Skoči na vsebino

Apple


Priporočeni prispevki

Enterprise reče pred 14 urami:

super cip, kot se je pricakovalo. pomete s 4 in 6-jedrniki konkurence in pride blizu 8-jedrnim, ceprav je dejansko 4-core cip.

 

https://www.anandtech.com/show/16252/mac-mini-apple-m1-tested

4x High performance cores

+

4x High efficiency cores 
je se zmer 8 coreov, kolega :D

Za win10 je pa vprasanje... imajo ARM64 verzijo, ki bi skor morala laufat, je par es da je vprasanje kolk je Apple odstopal od ARM zasnove in kompatibilnosti.
Ce ze, je realno zgolj vprasanje casa, kdaj se bo podpora pojavila, bi pa rekel, da ce rabis kupit zdej, bos imel definitivno manj compatibility tezav z Intelovim procesorjem.

Povezava do prispevka

Sem potem pogledal par revjujev M1 air/proja na youtube in vsi se čudijo kako noro hitri so ti prenosniki. Tudi za neoptimizirane appe, narejene za intel, npr. Photoshop. Ugotovil sem da aplikacije ki so ble napisane za intel čipe macbook prevede s pomočjo rosete2 in delajo. Skoraj vse, možni so seveda kakšni problemi s kompatibilnostjo. Ni velike razlike med air in pro (slednji ma ventilator, touchbar, malo boljši zaslon, večjo baterijo in hitreje polnjenje). Tako da je Air že super izbira.

 

Kako je glede črk na tipkovnici če ga naročim v Nemčiji? Je potem nemška tipkovnica ali je angleška? Če ga kupiš v istyle dobiš slovensko tipkovnico? Sicer ne vem če mi je važno da mam gor č pa š napisano in da dam zato 100+ eur več...

Povezava do prispevka

Vedno sem uporabljal PCje, tako stacionarne kot prenosne. Sedaj sem imel par dni šanso se igrati z MBP 13 mid 2014 in sem res impresioniran nad build quality, in to na sedaj že 6 let stari mašini. Sam OS mi je tudi zanimiv, verjetno predvsem zato ker je nekaj novega in mi je zanimivo meni nove reči testirat. Sedaj ko vidim kakšno čudo je apple naredil z M1 SoC mi je MacBook Air postal zelo zanimiv, definitivno bo v ožjem izboru ko bo čas za nov prenosnik. Zaenkrat slednjega sicer še ne rabim, ampak sem zelo impresioniran kaj so uspeli nardit z svojim čipom.

Povezava do prispevka

Applovi izdelki imajo vrhunski build quality. Moj 2017 15" mbp je še vedno kot nov, isto star XPS pa škripa ko piratska ladja. S tem da slednji nikoli ni bil tako kvalitetno skup dan kot MBP. So pa izjemno neprijazni do kakršnega koli popravljanja (za jeben keyboard moraš celo mašino dat narazen, STRGAT dol tipkovnico, in dat novo gor. Še baterijo ti zamenjajo ker gre stara v kurac. Apple je res shit tier firma ko rabiš popravilo.


Lahko ti dam le maxijev nasvet da počakaj vsaj pol leta, idealno eno leto. Problemi s kompatibilnostjo definitivno so, čeprav redki, in gen1 applovi izdelki ponavadi hitro zgubijo podporo. Ena varijanta je da kupiš laptop za eno leto, dve, in pol zamenjaš za novo generacijo, ampak s tem se ne izogneš bolečemu transition periodu.
Definitivno pa je tole hudo dobra poteza appla.

Povezava do prispevka

Mislim da bo res najbolš ideja kupiti drugo generacijo, ker mudi se mi itak ne. Po možnosti bo v naslednjem MacBooku že touchscreen, kar bi bilo edino logično glede na to da sedaj omogočajo iOS aplikacije; je pa moja napoved da bo TouchScreen le na MacBook Pro, AIR bo ostal enak kot sedaj :)

Povezava do prispevka
DaMachk reče pred 4 urami:

4x High performance cores

+

4x High efficiency cores 
je se zmer 8 coreov, kolega :D

Za win10 je pa vprasanje... imajo ARM64 verzijo, ki bi skor morala laufat, je par es da je vprasanje kolk je Apple odstopal od ARM zasnove in kompatibilnosti.
Ce ze, je realno zgolj vprasanje casa, kdaj se bo podpora pojavila, bi pa rekel, da ce rabis kupit zdej, bos imel definitivno manj compatibility tezav z Intelovim procesorjem.

 

core count je zelo splosen koncept ki danes nima vec takega pomena kot vcasih, sploh pa ni primerljiv med klasicnimi "homogenimi" jedri in (bivsim) mobilnim dizajnom bigLittle.

4 high efficiency jedra od M1 imajo vsaka zgolj nekje 25% performansa, recimo.

 

torej ce je M1 8-jedrni cip, lahko tudi za multithreaded cipe od AMDja in Intla reces da so v bistvu 16 jedrni, ker so dolocene stvari fizicno podvojene za vsako fizicno jedro.

ni najboljsa primerjava ampak "multithreaded multiplier" od teh 2x vec fizicnih threadov je podoben kot ga ima M1 zaradi teh 4 high efficiency jeder

uredilo bitje Enterprise
Povezava do prispevka

jaz samo pravim da je ta "multithreaded multiplier", torej to kolikor cip naredi z vsemi jedri napram z enim najhitrejsim, podoben kot pri cipih z multithreadingom, zato je v praksi M1 bolj quadcore CPU z "nekaj ekstra", tako kot je klasicen 8c16T CPU "nekaj ekstra" napram 8c8t CPUjem. ampak 8-core cip ce smo natancni ja :)

 

point je samo v tem da cip ni pozicioniran v isti segment kot nek 8 core Ryzen, ne po porabi, ne po ceni, ne po tem v katere produkte pase

 

predvidevam da bo apple v prihodnosti naredil 10-core (6+4) in 12-core (8+4) verzije za v  macbooke in imace, in verjetno sele 2022 eventuelno tudi "ekstremno" verzijo za mac pro,  po moznosti sestavljeno iz vec cipletov tako kot dela AMD

 

Povezava do prispevka

Zakaj :/?

 

A zarad cene? 

 

Baje je osnovni Macbook Air m1 z 8gb že tako zmogljiv da ni treba upgrejdat na 16. Seveda razen za kakšne profije, ampak ti bodo verjetno vzeli probook oz še počakali na second gen m1 konfiguracij.. 

 

A ve kdo odgovor glede tipkovnic, ko sem spraševal zgoraj? Hvala. 

Povezava do prispevka
Arey reče Dne, 18. 11. 2020 at 7:26:

Ne bo winsev, tudi vse x86 aplikacije ne delajo (vecina jih).

tole me "skrbi"

 

zdej a bodo več delal na tem, da bo OSX bolj podprta platforma, al bo spet nujno parallelse (v kolikor bodo sploh laufal) za kaj prešpilat/uporabljat

 

Js sm si zdej dal win10 na mojo 13ko mbp in sem bil kar šokiran, kako smooth je poganjal BF1, če pomislim, da mi v native SC2 fps spajka v 3 pm, pa je od Blizz activisiona, k je mel "ok" optimizacijo napram ostalim naslovom za OSX

Povezava do prispevka
mumbo360 reče pred 2 urama:

Baje je osnovni Macbook Air m1 z 8gb že tako zmogljiv da ni treba upgrejdat na 16. Seveda razen za kakšne profije, ampak ti bodo verjetno vzeli probook oz še počakali na second gen m1 konfiguracij.. 

8gb je v letu 2020 porazno za karkoli razen word in par tabov v chrome-u. Čez leto ali dve, verjetno boš imel laptop vsaj par let, bo 8GB odločno premalo. Tle nima veze čip, ampak aplikacije ki ram žrejo. Sam manj kot 32gb rama v naslednjem laptopu ne morem tolerirat, glede na to da ga mislim imet vsaj 3 leta, če bo sreča pa še kakšno leto dlje.

Glede tipkovnic boš verjetno dobil nemški potisk, ki je zelo blizu našem (minus šumniki), vprašanje je pa ali dobiš ANSI ali ISO layout. Kolikor sem macbooke gledal na computeruniverse mi je delovalo kot da so vsi v ANSI layoutu. Valda lahko pošlješ povpraševanj

Povezava do prispevka

Eh, ti procenti baterije so čist neuporabni. Lahko je ravno iztaknil baterijo s polnilca in je našopana res do konca, sploh pa so procenti zlo aproksimacija. That being said, valda majo bolan battery life tile maci.

@RAD!OACTIVE Tok hiter kot RAM ni. Ne vem kaj delaš na kompu pa kok časa ga misliš met sam 8GB je definitivno premalo za karkoli razen najbolj osnovne taske, toliko bolj bo to res čez leto ali dve. Če rabiš samo osnovne stvari pa sure, vzemi 8GB. Jz vem da bi se temu izogibal kolikor se da.

uredilo bitje Arey
Povezava do prispevka

Mene pa zanima, kolikor se tukaj bolj spoznate na future proofing macov, za koliko časa bi recimo pričakovali, da bo ta generacija macbookov imela kvalitetno podporo Appla? Če vem, da bodo ti laptopi dobivali update npr. še 4, 5 let, men osebno ni tak problem dati mal več za mbp (npr. upgrade na 16 gb, čeprav nisem najbolj zahteven uporabnik), ker vem, da bo sposoben OK delat tudi po tem času.

Povezava do prispevka
žuti reče pred 10 minutami:

Mene pa zanima, kolikor se tukaj bolj spoznate na future proofing macov, za koliko časa bi recimo pričakovali, da bo ta generacija macbookov imela kvalitetno podporo Appla? Če vem, da bodo ti laptopi dobivali update npr. še 4, 5 let, men osebno ni tak problem dati mal več za mbp (npr. upgrade na 16 gb, čeprav nisem najbolj zahteven uporabnik), ker vem, da bo sposoben OK delat tudi po tem času.

Prve generacije applovih izdelkov so rade hitro abandoned (watch, iphone, za ipad ne vem). Ne vem pa kok je to nevarnost tle. Dejansko se res splača počakat na drugo generacijo, sam glede na to da mislijo celo linijo premaknit v dveh letih zna bit da ne bo nove generacije (samo hitrejši čipi z več rama) še nekaj časa. Karkoli tle rečem ugibam.

Povezava do prispevka

Jaz imam trenutnega MBPR-ja že sedem let in ga bom zagotovo imel še leto ali dve leto oz. kolikor bo pač trajalo, da Apple izda drugo generacijo ARM čipov (potihem še vedno upam tudi na 14" MBP :D). Uporabljam pa za pisarniško delo, brskanje & video, vektorski dizajn, obdelovanje fotk ter občasno lahkotnejši video editing (čeprav slednje nikdar ni bila zares zadovoljiva izkušnja).

 

In za razliko od ostalih izdelkov prve generacije, mislim, da tu ni bojazni, da bi Apple Mace z M1 kakorkoli opustil, ker po celostno hw+sw izkušnji ipak ne gre za nekaj povsem novega. Še vedno je to pač laptop z MacOS-om, tako kot števelni Intel based Maci, ki jih bo Apple najbrž podpiral še vrsto let.

 

Se pa strinjam z Areyjem, da če bi jemal zdaj, bi zagotovo vzel verzijo s 16GB RAM-a.

uredilo bitje sekretar
Povezava do prispevka
žuti reče pred 24 minutami:

Škoda, da v ponudbi ni MBA 8-core CPU/8-core GPU/16gb RAM/256GB SSD; to bi mi bil osebno sweet spot, najbrž tud cenovno :D Ne vem, kaj si naj mislim o tem 7-core GPU; če so to "nepopolni" čipi, a lahko to proizvede dolgoročne slabosti :) 

Ah ne, to je binning, to intel in AMD delata že forever. To je čist običajna praksa, ne rata vsak čip, in tudi če rata max performance ni enak od čipa do čipa. Zato se reče silicon lottery, ker lahko dobiš intel/amd procesor ki se ful dobro navija, al pa dobiš procesor ki sicer deluje kot je oglaševano samo navit ga pa ne boš mogel kaj dosti ker bo postal nestabilen. Intel (pa AFAIK tut AMD) majo tut modele ki jih binnajo ker so najboljši primerki in jih pol prodajajo kot najboljše procesorje ker so že factory overclocked, torej imajo base frekvence višje.

uredilo bitje Arey
Povezava do prispevka

Jaz nisem še nabavljal ampak če gledam Air M1 osnovni model je pri istyle cena 1199 eur, na geizhals.eu pa vidiš da je v nemški spletni trgovini trenutn 1024, če prišteješ še res drago poštnino je to npr 1050 eur. Kar je 150 eur manj. Edino razlika v tipkovnici me bega, drugače bom valda naroču iz Njemačke. 50 eur več bi še dal, ampak to je pa prehudo. 

Povezava do prispevka
mumbo360 reče pred 1 uro:

Jaz nisem še nabavljal ampak če gledam Air M1 osnovni model je pri istyle cena 1199 eur, na geizhals.eu pa vidiš da je v nemški spletni trgovini trenutn 1024, če prišteješ še res drago poštnino je to npr 1050 eur. Kar je 150 eur manj. Edino razlika v tipkovnici me bega, drugače bom valda naroču iz Njemačke. 50 eur več bi še dal, ampak to je pa prehudo. 

 

naročiš si nalepkice za tipkovnico za nekaj € in prelepiš.

Povezava do prispevka
mumbo360 reče pred 2 urama:

Jaz nisem še nabavljal ampak če gledam Air M1 osnovni model je pri istyle cena 1199 eur, na geizhals.eu pa vidiš da je v nemški spletni trgovini trenutn 1024, če prišteješ še res drago poštnino je to npr 1050 eur. Kar je 150 eur manj. Edino razlika v tipkovnici me bega, drugače bom valda naroču iz Njemačke. 50 eur več bi še dal, ampak to je pa prehudo. 

 

na tipkalo se navadiš, saj ne gledaš ko tipkaš. če uporablaš slovensko  tipkovnico potrebuješ par dni ker je slovenska mac tipkovnica qwerty ne qwertz. (z malimi skoki skozi obroč lahko to zamenjaš) in pa da se navadiš kaj je option tipka. 

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...