Skoči na vsebino

Router


osis

Priporočeni prispevki

LordJimy reče pred 20 urami:

Ubiquiti ima za AP-je tudi mobile app preko katerih jih lahko nastaviš. Če se ti gre samo zato, da je po hiši dober wifi je to čisto dovolj. 

Velja tudi razmisliti o Dream Machine + 1x AP saj ima Dream Machine tako vgrajen switch s PoE kot tudi AP za Wi-Fi. S tem se lahko izogneš potrebo po dodatnem switchu, ki ima tudi PoE. Tukaj si je treba stvari postaviti na papir in preveriti kaj vse dejansko potrebuješ in potem malo matematike. V primeru, da vzameš Dream Machine imaš potem že takoj tudi gor kontroler. 

 

Mimogrede....ne rabiti biti Ubiquiti....lahko je tudi podobno rešeno z MikroTik (modem + switch + AP).

 

Za PoE je cat5e čisto ok ampak, če vlečeš na novo pa daj raje kaj novejšega cat6/cat6a/cat7. Je pa vprašanje kdaj bomo dejansko imeli take hitrosti na nivoju Wi-Fija (v teoriji sicer že so ampak realnost je daleč od te teorije pri Wi-FI).

 

To, da imaš ne vem kako dober router zvezan na operaterjev modem je katastrofa. Ker, če modem od operaterja ni v bridge mode imaš takoj 2x NAT. Če pa je operaterjev modem v bridge načinu si pa moraš urejat VLAN-e, da potem dela na BOX-u tako TV kot tudi internet (programska shema, informacije, ...).
Sicer se da vse urediti ampak moraš vedet ter imet voljo/čas, da si vse to urediš.
 

 

to ni nujno res. modemi imajo dedicated porte za iptv in ne rabiš telovadit, da vzpostaviš tv ko je modem v bridgu.

Povezava do prispevka

pri T-2 je tudi simpl ker za določene internetne priključke uporablja HLS in lahko imaš TV tudi za nat-om, tako da lahko sploh ne rabiš modema od ISP-ja

 

Telekom pa ima samo multicast in morš imet al namenski port na modem-u, alpa pravilno vlan speljan

Pol pa še ta logika, da če hočeš uporabljati neo tv (aplikacijo) da ne kupuješ dodatnega neo boxa, mora bit tv na istem lanu kot neo box...

Povezava do prispevka

Če bi recimo zdej mogu po fletu al po bajti vlečt kable, bi vleku optiko.
Dobiš te mini switche na katere lahko SFPje priklopiš (maš 2x sfp, pa 2x 10g pa 2/4x po 2.5G), pa naprej maš pol tud 10G priključke, in to sploh ne pride neki ekstremno dražje.

napr, ta noneme switch podpira 2x sfp, 4x 10G in 4x 1G):


image.thumb.png.5d6b1ff1a6797641bca7429ee3a60db2.png

Povezava do prispevka
Me3do reče Dne, 17. 6. 2023 at 11:42:

Dva produkta mas

 

En je "klasičen" unifi, en pa mesh

 

Mesh deluje kukr ostali mesh-I, en glavni hw kontroler pa druge točke na njega povezane

 

Klasicni unifi pa mas softwareski kontroler (lahko je na dream machine, lahko ga laufas na rpi, pcju..) in preko njega skonfiguriras samo ap-je

 

Tako da ne rabiš nujno kupovat še dream machine (Razen ce bi rad tam kjer mas router mel se wifi in ne bi rad kupoval dodatnega ap-ja) 

 

Na unifi strani imaš tudi planer kjer daš notri floorplan, označiš stene/vrat/okna in ti avtomatsko predlaga najboljšo postavitev apjev 

 

Pač ni neki zajebano postavit svoj kontroler, dobesedno navadna instalacija programa (na winsih), tudi ne rabi stalno laufat (edino statistike pol pač nimaš), dejansko ga rabiš samo za konfiguriranje networka 

Sorry sploh nisem tega videl!

 

Torej kaksna je pol razlika med klasicnim unify setupom in mesh?

Ce bi mel rad gor se kamere priklopljene verjetno v vsakem primeru rabim nekaj aka dream machine, ampak ce to zanemarimo za trenutek me vseeno zanika bolj podrobna razlika. 

Povezava do prispevka

Mesh konfiguriras celega, pri unifi lahko vsak ap posebi

Pr mesh mas kontrolo že vključeno (podobno kot pri dream machine), pri unifi mas ves opcij kje bo kontroler

Vglavnem:

Mesh = lažja, bolj simple rešitev, manj zmogljiva, bolj easy za nastavit 

 

 

uredilo bitje Me3do
Povezava do prispevka

Mislim TP-LINK ne bi kupu tud če bi bil zastonj, pač una cisco rešitev je bol proper, unifi je tud ok, sam je dost bol debilno. Mi postavlamo v službi oba in je cisco rešitev (sicer ne ta cheapunska k sm jo linku :D) kr ornk bolsa kot Unifi, sam cena je x3.

 

To so pač preverjene firme, odlični kontrolerji in super zmogljivost. Ostalo je whatever, če maš nek flat al pa par userjev je verjetno itak povsem vseen kaj vzameš.

Povezava do prispevka

cisco je tud relativno dzabe za nastavljat, mas nek ala n00b mode na kontrolerju (pol un advanced je že bol škatljiv).

 

Sam ja UNIFI je kralj glede tega, sicer tud mal na račun, da ni tok stvari za nastavljat.

 

Fortinet ma tud proper APje, Aruba men osebno ni všeč, je pa kot si reku proper zadeva, Mist pa težimo, da bi testiral, drago k prasica :D

 

Jst bi za home use uzel tud Unifi me pa ful intrigira ta CBS cisco (to so te kitajski, isto k uni ta super cheap switchi, če kej poznaš, nimajo proper iOSa - https://www.senetic.si/product/CBS350-24T-4G-EU). K 150e za proper cisco napravo je res tko smešno pocen :D

 

 

uredilo bitje Ezoterik
Povezava do prispevka

Poznam ja, to so produkti za smb segment (bolj s) 

 

 

Na firmi smo pa itak cheapurji, tako da povsod tlačmo mikrotik/netgear combo :rofl:

 

 

Meni je za home setup mikrotik/unifi čisto proper, sam da bi mikrotik dal ksn produkt s full 2,5/5g porti (10g so se predragi zame atm) bi bla čista zmaga :D

 

 

Bi si tudi tega ciscota zmontiral če bi vedu da so tku poceni, sam je pa grd (vsaj v primerjavi z unifi :)

uredilo bitje Me3do
Povezava do prispevka
Me3do reče Dne, 23. 6. 2023 at 8:26:

Poznam ja, to so produkti za smb segment (bolj s) 

 

 

Na firmi smo pa itak cheapurji, tako da povsod tlačmo mikrotik/netgear combo :rofl:

 

 

Meni je za home setup mikrotik/unifi čisto proper, sam da bi mikrotik dal ksn produkt s full 2,5/5g porti (10g so se predragi zame atm) bi bla čista zmaga :D

 

 

Bi si tudi tega ciscota zmontiral če bi vedu da so tku poceni, sam je pa grd (vsaj v primerjavi z unifi :)

 

V racku vse stvari isto zgledajo :D Ne vem jst kucam večinoma firewalle, sm pa vmes k sm dve leti kucal switche različnih vendorjev delu kr dost tud z raznimi APji in je blo tko da je bil cisco najboljš, sam kupoval smo pa v dobršni meri unifi (b2b), predvsem ker je cena dost nižja. Sam mamo centralni kontroler (za oboje), tko da kle je strankam vseen kaj dobijo :D

 

Netgear pa ni primeren za biznis rabo... velik firm ma combo recimo fortinet/mikrotik, al pa sophos/mikrotik če so bol cheapuni, sam ne vem netgear pa res ne, mislim da je mikrotik najnižje... mi niti mikrotika ne prodajamo, sam dost drugih integratorjev pa ga, večinoma kr te cisco cbse dajemo, predvsem pomoje ker smo partner in je cheap.

uredilo bitje Ezoterik
Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...