Skoči na vsebino

[debata] Igričarsko novinarstvo, opisovalci i slično (2023 edition)


Priporočeni prispevki

Odpiram novo debato, ker bi se rad odzval na Galkov komentar v Baldur's Gate 3 temi, ampak se mi zdi, da bi šlo preveč v offtopic, ker tako veselo debatirate o igranju:

Galko reče pred 13 urami:

 Kar je u bistvu ful ful smešno, res universal praise, revolucionaren naslov, prvi pravi next gen špil (to je bil dejansko lajn v nekem reviewu), naslednji preskok role playinga itd itd... a gre dejansko za evolucijo D:OS 2, ki je bila nadgradnja D:OS 1 :D  Sej je carski špil, ampak faking hell no, glavni temelji in smer so bili pa v 85% postavljena v DOS 1 in 2. Struktura mape, izjemna svoboda izbire, hud combat z ogromnim poudarkom na okolju, brutalno močan role playing, malo bolj WoW art... Vse to je od tam. Ne bi blo slabo, če bi bili opisovalci malo bolj razgledani. Sej ni treba da si igral te igrice, samo en bolj in-depth video pogledaš pa ti je vse jasno.

 
 

Fora je, da kolikor berem debate o stanju USA novinarskih gaming hiš, se ne obetajo dobri časi. Old school reviewerji, ki so dejansko dali skozi tisoče igric (ameriške ustreznice Snetija, Febota i sličnih), so zdaj deep into petdeseta, dosti jih je overburnalo ali pa se jim je poklic reviewerja zameril zaradi vse daljših igric, pritiskov internetne prezence in sličnega, tako da jih je dosti zapustilo te najbolj znane revije (PC Gamer, IGN ...) in so se usmerili ali v strani/revije s primarno retro vsebino ali pa menjali poklic/game development/šli pisat druge stvari/se upokojili. 

Novi kadri so sicer flashy as fuck, roza lasje, nebinarni, neprimerno bolj spretni v podcastanju in video reviewih, različni kulturni faksi za leđama, ni da ni, ampak "gor" niso rastli ob desetinah različnih iger, ampak nekaj skrbno izbranih specifičnih a la Minecraft ipd. Absolutno bodo nekateri deliverali bomba članke, pa so področja, kjer imajo pomoje več razumevanja od boomerjev, ampak jebiga, brutalne "načitanosti" več ne bo. Podobno se dogaja na področju literature. Novi recenzenti knjig pišejo dobro, z rokava stresajo povezave z družbenimi tematikami itd., ampak jih pojebe deep tehnična/narativna analiza, ker pač niso v samoti brali tisoče in tisoče strani knjig, ampak so brali zvečine aktualno produkcijo. 

Pa niso sami krivi, sodobnost je zelo nenaklonjena načinom, kako so se ti stari kritiki urili. Recimo če gledam revije, kjer objavljajo kritike literature (jih res zelo podrobno spremljam zaradi svojega poklica): včasih so kritike primarno pisali ljudje, stari 30+, mlajši pa so se počasi urili, sedaj pa je največ kritikov starih tam med 20-25, kar ti vzame kar dosti let za raziskovanje in razmišljanje o literaturi. Prav tako moraš že s prve pisati na nivoju nekoga, ki piše že 20 let, kar pomeni, da moraš pisati ogromno in spretno, pisanje pa ti vzame pozornost od raziskovanja in tuhtanja. Prav tako so honorarji šli konkretno navzdol od devetdesetih do danes: dvig online-only publikacij, kjer so honorarji tradicionalno nižji od tiskanih, finančna kriza 2008, od katere se določen tisk ni nikoli pobral, freelancanje, fokus na znane kritike ... Literarne kritike v času do 2008 so bile vredne tudi po cca. 600 $, zdaj se vrtimo okoli 100 $ (govorim o ameriških publikacijh). 

Tako da opisi bodo vedno slabši in manj razgledani, ker se preprosto ne splača. Če jaz dobim 600 $, sem se pripravljen potrudit, raziskat vsebino, napisat podrobno in poglobljeno. Če dobim 100 $, pa sem pripravljen napisat obnovo in par plusov in minusev. Sploh v svetu igric si predstavljam, da je value/money še nižji, ko zapoka nek 100h Baldur's Gate. 

Skratka: jaz posebno optimističen za večje novinarske hiše nisem. Mislim, da bo večina dosti crap, kar je posledica drugačnih generacij, slabših pogojev, ki jih imajo mladi, zanič honorarjev in ostalega. Še najboljš bodo kakšne bolj hobi strani, blogi, butične revijice, kjer ima folk druge službe z redno plačo, ampak za gušt prešpila in dodobra analizira recimo eno igrico mesečno. Ostalo pa peer2peer priporočila na forumih al neki. Mi je pa res škoda tega, ker produkcije je ogromno in se žal zgubljajo ali brez omembe ostanejo dobre indie špile, ki bi si zaslužile pozornost - dobijo komaj kak review, medtem ko vsak nov patch za Fortnite dobi 1000 opisov, videov in mnenj. Ampak pomoje je to dost sosledno s padcem siceršnje kvalitete novinarskega dela, ki smo mu priča v zadnjih letih (slabo raziskane stvari, enodimenzionalno gledanje, clickbait na javnih medijih ...), tako da ni povsem izoliran pojav. 

Vaša mnenja?

Povezava do prispevka

Youtube je naredil velik del opisa igre nepomembnih. 

 

Opisovalec je rabil izjemen skill, da je igro skozi nekaj sto besed in par slikic pravilno in pravično predstavil bralcem, kar je bilo še težje, če je igra bila nekaj unikatnega in še ne videnega.

 

Moderen "opis" je posnetek gameplaya, ki govori več kot tisoč besed, ostane le še če se syncaš po okusu z opisovalcem.

 

Pol pa dodajmo še to, da je velik del novinarjev v večjih gayming publikacijah tam, le za odskočno desko, da jih pol nima pojma, da je scena polna woke mongoloidov in folka k ne zna v Cupheadu nardit tutoriala...

 

Jaz si pogledam Easy Allies, ACG, FightingCowboya če je igra akcijska, pa Skillupa si pogledam, čeprav mi gre vse bolj na kurac. 

 

To, in tistih nekaj deset minut gameplay videjev mi je navadno dovolj. 

Povezava do prispevka

Moram priznati, da opisov nikoli ne berem, samo video opise še gledam. Če ni video opisa, stran kar zaprem. Ker ko gledam igrico, si lahko sam precej hitro ustvarim boljši vtis o igrici kot nek justice warrior dvospolnik.

 

Na youtubu sta mi sicer cool ggman in nek tipček, ki dela opise igric po 100% completionu. 

 

Potem pa še mn3njalnik, če Galko in Čamir oba hvalita isto igrico je sigruno drek.

  • Račka +1 1
  • Za crknit smešno +1 4
Povezava do prispevka

Dober uvodni post.

Mogoče kar si zgrešil je, da dandanes ljudje ne berejo.Sploh. Prebere se naslov pogleda oceno/cifro ter mogoče verdict/zaključek/povzetek. Podpisi k slikam, če maš preveč časa. Noben ne bere stran in več dolge reviewe.

Velika večina gamerjev je sedaj zbrana okoli live service špilov LoL, Fornite, Minecraft,  ostalih Battle royale  in moba špilov. Niso to ljudje, ki živijo od špila do špila kot nekateri tu gor.

Kot je že Hernier ugotovil vse to pa privede do gnile urne postavke oziroma plačila. Danes šteje kvantiteta ne kvaliteta. Važno je, da si prvi dal ven review, ne pa kakšen je ta.

uredilo bitje fric
Povezava do prispevka

Saj v bistvu te večje novinarske pagine plačajo piscu po tekstu, ki ga potem nekdo inhouse prebere za na video, tako da point na nek način ostane tudi za video reviewe :). Recimo Easy Allies večkrat opis za video prebere druga oseba, kot ga napiše v tekstovni obliki (zdaj je morda večkrat ista oseba, ker se jim je voice talent menda upokojil) 

Povezava do prispevka
fric reče pred 3 minutami:

 

Mogoče kar si zgrešil je, da dandanes ljudje ne berejo.Sploh.

 

No shit, branje je za fosile, starce in bebčke. Ravno včeraj sem na morju videl nekega otroka s knjigo na plaži, mu upalil šamar in vrgel knjigo v morje.

 

Jaz že zadnje par let berem samo še stripe. 

Povezava do prispevka

Ma to ni več, že kar lep čas, nikakršno novinarstvo, vsaj v ZDA - in podobno je z njihovim športnim "novinarstvom." Večina "novinarjev" in teh "podjetij" je bolj ali manj prikriti front za firme, preko katerih bulajo ven svoje izjave za javnost in svoj hype (npr. razni colliderji (ki mi je zdaj prvi padel na pamet) pa podoben crap). Večina teh firm živi  zato, ker jim dizni, activision in ostali velikani s svojimi financami omogočajo, da živijo; to, da so opisovalci iger manjši znalci, kot nekoč, se mi zdi še najmanjši problem.

uredilo bitje Kruz
Povezava do prispevka
Buzzkill reče pred 23 minutami:

Youtube je naredil velik del opisa igre nepomembnih. 

 

Opisovalec je rabil izjemen skill, da je igro skozi nekaj sto besed in par slikic pravilno in pravično predstavil bralcem, kar je bilo še težje, če je igra bila nekaj unikatnega in še ne videnega.

 

Moderen "opis" je posnetek gameplaya, ki govori več kot tisoč besed, ostane le še če se syncaš po okusu z opisovalcem.

 

Pol pa dodajmo še to, da je velik del novinarjev v večjih gayming publikacijah tam, le za odskočno desko, da jih pol nima pojma, da je scena polna woke mongoloidov in folka k ne zna v Cupheadu nardit tutoriala...

 

Jaz si pogledam Easy Allies, ACG, FightingCowboya če je igra akcijska, pa Skillupa si pogledam, čeprav mi gre vse bolj na kurac. 

 

To, in tistih nekaj deset minut gameplay videjev mi je navadno dovolj. 

Podpis pod vse. Tudi pod youtube reveiwerje, ki si jih omenil.

Povezava do prispevka
Hernire reče pred 13 minutami:

Saj v bistvu te večje novinarske pagine plačajo piscu po tekstu, ki ga potem nekdo inhouse prebere za na video, tako da point na nek način ostane tudi za video reviewe :). Recimo Easy Allies večkrat opis za video prebere druga oseba, kot ga napiše v tekstovni obliki (zdaj je morda večkrat ista oseba, ker se jim je voice talent menda upokojil) 

Pri Easy Allies je od nekdaj bil Brandon Jones zadolžen za Voice Over. Le tu pa tam je še kdo drug probal narediti kaj samostojnega, ampak to so bili bolj eksperimenti, kot kaj drugega.

Kljub "upokojitvi", Jones še vedno dela VO za opise.

uredilo bitje ke_kit
Povezava do prispevka

Stvar, ki me v modernih opisih najbolj moti je, da se downplaya performance probleme, češ da igramo na prerelease patchu, day 1 bo valda zrihtal(nikol ne zrihta kurca)

 

Nihče, oz res redko kdo bo proper sral po igri velikega studija, ker nocejo bit shitlistani. Tle se izgubi en kup integritete.

 

Tista stvar, ki je pa reees nepomembna, ampak mi vsakič pade v uho je, ko opisovalci govorijo "mi smo", "nam je bilo".

 

Ej fucko, zaboli me penis kak konsenz ste vi kup debilov dosegli okol neke random mehanike, opis je OSEBNI vtis in mnenje o igri. Čistilki IGNa rally mehanika v Bloodbornu ne sede, to treba omenit v opisu nujno. 

 

  • Račka +1 2
  • Za crknit smešno +1 1
Povezava do prispevka
Feget reče pred 1 uro:

 

 

Na youtubu sta mi sicer cool ggman in nek tipček, ki dela opise igric po 100% completionu. 

 

Mortismal Gaming. Model je štručko za RPGje, njegovemu mnenju vedno zaupam.

 

Poleg ggmana mi je kul tudi Civvie 11, dokaj isti okus za igre in humor


kar še jaz gledam so

okayish:

Strat-Edgy Productions (bolj zaradi humorja)

YourFavouriteSon

aesirAesthetics

 

hud za dolge reviewe:

Joseph Anderson (ki mu nikoli ni ratalo naresti review za Witcher 3 :D)

Noah Caldwell-Gervais

 

 

dodatna omemba za dobro razumevanje game mehanik, ampak ni zares reviewer:

Adam Millard - The Architect of Games

Povezava do prispevka
Buzzkill reče pred 43 minutami:

Stvar, ki me v modernih opisih najbolj moti je, da se downplaya performance probleme, češ da igramo na prerelease patchu, day 1 bo valda zrihtal(nikol ne zrihta kurca)

 

 

Zato imam raje modelčke, ki si vzamejo cajt in ne delajo day 1 reviewov.

Povezava do prispevka
Weraziel reče pred 2 urama:

Mortismal Gaming. Model je štručko za RPGje, njegovemu mnenju vedno zaupam.

 

Poleg ggmana mi je kul tudi Civvie 11, dokaj isti okus za igre in humor


kar še jaz gledam so

okayish:

Strat-Edgy Productions (bolj zaradi humorja)

YourFavouriteSon

aesirAesthetics

 

hud za dolge reviewe:

Joseph Anderson (ki mu nikoli ni ratalo naresti review za Witcher 3 :D)

Noah Caldwell-Gervais

 

 

dodatna omemba za dobro razumevanje game mehanik, ampak ni zares reviewer:

Adam Millard - The Architect of Games

Mozno da kolega feget misli na The Completionista?

 

Sicer pa se strinjam s temi gor, še posebej Caldwell, GGman in Stratedgy

Povezava do prispevka
Buzzkill reče pred 1 uro:

Exhibit 24380 igričarskega dnovinarstva.

IMG_6096.jpeg

Kek. Also, saj ne, da obstaja raziskovalni mode, kjer je ravno opcija, da se ne rabiš ubadat s Fajti, če ti ni. 

 

 

Edit: valjda, da je review napisal_a žensk_a 

 

 

Navedek

I’ve already made it clear that I’ve embraced the approachable arms of Narrative Difficulty, which removes the potential for multiclass disciplines and makes the majority of big combat encounters a cakewalk. You still need to heal, deal damage, and manage all your party members effectively, but there is a far smaller risk of death and having to reload the save you haven’t updated for the past several hours. Yes, I am not a very clever gamer.

Screenshot_2023-08-10-16-26-04-371_com.android.chrome-edit.jpg

uredilo bitje Kruz
Povezava do prispevka
Berbasecks reče pred 21 minutami:

js bi sam izpostavil, kok mi je šlo že pri Jokerju in zdej pri Jazbini na kurac, kako dajo recimo Nintendo špile ama VEDNO reviewat enemu fanboyu (Sneti & Kavbojc), k že točno veš, da bosta orgazmirala. 

tbf trenutno iz glave ne vem enega Nintendo špila, k je bil ful pohvaljen, da si tega ni zaslužil, pa naj bo to kera od main Zeld al pa Mario Galaxy 1 in 2

 

ostalo pa itak ni blo tok hypano v Jokerju

Povezava do prispevka
Weraziel reče pred 2 minutama:

tbf trenutno iz glave ne vem enega Nintendo špila, k je bil ful pohvaljen, da si tega ni zaslužil, pa naj bo to kera od main Zeld al pa Mario Galaxy 1 in 2

 

ostalo pa itak ni blo tok hypano v Jokerju

A nintendo še kaj drugega dela poleg teh dveh? :lol:

Povezava do prispevka
Berbasecks reče pred 54 minutami:

js bi sam izpostavil, kok mi je šlo že pri Jokerju in zdej pri Jazbini na kurac, kako dajo recimo Nintendo špile ama VEDNO reviewat enemu fanboyu (Sneti & Kavbojc), k že točno veš, da bosta orgazmirala. 

Kot, da so edini ko to delajo. Sej pa je skoraj povsod tako pri vseh špilih. Jaz niti ne vidim problema v tem. Ni boljše ko pride npr. naslednji Monster Hunter ali Elden Ring/souls špil ven, da gre review koda fanboyju ali poznavalcu med reviewerji. Logično, da neboš dal enemu ko igra farming sime. 

uredilo bitje Tijuana
Povezava do prispevka
Weraziel reče pred 26 minutami:

Luigi's Mansion? Wario špili? Kirby? Yoshi? Paper Mario? Super Smash Bros?

 

Pa sej se najde, samo ti zih niso tok hypani.

 

lol, to je vse Mario, z izjemo zadnjega :D

 

Tijuana reče pred 1 minuto:

Kot, da so edini ko to delajo. Sej pa je skoraj povsod tako pri vseh špilih. Jaz niti ne vidim problema v tem. Ni boljše ko pride npr. naslednji Monster Hunter ali Elden Ring/souls špil ven, da gre review koda fanboyju ali poznavalcu med reviewerji. Logično, da neboš dal enemu ko igra farming sime. 

 

echochamber pač, men je neumno

že prepričani pišejo za že prepričane

rad bi vidu npr Aggya opisat Zeldo

Povezava do prispevka

Objektivno gledat na neki zakaj je nek špil zabaven je zelo težko, ampak v temu primeru bom prej zaupal Kavbojcu, ki reče da je nova Zelda fajn kot pa nekemu hejterju Zelde, ki pod negativne stvari omenja stvari, ki nardijo ta špil hudega.

 

Vsaj kar se tiče Mario špilov me Joker nikoli ni razočaral. Super Mario Galaxy je eden izmed vrhuncev platforming špilov, ko enkrat igraš nek slabši špil s podobnimi mehanikami ti je takoj jasno, zakaj je Nintendo tam no.1

Povezava do prispevka

Dokler zna opisovalec dobro razložit kaj boš počel v špilu in kok težka/lahka je ta izkušnja, pa kaj fali, kaj je annoying, kaj je napredek napram prej, to je to. Najbolj glavne stvari.

 

Če mi nekdo lahko proda špil brez da vidim gameplay video, so to bli Jokerjevci

Povezava do prispevka

Zato morš zaupat hejterjem, ki jim je nekaj, kar hejtajo, fšeč. Npr. jaz sovražim isiometric D&D rpgje (kjer imaš squad kompanjonov), potezni kombat mi je večinoma boring za popizdit (razen south parkovih špilov), preveč vseh številk in kombinacij in klasov etc. etc.; ampak Baldur's Gate 3 je fucking awesome in bi ga moral vsak, ki igra igrice in igre, kupit in igrat.

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...