Skoči na vsebino

Oblak vs NAS vs Trde zadeve


Priporočeni prispevki

Pizda, zgleda da nima VLAN podpore. Zame ne pride v poštev. :cry:

 

Zgleda mighty fine, pa do 12W porabe in fanless design... mora bit hudičevo efficient. Ubiquiti bi se najbrž lahko naj naučili od Qnapa z njihovimi krušnimi pečmi.

 

Vseeno pa najdi kak performance review, ker Qnap je sicer znan po "questionable sranju" kot je tole npr: 10G NIC + M.2 pcie kartica. V teroriji in na specsih top šit ideja, v praksi pa če obremeniš en del kartice drugi pade korenkretno... ergo it doesnt do what its supposed to. :D

Povezava do prispevka

Jaz imam zgornji QNAP, samo verzijo s štirimi bay-i (TS-453D) in dela super. Čeprav uradno podpira samo 8GB, sem jo komot nadgradil na 2x16GB (sem imel pri roki, zakaj ne). Komot poganja Plex z direct playem (3-4 streami istočasno), sicer bi moralo poganjati tudi transkodiranje BP, ker ima procesor Intel QuickSync, vendar mi ni uspelo konkretno testirati tega, ker moji klienti načeloma komot gonijo direct play. Kar se tiče glasnosti, so diski glasnejši kot ventilator, razen ko se procesor obremeni (načeloma se ne dogaja).

 

Tudi dockerje zadevica komot poganja (jaz jih imam ene 12). Če te to zanima, ti priporočam, da se čimprej naučiš SSH + CLI komande, ker je zadeva dosti sposobnejša, kot preko QNAP aplikacije za to (Container Station). Imajo pa QNAP-i zadnje čase kar probleme s firmware-jem, (novi 5.0 so recimo enkrat že umaknili), zato raje počakam teden ali dva in preberem forume/reddit, če so kakšne težave po namestitvi.

 

Bi pa danes, če bi sestavljal NAS na novo, verjetno šel z DIY varjanto (TrueNAS ali OMV). Verjetno bi priše skozi ceneje oz. vsaj kar se tiče nadgradenj/razširitev, bi imel več svobode.

Povezava do prispevka
  • 7 mesecev kasneje...

Trenutno sem v situaciji v kateri bi potreboval NAS.

Mal sem gledal ponudbo in kolebam med tremi/štirimi variantami

primarno rabim za shrambo, ker plex in seedbox mi laufa na nucu. Varianta je tudi da migriram seedbox na nas in potem dodam kake druge zadeve na nuc, mam ene par projektov ki bi lahko laufali vzporedno

 

ogledane imam qnap ts-453D, ts-451d2 ali synology ds920+; pol je pa še opcija čakanja na qnap ts-464, ki naj bi prišel enkrat letos. Če ne drugega bodo verjetno cene ostalim padle.

 

imam pa tudi možnost DiY, imam namreč dva full tower Dell Optiplex 7010 (oz 7020) z i3 procesorjem

edina težava pri tem je da je to star hardware in vprašanje kolk časa bo zdržalo

 

ima kdo izkušnje? vidim da je ts-453d kr popularna opcija, temu se tudi najbolj nagibam ker imam v plannu nadgradnjo omrežja na 5 ali 10gbs

DiY mi je tudi zanimiv, samo sem malo v dvomih glede stanja opreme. nebi ravno rad da vse crkne v par letih.

Povezava do prispevka
TrippinBalls reče pred 13 minutami:

v DIY lahko greš tudi iz preprostega razloga, če želiš kaj prišparat proti off the shelf rešitvam. My mind is blown, da tem prebuilt smetem gredo cene gor namesto dol.

 

Nekaj je na čudno v tem marketu, ko stane ts-451+ več kot ts-451d2

 

Mislim so prednosti diy, seveda, ampak če delaš iz novih komponent si hitro na istem

pri rabljenih je pa vedno gamble kolk časa bo zdržalo

 

pol maš pa tukaj še porabo elektrike, tu zna bit diy dost bolj požrešen

Povezava do prispevka

strinjam se glede porabe. če lahko s synologyjem prideš do nekih 10W, lahko z DIY prideš le do okrog 20W, če se reeees potrudiš.

 

to, da si cenovno tam tam pa se ne strinjam. DIY je lahko pol cenejši in zraven konkretno hitrejši.

 

EDIT: pri cenah danes, ko je pleh ponorel in je ITX scena plat 2x dražja kot 2 leti nazaj ni več pol cenejše, je pa cenejše.

 

pa če si DIY dobro zastaviš lahko stvar postaviš tudi na obstoječ hardware in ko nekoč crkne vse skupaj samo prestaviš v nov hardware in to je to.

uredilo bitje TrippinBalls
Povezava do prispevka
  • 3 tedne kasneje...

Kontroler dela na dva načina glede zapisovanja. Write back se uporabablja ko imaš RAID kjer se računajo paritete. Praviloma imajo speed penalty. Da pohitriš to v kartici vklopiš write back in zapisuje v svojem notranjem delovnem pomnilniku (Izklopi pa cache na disku). Priporočljivo je imeti baterijo na kartici. Write-through  pa pomeni, da ne uporablja lastnega pomnilnika na kartici. Direktno se zapisuje na disk. Za RAID 0,1 in 10 ni sprememb pri hitrosti, če izbereš ta ali drugi način. 

Povezava do prispevka
bainit reče pred 23 urami:

rabiš še SAS kontroler, ne pašejo na obične matične plate @Vodokotlič

https://geizhals.de/fujitsu-d2616-s26361-f3554-l512-a1090585.html?hloc=at&hloc=de tole recimo (sam je problem, k ma cache, če zmanjka štroma)

Želelznino za poganjat SAS diske imam, bolj me zanima kako se obnesejo EOL enterprise diski, kolk časa zdržijo etc.

Mal manj kot pol cenejši so, sam če se pol stegnejo po letu oz manj se ne splača

Povezava do prispevka
Lord Jocker reče pred 1 uro:

Želelznino za poganjat SAS diske imam, bolj me zanima kako se obnesejo EOL enterprise diski, kolk časa zdržijo etc.

Mal manj kot pol cenejši so, sam če se pol stegnejo po letu oz manj se ne splača

 

odvisno kok rabiš. 

js sm kupu 2x8tb hdd (HDD for NAS). jih dal v raid 1 pa je mir. 

Trenutno jih dobiš od 150-180e 8tb (amazon). 

A se ti res tok splača jebat z rabljenimi sasi? Po kok jih pa dobiš, če ni skrivnost...

Povezava do prispevka
Dono reče pred 23 urami:

A se ti res tok splača jebat z rabljenimi sasi? Po kok jih pa dobiš, če ni skrivnost...

ebay najbrž

alpa od kakšne firme, k mn3nja hardver

 

@Vodokotlič a imam prav glede He diskov, da jih ni pametno kupit, ko so stari? k gre kao He ven in potem najbrž nastanejo težave.

uredilo bitje bainit
Povezava do prispevka
Lord Jocker reče Dne, 25. 7. 2022 at 18:33:

Želelznino za poganjat SAS diske imam, bolj me zanima kako se obnesejo EOL enterprise diski, kolk časa zdržijo etc.

Mal manj kot pol cenejši so, sam če se pol stegnejo po letu oz manj se ne splača

 

Govorimo o pravih SAS diskih ali tiste za reveže? Pač običajen z SAS vmesnikom.

Imam cel kup 1 in 2TB starih pa vam lahko dam 5eur kos. :P Meni je delalo bp. 

Je pa nekaj. Enterprise diski se segrevajo. Mora pihat vsaj rahlo čez diske in so preglasni za v dnevno. 

Povezava do prispevka
  • 1 mesec kasneje...
Dono reče Dne, 25. 7. 2022 at 21:01:

 

odvisno kok rabiš. 

js sm kupu 2x8tb hdd (HDD for NAS). jih dal v raid 1 pa je mir. 

Trenutno jih dobiš od 150-180e 8tb (amazon). 

A se ti res tok splača jebat z rabljenimi sasi? Po kok jih pa dobiš, če ni skrivnost...

Sem pol dobil 12TB zunanje za €230 al nekaj na amazonu

je kr proper zaenkrat, zdej sem samo pozoren če bo kaka akcija dda nadgradim

Povezava do prispevka
  • 3 tedne kasneje...

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...