Skoči na vsebino

[hi-fi klub] Zvočniki, slušalke, gramofoni, DACi in ostala elektronika


Slinch

Priporočeni prispevki

Fuksija reče pred 3 urami:

pri meni se občasno pojavljajo neki artefakti v zvoku (nazadnje so polagoma izginili po zamenjavi žarnic v lustru (črna magija)) in sem med iskanjem rešitve zasledila, da so originalni kabli precejšen krš in se jih splača zamenjat

tako da je čist možno da ti je čez BT boljši zvok če je to res

Uh zanimivo, mislim da mam res enga k je zraven prisel

 

Bom probal zamenjat

Povezava do prispevka
Nighthawk reče pred 34 minutami:

 

Notch filter je poors man rešitev :D

 

Trafo 1:1 z železnim jedrom odstran še največ motn ;)

tbh na pamet nimam najmanjšega pojma

vem sam da se začnejo trafoti še kr gret če jih daš delat z umazanimi signali, pa js mam THD tle tak da bog pomagaj, ne vem 40% al kolk

Povezava do prispevka
Bessie reče pred 7 urami:

Sony ima enega ali dva dost zanimiva... no vsaj men:

Sony PS-HX500 Record Player ima USB, tale je pa sicer cenejši/slabši!? ima pa BT Sony PS-LX310BT

 

 

Gledal sem oba v big bangu, tale lx310bt je narejen iz tok svoh lahke plastike, da sem se ga bal dotakniti. Vsak dvig je sprozil nek zvok plastike, katera je res cheap shit. Roka je plasticna, kar tudi veliko pove o kvaliteti, ima pa bt kar zna biti koristno.

 

Hx500 je pa druga pesem, ze zgleda "zajeban" vs v crnem, ohisje je proper kovina, tudi po tezi vidis da je na visjem nivoju. Usb priklop je top, zvok katerega je proizvedel sistem v big bangu ni bil najbolj cist, ampak jebi ga. Nisem ga pa vzel ker so imeli na razpolago samo razstavni exponat z vprasljivo glavo. 

 

Imam pa eno vprasanje za vse audio znalce, doma imam star marantz reciver sr4200. In ta hudic nima prikljucka za gramofon. Sam sem ga usposobil preko vhs vhodov, kar pa ni to to. Sploh kaki nizki ter visoki toni se zgubijo. Ker pa trenutno nimam financ za nov reciver, me zanima ali obstaja kak razsiritveni marantz prikljucek za gramofon, je kdo zasledil kaj takega?

 

Hvala

 

Lp

Povezava do prispevka

Jz mam Teac TN-280BT, bil darilo za rojstni dan, izredno zadovoljen.

Dekuje kvalitetno narejen, ima pokrov, roka je aluminjasta.

Ampak iskreno se ne spoznam predobro, ker je nabavila punca, ki je za nasvete povprasala kolega.

 

Vem samo da uporabljam BT za prenos zvoka, in sem navdusen!

Povezava do prispevka

Jz ne razumem ljudi :D Gramofon je ze itak sam po sebi hassle in producira zvok inferiorne kvalitete,  razen ce imas proper opremo. Zakaj bi se torej ukvarjal s platami pa jih hranil pa pucal pa nevemkaj ce nankonc dneva vrzes plato na cenen gramofon in pol kot da se ni dovolj zadevo poslusas prek BTja :D

Povezava do prispevka

Verjetno gre za celovito drugačno izkušnjo, ko vzameš ploščo s police, jo  vzameš iz ovitka, jo spucaš, odpreš gramofon, vklopiš vse potrebno, se vsedeš v naslonjač s kozarčkom rujnega, malo zapoka in se začne glasba, potem pa čez čas obrneš ploščo... ritual, al neki, ko poslušanje ni samo tipka play za predvajanje enega od miljon mp3-jev na spominski kartici.

 

uredilo bitje Bessie
Povezava do prispevka
Arey reče pred 2 urama:

Jz ne razumem ljudi :D Gramofon je ze itak sam po sebi hassle in producira zvok inferiorne kvalitete,  razen ce imas proper opremo. Zakaj bi se torej ukvarjal s platami pa jih hranil pa pucal pa nevemkaj ce nankonc dneva vrzes plato na cenen gramofon in pol kot da se ni dovolj zadevo poslusas prek BTja :D

malo za nostalgijo; sploh ker nisem nikakršn audiofil ali karkoli in mi je ok tudi glasba iz zvočinkov za 60 €; pač malo drugačen filing je (meni prijeten)

Povezava do prispevka
Arey reče pred 3 urami:

Jz ne razumem ljudi :D Gramofon je ze itak sam po sebi hassle in producira zvok inferiorne kvalitete,  razen ce imas proper opremo. Zakaj bi se torej ukvarjal s platami pa jih hranil pa pucal pa nevemkaj ce nankonc dneva vrzes plato na cenen gramofon in pol kot da se ni dovolj zadevo poslusas prek BTja :D

 

Bessie reče pred 2 urama:

Verjetno gre za celovito drugačno izkušnjo, ko vzameš ploščo s police, jo  vzameš iz ovitka, jo spucaš, odpreš gramofon, vklopiš vse potrebno, se vsedeš v naslonjač s kozarčkom rujnega, malo zapoka in se začne glasba, potem pa čez čas obrneš ploščo... ritual, al neki, ko poslušanje ni samo tipka play za predvajanje enega od miljon mp3-jev na spominski kartici.

 

 

Arey reče pred 2 urama:

No sej. Ne razumem vsega tega truda za znatno slabso kvaliteto zvoka.

ma sej zdej maš že s cdji to nostalgično sceno "izkušnje", ko je treba vstat s kavča, vzet ploščo iz ovitka itd

 

Več "napora" ko vložiš v poslušanje, bolj boš užival v njem in si verjetno več časa za to vzel.

 

 

Povezava do prispevka

Mah mislim, v letu 2020 vinilke ne prinesejo dobesedno nic h kvaliteti zvoka (razn ce mas rad da ti posnetki pokajo, ajde). Ce ti je akt premikanja plosc tok pomemben pol be my guest, ni kot da hejtam gramofone kot take, samo smesno mi je da nekdo uporablja shit gramofon ki je cel shit pol pa se za bonus sound konvertira v digitalni signal, ga skompresira z BTjem, in spet odkodira nazaj v analognega. Tko, mind blown :D
Pa res ne hejtam, sam prisezem da ne razumem. Nostalgijo bi se lahko razumel (ceprav IMO je to tut kr stupid), tega pa ne :D

 

Jz placujem za music streaming pa v lajfu ne bi hotel premikat okol fizicnih medijev. Ko si zazelim zbrano poslusat glasbo jo prav tako lahko, s tem da se ne rabim prej 5 minut ukvarjat s ploscami in premikanjem igle in vklapljanjem hifi sistemov. Pa se boljso kvaliteto zvoka mam.

Again, da ne bo kdo uzaljen, ne hejtam, verjamem da folku dogajajo vinilke.

uredilo bitje Arey
Povezava do prispevka
Arey reče pred 1 uro:

Mah mislim, v letu 2020 vinilke ne prinesejo dobesedno nic h kvaliteti zvoka (razn ce mas rad da ti posnetki pokajo, ajde).

 

Bom špilal hudičevega advokata, ki drugač se strinjam, samo imam kar nekaj plat ki tudi na average setupu zvenijo boljše od digi relisa, ker je pač tolikšna razlika v masteringu za vinil/digi relis, da glava peče. Seveda imam eksponentno več plat ki na kateremkoli setupu zvenijo slabše od digi verzije, tako da ya :D

 

Pač folka, ki drka shit gramofone in vzdihuje, kako hudo zveni, tudi jaz ne štekam, samo kot praviš, kaj jim bom jemal veselje. Raje čudaški folk, ki oživlja medij, kot racionalneži, ki bi ga potopili. Meni je medij carski zaradi fizične komponente (surprise, vem), samo zaradi zvoka bi že zdavnaj obupal.

 

Zdaj smo sicer v carskem obdobju, ko se za razumen denar dobi že hudo dober zvok, samo kaj, ko se za smešen denar dobi bolan sound v digi verigi. Pač, za to kar ti prinese best buy DAC za 500€, bi moral v analognem svetu fuknit 5K€, jebiga.

 

Arey reče pred 1 uro:

Jz placujem za music streaming pa v lajfu ne bi hotel premikat okol fizicnih medijev. Ko si zazelim zbrano poslusat glasbo jo prav tako lahko, s tem da se ne rabim prej 5 minut ukvarjat s ploscami in premikanjem igle in vklapljanjem hifi sistemov. Pa se boljso kvaliteto zvoka mam.

 

Jaz sem s streamingom bil zadovoljen samo enkrat v lajfu, ko sem mel Tidal hifi. Plate z master fajli so res zvenele neprimerno boljše kot ostala roba. Pa pomoje ne zaradi neslišno višje resolucije fajlov, verjetno gre spet bolj za mastering. Samo zdaj mi je poteklo tistih 5 mesecev za 3€, 12 na mesec pa ne dam, to je že ena vinilka.

uredilo bitje Slinch
Povezava do prispevka
Slinch reče pred 1 uro:

 

Bom špilal hudičevega advokata, ki drugač se strinjam, samo imam kar nekaj plat ki tudi na average setupu zvenijo boljše od digi relisa, ker je pač tolikšna razlika v masteringu za vinil/digi relis, da glava peče. Seveda imam eksponentno več plat ki na kateremkoli setupu zvenijo slabše od digi verzije, tako da ya :D

 

 

To. Ne da je zvok boljši, ker ni, je pa drugačen, ker je, kot Slinch pravi, mastering drugačen. 

 

Jaz sem kar precej fan vinilk. Ne gre se za neko nostalgično vrednost, ker sem v metal subkulturi vedno videval izdaje na vinilkah. Ogromno metal bendov še vedno izdaja albume na kasetah :D

 

Pri meni se gre za izkušnjo. Fizični nosilec zvoka, pa naj bo to kaseta, CD ali pa plošča, dojemam drugače. V poplavi vseh informacij in ko imaš res vse na dosegu roke, se mi zdi, da to nekako jemljem za samoumevno. Malo poscrollam po telefonu, kliknem play, po parih sekundah kliknem next track ... Čisto drugače mi je, ko pridem v neko trgovino z vinilkam, fizično brskam po škatlah, občudujem artwork ker na večjem formatu določene zadeve izpadejo res wow, všeč mi je ta celoten postopek poslušanja, obračanja, čiščenja ... Manj jemljem za samoumevno in bolj poslušam, kaj pa vem. 

 

Sicer sam nimam neke ogromne zbirke, ker dokler nisem imel gramofona tudi nisem hotel nabavljati vinilk, na katerih bi se mi nabiral zgolj prah in nič drugega. To mi je sicer malo žal, ker bi zdaj lahko imel res proper zbirko z mnogimi izdajami, ki so razprodane. Kasneje sem dobil očetov Sansui gramofon (in mislim, da je ojačevalec prav tako Sansui), zdaj že star okoli 40 let vsaj. Zvok ni najboljši zvok na svetu in tu se strinjam z Areyem, ampak meni je res zakon občutek poslušat glasbo prek gramofona. :) 

 

Kar mi je minus pri vinilkah je to, da se dostikrat izkorišča popularnost tega medija, pa se potemtakem natisne vinilko, da v cheapo karton in adijo. Res cenim bende in izdaje, ki izkoristijo potencial tega večjega formata. Recimo Waste of Space Orchestra so poleg vinilke dodali še nekakšen photo book, ki je večji od CD formata; The Armed so poleg svojega albuma Only Love izdali še nekakšen časopis ... To so taki bonbončki, zaradi katerih je celotna izkušnja še boljša :) 

uredilo bitje Avion
Povezava do prispevka
Arey reče pred 3 urami:

 smesno mi je da nekdo uporablja shit gramofon ki je cel shit pol pa se za bonus sound konvertira v digitalni signal, ga skompresira z BTjem, in spet odkodira nazaj v analognega. Tko, mind blown :D

Se strinjam. Da majo pa plošče inferioren zvok (čemu?) pa niti pod razno, ob predpostavki seveda da se lepo skrbi za njih in so ble v štartu normalno natisnjene.

 

Avion reče pred 1 uro:

Pri meni se gre za izkušnjo. Fizični nosilec zvoka, pa naj bo to kaseta, CD ali pa plošča, dojemam drugače. V poplavi vseh informacij in ko imaš res vse na dosegu roke, se mi zdi, da to nekako jemljem za samoumevno. Malo poscrollam po telefonu, kliknem play, po parih sekundah kliknem next track ... Čisto drugače mi je, ko pridem v neko trgovino z vinilkam, fizično brskam po škatlah, občudujem artwork ker na večjem formatu določene zadeve izpadejo res wow, všeč mi je ta celoten postopek poslušanja, obračanja, čiščenja ... Manj jemljem za samoumevno in bolj poslušam, kaj pa vem.

Točno to. Plus meni glavni doprinos celega heca je da lahko zbirka ostane s tabo praktično do konca življenja, ne da pozabljaš sproti stvari. Spotify/youtube playliste vprašanje kje bojo že čez 10 let, diski crkujejo itd. Kupiš plato in jo maš.

Pa še carsko je če maš kakšne obiske in mal mečeš plate gor levo desno, ne da vržeš nek playlist in se vse skupi sam odvija v ozadju.

Povezava do prispevka
ZippeR reče pred 23 minutami:

Se strinjam. Da majo pa plošče inferioren zvok (čemu?) pa niti pod razno, ob predpostavki seveda da se lepo skrbi za njih in so ble v štartu normalno natisnjene.

Plosce imajo vedno slabso kvaliteto zvoka kot CDji, tudi v najboljsih pogojih. Oz v najboljsih pogojih bi mogoce lahko rekli da sta izenacena. Tle govorimo o visoko kvalitetnih gramofonih in preampih, ki jih vecina nima, in o res vrhunsko ohranjenih platah, ki so redke. In malo rabljene, seveda, ker kvaliteta deteriorira s stevilom predvajanj. Kontrastno, ima velika vecina relativno dobre DACe. Seveda so tudi tle varijacije, ampak vecina consumer elektronike ima vsaj delno sposobne DACe, med tem ko kvaliteten DAC dobis za relativno malo denarja, sploh ko to vsoto primerjas z nakupom dobrega gramofona.

Edino kar bil lahko rekli da je na platah boljse je manj nateran master, ker so plate tako inferiorne da je treba za njih naresti poseben master. Kar je v tem primeru zal boljse, ker se masterji za CDje terajo kolikor se da (ceprav se je v zadnjih 10 letih to malenkost popravilo). Tle govorim v glavnem o dinamicnem razponu posnetkov, valda.

 

*edit

Bom pa z veseljem prebral neizogiben Slinchev post kjer bo bolj detaljno razlozil moj post in po moznosti izpostavil kaj kjer se motim. Dejstvo je da vem malo o gramofonih in vinilkah, in na celotno zadevo gledam bolj iz prakticnega smisla nekoga ki se je profesionalno ukvarjal z audio produkcijo.

uredilo bitje Arey
Povezava do prispevka

Razlog zakaj laufa stvar preko BT pri meni je trenutno ta, da je moj "sound sistem" sestavljen iz HDMI stikala (preklopnika), ki uravnava kdaj gre ekran v spanje, ker se FireTV stick nikoli popolnoma ne izklopi, ekran pa nima daljinca (imam še tudi druge naprave ki gredo v ekran), nato gre izhod iz stikala v HDMI audio splitter, ki izlušči zvok in ga nato preda na 2.1 aktivne zvočnike, ki imajo tudi BT vhod.

 

Zdej pa, kaj je bolj logično da izvedem, dokler ne nabavim spodobnega AV seta in zvočnikov?

Uporabim BT, ki je na voljo? Ali grem iskat pretvornik iz činčov na HDMI, da že tam enkrat skonvertitam zvok in mečem stran denar za kitajske napravice, ki jih bo prej ko slej nadomestila spodobna oprema?

 

 

Edit: kar sem pa hotel rečt je pa bilo da sem presenečen nad tem da tudi preko BT zadeva laufa dobro.

uredilo bitje DaMachk
Povezava do prispevka

Definitivno raje 3x konvertiram zvok kot pa da uporabim lossless BT kodek :D Ne sej itak model, ce ti sede plz, jz sm samo izrazil zacudenje da ne razumem zakaj bi sploh hotel uporabljat plate ce ni to zaradi nekega benefita - boljsa kvaliteta zvoka ker imas dober setup al neki.
Drgac jz sm tazadn, moje studijske monitorje imam priklopljene na integrirano zvocno na maticni in poleg cenenih superluxic imam se dvoje BT slusalk. Tko da no judgement from me :D

Povezava do prispevka
Arey reče pred 18 minutami:

Plosce imajo vedno slabso kvaliteto zvoka kot CDji, tudi v najboljsih pogojih. Oz v najboljsih pogojih bi mogoce lahko rekli da sta izenacena. Tle govorimo o visoko kvalitetnih gramofonih in preampih, ki jih vecina nima, in o res vrhunsko ohranjenih platah, ki so redke. In malo rabljene, seveda, ker kvaliteta deteriorira s stevilom predvajanj. Kontrastno, ima velika vecina relativno dobre DACe. Seveda so tudi tle varijacije, ampak vecina consumer elektronike ima vsaj delno sposobne DACe, med tem ko kvaliteten DAC dobis za relativno malo denarja, sploh ko to vsoto primerjas z nakupom dobrega gramofona.

Edino kar bil lahko rekli da je na platah boljse je manj nateran master, ker so plate tako inferiorne da je treba za njih naresti poseben master. Kar je v tem primeru zal boljse, ker se masterji za CDje terajo kolikor se da (ceprav se je v zadnjih 10 letih to malenkost popravilo). Tle govorim v glavnem o dinamicnem razponu posnetkov, valda.

Noben od argumentov, ki si jih podal, se mi ne zdi nesmiseln, čeprav je še vedno vse tko potegnjeno dost kr iz nekje in ne vem če bi ti kr verjel na besedo. Ja, kvaliteta pade s številom predvajanj, ampak tu baje govorimo o stokratnem+ predvajanju plošče da se kaj pozna, kolkr sem bral pred časom. Pa itak kot sm napisal meni itak niso plate primarno zaradi "kvalitete zvoka".

Ampak vseeno, kar se tiče zvoka samega se men zdi glavni argument lih ta, da izločiš digitalizacijo in namesto enk in ničel dobiš rajši zvezno funkcijo, torej vse vrednosti.

Povezava do prispevka

Samo glede zadnjega:
To da iz signal chaina izkljucis kvantizacijo je tko.. V vakuumu kjer analogni formati nimajo tezav ne nujno koristno. Z dovolj visokim vzorcenjem in dovolj veliko bitno besedo pokrijes vse teoreticne meje cloveskega sluha in se vec. 44.1 khz DEFINITIVNO pokrije vse potrebe cloveskega usesa plus se malo za dobro mero. Ce bi vinilka bila teoreticno boljsa ji to nic ne pomaga, ker ljudje ne slisimo visje od 22khz (tudi nad 16khz je ze svoh pri nasih letih). Tudi ce bi vinilke lahko kopiral z dovolj visoko locljivostjo da bi presegel frequency range CDja, bi te mikroskopske zarezice s predvajanjem hitro zgladil. Glede bitne locljivosti je pa tako: to je sibki clen CDja, ker 16 bitov skoraj ni dovolj za kaksen zelo visoko dinamicen posnetek. Noise floor je tu 96db, in ga ne mores izboljsat. V realnosti pa je 96db noise floor vec kot dovolj, ker velika vecina ljudi nima dovolj dobrih sistemov da bi to bilo relevantno.

Na wikiju pise da ima dober turntable manj kot 60db rumble-a (https://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_analog_and_digital_recording). Nisem ekspert, samo si predstavljam da moras res skesirat kes da se z vsem gramofonskim mehanskim sranjem priblizas ali presezes 96db noise floor. Tle lahko slinch elaborira, upam. Plus da imas mini prasne delce v vinilkah, obraba ti dela efektivno lowpass filter, etc etc.

 

In tle je problem, v tem da je kvaliteno predvajanje analognih formatov neskoncno tezje od digitalnih. Tko da v resnici z izlocitvijo digitalizacije res nimas enk in nicel v signal chainu, ampak ti to bore malo pomaga ce ne kupis brutalno dobre opreme s katero nadomestis vse ostale tezave ki jih imajo vinilne plosce.

uredilo bitje Arey
Povezava do prispevka

Ma veš kaj je največja fora, te težave vinila v bistvu ful prijetno zvenijo :D

 

Drugač tako, po eni strani govorimo o ekstremih, ki so kao nerelevantni, po drugi strani pa o ekstremih, ki kao so. Pač, tako kot omejitev 16-bitnega posnetka ni relevantna za povprečnega uporabnika, tako tudi degradacija plate zaradi igranja ni. Mislim, če fuknem 24-bitni fajl na svoj precej average dac dobim na svojem okej setupu opazno več dinamike, če pa poslušam plato ki sem jo že 50x in jo primerjam z novo kopijo pa ni nobene razlike (razen naključnih fizičnih poškodb/napak tiska, valda). Ampak ja, ravno zato imam določenih plat več kopij, ker vem da dolgoročno pač ni safe, malo zaradi igranja, malo bolj, ker sem nesposoben (sem tudi že čisto novo plato fuknil pri obračanju in sfukal cel komad lp)

 

 

Povezava do prispevka
Arey reče pred 1 uro:

Definitivno raje 3x konvertiram zvok kot pa da uporabim lossless BT kodek :D 

Kaj je narobe z losless BT kodekom? :D

 

Pac, kot je ze blo receno. Gre se za to da je poslusanje plate en tak relaksacijski ritual. Prpravs plato, zalaufas gramofon, nastavs roko, pobrskas po bifeju za kvalitetno kapljico, se usedes in uzivas v glasbi.

 

Nism pa zdej v ekipi onih k bi rekel, da so vinilke superiorn sound system. Mi pa v glavnem majo svoj car ko zvenijo rahlo drugace kot digitalna streamana muzka.

Povezava do prispevka
DaMachk reče pred 29 minutami:

Pac, kot je ze blo receno. Gre se za to da je poslusanje plate en tak relaksacijski ritual. Prpravs plato, zalaufas gramofon, nastavs roko, pobrskas po bifeju za kvalitetno kapljico, se usedes in uzivas v glasbi.

Pozabu si un painful del ko morš bluetooth skonektat pa pol k ti vmes prekinja skos zarad raznih motenj.

Na polno hejtam bluetooth, rajš fuknem vse plate čez balkon kot da jih prek bluetootha poslušam.

uredilo bitje ZippeR
Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...