Skoči na vsebino

Internet - ISP - (Telekom, T2, A1 ...)


Interceptor

Priporočeni prispevki

bleachedagnus reče pred 3 urami:

pol mam jaz še staro, k ni nobenega malega modema, samo dva optična kabla od katerih je en za net in vse ostalo, drugi pa je bil nekoč za kabelsko po optiki, ko so to še imeli... če je zdaj kaj gor nimam pojma? ne?

 

Verjetno imaš en zelen in en modri konektor? A imaš optični kabel direktno v modem priključen? Imaš mogoče vmes SFP (če ja je potem to FTTH tehnologija)?
Telemach ima hibridno omrežje npr. to pomeni, da do neke mere ima ptiko, ter potem od postaje naprej kabelsko.
Katerega operaterja imaš?

Povezava do prispevka

To Iskratelovo sranje od modema (model U92, optika 1Gbps/200Mbps) ni vredno omembe in pič****** dima, se opravičujem. Meni prek Horizonta ni shranjeval nobenih nastavitev sploh, dobil pa sem ga napol resetiranega z geslom in SSIDjem od prejšnjega uporabnika. Vgrajena 2.4/5GHz wifi oddajnika oz. radia v modemu sta zato, da pač zadeva je all-in-one. Oddajata mogoče za 20 kvadratni flat, več ne.

 

Po teženju na klicni center so ga telefon-majstri resetirali na daljavo in mi ga vrgli v bridge mode (statika je po novem mus pri T-2 za bridge mode...).

 

 

Res, polagam vam vsem na srce, žrtvujte pol espressa na mesec za statiko in bridge mode ter nabavite/uporabite svoj router za gateway. Tole default Innbox sranje ni nič...

 

 

uredilo bitje SL4FKO
  • Račka +1 1
Povezava do prispevka
Lepi Šime reče pred 5 urami:

 

Verjetno imaš en zelen in en modri konektor? A imaš optični kabel direktno v modem priključen? Imaš mogoče vmes SFP (če ja je potem to FTTH tehnologija)?
Telemach ima hibridno omrežje npr. to pomeni, da do neke mere ima ptiko, ter potem od postaje naprej kabelsko.
Katerega operaterja imaš?

Telekom imam, je pa v stanovanju še t2 optika, v bloku pa še a1 in še od nekoga jo bodo napeljali. 

 

Ja, opticni kabel gre direktno v modem, pa zdi se mi da je še tale sfp umes (ne bom ob 2h zjutraj preverjal). 

Povezava do prispevka
LichKing reče Dne, 10. 5. 2024 at 9:51:

Lol T2 mi je par dni nazaj izklopil bridge mode na modemu. Zdaj moj router dobi sam lokalni IP naslov. Kličem kaj je zdej to men je cela selfhosted infrastruktura dol padla in oni lepo ja nič rabte kupit statični IP.

 

Kako je pri drugih operaterjih pri nas s tem?

 

Lol, men so isto nrdil. Najboljše je bilo ko sem jih klical, ko sem presedlal na njih, da bi rad modem v bridge načinu in mi model lagano reče, da to kar jaz hočem ni bridge način oz. da se temu ne reče tako. :rofl:

  • Za crknit smešno +1 2
Povezava do prispevka
TrippinBalls reče pred 15 urami:

operaterjeva sklata je v bridge nacinu samo modem, ostale funkcije v tem primeru prevzame naprava po lastni zelji.

Ok stekam ampak kaksna je v praksi razlika ce gor priklopim svoj router in ga vrzem v dmz da isp skatla ne serje s firewallom? Zakaj je bridge nacin nekaj kar bi potreboval me zanima. Zato ker bom jz tut mel t2 :D

Povezava do prispevka

Zakaj imeti operaterjevo škatlo v bridge je več razlogov. Če so ti pomembni, je pa odvisno kaj želiš doseči s tem.

 

1. Dvojni NAT - tukaj boš imel težave predvsem, če hočeš doma nekaj hostati in imeti dostopno tudi od zunaj. Tudi če postaviš recimo VPN na svojem routerju, boš nekako še vedno moral forwardati promet iz operaterjeve škatle.

2. Nekateri operaterji zaklenejo nastavitve, tako, da nimaš neke izbire, če se hočeš s tem igrati. T-2 je, kolikor se spomnim, takšen... (sam jih uporabljam zadnja 4 leta in imam njihovo napravo v bridge mode).

3. Nekatere naprave so enostavno za en kurac in če že imaš svojo, s katero si zadovoljen in jo poznaš (sploh wifi), ne vidim razloga, da ne bi ISPjeve škatle dal v bridge mode, da servira internet, vse ostalo pa opravlja tvoj router.

 

Če nimaš neke velike potrebe oz. želje po igranju/učenju o tem, priporočam, da pustiš njihovo škatlo kot je in se ne ukvarjaš pretirano s tem. Ti bo žena/otroci hvaležni :)

 

Drugače je po moji izkušnjah postopek, da ti napravo dajo v bridge mode takšen, da samo vprašaš njihov support, ali pa takoj dečke, ki so ti prišli priklopit optiko. Načeloma je bilo tudi za statičen IP postopek, da si vprašal in so ti ga dodelili, čeprav so začeli računati tole zadnji ~dve leti.

  • Račka +1 1
Povezava do prispevka

Bridge/nat takrat ni imel veze s static

 

Ampak so vsem dali bridge

 

Problem je bil, ker običajni resident ne ve kaj to sploh je in je potem lahko tudi njihov pc dobi public ip

 

Da so se izognili takim buckam, sedaj prestavljajo vse na nat

 

Da pa se neki pokasirajo so vezali menjavo v bridge način na static storitev 

(kr slaba imo, sam tku pac je..) 

Povezava do prispevka
kebab reče pred 3 urami:

Zakaj imeti operaterjevo škatlo v bridge je več razlogov. Če so ti pomembni, je pa odvisno kaj želiš doseči s tem.

 

1. Dvojni NAT - tukaj boš imel težave predvsem, če hočeš doma nekaj hostati in imeti dostopno tudi od zunaj. Tudi če postaviš recimo VPN na svojem routerju, boš nekako še vedno moral forwardati promet iz operaterjeve škatle.

2. Nekateri operaterji zaklenejo nastavitve, tako, da nimaš neke izbire, če se hočeš s tem igrati. T-2 je, kolikor se spomnim, takšen... (sam jih uporabljam zadnja 4 leta in imam njihovo napravo v bridge mode).

3. Nekatere naprave so enostavno za en kurac in če že imaš svojo, s katero si zadovoljen in jo poznaš (sploh wifi), ne vidim razloga, da ne bi ISPjeve škatle dal v bridge mode, da servira internet, vse ostalo pa opravlja tvoj router.

 

Če nimaš neke velike potrebe oz. želje po igranju/učenju o tem, priporočam, da pustiš njihovo škatlo kot je in se ne ukvarjaš pretirano s tem. Ti bo žena/otroci hvaležni :)

 

Drugače je po moji izkušnjah postopek, da ti napravo dajo v bridge mode takšen, da samo vprašaš njihov support, ali pa takoj dečke, ki so ti prišli priklopit optiko. Načeloma je bilo tudi za statičen IP postopek, da si vprašal in so ti ga dodelili, čeprav so začeli računati tole zadnji ~dve leti.

ena beseda: DMZ :D 

Povezava do prispevka

DMZ lahko pomeni veliko zadev, pri meni je to naprimer samo izoliran VLAN, kamor forwardam ne-VPN promet od zunaj.. Predvidevam, da imajo določeni operaterji kakšen DMZ mode, na njihovih škatlah? Gotovo so kakšne rešitve, ne sicer takšne, ki jih bi sam uporabljal. Odvisno je potem tudi od točke #2, ker, če nimaš dostopa do nastavitev operaterjeve škatle, dvomim da bo pomagalo. Spet tole je odvisno od operaterja, starši imajo A1, tam sem lahko konfiguriral določene zadeve na sami škatli (port forwarding, DHCP, celo DNS je imel opcijo), pri T2 nisem imel pa nobenega dostopa.

 

Osebno raje takšne stvari sam uredim na lastnih napravah, se ve kdo pije in kdo plača. :)

Povezava do prispevka

Vpiši se za komentiranje

You will be able to leave a comment after signing in



Vpiši se
  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...