Skoči na vsebino

Mi smo idioti


fauzić

Priporočeni prispevki

in to je verjetno pravi pomen besede idiotes. da se človek umakne v zasebnost, in to pomeni kot nekako skrb za lastno telo. to bi bila ta privativna sfera, v kateri se človek verjetno sploh več ne pojmuje kot nepojmljivo, ampak kot neka lutka, katere "end game" je užitek in uživanje. 

 

seveda v tej pojmovanju pade kakršenkoli pojem političnega, ker se človek več ne misli kot bitje, ki je odgovorno, ampak zgolj še kot bitje, ki skrbi zase. 

 

namesto te sprostitve človeka kot ontološko prostega in v tem primarno prostega : imamo neke strukture, ki narekujejo mejo te prostosti. ne vem, a se men res meša al sem tako genijalen ali pa sem tako neumen ... da ... se mi zdi kakršnokoli drugačno ukvarjanje totalno zapravljanje časa. 

 

 

biti bolj enostaven, obenem pa vleči vse iz kompleksnosti. 

uredilo bitje fauzo
Povezava do prispevka
cin der reče pred 4 minutami:

 

I'll take the bait

 

It's my fucking time on this shithole of a planet

 

I can choose to waste it as I please

 

you do you

ne gre za obtožbo. gre za vprašanje. gre pravzaprav za filozofsko vprašanje, ki, tu si ne tajim, je še filozofom neznano. ampak, česar ne razumem je ... kako smo, filozofsko gledano, tako zasrali svet. vse te ideje, vključno z ljubeznijo, so stare kakšno stoletje. Ljubezen, v modernem smislu, je zloraba svobode drugega, ki si ga priličiš po svojem okusu. In, čeprav je zasvojila moderno družbo, v bistvu nima nobene teže. 

 

iz filozofskega stališča, iz stališča svobode - je moderni svet varka. 

uredilo bitje fauzo
Povezava do prispevka

človek ni več eksistencialno bitje

 

je kot da ga njegova eksistenca ne zadeva več. 

 

zato pa postane neprimerno bolj obstojen. še malo si utrdi svojo kožo pa bo on in "cockroach" /moj utrujen možgan mi ne da prevoda edini, ki bo preživel nuklearno zimo

 

haha, to bi bil dogodek. da uniči vse - razen sebe. 

no, saj to je v bistvu že storil

 

 

uredilo bitje fauzo
Povezava do prispevka

nič od tega kar se gremo ni zgodovinsko. predvsem pa ne površne ocene folka, ki kriči začenja se x 

 

to je vsa poanta političnega in svobode. Vzeti si svojo svobodo, ne glede na restrikcije, ki misliš da te vežejo. Nekdo se odloči za življenje potepuha, a mi, moderni, ga čudno gledamo. Ampak on se je pravzaprav prav odločil. Odločil se je v zvezi z načelom svobode. 

 

moderni človek pa, privezan na proizvodnji stroj, kriči "nemogu", "neču". in potem se čudi nad sistemom, ki ga zavedno in zavestno ustvarja. vsakič ko kupiš bmwja podpiraš "neofevdalizem". a obenem, človek ki se utaplja v raznih iphone-ih, bmwjih ipd. kriči "neofevdalizem prihaja". ne, neofevdalizem je že tu. in ti, s svojimi "demokratičnimi" izbirami, ""svobodnimi"" izbirami : ga podpiraš. 

 

imenuje te Drugi. tisti es, ki je edini, ki še ostane. tisti es, ki ne razume, da je svobodo zamenjal za varnost in lagodje. Če je celotna vrednost sveta skrčena na vrednost dobrin : KDO misliš bo imel potem moč? Seveda lastnik proizvodnih sredstev. 

 

To je Heidegger pogruntal : kapitalizem je komunizem in komunizem je kapitalizem. V nekem smislu. V kolikor je svet zveden na to kar lahko porabimo : potem nujno propade v borbi za resurse. 

 

alternativa je zadovoljiti se s tem kar imamo, imeti čimmanj in dobiti svobodo. svobodo v schwarzwaldu, svobodo mišljenja. to je vrednost, ki ti je nihče ne more vzeti, s katero te nihče ne more podkupiti. a model mi na najnovejšem macu piše "za našo svobodo gre!" : nepremišljeni pojmi, ki jih že vodijo inputirani vzorci. v tem smislu so imela 50. do 70. leta prav. V tem je neka možnost revolucije, ki pa mora priti od znotraj. Kosovel o tem piše. Ma danes ... je vse potrgano, pretrgano, raztrgano. poglej si samo kako škodo svetu dela pojem ljubezni. pa je nekaj stoletij star. zakaj je sploh potreben eksluzivizem? 

 

ma se noben ne pobriga, nobenemu ni mar. to je moč tega "es", v smislu "drugi tako delajo". zakaj? ma to je Nietzsche : človek se kotali iz središča v x. Nietzsche isto skuša skozi VITALIZEM (ki si mi ga oponašal) obuditi prav to : človek je prvo, je ontološko svobodno bitje. Od tu mu pridejo vsi pojmi. Ne pa da se opoteka z 10 let staro ljubeznijo. 

 

takoj, ko človek primarno jemlje nekaj : se začne ta borba za nekaj. in vse kar sledi je samo še matematično-računajoča funkcija. če pa gre iz tega, da je "leteči center sveta" (Nietzsche), potem šele se mu odpre svet kot možnost. zagotovi si tisto malo kar potrebuje, da preživi ... vse ostalo pa ustanavlja. kot pesnik. 

 

 

zato je ontološki apriorij svobode tako pomemben. ker briše to varko, to virtualno realnost v kateri živimo. in ki jo, in to je največja perverzija od vseh, slepo jemljemo kot resnično. in danes boš od ljudi neprestano slišal : "pojdi naprej, jaz ne morem" ... ampak česa ne moreš? biti človek, a jebat ga ... to SI. SEM! ampak namesto tega "nemogu" "neču" ... 

 

revolucija izhaja iz "mi smo tu". ne iz nekih upravno-zapravnih zadev družbe. bek z njimi! ker se odvijajo v zastoru tega kar je človek. borbe v nas, ki nam sploh dovoli stopiti : stopiti na plano svobode. 

 

model kupi bmwja in kriči neofevdalizem prihaja! kolega mi pošilja filozofsko apologijo, da je njegov nakup porscheja upravičen, medtem ko se baše z dobrim zrezkom in trudi, da temu reče umetnost. TU se dogaja izravnava, ki človeku ne da več biti svoboden. Ki ga šele zasužnji. Nihilizem je povzdigovanje nekaj, spraviti nekaj kot vrednoto. To je nihilizem. Vitalizem bi bil obratno : bi bil spraviti pojem svobode, svobodnega človeka v to, da je. SEM! kot vrhovno vrednota ... in Kosovel mi tu odgovarja ... "mi smo tu!"

 

 

Pravzaprav naj bi bil to problem
in še najbrž zelo kočljiv,
toda, če je to, kar naj bi bil,
če postane, kar da je — potem,
če prinese svobodo ljudem,
naj mu katerikoli bo naziv,
jaz ga bom molil in slavil,
toda, dragi, ne sedaj, potem ...
A sedaj je treba borbe v nas,
borbe, svete borbe, ne miru,
ne počitka niti slepih sanj,
ne raziskovanj, izpraševanj,
treba, da spoznamo svój obraz
in da izpovemo: Mi smo tu!
 
 
Povezava do prispevka

to je tako jasno, jasno kot beli dan. 

bolj kot beli dan. 

 

ker svoboda predstoji belemu dnevu

beli dan je lahko samo raz svobodo. 

 

pa mi punčke oponašajo, češ ti si fundamentalist. mar je res tako fundamentalno verjetje v človeka? verjetje v svobodo? to je jasno kot beli dan, a čez je neki zastor. in meni gre tema čez oči. hehe, če pa vzamemo etimološko pa rečem JA, sem fundamentalist. Ker je moj fundament človek, je človek kot svobodno bitje. 

in mi pravijo : kaj boš predaval iz svoje sobe, saj ne greš med ljudi

 

ma ne razumejo. da iti med ljudi pomeni iti med ta "es" ... da med temi ljudmi nimam kaj za dati, česa razviti. ker ti ljudje niso svobodni, ne mislijo, ne negujejo svobode. zgolj so. in v tem zgolj so, se zabavajo. 

uredilo bitje fauzo
Povezava do prispevka

Ti praviš : Heidegger je narobe razumel Kanta. 

 

Ok, ampak Heidegger ne izhaja iz Kanta. Tudi, ampak v osnovi grez za skozi Aristotela razumljenega Husserla. Husserlova intencioanlnost, vendar osvobojena tako, da svoboda narekuje. Tu nekje je svet kot physis v grškem smislu : iz svobode, ki je nujnost, narekovana svoboda : phronesis ... neko praktično razumevanje, ki pa je že vedno tam. V tem phronesis dobi Heidegger podlago za dasein : kot že razumljeno ... izhaja iz Husserlove intencioanlanosti, ampak trči na, lahko bi rekli, nujnost svobode v tem. In obenem na nujo. vsaka zavest je zavest o nečem, ampak je že tam in obenemu tu. Dasein : v bit in čas lepo beremo. Dasein je oddaljitev... ker je tu, je že vedno lahko tam. 

Ta oddaljitev je za Heideggra ključna. in postane ključna za vso umetnost. ker je v njej že nekako nekako tematizirana svoboda. Človek je, ker je svobodno bitje, ker je ontološko svobodno bitje : phronesis. Je skrb za. kaj se oddaljuje? oddaljuje se bit. Poezija je najbolj eklatanten primer misliti lastno svobodo : spraviti bit bližje. 

 

(pičko matrno se splača 4 ure na dan posvetit biti in času. You go girl! ... kere povezave! )

 

Jaz sem!. Ampak kaj to pomeni jaz? jaz ni konsistenten, ampk se prenaša, v tem prenosu se ohranja. TO je kar Heideggra zmoti. Kako tematizirati ta prenos? zato mu pride  bit, bit kot gibanje, bit kot tubit ... tubit kot to kar v svojem odnosu do biti skrbi za bit ... v temu "jaz sem" "mi smo tu" 

 

vsa umetnost 20. in (tudi) 21. stoletja - čeprav 21. stoletje že v veliki meri se spozabi. ni več zvesto tej razliki, skuša postati ta razlika : instalacija kot raz te razlike. če hoče Heidegger destruirati stvarnost, jo umetnost kot instalacija spet na novo postavi, ampak zunaj človeka ... razlika je v tem smislu "nova metafizika" :) 

uredilo bitje fauzo
Povezava do prispevka
Okult reče Pravkar:

branje heideggra je res najvisja umetnost, mas prav, vsi ostali ki nekaj dejansko pocnejo so pa nesvobodni, ker ti tako pise v pesmi

phronesis je delovanje. ampak je delovanje v skladu z modrostjo. Heidegger prevaja vest. je delovanje v skladu z odnosom, ki ga ima dasein do sebe in do sveta. pesem ni utemeljitev, pesem je ilustracija.

 

oz. za filozofe med nami : namesto uma, svoboda. Dasein. 

Povezava do prispevka
fauzo reče pred 2 minutama:

phronesis je delovanje. ampak je delovanje v skladu z modrostjo. Heidegger prevaja vest. je delovanje v skladu z odnosom, ki ga ima dasein do sebe in do sveta. pesem ni utemeljitev, pesem je ilustracija.

 

oz. za filozofe med nami : namesto uma, svoboda. Dasein. 

ja, retarded shit, dobesedno omracen um od copeanja

probej se mal povedat kako te branje o hajdegrovi ontoloski svobodi dela bolj svobodne od ljudi k so realiziral svojo svobodo

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...