merlin wrt k je kul delal).

 

Lucke se ne prizgejo nikakor, sumim pa pa da je nek auto update naredu par dni nazaj. Se splaca jebat s starim firmwareom? A se lahko lan tud auto izklopi? (Tud wan je brez luck in k se login mi pise naj ga vklopm)

 

Mi je se kej storiti? Seveda pa je star 2.2 leti tako da najbrz sm glih izven garancije. Router je ac86u (asus)

 

Ce nc druzga ga lahko mam kot repeater, tecno je sam k sm mel plex disk na njem

 

poglej če od routerja chipset podpira openwrt/pfsense al kaj podobnega. Pa ga fleshaj in probaj če boš mel srečo.

Povezava do prispevka
Randy reče pred 21 urami:

 

poglej če od routerja chipset podpira openwrt/pfsense al kaj podobnega. Pa ga fleshaj in probaj če boš mel srečo.

Sem mel merlin wrt gor. Nič pomagalo, tko da je zdej repeater, ampak je ta a1 modem mal bedn tko da zdej cakam ce mi bo support kej pametnega povedal sicer pa novega.

 

Bi najraj asusa sam ce switch crkne notr po 2h letih je mal drek vse skp

 

Povezava do prispevka

Čez leta sm meu tud kr neki Asusovih routerju (na večini Merlina gor), in osebno mislm de ni kvaliteta problem, k jst sm jih ponavad menju zarad upgrejda.

 

Vidu sm pa že kako je strela lan port ubila (baker net)... z mal sreče bi verjetno lahko tud komplet lan odletu.

Ko sm šou pa za foro mal pogoolat tole, pa vidm de jih je kr neki k majo z A86U probleme...

npr.: https://www.snbforums.com/threads/asus-rt-ac86u-issue-dead-eth4-led-only.66442/

 

Največ omenjajo MT3125 čip... tko če maš sam roko za kej polotat al pa poznaš kirga, zna bi vredn probat... strošk nej bi biu par evrov....

 

Povezava do prispevka

Ma kdo kake izkusnje s temi mesh piksnami? Bi rad razsiril signal po bajti in bi rabil ene 3-4 naprave, ki bi bile med seboj povezane preko mreznega kabla, da se ne kuri wifi bandwith za medsebojno komunikacijo in me zanima, ce imajo te zadeve kaj vec kot 1 ethernet port? V primeru vecih, se lahko na eno tako piksno direkt priklopi gor PC (ker le-ta nima wifi mrezne) preko enega prostega ethernet porta, drugi port je pa povezan na eno od drugih mesh naprav?

uredilo bitje Pastir_Matic
Povezava do prispevka
P1Pi reče Dne, 14. 6. 2023 at 22:59:

Čez leta sm meu tud kr neki Asusovih routerju (na večini Merlina gor), in osebno mislm de ni kvaliteta problem, k jst sm jih ponavad menju zarad upgrejda.

 

Vidu sm pa že kako je strela lan port ubila (baker net)... z mal sreče bi verjetno lahko tud komplet lan odletu.

Ko sm šou pa za foro mal pogoolat tole, pa vidm de jih je kr neki k majo z A86U probleme...

npr.: https://www.snbforums.com/threads/asus-rt-ac86u-issue-dead-eth4-led-only.66442/

 

Največ omenjajo MT3125 čip... tko če maš sam roko za kej polotat al pa poznaš kirga, zna bi vredn probat... strošk nej bi biu par evrov....

 

 

ma ce sem iskren, bom raj novega kupu. Zdej sem v boju za support, namrec amazon ti da 2 leti warrantya, asus pa 3 leta. In asus ti rece da naj amazon da zahtevek, amazon pa da ne bo.

 

Tako da sem sedaj v cakanju kaj bodo v Asusu naumili.

Povezava do prispevka
Pastir_Matic reče pred 8 urami:

Ma kdo kake izkusnje s temi mesh piksnami? Bi rad razsiril signal po bajti in bi rabil ene 3-4 naprave, ki bi bile med seboj povezane preko mreznega kabla, da se ne kuri wifi bandwith za medsebojno komunikacijo in me zanima, ce imajo te zadeve kaj vec kot 1 ethernet port? V primeru vecih, se lahko na eno tako piksno direkt priklopi gor PC (ker le-ta nima wifi mrezne) preko enega prostega ethernet porta, drugi port je pa povezan na eno od drugih mesh naprav?

Imam izkušnje z Linksys Velop (v prvi generaciji je bil edini z backhaul povezavo med napravami).  Na tak način zadeva dela zelo dobro in tudi hitrosti na wifi so kar dobre. Sem pa po enem letu šel na unifi ac lite 6 zato, ker nisem mogel izkoristiti vsega potenciala naprave zaradi naših operaterjev, ker mora biti obvezno njihov modem glavni - komplinciranje z bridge načinom pa nisem želel. 

V glavnem en unifi ac 6 lite mi pokriva skoraj enako dobro kot 2 napravi linksys velop in, če bi želel po celi hiši optimalen wifi signal in hitrosti bi raje dokupil še en unifi ac 6 lite kot pa zopet mesh naprave. Tudi stabilonost wifi-ja je z unifi ac precej boljša.

 

Povezava do prispevka

Kable mam naceloma ze potegnjene, samo problem je, ker bi rabil dve napravi povezat preko kabla, zato bi potreboval, da bi nek AP lahko tudi deloval kot switch. Te enote lahko delujejo tudi kot router, da lahko same vzpostavijo sejo z ISPjem (namesto njihovega modema)? Pac gre se mi za cimbolj seamless preklapljanje med APji, ker atm imam en router, ki oddaja wifi signal + en AP, ki je s kablom povezan na router. Oba imata enak SSID ampak se mi zdi, da na momente naprave zelo slabo preklapljajo in moram na client napravi ugasnit in spet prizgat wifi, da se poveze na boljsi AP.

 

Pred casom sem nekaj cekiral Asusove resitve, samo to je prec 500+ eur. Bom pogledal se unifi stuff.

Povezava do prispevka

znajo seamless prehajanje, niso pa to routerji ampak samo AP-ji, tako da router/modem še vedno rabiš

 

če se ti gre za seamless prehajanje je to to :)

 

maš router od ISP-ja (alpa zamenjaš za svojega) na njemu ugasneš wifi ampak pustiš da laufa DHCP server in priklopiš nanjga AP-je (če maš premalo portov dokupiš še en switch).

Povezava do prispevka

Dva produkta mas

 

En je "klasičen" unifi, en pa mesh

 

Mesh deluje kukr ostali mesh-I, en glavni hw kontroler pa druge točke na njega povezane

 

Klasicni unifi pa mas softwareski kontroler (lahko je na dream machine, lahko ga laufas na rpi, pcju..) in preko njega skonfiguriras samo ap-je

 

Tako da ne rabiš nujno kupovat še dream machine (Razen ce bi rad tam kjer mas router mel se wifi in ne bi rad kupoval dodatnega ap-ja) 

 

Na unifi strani imaš tudi planer kjer daš notri floorplan, označiš stene/vrat/okna in ti avtomatsko predlaga najboljšo postavitev apjev 

 

Pač ni neki zajebano postavit svoj kontroler, dobesedno navadna instalacija programa (na winsih), tudi ne rabi stalno laufat (edino statistike pol pač nimaš), dejansko ga rabiš samo za konfiguriranje networka 

uredilo bitje Me3do
Povezava do prispevka

Gledam te Unifi zadeve in vse laufajo preko PoE, kar me malo skrbi, ce mam sploh prave kable, preko katerih bi se lahko zadeve napajale (InWall naprava in Dream Router). Plus zadeve so glupo narejene, da jih moras montirat na strop/steno.

 

Se mi zdijo Asusove samostojece piksne + en Asus router boljsa resitev.

Povezava do prispevka

za te ap-je je standarden cat5e čisto dovolj, da jih tudi preko poe-ja napajaš

 

drugače pa ja, če nočeš montirar/čimprej met vse postavljeno boš z mesh verjetno boljše prišel skozi

 

sploh če imaš mesta že določena in pa napajanja tudi zraven (kar je prednost poe, ker ne rabiš imet še dodatnega štekerja zraven

Povezava do prispevka

Cat7 sploh ni standard, ampak zna delat

 

Na cat6a mas isto do 30m 10gbps

 

20 let nazaj so vsi štromarji vlekli cat5e ker ga je najlažje spravit v kanal pa komot jih daš 3 v enega, že cat6 je debelejsi, cat 6a pa sploh

 

Maš pa zdej cat8 standard, tako da za futute prof lahko to povlečeš 

 

Alpa če si troo puvac, daš povsod sm optiko pa je, pol maš lahko tudi 400g če hocs :D

uredilo bitje Me3do
Povezava do prispevka

Mah ni mi spet tok zlo pomembno okol dnarja, v kontekstu cene bajte razlika ni velika, ampak utp kable lahko kadarkoli sam zrihtam, menjam konektorje, jih prestavim, priklopim lahko gor karkoli mi pade iz zepa in ima utp port. Zato se ne grem optike. Cat 6a ali cat8 torej, dobro. Verjetno je vazno samo da ima to oznako pa da ga ne kupim od cloveka pod mostom, proizvajalec ni vazen?

Povezava do prispevka

Ubiquiti ima za AP-je tudi mobile app preko katerih jih lahko nastaviš. Če se ti gre samo zato, da je po hiši dober wifi je to čisto dovolj. 

Velja tudi razmisliti o Dream Machine + 1x AP saj ima Dream Machine tako vgrajen switch s PoE kot tudi AP za Wi-Fi. S tem se lahko izogneš potrebo po dodatnem switchu, ki ima tudi PoE. Tukaj si je treba stvari postaviti na papir in preveriti kaj vse dejansko potrebuješ in potem malo matematike. V primeru, da vzameš Dream Machine imaš potem že takoj tudi gor kontroler. 

 

Mimogrede....ne rabiti biti Ubiquiti....lahko je tudi podobno rešeno z MikroTik (modem + switch + AP).

 

Za PoE je cat5e čisto ok ampak, če vlečeš na novo pa daj raje kaj novejšega cat6/cat6a/cat7. Je pa vprašanje kdaj bomo dejansko imeli take hitrosti na nivoju Wi-Fija (v teoriji sicer že so ampak realnost je daleč od te teorije pri Wi-FI).

 

To, da imaš ne vem kako dober router zvezan na operaterjev modem je katastrofa. Ker, če modem od operaterja ni v bridge mode imaš takoj 2x NAT. Če pa je operaterjev modem v bridge načinu si pa moraš urejat VLAN-e, da potem dela na BOX-u tako TV kot tudi internet (programska shema, informacije, ...).
Sicer se da vse urediti ampak moraš vedet ter imet voljo/čas, da si vse to urediš.
 

Povezava do prispevka

Kar je lordJimy napisal, tudi moj setup je tak (optika direkt v mikrotik router (ker mamo p2p), mikrotik switch in pa unifi wifi, vlani speljani za iptv (setopbox in aplikacijo na tvju) internet in voip) 

 

Škoda edino da mikrotik se nima nekih pametnih rešitev na 2,5/5Gbit portih... 

 

Osebno bi se izognil mikrotik wifiju ker nimam nekih dobrih izkušenj 

 

Je pa za konfigurirat precej težji od ubiquiti 

 

 

uredilo bitje Me3do
Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...