Skoči na vsebino

ZDA - pospešeno hirajoč imperij


Kruz

Priporočeni prispevki

Tom7i reče pred 12 urami:

Sicer se probam držat stran od te teme, ker postanem samo živčen, ko gledam in berem, kam gre svet z USA vred, ampak to moram delit, ker je ravno sveže.

 

Ameriški narodni muzej afriško-ameriške zgodovine in kulture je namreč na svoji spletni strani objavil razlago o belini v Ameriki, kjer je poleg ostalih razlag (npr. kakšni so znaki belega privilegija) objavljen tudi zanimiv infogram, kaj vse so aspekti bele kulture, ki je bila skozi čas vsiljena njihovim nebelim soprebivalcem (izvorno gradivo je baje iz leta 1990). Raje ne bom dalje pisal, preberite si sami:

Tukaj kar veliko na to temo:

 

Povezava do prispevka
Tom7i reče pred 12 urami:

Sicer se probam držat stran od te teme, ker postanem samo živčen, ko gledam in berem, kam gre svet z USA vred, ampak to moram delit, ker je ravno sveže.

 

Ameriški narodni muzej afriško-ameriške zgodovine in kulture je namreč na svoji spletni strani objavil razlago o belini v Ameriki, kjer je poleg ostalih razlag (npr. kakšni so znaki belega privilegija) objavljen tudi zanimiv infogram, kaj vse so aspekti bele kulture, ki je bila skozi čas vsiljena njihovim nebelim soprebivalcem (izvorno gradivo je baje iz leta 1990). Raje ne bom dalje pisal, preberite si sami:

 

 

Spoiler

whiteculture_info_1.png?itok=tO7RMVFi

 

Velik tega je tud belim kulturam tuje, razn če je v ZDA white avtomatično tud wasp

Povezava do prispevka

Ma katastrofa, maš dostop do full enih vplivnih accountov in to izkoristiš za en 3rd grade bitcoin scam. Namesto da bi Elon napisal, da bojo Tesle od sedaj naprej na diesel ali pa Biden, da bo znukal Chino če bo izvoljen, pa Bill Gates kak conspiracy ven vrgel itd...I am dissapoint.

Povezava do prispevka
bainit reče pred 3 urami:

https://komonews.com/news/nation-world/mary-trump-speaks-out-about-uncle-donald-trump-in-scathing-new-book

 

intervju trumpove nečakinje (hčerka njegovega brata alkoholika), ki bo kmalu izdala knjigo o The Donaldu.

ja ja

 

zdele se splača indijcem dat knjige pisat

 

đabe $$$ 

 

sploh ko ti še mediji zastonj reklamo naredijo

Povezava do prispevka
The Mothership reče Dne, 13. 7. 2020 at 17:00:

to je povzetek mojih prejšnjih poastov, v katerih pišem, da policaji za nasilje nad črnci ne fašejo ustreznih pravih posledic

 

 

Tle bi blo bistveno pred-vprašanje - a ne fašejo ustreznih posledic za nasilje nad črnci ali za nad vsemi low-life tier ljudmi. 

uredilo bitje Thrivial
Povezava do prispevka
Thrivial reče pred 4 minutami:

 

 

Tle bi blo bistveno pred-vprašanje - a ne fašejo ustreznih posledic za nasilje nad črnci ali za nad vsemi low-life tier ljudmi. 

to mi mal po whataboutizmu smrdi

 

a če lahko nekaznovano gazijo po vseh ne wasp ljudeh, potem črnci ne bi smeli popizditi?

Povezava do prispevka
The Mothership reče Pravkar:

to mi mal po whataboutizmu smrdi

 

Ne, ne. Sploh ne.

 

Gre zgolj za diagnostiko problema od katerega je potem tudi odvisen pristop k reševanju - če imamo policaje, ki mlatijo vse sirotinje je to pač drugačna težava kot če mlatijo samo črne sirotinje.

Povezava do prispevka
Thrivial reče pred 53 minutami:

 

Ne, ne. Sploh ne.

 

Gre zgolj za diagnostiko problema od katerega je potem tudi odvisen pristop k reševanju - če imamo policaje, ki mlatijo vse sirotinje je to pač drugačna težava kot če mlatijo samo črne sirotinje.

gledal sem neke statistike sem pa tja: https://www.pnas.org/content/116/34/16793

 

zgleda kr across the board za ne belce

 

 

Povezava do prispevka
The Mothership reče pred 33 minutami:

gledal sem neke statistike sem pa tja: https://www.pnas.org/content/116/34/16793

 

 

Sem mal preletel tale članek sem pa tja (pakiram zraven z levo roko še za dopustič) in ne vidim, da bi bile številke kaj ponderirane glede na prihodke/status/izobrazbo ali kakšne tovrstne faktorje, sem kaj spregledal? 

 

Če tega nimamo, so tole neuporabni podatki. En tak primer velikega statističnega faila, ampak na drugi strani narative, je bila raziskave cca. pol stoletja nazaj ravno v ZDA ki jo je mogoče izvedel celo Gallup in je dala grozno zgrešene podatke. Raziskovali so povezanost kriminalitete in rase in ugotovili, da so črnci vpleteni v bistveno več kriminalnih dejanj. Nedolgo zatem je druga firma izvedla enako raziskavo, ampak zraven vključila še dejavnike družbenega statusa in je pokazala, da med raso in kriminaliteto ni kakšne bistvene korelacije, je pa zelo signifikantna med družbenim položajem (okoljem, prihodki, izobrazbo, etc.). Če nisem česa spregledal, ima zgoraj naveden članek enako težavo in ni uporaben. 

uredilo bitje Thrivial
Povezava do prispevka
Fulltacticalgear reče pred 2 urama:

To sem ti prej hotel razložit. Ne gre za sistemski rasizem. 

Razumem, kaj hočeš povedat, ampak, a morajo biti črnci edina gažena manjšina, da gre za sistemski rasizem?

 

Okej, če npr. policija istočasno brutalizira črnce in mehičane, pa potem črnci odgovorijo na to z gibanjem BLM, pol je to poimenovanje mal isključevalno, ampak ne vidim, kako bi bilo zarad tega gibanje manj legitimno. a ne more sistem usmerit svojega rasizma na več manjšin hkrati?

 

 

Druga stvar, ki pa je črnsko-specifična, je ta, da so bili do relativno zelo nedavnega v veljavi zakoni, ki so ljudi ločevali po barvi kože (de facto in de iure sistemski rasizem), in ukinitev teh zakonov še ni avtomatično odstranila njihovih posledic.

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...