Skoči na vsebino

[VR] Virtual reality (PS VR, Oculus Rift, Morpheus... )


Priporočeni prispevki

A se da kje sprobat Playstation VR2? Sicer nisem niti še enke nikoli mel na glavi ali od kerega druega proizvajalca VR. :( 

 

Apple VR/AR mi zgleda hudo ampak eno je promo predstavitev drugo je pa RL. V Apple promo video/predstavitev vedno izgleda vse top in idealno pol je pa lahko kaj malo drugače ko pride neki dejansko v prodajo. Pa to bo komaj 2024 v ZDA v začetku leta tako da mi se bomo še načakali. In pri nas bo ziher 4k € ko sploh pride. Bo treba par generacij te naprave da bo to enkrat normalna cena in ne samo za bogataše ali tech navdušence ter razvijalce. Če ne bodo prej tega opustili. Živi bili pa videli. :lol:

 

Povezava do prispevka
mumbo360 reče pred 8 urami:

Apple VR/AR mi zgleda hudo ampak eno je promo predstavitev drugo je pa RL. V Apple promo video/predstavitev vedno izgleda vse top in idealno pol je pa lahko kaj malo drugače ko pride neki dejansko v prodajo.

This. Sem šel še enkrat skozi par posnetkov predstavitve in mnenj drugih ki so že sprobali testne modele, in nikjer ni omenjeno kako udoben je naglavni pas v različnih položajih. V demotu ne najdem kadra, kjer bi oseba nosila headset in imela istočasno naslonjeno glavo na neko podporo (npr. sedež). Big doubts.

To je meni glavna hiba Indexa, headset je udoben ko si pas pravilno naštimaš na glavi, to udobje se pa takoj poruši ko glavo nasloniš na podporo. Zadaj je ogromna "bunka" (ki regulira kolk se pas zategne okoli glave) in je kar nelagodno glavo zadaj naslonit npr. na pisalniški stol, ob straneh ima pa Index off-ear zvočnike, ki sicer dajejo zelo kvaliteten surround sound, a so kar neudobni, ko se uležeš na bok. Lahek pa tudi ni, nekih 800g + kar nekaj uprabnikov (vključno z mano) si na zadnji del pasu pripne DIY protiutež (moja je cca 120g), da spredaj ne leze preveč na nos.

 

Druga stvar, ki mi danes še bolj izstopa kot v prvem videnju je pa splošen (ne)fokus na VR. Vision Pro je AR headset, ki se lahko za silo uporabi kot VR headset, vkolikor bojo sploh resno podprte tudi VR aplikacije.

Trenutno je moja predikcija da bo uporaba Vision Proja za casual consumerje zgledala nekako takole:
-živiš sam

-se zlekneš na kavč/posteljo

-gledaš film/šport

-brez da bi odstranil headset se sprehodiš do hladilnika po haldno pivo

-se zlekneš na kavč/posteljo

-gledaš film/šport, sisaš pivo in preklinjaš ker ti vsakič ko posežeš po pivu zapavzira video (dotik palca in kazalca)

 

Potem je tu še druga večja uporaba, ogled video vsebin spolnih aktivnosti drugih, bo zgledalo podobno:

-živiš sam

-se zlekneš na kavč/posteljo

-gledaš dotične vsebine

-preklinjaš ker ti ob vsakem dotiku falusa zapavzira video (dotik palca in kazalca)

-brez da bi odstranil headset se ob izlivu sprehodiš do najbljižje brisačke (vkolikor nisi barbar)

-se očistiš

-se zlekneš nazaj na kavč/posteljo in ti je v uteho dejstvo, da ni bilo potrebe po odmiku headseta z glave s sticky fingersi

 

To je pa to. :)

 

Na zadnje bi pa omenil še eno stvar, o kateri sprva sploh nisem razmišljal. Trenutno če bi se nekdo rad spustil v kreacijo in snemanje stereoscopic 3D video vsebin, je to cenovno kar velik zalogaj. Canon RF 5.2mm Dual Fisheye objektiv stane 2000€, dela pa samo z R5 in R5C bodyji, ki stanejo novi ~3500 in ~4500€. Vrjetno obstajajo tudi kakšni stereoscopic 3D mounting sistemi, za katere sta pa potrebni 2 kameri in 2 objektiva da zadeva deluje, kar spet ni tako zelo poceni. Potem je pa potrebno dobiti še računalnik + VR headset za ogled posnete vsebine. Mogoče se kakšnim filmarjem Vision Pro celo splača? Vendar je potrebno "kamero" nositi na glavi. :D

 

Povezava do prispevka

 10k za snemanje neke semi-resne zadeve je drobiz, youtube lowe-end produkcije bi komot snemale za sub 5k tko da tle res ne vidim nobene ovire za content creatorje. Bolj je vprasanje kdo se bo tega sel za headset ki se prodaja za 4k in quest 2 userje ki igrsjo beatsaber in jim dol visi za slabe 3d video izkusnje 

Povezava do prispevka

meni je všeč, da je apple naredil proper napravo, ki je trenutno sploh ne moreš kupit. če bi bli neki luzerji, bi šli nardit kopijo questa in jo zapakiral v apple design. velik propsov applu, da je šou razvijat neki kar zna dejansko potisnit tehnologijo naprej. delničarji imo zelo ozkogledni kar se tiče prihodnosti ar/vr. čez ene dve leti, bo pa top shit naprava za jurja. 

Povezava do prispevka

Za razcvet VR/AR tehnologij bo potrebno več kot samo dober headset. Tako kot nakup npr. večjega TVja včasih potrebuje preureditev notranje opreme, je potreba po namenskem prostoru za AR/VR še tolk bolj pomembna. Daljša/bolj vsakodnevna je uporaba, večja je potreba po tem prostoru in bolj more bit prilagojen. IMO velika večina domov še kar nekaj časa ne bo pripravljena za tako uporabo. Ko bo pa folk pripravljen spremenit večje dele prostorv za nakup resnejših VR/AR tehnologij, kot so danes pripravljeni narest podobno za večji TV, takat bo VR/AR vstopil v mainstream.

 

Arey reče pred 4 urami:

 10k za snemanje neke semi-resne zadeve je drobiz, youtube lowe-end produkcije bi komot snemale za sub 5k tko da tle res ne vidim nobene ovire za content creatorje. Bolj je vprasanje kdo se bo tega sel za headset ki se prodaja za 4k in quest 2 userje ki igrsjo beatsaber in jim dol visi za slabe 3d video izkusnje 

Sprva sem bil bolj nevtalen glede Vision Proja, a bolj ko sem o tem razmišljal, bolj negativno je postalo moje mnenje o napravi. Kljub temu sem imel občutek da je to mogoče samo moja pristranskost, in sem potem skušal najti neko nišo v kateri bi bil Vision Pro zanimiva rešitev. Mogoče je to snemanje 3d vsebin, ampak ja, o tem področju nimam blage, le naglas razmišljam. :D

Povezava do prispevka

Mah men je v sklopu demotov carsko. Sploh gigantski zasloni za filme gledat in ful monitorjev za delo, to je prav yas queen slay. Tut novinarji pravijo da je ločljivost ekrana zelo dobra in da zadevo dejansko lahko uporabljaš kot nadomestek ekrana, kar za oculus niti malo ne velja.

Dvomim pa da je to form factor ki bi ga hotel met na glavi 8 ur v službi. Ja, če bo zadeva nekoč dejansko tako lahka kot malo težja očala sure, tko pa mislim da še ni pripravljeno za mass adoption.

Se pa strinjam z Luncom, v klasičnem apple stilu so zadevo pogledali na precej drugačen način - ne gre za gaming periferijo, čeprav tehnično ni nekih ovir za to (razn kontrolerjev) ampak so se naslonili bolj na to kako povprečnemu človeku zadevo naredit uporabno in boljšo kot če bi imel pred sabo laptop. Ironično zadeva funkcionalno gledano ne ponuja nič česar velik TV in ipad ne, ampak tut prvi apple watch je bil flop pa so pol našli trg.

Bomo videli, no. Jz mislim da če ne drugega so povozili Metine ideje o nekih meetingih z avatarji, lol, pa čeprav s super uncany valley AI generated sliko uporabnika.

uredilo bitje Arey
Povezava do prispevka

ja, ene pol ure mahanja stoje je max kar folk še prenese. dejansko merijo (ne da se mi investigirat kako) in je average vr session 20 minut (glih tok, da ti pošteno pride, lep lp). 

 

igričarska industrija ne more obstajat na takem formatu. zato pač taka suša na vr področju, še sony se ni mogu mal potrudit. 

uredilo bitje Lunco
Povezava do prispevka

I consider myself a VR degenerate enthusiast.

Škoda da Steam nima kakšnega boljšega trackinga glede igranja posameznih iger, v povprečju bi ocenil da igram VRChat ene 3 dni na teden po 4-5 ur na dan, kar se nekako poklapa s 700 hours played v dobrem letu in pol. Mogoče bi igral več, če bi bilo več priložnosti v VRu nasploh, in če bi bila oprema še bolj udobna za dolgotrajno uporabo. A te opreme in takih priložnosti ne bo, dokler bo število uporabnikov kot sem jaz le kak procent in čevap, in ker je tako malo uporabnikov, se to zelo počas razvija, če se sploh. Nekak začaran krog; ni uporabnikov ker ni dostopne tehnologije, ni dostopne tehnologije ker ni uporabnikov.

Povezava do prispevka
ke_kit reče pred 12 minutami:

@bladA imaš tudi kako body trackanje? To se mi je vedno zdelo čisti odlom. Ful me zanima kak feeling mora biti to uporabljati. :D

Mam celoten Index kit (headset + 2 bazni postaji + steam kontrolerji) in 3x Vive trackerje za fullbody. Je kar zabavno, a zaenkrat fullbody v tej obliki ne priporočam, preveč keša za premalo aplikacij. Mogoče so kakšni cenejši sistemi (HaitoraX/SlimeVR/Tundra Labs, in še kar nekaj bolj DIY rešitev kot uporaba Xbox Kinecta) bolj prijazni na denarnici, a vse ima svoje prednosti in slabosti.

Povezava do prispevka
  • 3 tedne kasneje...
Kastor reče pred 32 minutami:

Quest userji, a vas tale novi meta quest + kaj zanima? Mene iskreno VR gamepass za 60$ na leto nekak ne privleče, a si bo kdo omislil to zadevo? 

Ven bodo metali pač tiste tech demote, ki jih je v storu pol milijona. Pač za 7$ boš dobil tisith par urc igranja. Roko na srce saj tudi Pistol whip lahko sicer igraš v nedogled ampak resnica je, da večina igra par urc pa nikol več ne povoha.

Povezava do prispevka

Saj to mi ni jasno, kater špil pa je tak, da ima več kot 7 ur gameplaya pa da ni pavlovs shack oz. multiplayer game. Jaz pistol whip odigram ene 2 igri vsakič, ko si nataknem čelado gor. V ta okvir spadajo še Thrill of the fight in synth riders/ragnarock. 

 

Moral bi enkrat probat resi 4, da vidim to čudo :D 

Povezava do prispevka
Kastor reče pred 28 minutami:

Saj to mi ni jasno, kater špil pa je tak, da ima več kot 7 ur gameplaya pa da ni pavlovs shack oz. multiplayer game. Jaz pistol whip odigram ene 2 igri vsakič, ko si nataknem čelado gor. V ta okvir spadajo še Thrill of the fight in synth riders/ragnarock. 

 

Moral bi enkrat probat resi 4, da vidim to čudo :D 

Počakaj na Remake. Tole na questu je žalostno. Cutscene so kar 2d pravtako te tisti leonov kick vrže v 3ed person, dost je teh immersion breakov.

Povezava do prispevka
  • 2 mesca kasneje...

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...