Skoči na vsebino

Kako do najcenejše elektrike?


Lunco

Priporočeni prispevki

Arbenowskee reče pred 22 urami:

 

jap, nam je skočila poraba skoraj za 50%. 

 

 

uf, se pozna tale bojler. mi porabimo nekje dobrih 300kWh (približno pol pol na VT in MT), 5 članska familija.

Uf, jaz ogrevam vodo na TČ (kombinirano ogrevanje/topla voda) in porabim nekje 100-125kwh. Pa imam vklopljeno tudi obtočno črpalko ki pumpa toplo vodo okrog da je takoj topla ko odpreš pipo. Edini minus je ker se voda greje do nekje 50 stopinj, da recimo za nafilat bano ni glih dovolj čeprav je 300L rezervoar. Tako da moraš vklopit ročno gretje predno začneš banjo filat.

 

 

Povezava do prispevka
Bunnee reče pred 28 minutami:

Za toplotno črpalko se pozanimaj, kok hitro lahko "pošlje" toplo vodo po celotni bajti. Pred kakim letom/dvema sem bral, da se folk pritožuje, da traja tud do 15min, da dobijo toplo vodo v drugo nadstropje in odgovore monterjev, da bi zase montirali toplotno črpalko v primeru, da imajo bivalno enoto samo v enem nadstropju (pritličje al w/e). Mi smo meli v eni piceriji kjer sem delal, zelo zadovoljni, pa kupljena je bila rabljena za nekih 5k eur. Je pa res, da je najdaljša cev po kateri je poganjala toplo vodo merila 5m

 

To je pa dokaj load of bull. Če imaš TČ potem je ne izklapljaš. Torej kako lahko opaziš da traja? Saj je topla voda skoz v sistemu. S TČ se ne ogrevaš na vklop/izklop razen če imaš nek glup monoblok namest inverterja in ne zna drugega kot gret na MAX :D Samo v tem primeru rabiš pa zalogovnik da pobere špice proizvodnje in porabe.

 

Valda je tudi odvisno od modela, jaz mam eno novejšo Mitsubishijevo in rabi par minutk. No razen če je zmrznjena zunanja enota, potem pa rabi 5-10min da odmrzne in preklopi nazaj v ogrevalni cikel. Pa seveda bolj mrzlo kot je zunaj dlje rabi. zato pa maš variante kjer je poleg še električni grelec za uber mraz, da lahko pomaga hitreje segret.

 

Lahko razložim in dokumentiram cel sistem kako imam narejen če koga zanima. Malo je mogoče overengineered trenutno :)  in zarad tega tudi malenkost več izgub (dodal sem zalogovnik ki ne bi bil nujno potreben). Ampak sem malo zakompliciral pa mislim da se je lepo izšlo. Prejšnji mesec je bilo nekje 750kwh skupne porabe (+ topla voda), sem zdej mal tweakal parametre in bomo vidli kako bo december, zaenkrat kaže da bo podobno. Notri mam konstantnih 22,5 stopinj. Pomoje bi šlo še mal zmanjšat ... ampak ja, to vzame čas.

Povezava do prispevka
Bunnee reče pred 1 uro:

Za toplotno črpalko se pozanimaj, kok hitro lahko "pošlje" toplo vodo po celotni bajti. Pred kakim letom/dvema sem bral, da se folk pritožuje, da traja tud do 15min, da dobijo toplo vodo v drugo nadstropje in odgovore monterjev, da bi zase montirali toplotno črpalko v primeru, da imajo bivalno enoto samo v enem nadstropju (pritličje al w/e). Mi smo meli v eni piceriji kjer sem delal, zelo zadovoljni, pa kupljena je bila rabljena za nekih 5k eur. Je pa res, da je najdaljša cev po kateri je poganjala toplo vodo merila 5m

??? Kaj ima to veze s toplotno črpalko? Tole je odvisno od razdalje, in cevi. Jaz dobim toplo vodo eno nadstropje višje (cirka 10 m od zalogovnika) v nekje 5+ s. Če pa je nekdo speljal 30 metrov cevi preko vseh ovinkov je pa logično da traja dalj.

Povezava do prispevka

Umirite konje. Svaka vam čast, da lahko delite informacije iz prve roke in človeku tako bolj svetujete od mene, ki sem jih dobil iz petnajste. Še enkrat, lahko se le dodobra pozanima kaj in kako, ker ne vem za kako bajto gre, če ne bo tudi on moral vlečt 30+ metrov cevi in vzet to v računico. 

S tem se tudi jaz še česa več naučim in morda spremenim mnenje in pogled na to stvar. LP

Povezava do prispevka

@Lunco tudi mene je zjebal poračun in sem šel včeraj v akcijo. Imam ECE in obračunsko moč 10. Teta na geniju mi je glede na kwh naračunala, da bi na mesec pri njih samo za to postavko prihranil 6-7 €, zraven si bom znižal  še obračunsko moč na 7, ker je to za gospodinjstvo dveh čez glavo. Mogoče ste že izpostavili, ampak obračunska moč se fino računa kot dvakratni strošek: enkrat kot obračunska moč in enkrat kot prispevek OVE + SPTE - neka okoljevarstvena dajatev, ki je vezana na to moč. Tako da še na tej postavki prihranim 6 €, skupaj torej več kot 10 € na mesec. 

 

Pri meni dejansko ni blo veze v tem, "kera naprava mi kok požre", ampak vse v optimizaciji postavk in dobavitelja. 

Povezava do prispevka

Realno super input od @Bunnee (tud, če je mogoče slabo informiran). Je zadeva gotovo za preverit. 

 

Govoril sem pa z gospodom iz te firme (kurilno peč mamo tudi od njih, trenutno ma 18let). https://www.telmos.si/sl

 

Sem ga vprašal glede tega sonca.com in je reku, da so njega tudi prepričevali na nekem sejmu, sam da ni prepričan, ker preveč pozna modele, ki stojijo za tem. Tako da ne vem, sam podajam informacije. Gospod je mal sicer eccentric, sam zgledal mi je, kot da res obvlada svoje področje. Vse mi je takoj razložu v nulo, dal podatke za katere sem že prej vedel in so bli vsi pravilni. 

 

@jlpktnst obtočna črpalka gre gotovo na seznam. zdej mamo res slabo narjeno k traja FUL dolgo, da priteče topla voda. sej dedi (2. svetovna vojna šparovnost) je vedno točil mrzlo vodo v lavorje in pol s tem čistil zadeve pa zalival rože, sam ain't no body got time for that, če nisi glih upokojen (pa še takrat se ga da bolje porabit, gotovo). 

 

če maš še kakšen input glede tega kaj nardit, pa mogoče vsak tega ne dela, bi me ful zanimalo. 

Povezava do prispevka
Kunta Kinte reče Dne, 15. 12. 2020 at 11:23:

a lahko nekdo na kratko povzame računico za sončne celice danes? koliko pridejo subvencije, kakšne so ponudbe, ali še vedno odkupujejo tvojo elektriko po trikratniku, ipd.

gospod mi je omenju subvencijo za toplotno črpalko 2k, za sončne pa nč. odvecno elektriko ti dobesedno sam uzamejo. za neko decently sized streho je omenju 10 al 12 kW elektrarno, mozno da sm te podatke kej zajebu, 13k. 

uredilo bitje Lunco
Povezava do prispevka

če vzamemo da je cena kWh v visoki tarifi 0,14€ in 0,10€ v nizki tarifi je 13k€ dovolj za skoraj 93000 kWh visoke tarife oziroma 130000 kWh nizke tarife električne energije pri trenutnih cenah

čez palec pri nas v gospodinjstvu kjer sva dva porabimo na leto 600kWh v visoki in 600kWh v nizki tarifi. Torej imamo s 13k€ za približno 90 let električne energije po trenutnih tarifah

 

a mi lahko nekdo ki ne prodaja sončnih celic razloži zakaj se nekomu splača imet sončne celice na strehi?

Povezava do prispevka
Kunta Kinte reče pred 3 minutami:

če vzamemo da je cena kWh v visoki tarifi 0,14€ in 0,10€ v nizki tarifi je 13k€ dovolj za skoraj 93000 kWh visoke tarife oziroma 130000 kWh nizke tarife električne energije pri trenutnih cenah

čez palec pri nas v gospodinjstvu kjer sva dva porabimo na leto 600kWh v visoki in 600kWh v nizki tarifi. Torej imamo s 13k€ za približno 90 let električne energije po trenutnih tarifah

 

a mi lahko nekdo ki ne prodaja sončnih celic razloži zakaj se nekomu splača imet sončne celice na strehi?

Pri trenutno nizkih cenah elektrike in 0 subvencij se ti jih ne.

Povezava do prispevka

torej splačalo se bi mi samo če bi ble recimo cene električne energije 5x trenutnih (da bi imel amortizacijo pod 20 let)

 

output take elektrarne je pa koliko best case? če sledimo temu http://meteo.arso.gov.si/met/sl/climate/tables/normals_71_00/ za število sončnih ur dobimo npr. za ljubljano povprečje 1800 sončnih ur letno

torej za vsak nominiran kW sončne elektrarne dobimo letno max 1800 kWh električne energije, v praksi vrjetno zaradi izgub pri pretvorbi smo bližje realnih 500W na 1kW panel  (v praksi vrjetno še manj?)

1000kWh visoke tarife stane pride 140€, toliko ti torej prišpara vsak 1kW panel letno, katerega cena je po luncotovih ocenah nekje 1300€, torej po desetih letih se načeloma panel poplača in ti znižuje položnico za 140€ vsako leto

 

zdej ena dilema tukaj je še koliko časa ti panel in celotna oprema zdrži, a je to 20 let, a je to 40 let, a je output čez celoten cikel enak (vrjetno ne)

 

imo je solarni panel gamble, ki ne ponuja veliko benefita, razen da se lahko počutiš malo bolj eko in malo bolj naprednega

uredilo bitje Kunta Kinte
Povezava do prispevka
Kunta Kinte reče pred 19 minutami:

a mi lahko nekdo ki ne prodaja sončnih celic razloži zakaj se nekomu splača imet sončne celice na strehi?

Saj se ne. Pokritje povprečne strehe s celicami te pride cca 12k evrov, ki jih je treba odplačati, pa elektrika tudi potem ni zastonj. S stroškom sončnih celih imam jaz elektrike za 15 let, pa mi ni treba nič vijačiti na streho.

Povezava do prispevka
Kunta Kinte reče pred 51 minutami:

če vzamemo da je cena kWh v visoki tarifi 0,14€ in 0,10€ v nizki tarifi je 13k€ dovolj za skoraj 93000 kWh visoke tarife oziroma 130000 kWh nizke tarife električne energije pri trenutnih cenah

čez palec pri nas v gospodinjstvu kjer sva dva porabimo na leto 600kWh v visoki in 600kWh v nizki tarifi. Torej imamo s 13k€ za približno 90 let električne energije po trenutnih tarifah

 

a mi lahko nekdo ki ne prodaja sončnih celic razloži zakaj se nekomu splača imet sončne celice na strehi?

 

v bistvu je cena elektrike še nižja, višja tarifa je nekje slabih 13 centov, nižja pa dobrih 8. (vsaj pri gen-i). Je pa res da nekako dvomim da v hiši porabita 100kWh na mesec. s čim pa grejeta vodo?

 

Kunta Kinte reče pred 35 minutami:

zdej ena dilema tukaj je še koliko časa ti panel in celotna oprema zdrži, a je to 20 let, a je to 40 let, a je output čez celoten cikel enak (vrjetno ne)

 

imo je solarni panel gamble, ki ne ponuja veliko benefita, razen da se lahko počutiš malo bolj eko in malo bolj naprednega

 

paneli ne zdržijo dosti več kot 20 let. izkoristek pada z leti.

 

Je pa tudi res, da cena energije verjetno ne bo padla v prihodnosti, tako da je to nekaj kar  je potrebno vštet v vso računico. imo se splača če imaš sredstva, ni pa zdej da boš prihranil miljone. 

 

ima pa gen-i zanimivo opcijo, kjer lahko izbereš vir svoje energije.

 

image.thumb.png.40191146d15f817e7fb7879ffda50fce.pngspacer.png

Povezava do prispevka
Arbenowskee reče pred 47 minutami:

 

v bistvu je cena elektrike še nižja, višja tarifa je nekje slabih 13 centov, nižja pa dobrih 8. (vsaj pri gen-i). Je pa res da nekako dvomim da v hiši porabita 100kWh na mesec. s čim pa grejeta vodo?

gre za stanovanje priključeno na mestni toplovod, največji električni porabniki so nam vrjetno pečica, pomivalni in pralni stroj :)

glede cene pa ja, gremo na geni, tole sem ravno računal iz svoje položnice iz elektro energija

uredilo bitje Kunta Kinte
Povezava do prispevka

Ful je blo napisanega, bom mogoče kasneje lahko boljše odgovoril ... zdej pa tako na hitro.

Death reče Dne, 15. 12. 2020 at 11:24:

??? Kaj ima to veze s toplotno črpalko? Tole je odvisno od razdalje, in cevi. Jaz dobim toplo vodo eno nadstropje višje (cirka 10 m od zalogovnika) v nekje 5+ s. Če pa je nekdo speljal 30 metrov cevi preko vseh ovinkov je pa logično da traja dalj.

jaz sem informacijo razumel kot čas med zagonom TČ in tem da se voda segreje. Seveda če je bilo mišljeno tako kot ti praviš.. 10m ni glih 5s razen če imaš brutalen pritisk vode :) Traja kar malo več. Lahko pa zmerim pri mojih parametrih, koliko traj, je pa res da imam precej slab pritisk vode, ja.

 

S<3NEC reče pred 22 urami:

TČ za bajto, ki letno skuri 4000 litrov olja ni kar tako. Verjetno bo treba najprej naredit fasado in zamenjat okna.

To je dober point, nisem preveč razmišljal. Jaz imam mislim da 11kW TČ ali tam nekje, samo to je max moč el. grelci + tč, samo TČ del pa nisem sure kolk je... ~8kw mogoče. Rahlo predimenzionirano zame, samo nisem mel fasade ko sem jo dal notri. Pač večja kot je bajta močnejša more bit TČ, močnešja mora biti napeljava (verjetno novi kabli) pa večja priključna moč kar prinese še en dodaten pavšalen strošek.

Menjava fasade in oken je tudi za tako bajto 30k ziher. Tudi tisto se ne povrne glih čez noč. Je pa večje udobje bivanja.

 

Lunco reče pred 3 urami:

Realno super input od @Bunnee (tud, če je mogoče slabo informiran). Je zadeva gotovo za preverit. 

 

Govoril sem pa z gospodom iz te firme (kurilno peč mamo tudi od njih, trenutno ma 18let). https://www.telmos.si/sl

 

Sem ga vprašal glede tega sonca.com in je reku, da so njega tudi prepričevali na nekem sejmu, sam da ni prepričan, ker preveč pozna modele, ki stojijo za tem. Tako da ne vem, sam podajam informacije. Gospod je mal sicer eccentric, sam zgledal mi je, kot da res obvlada svoje področje. Vse mi je takoj razložu v nulo, dal podatke za katere sem že prej vedel in so bli vsi pravilni. 

 

@jlpktnst obtočna črpalka gre gotovo na seznam. zdej mamo res slabo narjeno k traja FUL dolgo, da priteče topla voda. sej dedi (2. svetovna vojna šparovnost) je vedno točil mrzlo vodo v lavorje in pol s tem čistil zadeve pa zalival rože, sam ain't no body got time for that, če nisi glih upokojen (pa še takrat se ga da bolje porabit, gotovo). 

 

če maš še kakšen input glede tega kaj nardit, pa mogoče vsak tega ne dela, bi me ful zanimalo. 

 

Za celice je bil račun vejretno res kar dosti narobe. Kolega ima 5GWh nekje na leto proizvodnje, pa je solidno velika bajta. Garant bajturina ki skuri 4000L olja porabi precej več štroma kot 5GWh na leto. Tako da ja, v plusu si, samo koliko let da se povrne je že nekdo omenil bolj realne cifre - 15 za celice nekje. Btw zadnjič sem bral, vse do konca 2021 narejeno se bo računalo po starem - torej poraba za celo leto in odšteješ koliko si proizvedel. Po tem datumu pa nič več in ne boš mogel več poleti filat pozimi pa vlečt.

 

Obtočna črpalka je dost simple reč, pač 3 cevi rabiš povsod potegnit čim bližje - topla, mrzla in obtok. Pa nekje imaš pumpo, če je dost cevi mora bit boljša valda ali pa dve. Ni slabo imet kak timer da ponoči izklopiš. Poraba je od oka 30% višja (to je pri meni 125kwh na mesec, brez je blo pod 100, pa poleti je precej manj ker imam TČ in ima izkoristek poleti boljši) Mogoče bolj natančno kaj te zanima?

Povezava do prispevka
Kunta Kinte reče pred 4 minutami:

gre za stanovanje priključeno na mestni toplovod, največji električni porabniki so nam vrjetno pečica, pomivalni in pralni stroj :)

glede cene pa ja, gremo na geni, tole sem ravno računal iz svoje položnice iz elektro energija

 

se mi je zdelo da je stanovanje in da ne ogrevata vode na elektriko. Kakšen pa je mesečni strošek toplovoda?

Povezava do prispevka
Arbenowskee reče pred 1 minuto:

 

se mi je zdelo da je stanovanje in da ne ogrevata vode na elektriko. Kakšen pa je mesečni strošek toplovoda?

že k sm si avtomatiziral analizo položnic od upravnika sem vesel da uprašaš:

 

image.png.5b8958a4c4bfbe7d35e79c919bd0c0b7.png

 

pod ogrevanje pa gredo naslednje postavke na položnici (npr. topla voda gre pod ogrevanje, hladna pa v voda):

 

Skupna elektrika - toplotna postaja
Toplota za ogrevanje
Toplota za ogrevanje - priključna moč
Toplota za pripravo tople vode
Toplota za pripravo tople vode - priključna moč
Izračun razdelitve stroškov za toploto
Redni mesečni pregled naprav v toplotni postaji
 

Povezava do prispevka
Arbenowskee reče pred 5 minutami:

aha glede na razliko poleti in pozimi bi čez prst rekel da te pride topla voda okoli 30€ / mesec. 

bo držalo, npr. postavke iz julija

 

Skupna elektrika - toplotna postaja 1,148

Toplota za ogrevanje - priključna moč 17,598

Toplota za pripravo tople vode 12,183

Toplota za pripravo tople vode - priključna moč 3,114

Redni mesečni pregled naprav v toplotni postaji 0,683

Skupaj: 34,7€

 

zdej kaj točno kera pomeni bog si ga vedi :) se pa rad dolgo tuširam, sploh letos ko so wellnessi zaprti :D

uredilo bitje Kunta Kinte
Povezava do prispevka
Kunta Kinte reče pred 3 urami:

če vzamemo da je cena kWh v visoki tarifi 0,14€ in 0,10€ v nizki tarifi je 13k€ dovolj za skoraj 93000 kWh visoke tarife oziroma 130000 kWh nizke tarife električne energije pri trenutnih cenah

čez palec pri nas v gospodinjstvu kjer sva dva porabimo na leto 600kWh v visoki in 600kWh v nizki tarifi. Torej imamo s 13k€ za približno 90 let električne energije po trenutnih tarifah

 

a mi lahko nekdo ki ne prodaja sončnih celic razloži zakaj se nekomu splača imet sončne celice na strehi?

 

Pozabu si vračunat še omrežnino in prispevke, ki jih plačuješ če vlečeš štrom iz omrežja.

Povezava do prispevka
HellAngel reče pred 27 minutami:

 

Pozabu si vračunat še omrežnino in prispevke, ki jih plačuješ če vlečeš štrom iz omrežja.

vračunal sem vse prispevke ki so vezani na porabo:

- omrežnina, pribl. 0,03€ za VT na kWh

- električna energija, pribl. 0,07€ za VT na kWh (to je ta del na katerega lahko vplivaš s spremembo dobavitelja električne energije, npr. gen-i je cenejši kot tole)

- prispevek za delovanje operaterja trga, manj kot 0,01€ na kWh

- prispevek za energetsko učinkovitost, manj kot 0,01€ na kWh

in potem še 22% DDV na vse skupaj in smo tam kot sem napisal

 

prispevke ki niso vezani na porabo ampak na priključno moč (torej jih plačuješ tudi če ne porabiš nič) pa nisem vračunal, ker jih vrjetno plačuješ tudi če imaš sončno elektrarno na strehi?

 

glupost moje primerjave je, da pri naši nizki porabi ne potrebujem 10kW elektrarne, ampak bolj 1kW in za 1,5k€, kolikor bi npr. prišla taka investicija čez palec, imamo elektrike za približno 15 let, kar je že kolega hordak napisal

uredilo bitje Kunta Kinte
Povezava do prispevka
jlpktnst reče pred 2 urama:

Ful je blo napisanega, bom mogoče kasneje lahko boljše odgovoril ... zdej pa tako na hitro.

jaz sem informacijo razumel kot čas med zagonom TČ in tem da se voda segreje. Seveda če je bilo mišljeno tako kot ti praviš.. 10m ni glih 5s razen če imaš brutalen pritisk vode :) Traja kar malo več. Lahko pa zmerim pri mojih parametrih, koliko traj, je pa res da imam precej slab pritisk vode, ja.

Evo sem šel še enkrat preverit. 5 s da iz nekaj ur zaprte pipe začne teči topla voda. Seveda ne na končno temperaturo, ampak topla na kožo (pa nimam cirkulacije, ker se mi to zdi metanje denarja in energije stran).

 

Toplotna črpalka se po mojem ne splača, če nimaš dobro izolirane hiše v kombinaciji s talnim gretjem, ker so temperature vode, ki jih dosegaš precej nižje kot pa pri recimo nafti, razen če ne nimaš toplotne črpalke samo za gretje sanitarne vode. Kot prihranek pa se ti vedno najprej splača poskrbeti za stavbni ovoj in šele nato za vse ostale zadeve, ker se tam najhitreje povrne investicija.

 

Kar se tiče pa sončnih celic samo še čakam da bodo države začele zahtevati, da se jih zaradi problemov z vplivom na omrežja veže samo s hišno napeljavo oziroma akumulatorjem.

Povezava do prispevka
Death reče pred 2 urama:

Evo sem šel še enkrat preverit. 5 s da iz nekaj ur zaprte pipe začne teči topla voda. Seveda ne na končno temperaturo, ampak topla na kožo (pa nimam cirkulacije, ker se mi to zdi metanje denarja in energije stran).

 

Toplotna črpalka se po mojem ne splača, če nimaš dobro izolirane hiše v kombinaciji s talnim gretjem, ker so temperature vode, ki jih dosegaš precej nižje kot pa pri recimo nafti, razen če ne nimaš toplotne črpalke samo za gretje sanitarne vode. Kot prihranek pa se ti vedno najprej splača poskrbeti za stavbni ovoj in šele nato za vse ostale zadeve, ker se tam najhitreje povrne investicija.

 

Kar se tiče pa sončnih celic samo še čakam da bodo države začele zahtevati, da se jih zaradi problemov z vplivom na omrežja veže samo s hišno napeljavo oziroma akumulatorjem.

Nisi povedal zakaj, kar je bistveno za koga mogoče - TČ je najbolj učinkovita pri majhnih toplotnih razlikah. Torej ko grejem poleti z zunanje 30 stopinj na vodo 50 stopinj je to majhna razlika. Recimo podobno za talno v izolirani bajti rabim pozimi <30 stopinj zunaj je pa recimo 0. To je zelo učinkovito. Če rabiš gret pa na 60 stopinj pa ni tako.

 

Btw, ko sem še bil v neizolirani bajti sem rabu gret malo nad 40, tako da niti ne tolk več no. Ne spomnem se točnih cifer mam pa porabo (est.):

Pred izolacijo (2018/19) + radiatorji

nov 900

dec 1500

jan 1600

feb 1100

mar 800

 

Po izolaciji (2019/20) + radiatorji

okt 350

nov 550

dec 875

jan 1000

feb 700

mar 875

 

Letos  (upgrade na talno gretje, samo še ni fertik vse + estrihe sem sušil + settinge še hekam aja pa zdej mam zalogovnik tak da je ziher neki izgube tam)

okt 550 (sušil estrihe, dost luftanja, pa nastavitev bojlerja na konstantnih 35)

nov 750

dec 400 so far

 

To je vse inc. ogrevanje sanitarne tople vode. Uglavnem kaj sem hotu povedat je da mogoče ni čist brezveze TČ tud če nimaš izolacije. Seveda je relativno. Jaz sem vedel da jo bom imel eventuelno (pa malo drugačne TČ so za višje temp, tale je zmožna dosečt 60 nekje bp, 60 je čez glavo preveč za radiatorje neizolirane bajte) Uglavnem 1600 kwh je nekje 200€, cela sezona kakih 800€ (skup s sanitarno). Not too bad. Les bi me prišel več če bi ga kupu na paletah + nalagat bi ga moral v peč. Prednost TČ je da je dokaj konstantna temp. in nimaš nihanj toliko. Je pa mogoče fajn met vseeno zalogovnik pa požret tisto neki izgube. Zakaj? Ker je DEFROST svinja ko sred zime brez izolacije res čutiš tistih 15 minut ko ne greje :) Al pa tiste pol ure ko greje sanitarno vodo pa potem še 15 minut defrosta. No seveda so variante kjer tega nimaš, jaz sem to rešil na svoje načine pa itak imam zdej bale izolacije tak da je ok, je pa za pomislit na to.

 

Aja v moji kalkulaciji manjka ena reč - amortizacija TČ Recimo da stane zadeva nekje 8k€ pa da preživi 10 let. Evo maš 800 dodatnih na leto. Peč na drva je pa kolk dandanes, 2000? Torej maš še 600€ več na leto... je pa kamot.  Aja pa višja priključna moč, I guess da nekako izniči tistih 2000€ ko stane peč na drva in je spet cena TČ na 10 let razlike.Uglavnem sama cena štroma je ATM tok nizka da se če samo to gledaš u iber splača. RAzen če maš svoj gozd ali pa si maniak ki si vse nareže in naseka sam.

uredilo bitje jlpktnst
Povezava do prispevka

Glede štroma so ti že dali dosti nasvetov.

 

Glede ogrevanja pa malo razmisli o lesu oz. peletih. Les je poceni, ampak je investicija v kurilnico kar visoka, če ne bi rad 24/7 nalagal drv (velike peči, hektolitrski vodni zalogovniki). Peč na pelete je kompaktna in relativno poceni, cena kurjave pa zna biti blizu polovice kar dajete za olje. Težava je skladiščenje. Peletov potrebuješ čez palec 2x toliko kot nafte in jih po možnosti skladiščiti v hiši, lesa pa približno 4x toliko.

Taka naložba se lahko skompenzira v le nekaj letih. Pred časom se je dalo dobiti ekosklad subvencijo za peč na pelete brez vodnega zalogovnika. Ne vem kak je s tem sedaj.

 

Jaz TČ ne bi pred izolacijo hiše, ker bi rabili ogromno moč in še visokotemperaturno varianto. Sicer nisem zelo na tekočem, ampak moraš vedet, da moderne pasivne hiše lahko ogrevaš z recimo 10% tega kar pokurite pri vas, kar pomeni tudi veliko manjšo TČ z nizkotemperaturnim talnim ogrevanjem.

Povezava do prispevka

Lunco, 15-20 fasada, 30+ kapa, troslojna okna, blow door test, manjko toplotnih mostov aka balkonijada direktno vezana na ogrodje bajte. 

 

Mi smo dali 10 let nazaj 11 kW TČ na bajto brez fasade in z dvoslojnimi okni. Sredi zime smo dvižni vod držali na skoraj 40 stopinjah, zeblo nas ni.

 

Z 20 cm fasade, 36 cm v strehi, dvema dimnikoma in bajto na prepih gre zdaj pozimi v dvižni vod 26 do max 30 stopinj, ko je res mraz zunaj. Imamo stalnih 23,5 stopinje v bajti, LETNA poraba z vso sanitarno vodo 650 evrov pri Geni. Letno porabimo 240 kubikov vode, katera gre skoraj vsa preko ogrevanja, ogreva se na 45 stopinj, TČ premošča pozimi delto 42 stopinj.

 

Kot je bilo že omenjeno, TČ se splača tudi v slabše izoliranih bajtah. Tudi če gre za radiatorsko ogrevanje preko dvostopenjske TČ.

 

Mimogrede, les in podobne kurjaške variante bodo čedalje bolj dražje, preko okoljske obdavčitve, plus obveznih dimnikarskih storitev. Navsezadnje tudi ceno zidave samega dimnika.

uredilo bitje berghaus
Povezava do prispevka

Ja, na les ne grem u lajfu. Že zato, ker mi je faking ogabno tle v soseski, ker praktično ne moreš zračit, ker tok faking smrdi po dimu, ko je to kislo vreme brez vetra. Kje je burja, ko jo rabiš? Mogoče sem mal razvajen, ker sem navajen na Ljubljano, kjer je res super zrak pozimi odkar je tok ljudi na toplarni. 

 

Morm mal pogledat po dokumentih od hiše, vem da je bla energijska izkaznica nekje, ko sem pospravljal dedkove dokumente po smrti. Definitivno so najbolj weak point hiše okna. 

 

Ej, eno vprašanje semi on topic. Odkar je bil serviser tle pa ta monada s kurilnim oljem, je ful slišat zvok iz radiatorjev. Tko kot neko škrabanje, manj kot konsistentno šumenje. Kaj naj preverim mal? A morm pumpo kej prilagodit? To je edina stvar k sva se tikala, ker se ni hotla peč prižgat. A je možno, da je hitrost pumpanja prevelka in spušča zato zvoke cel sistem? 

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...