Skoči na vsebino

Hribi


Flaming_C

Priporočeni prispevki

erted45 reče pred 1 minuto:

 

TX Guide sem meril ko sem vrnil Ultra Raptor in so res super zasnovani ampak za moje noge popolnoma preozki oz. prenizki, kar je pogost problem pri kombiniranju Sportive z mojimi stopali.

 

 

Videvam veliko ljudi po hribih v tekaških čevljih, ja. Koliko ti pa tekaški zdržijo v primerjavi z approach (koliko so ti zdržali TX4)? Kot sem rekel, Dragontail mi je zdržal nekih 8 let, s tem, da je podplat še vedno v solidnem stanju. Ultra Raptor je bil že precej zguljen v dobre pol leta, kolikor sem ga imel... 

 

podplat zdrži podobno, malenkost pa zna bit problem s tkanino po vrhu čevlja, če si nepreviden po skalah.
ampak z novimi modeli se naj bi to izboljšalo, bom letos nove kupil.

Povezava do prispevka
schatzi reče pred 48 minutami:

od la sportive se mi zdijo najbolj robustni bushido.

 

na kurac mi gre samo to, da sem zmer dost hit obrabu podplat, ponavad sem jih imel 500km za laufat, pol sem jih pa do konca sfukal v hribih.

Ista kilometrina pri meni, samo za hojo v hrib. Kar je dokaj malo za 80kg teže. Ampak podplat je top. 

Povezava do prispevka
erted45 reče Dne, 1. 4. 2023 at 22:17:

Kul, hvala za informacije. Bom dal tekačem novo priložnost, dasiravno nimam kondicije za tek :lol:


Grem en dan v Iglu probat kar imajo, predvsem mi je zanimiva Akyra. Će me spomin ne vara sem Bushido nekoč celo meril in so mi bili itak preozki.

 

En updejt, če koga slučajno zanimajo moje nakupovalne pustoloviščine. Šel do Igluja, sprobal in "ocenil":

 

- Bushido II: všečen dizajn, lahki ampak hkrati zadostno togi toda pričakovano prenizki in preozki.

- TX4: presenetljivo lahki, udobni in precej togi ampak za odtenek prenizki - preveč, da bi jih upal nositi na daljših turah.

- Dragontail Tech: soliden fit, v peti sem sicer pogrešal malce več tesnosti, so pa širši od modela ki ga imam. Podplat tog kot kak pancer, precej težki.

- Akyra GTX (modela brez membrane Iglu trenutno sploh nima): fit kot uliti, drugače so se mi zdeli precej podobni TX4, mogoče malenkost manj togi in trdi. Podplat mi ne deluje preveč robusten. Delujejo mi (pre)težki in (pre)togi za tek dasiravno je moje mnenje jalovo, ker nisem tekač.

- Garmont 9.81 Bolt: Podoben dizajn in togost kot Akyra ampak preozki.

 

Od naštetih se mi je po dizajnu še najbolj dopadel Bushido, po fitu pa Akyra. Res škoda, da mi Bushido ne paše. Upam, da mi uspe priti do Kibube, da sprobam še kakšno Scarpo, sicer bom verjetno vzel Akyro ali kaj od Icebuga, saj imam z njihovimi čevlji dobre izkušnje.

Povezava do prispevka
smarnca reče pred 9 urami:

Tele športne, ki se končajo na slovenija so vse nateg. 

 

Tudi tukaj če malo pogledaš je pol strani po naše pol pa Hrvaške

 

Jes, jako sumljivo deluje stran. Tekst v Hrvaščini, nikjer nobenih kontaktnih informacij, ... 

Privzamem da je stran scam in to je to.

Povezava do prispevka
young reče pred 4 urami:

Danes v plazu na Mali Mojstrovka, udeleženih 7 ljudi, 5 poškodovanih (dva težje poškodovana odpeljal helikopter):

https://www.delo.si/novice/crna-kronika/snezni-plaz-odnesel-sedem-ljudi/

 

In kaj bomo ugotovili? (spet, enako kot v Turskem žlebu na začetku sezone. )

 

Plazovna nevarnost je bila 1. stopnje, se pravi objektivno gledano je OK. Ampak če nabašeš na "ustrezne" razmere na sami mikrolokaciji, bo sranje. Pozimi v hribih morš spremljat snežne razmere skoz celo zimsko sezono in ne samo na izbrani dan.

 

Zadnja dva tedna sem parkrat šel turno po hribih in sem tuhtal če bi zavil na mojstrovko ali NŠG, pa sem si rekel da so za moj okus temperature, sploh na južnih osončenih straneh, mal previsoke oz  temperaturna nihanja ponoči-podnevi prevelika in snežna odeja ratuje nestabilna. Tako da domnevam da se jim je danes na mojstrovki na koncu grape sesula opast ali kloža.

 

So imeli pa baje tečaj varne hoje v gorah. Hvala bogu ni bilo smrtnih žrtev.

uredilo bitje HellAngel
Povezava do prispevka
HellAngel reče pred 12 urami:

Daaamn.. Tole je bila organizirana skupina (ŠD Jeti), vodnik pa alp. inštruktor in član grs. Đizs, me zanima kolk bo grzs tole spet pometala pod preprogo...

 

 A jih je Haupti vodu? Nism vedu, da ma to on med drugimi.

Povezava do prispevka
HellAngel reče pred 22 urami:

Daaamn.. Tole je bila organizirana skupina (ŠD Jeti), vodnik pa alp. inštruktor in član grs. Đizs, me zanima kolk bo grzs tole spet pometala pod preprogo...

 

Me zanima kakšno mnenje ima tokrat Šarkezi, ki je tako raztrgal tistega tipa, ki je takrat padel na Triglavu.

Povezava do prispevka

Kofler je tud svojga dnarja vreden. On že skoz lobira da bi GVji dobil monopol nad hribi v vseh pogledih - izobraževanja, reševanje, vodenje... Najrajš bi poradiral vse markacije in da za vsak qrac plačuješ GVja. Tiste nebuloze o profesionalizaciji GRSja so tud g0ld.

 

Kofler ima point da je bila tura izpeljana šlampasto in da po hribih vodi vsak kljukec. Ampak pol lohk obesiš na tapeto vsako alpinistično šolo, da opravljajo komercialno dejavnost. Kar se je dogajalo v soboto, je alpinistični inštruktor v okviru društva izvajal tečaj varne hoje v hribe pozimi, kar je povsem legit. Udeleženci niso bili "klienti" komercialnega vodenja, ampak tečajniki. Zarad šlamparije se jim je zadeva zalomila, že to da tečajnikov takih šnelkursov ne voziš v take smeri. Če mene vprašaš, bi se po takem failu alp. inštruktorju morala doživljenjsko vzet licenca.

Da je bil alpinistični inštruktor hkrati tud gorski reševalec, nima veze. Je pa res slabo za renome GRZSja.

Povezava do prispevka

Iz istega razloga kot se PGDji ne morejo profesionalizirat. Razpršenost poselitve v državi, odzivni čas in lokalno poznavanje terena odtehtajo ureditev gasilstva, ki jo imamo sedaj.

 

Prvo bi rad slišal celoten koncept, kako bi bila zasnovana profesionalna grs - koliko pripadnikov, koliko zračnih plovil, kakšne naloge bo opravljala, itd. Zaenkrat od populističnih enosvrstičnic tipa "gorsko reševanje je treba profesionalizirat" ni prišlo še nič. Mogoče bi še šlo, da bi se komplet profesionaliziralo helikoptersko reševanje. Ampak trenutno se velika večina intervencij izvede peš, brez helikopterja, za kar pa rabiš veliko število pripradnikov, ki so locirani po celi državi oz. lokalno.

 

Imaš obdobja ko po par dni ni nesreč. Imaš pa dneve, ko je po 10 intervencij. Koliko stalnih reševalcev potem potrebuješ? Na enih intervencijah rabiš helikopter + posadka + 2 reševalca, spet na drugih rabiš moštvo minimalno 20 ljudi. Poleti, ko je obisk gora enormen, bi jih bilo 50 za celo državo premalo. Če hočeš zagotavljat službo 24/7, boš hitro uvidel da stroški za takšno moštvo niso majhni oz. jih težko upravičiš.

 

Poleg tega v gorskem reševanju rabiš lokalne poznavalce terena. Nek jezerjan se pol k. ne bo znašel v bovških koncih in obratno.

 

Pa če imaš npr. moštva nameščena na treh najbolj obljudenih točkah - bovec, kranjska gora in kamnik (tri lokacije po 10 ljudi na 8 urno izmeno je že 90 ljudi). Se pa nekdo ponesreči na pohorju. Preden se bodo reševalci z gorenjske privalili na štajersko, bi lokalna grs maribor že trikrat porihtala zadevo.

 

 

Povezava do prispevka

@HellAngel se strinjam da ne moreš imeti vsega pokritega s profiči, vseeno pa bi komot imeli reševalce letalce skupaj s piloti profesionalce. Ti bi pokrivali težje nesreče oz. reševanja ala razne poškodovane/zaplezane alpiniste iz večjij sten ipd. Tiste zvite gležnje in zalutane turiste lahko pa praktično kdorkoli rešuje. 

Hkrati pa verjetno imamo že dovolj podatkov, da bi se dalo lepo statistično analizo narediti kaj in koliko česa se potrebuje v določenih obdobjih sezone.

Povezava do prispevka
  • 2 tedna kasneje...

Katere aplikacije uporabljate za topo karte, ki se naložijo na telefon? poznam maps.me.

 

zdajle gledam da je pespoti.si izginila, bila fajn stran za planiranje tur, kar se tiče razdalje in višine. kaj uporabljate poleg hribi.net?

edit: vidim da je googlemaps kr pojačal pohodne poti.

uredilo bitje Benx
Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...