Skoči na vsebino

Izgubljeni žanri


Priporočeni prispevki

Te dni sem se nekako spomnil svoje prve igre, ki sem si jo sam kupil, se trudil, doma pomagal in ne vem kaj delal, da so mi dajali nek drobiž, dokler nisem skupaj napraskal dovolj in si kupil. Kings Quest 7.

Takrat sem bil velik fan pustolovščin. Pozneje ko je nekako prišla 3d grafika jih je to večinoma kar nekako iznakazilo, še malo za tem pa so izginile. Nekako mi je škoda. Ker igral sem jih v obdobju ko dejansko praktično nisem znal angleško, na začetku osnovne šole, ko še nismo imeli niti telefonskega interneta.... Vseeno sem jih rad igral, moja najljubša zvrst.... Nekako sem po dogajanju sklepal za kaj se gre, in poskušal logično uporabit predmete tam kejr se mi je zdelo. Sovražil sem nelogične uganke.... No zato sem se nekako te dni spomnil na Kings Quest 7 in celo videl da se danes kup teh iger da igrat v browserju (malo škoda da ni kar kakšnih android verzij). In sem se lotil, glede na to da zdaj znam angleško, da bom mogoče igro celo preigral, ker vem da je takrat nisem mogel.... In evo, dejansko mi gre kar dobro. Fajn filing da po kaj pa vem, skoraj 30 letih, spet igram staro igro in v bistvu prvič v življenju rešujem kakšne uganke. (za razlilo od nekaterih drugih, kjer sem bral "jokerjeva mama pomaga", te nikoli nisem hotel prešvinglat, ker mi je je bilo škoda, ker sem si jo dejansko originalno kupil s prigaranim denarjem)

 

No kakorkoli, da ne bom preveč bluzil. Bistvo teme je to, da mi je zanimivo kako so se žanri skrčili, kako je inovativnost iger padla. Mobilne igre so spoh podn. PC pa tudi, nekako se je vse skrčilo glede žanrov. Zdi se mi, da se je davno nazaj nekako delalo bolj raznolike igre. Avanture so propadle, razni tycooni tudi, meli smo kup nekih posebnih strategij ki so bile čisto svojstvene. Recimo wormsi, čisto nekaj svojega. Ali pa lemingi. Pa recimo prvi Dune ki je bil nekaj med avanturo in strategijo, pa meli smo neke uganke ala 7th gest, pa Phantasmagoria, ali pa Stunts, kjer si gradil svoje dirkalne proge s skakalnicami in lupingi in vozil in postavljal casovne rekorde, snemal posnetke neverjetnih nesrec, pa TIM (the incredibla machin)... Zdi se mi da se je takrat nekako poskušalo najti nekaj novega, nekaj še ne videnega. Marsikaj je bilo verjetno tudi slabega, ampak vseeno, raznolikost je bila velika. Danes se mi zdi, da se proba isto stvar bolj kot ne dati samo v drugo preobleko.

 

 

 

Worms on Steam

Lemmings [PC] - Level 1: Just dig! - YouTube

 

ADG Episode 185 - The Incredible Machine - YouTube

 

Daily Grindhouse | [Joysticks] A Look Back at Sierra's ...

 

STUNTS from Broderbund / 4D SPORTS DRIVING from Mindscape

 

 

 

uredilo bitje The-Saint
  • Nekul -1 1
  • Groot, ki sir je 1
Povezava do prispevka

Brez zamere, sam vidi se, da si zadnje špile igral, ko so bli mobilni telefoni še stvar prihodnosti. Sploh ne vem kaj naj odgovorim na tako vrečo traparij... Rajš se posveti stvarem, ki jih obvladaš namest, da kucaš takšne poste. Še enkrat brez zamere, res si mi kul reper in nočm, da zarad tega izgubiš motivacijo.

Povezava do prispevka

Res da ne igram dosti, sploh na telefon, ampak to kar sem igral je bolj kot ne bilo vedno na isto foro, da si moral ali čakat na da se je nekaj zgodilo, ali pa da si nek risors dobil ali karkoli, ali pa si to kupoval... Recimo nek star trek sem igral, ker sem pač fan franšize in iger na to tematiko je za elefon relativno malo in enkrat se je pojavila ena ki bi naj bila dobra razširjena, pa spet ista fora.... Pa nek fallout shelter sem igral, spet podona fora. Pa neko sim city varianto sem igral, spet ista fora. Pa nek dungeon keeper sem igral, spet ista fora... Povsod čaknje na neko stvar ali plačevanje da jo dobiš, igralnost pa vsega neprimerno slabša kot karkoli na PCju... Nekako na principu zasvojljivosti da neprestano gledaš in čakaš in gledaš in po možnosti kupuješ, v resnici pa ves čas nič zares zanimivgea, bolj kot ne ponavljaš eno in isto zadevo in ne moreš nehat.

Drugače pa res ne poznam najbolje mobilni iger, ampak spet, to kar vidim je v raznoraznih reklamah ki ti jih šopa in igre mi zgledajo dobesedno zanič v primerjavi s tem kar se je igralno na računalnikih.

No eni dve igri sta mi bili všeč, bili sta inovativni itd, samo se ne spomnim naslovov.

Povezava do prispevka

Lej resno bi mogu razmislit, če si res usposobljen za odpirat takšne teme. Očitno je, da je pač gaming stvar, ki si jo zapustil nekje pred letom 00 in takšni posti izpadejo kot provokacija. PC in tud konzolni gaming še nikol v zgodovini ni bil tok raznolik, res maš na kupe raznoraznih zelo kakovostnih naslovov. Valda ne bo določenih stvari več možno emulirati, to je kot da bi rekel, zakaj dandanes ne snemajo filmov kot je bil Third Man, ali pa Citizen Kane - ker sta oba nastala v eri, ko takšnih filmov še ni bilo. Ravno tako je v igračarski industriji. Določenih stvar se ne da narest, ker so že bile narejene, zato se pa naredi drugačne. Vse od težkih AAA naslovov do raznih indijank, vse je na res visoki ravni. Še avanture niso niti približno tok mrtve kot ti misliš, ajde era sierre je nekje 30 let nazaj, sam to ne pomeni, da se ne delajo kakovostne igre.

Težko pa en tak kerlc kot si ti, ki igric niti ne igra, niti ne pozna sodi o tej ogromni industriji. Drži se glasbe, igre pa pusti drugim.

Povezava do prispevka
Pred 1 uro, The-Saint pravi:

lol no, a zdaj moreš bit usposobljen za neko mnenje?

če hočeš, da je vredno deljenja, pol ja
ideja, da so vsa mnenja vredna, je dobesedno rak moderne družbe

 

ontopc lahko pa rečem, da si mi dal par sekund carske nostalgije ob slikicah ❤️ 

uredilo bitje Evita
Povezava do prispevka

Mn3njalnik, forum kjer lahko mn3nje podajo samo tisti katerih mnenje je nekaj vredno.

 

Kakorkoli. Okusi so različni. Ja, ne poznam tako dobro mobilnih iger, ampak to kar se fejst igra samo pride do tebe. In to kar pride do mene je na telefoniv v glavnem čisto nekaj drugega kot so klasične igre za pc ali pa vsaj konzole.

Podjetje ki naredi kup unikatnih iger ala dungeon keeper, populus, theme park, theme hospital... crkne. Podjetje ki naredi talking toma pa postane najuspešnejše podjetje v sloveniji. Saj en rečem, imaš tudi za telefone resne, velike, grafično in vsebinsko "močne" igre, ampak teh je peščica v poplavi brezveznih iger, ki uspevajo ne zato ekr so dobre, ampak ker so ali zastonj in potem na neko foro odvisnosti molzejo denar, ali ti šopajo reklame, ali pa se jih kljub primitivnosti da kupit za par eurov, kar marsikomu ni problem in se potem posledično lahko tudi miljoni zberejo....

Razlika pač je. Na PCju nikoli nisi imel mase brezveznih iger za drobiž ampak so bile večinoma neke "resne" igre, medtem ko je pač na telefonih ravno obratno in so resne igre v manjšini med poplavo primitivnih iger.

Za žanre pa kakorkoli, lahko imamo različna menja, ampak vseeno sem prepričan da so se zožili. Pustolovščin je izjemno malo. Tudi startegije, ki so bile svoj čas en najbolj priljubljenih žanrov, se je močno zožal.
 

 

Povezava do prispevka
Pred 1 minuto, The-Saint pravi:

 

Razlika pač je. Na PCju nikoli nisi imel mase brezveznih iger za drobiž ampak so bile večinoma neke "resne" igre, medtem ko je pač na telefonih ravno obratno in so resne igre v manjšini med poplavo primitivnih iger.

Za žanre pa kakorkoli, lahko imamo različna menja, ampak vseeno sem prepričan da so se zožili. Pustolovščin je izjemno malo. Tudi startegije, ki so bile svoj čas en najbolj priljubljenih žanrov, se je močno zožal.
 

 

Kot so ti že povedali, sploh ne spremljaš scene, in potem posledično govoriš neumnosti.

1. Steam ima, ali je vsaj imel ogromne probleme s kupom kr enih na hitro skup nametanih špilov, katerim ne moreš rečt niti, da so "češki"

2. Pustolovščine v zadnjih letih doživljajo ponovno renesanso po tem, ko so bile vmes res praktično mrtev žanr (jih pa ne igram, niti se ne zanimam za njih). S strategijami res ni najboljše, se pa najdejo hudi primerki.

 

na telefonih je pa res večinoma ali gacha model ali plačljivi špili. 

Povezava do prispevka
Pred 5 minutami, The-Saint pravi:

Mn3njalnik, forum kjer lahko mn3nje podajo samo tisti katerih mnenje je nekaj vredno.

 

Kakorkoli. Okusi so različni. Ja, ne poznam tako dobro mobilnih iger, ampak to kar se fejst igra samo pride do tebe. In to kar pride do mene je na telefoniv v glavnem čisto nekaj drugega kot so klasične igre za pc ali pa vsaj konzole.

Podjetje ki naredi kup unikatnih iger ala dungeon keeper, populus, theme park, theme hospital... crkne. Podjetje ki naredi talking toma pa postane najuspešnejše podjetje v sloveniji. Saj en rečem, imaš tudi za telefone resne, velike, grafično in vsebinsko "močne" igre, ampak teh je peščica v poplavi brezveznih iger, ki uspevajo ne zato ekr so dobre, ampak ker so ali zastonj in potem na neko foro odvisnosti molzejo denar, ali ti šopajo reklame, ali pa se jih kljub primitivnosti da kupit za par eurov, kar marsikomu ni problem in se potem posledično lahko tudi miljoni zberejo....

Razlika pač je. Na PCju nikoli nisi imel mase brezveznih iger za drobiž ampak so bile večinoma neke "resne" igre, medtem ko je pač na telefonih ravno obratno in so resne igre v manjšini med poplavo primitivnih iger.

Za žanre pa kakorkoli, lahko imamo različna menja, ampak vseeno sem prepričan da so se zožili. Pustolovščin je izjemno malo. Tudi startegije, ki so bile svoj čas en najbolj priljubljenih žanrov, se je močno zožal.
 

 

Kaj ma veze to, da so okusi različni, če ti objektivno pišeš napačne stvari? 

Povezava do prispevka
Pred 3 minutami, Jay pravi:

Kot so ti že povedali, sploh ne spremljaš scene, in potem posledično govoriš neumnosti.

1. Steam ima, ali je vsaj imel ogromne probleme s kupom kr enih na hitro skup nametanih špilov, katerim ne moreš rečt niti, da so "češki"

2. Pustolovščine v zadnjih letih doživljajo ponovno renesanso po tem, ko so bile vmes res praktično mrtev žanr (jih pa ne igram, niti se ne zanimam za njih). S strategijami res ni najboljše, se pa najdejo hudi primerki.

 

na telefonih je pa res večinoma ali gacha model ali plačljivi špili. 

Maš tud na telefonih svašta itak so zdej ubistvu kompi. Sam folk igra večinoma pač pay2win in podobne neumnosti, ker so se navadl. Casual igrice pač. High level kača.

Povezava do prispevka
Pravkar, Ezoterik pravi:

Maš tud na telefonih svašta itak so zdej ubistvu kompi. Sam folk igra večinoma pač pay2win in podobne neumnosti, ker so se navadl. Casual igrice pač. High level kača.

ja, js mam npr KOTOR in Final Fantasy Tactics, sam to so remaki. 

Je pa med plačljivmi res kup carskih in dodelanih zadev (prva takšna je meni bil Skull of the Samurai, potezna strategija za Windows Phone). Samo folk pač vidi in igra  "gacha" igrice.

Povezava do prispevka

Pa še to.

Da so najuspešnejše igre Candy crush, angry birds, pokemon go in podobo vse pove kakšna je razlika v kvaliteti iger in kakšne so prevladale. Ni ravno primerljivo s kakšnim half life, diablom, red alertom, skyrimom, dune, wolfensrein 3d, baldurs gate, crysis pa še bi lahko našteval igre v razponu 30 let...

Povezava do prispevka

Ne moti me nestrinjanje, dokler je argumentirano. Ne reče, dejansko je ezoterik nekaj argumentov napisal kar se mi zdi kul. Moti pa me če so zraven še neki poskusi žaljitev, diskreditacije in diskavlifikacije. Se mi zdi da je tašna komunikiacija spada na gnoj.

Povezava do prispevka
Pred 2 minutama, The-Saint pravi:

Pa še to.

Da so najuspešnejše igre Candy crush, angry birds, pokemon go in podobo vse pove kakšna je razlika v kvaliteti iger in kakšne so prevladale. Ni ravno primerljivo s kakšnim half life, diablom, red alertom, skyrimom, dune, wolfensrein 3d, baldurs gate, crysis pa še bi lahko našteval igre v razponu 30 let...

Ne vem zakaj mobile igre primerjaš s PC igrami, sej veš, da zarad mobilnih iger PC in Konzolni trg ni kr umru?

Povezava do prispevka

Vem da ni. Samo je pa odžrl svoj delež in nekako so predvsem bedne igre pridobile naveljavi. Po domače v masi tega kar se danes producira in kar se danes na svetu igre, je manj kvalitetnih iger in več smeti.
Pa prepričan sem, da ravno zato ker se da z bedno igro, ki jo je enostavno in poceni na redit, vseeno dobro zaslužit, se marsikdo novo usmeri že v štartu v to. Posledično se na res kvaliteten igre dolgo čaka. Včasi so tudi kvalitetne igre prihajale bolj konstantno ven, so bila celo obdobja ko je bila poplava dobrih iger naenkrat...

Drugače pa strinjam se z vsemi ki pravite da nisem najbolj na tekočem glede zadev. To je do neke mere res. Samo to je kot kura ali jajce. Lahko ne poznam ovolj dobrih iger ker nisem na tekočem, ampak na tekočem pa nisem tako kot svoj čas, ravno zato ker je bilo vedno manj iger ki so me pritegnile. Še vedno spremljam kaj prihaja ven po želji da bi kaj dobrega igral. Samo me nič ne pritegne zares. Kako dolgo že čakam na cyberpunk naprimer... Sem pa nazadnje raje igral remake commandosov, kot pa recimo kaj drugega novega... ALi pa kot sem v štartu napisal, sem se raje starega kings questa lotil, pa imam wolcen instaliran pa ne vem če sem ga 2 uri skup igral, pa sem sicer fan žanra... Verjetno bom na kak nov diviniti spet čakal leta...

Povezava do prispevka

Na tekočem nisi, ker si old as fuck in ne spremljaš več scene. Špilov je masivno več kot jih je blo včasih, povprečna kvaliteta je dost višja. Sam brezveze se je to s tabo pogovarjat, ker nimaš pojma o tem. Špilov, ki so boljši kot Divinity je miljon, dejansko FIRMA, ki je nardila Divinity zdej dela Baldur's Gate 3, če ti to kej pove 😄 Ne vem res, kot bi govoril z nekom iz vrtca o atomski fiziki, 'ja nekoč sm neki vedu o temu, sam zdej k sm pet pa pol se mi ne da več o tem razmišljat'.

uredilo bitje Ezoterik
typo
Povezava do prispevka
Pred 4 minutami, The-Saint pravi:

Vem da ni. Samo je pa odžrl svoj delež in nekako so predvsem bedne igre pridobile naveljavi. Po domače v masi tega kar se danes producira in kar se danes na svetu igre, je manj kvalitetnih iger in več smeti.
Pa prepričan sem, da ravno zato ker se da z bedno igro, ki jo je enostavno in poceni na redit, vseeno dobro zaslužit, se marsikdo novo usmeri že v štartu v to. Posledično se na res kvaliteten igre dolgo čaka. Včasi so tudi kvalitetne igre prihajale bolj konstantno ven, so bila celo obdobja ko je bila poplava dobrih iger naenkrat...

Drugače pa strinjam se z vsemi ki pravite da nisem najbolj na tekočem glede zadev. To je do neke mere res. Samo to je kot kura ali jajce. Lahko ne poznam ovolj dobrih iger ker nisem na tekočem, ampak na tekočem pa nisem tako kot svoj čas, ravno zato ker je bilo vedno manj iger ki so me pritegnile. Še vedno spremljam kaj prihaja ven po želji da bi kaj dobrega igral. Samo me nič ne pritegne zares. Kako dolgo že čakam na cyberpunk naprimer... Sem pa nazadnje raje igral remake commandosov, kot pa recimo kaj drugega novega... ALi pa kot sem v štartu napisal, sem se raje starega kings questa lotil, pa imam wolcen instaliran pa ne vem če sem ga 2 uri skup igral, pa sem sicer fan žanra... Verjetno bom na kak nov diviniti spet čakal leta...

Jaz iz takih postov dobim filing, da zate  kvalitetna igra = tebi zanimiva igra.

Ker drugače se strinjam z Ezoterikom. Če bi bilo hudo pomanjkanje  kvalitetnih špilov, se nam najverjetneje ne bi ogromni večini delal backlog.

Povezava do prispevka
Pred 8 minutami, The-Saint pravi:

Pa prepričan sem, da ravno zato ker se da z bedno igro, ki jo je enostavno in poceni na redit, vseeno dobro zaslužit, se marsikdo novo usmeri že v štartu v to. Posledično se na res kvaliteten igre dolgo čaka. Včasi so tudi kvalitetne igre prihajale bolj konstantno ven, so bila celo obdobja ko je bila poplava dobrih iger naenkrat...

Ne sanjat model, kako konsistentno je izhajanje top iger tam nekje od 2015/2016 dalje pomoje še ni bilo v zgodovini. High budget summer blockbusterji, res dobre proper indie zadeve, bolane garažne igre, pač dobesedno vse maš pokrito. Sam to ne gre tako, da se pač pri sebi odločiš, da je vse novo slabše in se nič ne trudiš poiskat, forum pa tudi ne more bit tvoj osebni suženj, da te bomo zdaj neki razsvetljevali ... 

Evo, to je moj repost iz starega foruma, ko sem pisal TOP 10 za par zadnjih let, ampak to niti približno ne zajema vseh špilov oziroma celo jaz bi zdaj kakšne zamenjal. Samo mogoče za začet raziskovat nove igre bo dovolj:

2018
Celeste
Red Dead Redemption 2
Tetris Effect
Kingdom Come: Deliverance
Return to Obra Dinn
Exapunks
Into the Breach
Monster Hunter World
Thronebreaker: The Witcher Tales
Katamari Damacy Reroll

2017
Legend of Zelda: Breath of the Wild
Rain World
Persona 5
Nier: Automata
Horizon Zero Dawn
Opus Magnum
Hellblade: Senua's Sacrifice
Hollow Knight
Mario + Rabbids Kingdom Battle
Cuphead

2016
The Witness
Stephen's Sausage Roll
Quadrilateral Cowboy
VA-11 Hall-A: Cyberpunk Bartender Action
SHENZHEN I/O
Uncharted 4
The Last Guardian
Anatomy
No Man's Sky (verzija l. 2019 :D)
XCOM 2

Povezava do prispevka
Pred 20 minutami, The-Saint pravi:

Pa še to.

Da so najuspešnejše igre Candy crush, angry birds, pokemon go in podobo vse pove kakšna je razlika v kvaliteti iger in kakšne so prevladale. Ni ravno primerljivo s kakšnim half life, diablom, red alertom, skyrimom, dune, wolfensrein 3d, baldurs gate, crysis pa še bi lahko našteval igre v razponu 30 let...

Angry birds je star 11 let, candy crush 8 itd. Kaj sploh zate pomen nauspešnejše? Prodani kosi, število igralcev? Half life je prodal  ~10 miljonov kosov, Minecraft, Fortnite, PUBG imajo okrog pol miljarde igralcev. S kakšnim vatlom boš meril uspešnost v svetu, ki se je čist spremenil glede dostopnosti in dometa?

Kar ti pišeš je sicer nostalgija. Nišnih žanrov je danes miljon, in ker je industrija tako zrasla jih ogromno najde svoj trg, kjer lahko živijo in se razvijajo, in kjer je dost konkurence da se dela kvaliteta. Ker je development postalo ful bolj dostopen (Unity, Unreal engine itd.) in ker se gre lahko vsak samozaložbo preko digitalnih platform se tudi ful bolj hitro pograbijo novi dobri koncepti in mutirajo dalje. MOBA (LoL, DOTA2, HoTS), battle royal (PUBG, Fortnite, Apex Legends ...), sandbox (Minecraft, Teraria), survival (The long dark, Frostpunk, Ark ...), stealtherji, igre s kartam, atmosferščine so vse "novi" (v tvojem timelineu) žanri, ki so nastali iz nekih sobnih / kofe projektov in fanmade modov, danes so to ogromni projekti, o katerih so lahko v tvojih zlatih časih samo sanjal. In za današnjo mladino bojo te igre legende kot je teb Half life.

S tem da si niti ne znam predstavljat kako bi odreagiral če bi videl in igral nek nov AAA naslov, kam v svoj referenčni sistem carskosti si sploh zmožen to vtaknit.

 

 

Povezava do prispevka
Pred 55 minutami, Bessie pravi:

Čak kaj? Imaš slike in link? 

Ja poglej par objav višje, kaj si objavil.

Nek link od Humble Bundle, kjer sem šele s klikom na povezavo, še prej pa od kolega mn3njalničarja, izvedel, da gre pri temu packu samo za Sierra igre.

uredilo bitje XEcutIor
Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...