Skoči na vsebino

Samsvoj mojster


Mrhovinar

Priporočeni prispevki

Fak, ja, to temo smo rabli, oziroma sem rabil. Jst sm se zdej preselil k babici v hišo in vse pomalem ni vredu. 

 

Pečni ep

Najprej sm mel monade (se že prijema Primorska) s pečjo, ker je zmanjkalo olja. Jaz seveda sploh nisem mel občutka kakšna je kaj poraba. Babica si je pa precej grela in ponoči pozabila zmanjšati. Jaz sem pa pred njo hodil spat, ker malo bolj ponočuje zaradi začetkov demence. Pol je verjetno potegnilo še kaj svinjarije skozi in se zadeva po dotočenju olja ni prižgala. Seveda je zmanjkalo olja ravno pred vikendom, tko da me je zeblo kot psa 2 dni. Pol je trajalo še en dan, da je prišel servis, ker valda ni mogu takoj - kdaj je lahko še kakšen mojster kam takoj prišel. Hvala bogu, da smo lani inštaliral mal klim po hiši. 

 

Je pa vse lepo zrihtal in mi razložil kako deluje cel sistem, tko da lahko kaj povem na to temo, če koga zanima. Tudi nisem mel pojma, da je dobro peč vsako leto servisirat (realno je dedek najbrž šparal na tem, ker je precej gledal na denar).  Termostat sem potem vzel malo bolj moderen,  zdaj avtomatsko ponoči greje samo na 20 stopinj (ponavadi se nikoli toliko ne ohladi v eni noči), podnevi pa na 23 in je ravno prav v celi hiši. Sem pridobil tudi dve ponudbi za toplotno črpalko in sončno elektrarno, tko da lahko to podelim okvirno, če koga zanima. 

 

Pejte pogledat v trolo v temo o elektriki, če vas kej več zanima o pečeh in to, se je folk še kr razpisu. 

 

Vprašanje: a priporoča kdo kakšen pameten termostat, ki se ga da upravljat s telefonom preko wirelessa? 

 

Epopeja o plesni

Naslednja težava je plesen na nekaterih stenah v hiši, predvsem v najvišjem nadstropju (logično, ker je okoli strehe največja izguba in verjetno najslabša izolacija). V sobi kjer jaz bivam je ena ogromna omara, ki je na zunanji steni, kar je očitno velik no-no za hiše s slabšo izolacijo. Ob robu s streho in za celo omaro je plesen, ki se malo bolj širi odkar sem jaz v sobi (mam veliko rastlin, tako da je dvignilo vlažnost). Za omaro ni neka huda varianta, na robovih pa je plesen precej temna, tko da me že malo skrbi, da ni kakšna nevarna zadeva.

 

Kolega arhitekt mi svetoval, da najbolje odstraniti omaro in na steno namestiti radiator. Tako se stena pregreje in se kondenz nabira na zunanji strani, namesto na notranji. 

 

Zadevo sem že saniral. Najprej sem našprical z nekim modrim sprejem iz Merkurja, ki ni baziran na kloru, ampak je neko aktivno belilo. Je pomagal, sam ne res ful dobro. Naslednjič sem pošprical s CLOX, ki pa definitivno ma not veliko klora, ker mi je soba dišala po vonjavah plavalnih bazenov še tri dni. Je pa CLOX res pomagal, plesen je dobesedno izginila. Nato pa sem še prebelil z Jupol barvo, ki naj bi že vsebovala neke snovi, ki plesen preprečujejo. 

 

Problem je, da se tu pri omari ponovno vrača. Na hodniku, kjer so po kotih bile manjša zaplate, je še vedno vse vredu. Naslednji korak je odstranitev omare iz sobe in iskanje nekih drugih rešitev (predvidoma bom dal na steno police, da bo zadeva bolj zračna, spodaj pa bo prostor za potencialni električni radiator). 

 

Vprašanje: Ma kdo še kakšen nasvet glede saniranja plesni? Sem kakšen korak kje izpustil?

 

Okenska tragedija

Okna so precej v slabem stanju, ker niso bila sanirana že dolgo. Ko je zunaj deževno, mi vlažnost v sobi sama od sebe naraste na 70%+ (mam veliko merilcev zaradi rastlin). Ko piha burja, okna malodane odpira, oziroma vsaj ropotajo. Tudi voda pri večjih poletnih neurjih teče spodaj v notranjost sobe (tale moja zgoraj so dvojna vrata, ker vodijo na teraso). Čutim, da stik 

 

Okna imajo dve stekli, vendar je tisti tip, da se odprejo, da lahko notranjost očistiš (ali kakšen razlog ima taka konstrukcija). 

 

Plan za poleti (potencialno lahko začnem že zdaj, ker mam v kletnih prostorih identična vrata, kjer bi lahko pustil odprto, ker je zavetje - a tle kej pozabljam?)

  • Zamenjat ves steklarski kit zunaj, znotraj pa tudi ali pa vsaj zapolniti luknje s silikonom. Opažam, da notri sploh ni kitano, wtf? Niti s silikonom, niti kitom. Mogoče je na notranji strani, ko odpreš. 
  • Pobarvanje okvirjev na mestu, kjer je barva poškodovana. 
  • Izboljšanje stikov med steno in oknom. <- tle rabim največ pomoči!

 

Vprašanje: Potencialno bi probal nekje dobiti ta novodobne inserte za okna (a kdo ve kako se reče po slovensko temu?), kjer sta dve stekleni površini že speti, notri je pa žlahten plin. Baje je ful učinkovito in dosti ceneje kot nova okna, pa ni tako težko narediti. A se komu kaj sanja glede tega? A bi to šlo pri mojem tipu oken, kjer se okvir odpre? To bi probal samo na enem setu oken, da vidim, če bi bilo kaj efekta naslednjo zimo. 

 

Upam, da sem zadosti dobro formatiral, da vam bo dovolj enostavno odgovoriti :P

 

Bonus vprašanje

A priporoča kdo kakšnega električarja na področju severne Primorske? Potegnil bi še kako vtičnico pa treba je pojačat varovalke na mojem štuku, ker mi meče ven občasno (enkrat je zmanjkalo elektrike, potem pa ko so se vse naprave vklopile nazaj, vrže ven varovalko). Velik elektronike. Pa na ene par luči bi dal senzorje (v špajzi pa zunaj na dvorišču).

uredilo bitje Lunco
Povezava do prispevka

Ojla Lunco, dobrodošel v svet DiY :D

 

Bolj ali manj vidim da rihtaš zadeve, opozoril bi samo na eno stvar.

 

Okna so postala dokaj poceni zadeva, kjer imaš možnost, jih raje menjaj. Boš videl koliko manj huslanja je z menjavo, kot pa s saniranjem starih oken.

 

Vendar......

 

Saniranje, oziroma menjava oken pomeni boljšo tesnost (kar je dobro), pomeni pa tudi manj sekundarnega zračenja (kar je slabo). Veliko folka, ki se loti saniranja oken v starih hišah potem naleti na problem vlage, posledično plesni. Pri tebi se pojavlja že zdaj. Ta problem se rešuje na več načinov, eni so dragi, drugi manj. Stalno kloriranje je no go.

 

Draga varianta zajema fasadno izolativnost, kar je verjetno v tvojem primeru zadnja opcija. Ostale so preventivne opcije, kot je umik pohištva iz zunanjih sten, vgradnja prisilnega prezračevanja (eni prisegajo na Lunos), spet tretji se poslužujejo dodatnega razvlaževanja.

 

Najcenejša varianta je, ob primernem primarnem ogrevanju, zračenje z dodatnim ogrevanjem. Po kmečko, ogrevanje dvigneš za kako stopinjo in puščaš okno na V. 

Povezava do prispevka
Lepi Šime reče pred 1 uro:

Kako sem vesel te teme 😂

 

Jaz pa ne vem kako se zategne vijake pri teli skret dili? 

 

 

mam isti sekret.

 

a nisi dobil zraven nekega črnega "ključa" za to palco iz slike vrtet? ker koliko je meni znano, je simple. snameš dilo, od zgoraj primeš s francozom, spodaj pa s tistim ključkom zavrtiš to palco in se zadeva sama prišpona. lahko pa se sicer motim, ker jst ko mam to razrahljano, samo s francozom od zgoraj kjer se dila natakne popravim. ne rabim ničesar telovadit pod školjko

 

 

Povezava do prispevka

sifon v tuš kabini slabo požira, lahko vlijem cevosan notr da probam odmašit al je lohk kaka pizdarija? glede na plastične cevi bi rekel da je safe

 

če ga ne bo odmašilo je edini korak da se odstrani spodnji okvir kabine pa fizično vzame ven? s kako kačo se ne pride zraven ker je takoj koleno :D

Povezava do prispevka
Lunco reče pred 8 urami:

Fak, ja, to temo smo rabli, oziroma sem rabil. Jst sm se zdej preselil k babici v hišo in vse pomalem ni vredu. 

 

Pečni ep

Najprej sm mel monade (se že prijema Primorska) s pečjo, ker je zmanjkalo olja. Jaz seveda sploh nisem mel občutka kakšna je kaj poraba. Babica si je pa precej grela in ponoči pozabila zmanjšati. Jaz sem pa pred njo hodil spat, ker malo bolj ponočuje zaradi začetkov demence. Pol je verjetno potegnilo še kaj svinjarije skozi in se zadeva po dotočenju olja ni prižgala. Seveda je zmanjkalo olja ravno pred vikendom, tko da me je zeblo kot psa 2 dni. Pol je trajalo še en dan, da je prišel servis, ker valda ni mogu takoj - kdaj je lahko še kakšen mojster kam takoj prišel. Hvala bogu, da smo lani inštaliral mal klim po hiši. 

 

Je pa vse lepo zrihtal in mi razložil kako deluje cel sistem, tko da lahko kaj povem na to temo, če koga zanima. Tudi nisem mel pojma, da je dobro peč vsako leto servisirat (realno je dedek najbrž šparal na tem, ker je precej gledal na denar).  Termostat sem potem vzel malo bolj moderen,  zdaj avtomatsko ponoči greje samo na 20 stopinj (ponavadi se nikoli toliko ne ohladi v eni noči), podnevi pa na 23 in je ravno prav v celi hiši. Sem pridobil tudi dve ponudbi za toplotno črpalko in sončno elektrarno, tko da lahko to podelim okvirno, če koga zanima. 

 

Pejte pogledat v trolo v temo o elektriki, če vas kej več zanima o pečeh in to, se je folk še kr razpisu. 

 

Vprašanje: a priporoča kdo kakšen pameten termostat, ki se ga da upravljat s telefonom preko wirelessa? 

 

Epopeja o plesni

Naslednja težava je plesen na nekaterih stenah v hiši, predvsem v najvišjem nadstropju (logično, ker je okoli strehe največja izguba in verjetno najslabša izolacija). V sobi kjer jaz bivam je ena ogromna omara, ki je na zunanji steni, kar je očitno velik no-no za hiše s slabšo izolacijo. Ob robu s streho in za celo omaro je plesen, ki se malo bolj širi odkar sem jaz v sobi (mam veliko rastlin, tako da je dvignilo vlažnost). Za omaro ni neka huda varianta, na robovih pa je plesen precej temna, tko da me že malo skrbi, da ni kakšna nevarna zadeva.

 

Kolega arhitekt mi svetoval, da najbolje odstraniti omaro in na steno namestiti radiator. Tako se stena pregreje in se kondenz nabira na zunanji strani, namesto na notranji. 

 

Zadevo sem že saniral. Najprej sem našprical z nekim modrim sprejem iz Merkurja, ki ni baziran na kloru, ampak je neko aktivno belilo. Je pomagal, sam ne res ful dobro. Naslednjič sem pošprical s CLOX, ki pa definitivno ma not veliko klora, ker mi je soba dišala po vonjavah plavalnih bazenov še tri dni. Je pa CLOX res pomagal, plesen je dobesedno izginila. Nato pa sem še prebelil z Jupol barvo, ki naj bi že vsebovala neke snovi, ki plesen preprečujejo. 

 

Problem je, da se tu pri omari ponovno vrača. Na hodniku, kjer so po kotih bile manjša zaplate, je še vedno vse vredu. Naslednji korak je odstranitev omare iz sobe in iskanje nekih drugih rešitev (predvidoma bom dal na steno police, da bo zadeva bolj zračna, spodaj pa bo prostor za potencialni električni radiator). 

 

Vprašanje: Ma kdo še kakšen nasvet glede saniranja plesni? Sem kakšen korak kje izpustil?

 

Okenska tragedija

Okna so precej v slabem stanju, ker niso bila sanirana že dolgo. Ko je zunaj deževno, mi vlažnost v sobi sama od sebe naraste na 70%+ (mam veliko merilcev zaradi rastlin). Ko piha burja, okna malodane odpira, oziroma vsaj ropotajo. Tudi voda pri večjih poletnih neurjih teče spodaj v notranjost sobe (tale moja zgoraj so dvojna vrata, ker vodijo na teraso). Čutim, da stik 

 

Okna imajo dve stekli, vendar je tisti tip, da se odprejo, da lahko notranjost očistiš (ali kakšen razlog ima taka konstrukcija). 

 

Plan za poleti (potencialno lahko začnem že zdaj, ker mam v kletnih prostorih identična vrata, kjer bi lahko pustil odprto, ker je zavetje - a tle kej pozabljam?)

  • Zamenjat ves steklarski kit zunaj, znotraj pa tudi ali pa vsaj zapolniti luknje s silikonom. Opažam, da notri sploh ni kitano, wtf? Niti s silikonom, niti kitom. Mogoče je na notranji strani, ko odpreš. 
  • Pobarvanje okvirjev na mestu, kjer je barva poškodovana. 
  • Izboljšanje stikov med steno in oknom. <- tle rabim največ pomoči!

 

Vprašanje: Potencialno bi probal nekje dobiti ta novodobne inserte za okna (a kdo ve kako se reče po slovensko temu?), kjer sta dve stekleni površini že speti, notri je pa žlahten plin. Baje je ful učinkovito in dosti ceneje kot nova okna, pa ni tako težko narediti. A se komu kaj sanja glede tega? A bi to šlo pri mojem tipu oken, kjer se okvir odpre? To bi probal samo na enem setu oken, da vidim, če bi bilo kaj efekta naslednjo zimo. 

 

Upam, da sem zadosti dobro formatiral, da vam bo dovolj enostavno odgovoriti :P

 

Bonus vprašanje

A priporoča kdo kakšnega električarja na področju severne Primorske? Potegnil bi še kako vtičnico pa treba je pojačat varovalke na mojem štuku, ker mi meče ven občasno (enkrat je zmanjkalo elektrike, potem pa ko so se vse naprave vklopile nazaj, vrže ven varovalko). Velik elektronike. Pa na ene par luči bi dal senzorje (v špajzi pa zunaj na dvorišču).

Jaz mam seltron sistem z modulom za wifi, 3 mešalni krogi, zalogovnik, zadeva zna furat tud peč in če greješ sanitarno s pečjo še to. Zadeva ok špila, so pa od zadnjega upgrada sistema nekaj naredili in ma njihov server 5+ sekunden lag pri praktično vsem... originalno sem bil precej zadovoljen zdej je pa tak-tak (+ imajo pomoje željo subscription računat in the future). Uglavnem je app nice, 2 temperaturi itd, samo kot rečeno tale lag je malo siten ko štimaš. Če gledam samo krmilnik wdc so pa za moje pojme kar dobri, zna svašta. Poglej če podpira tvojo shemo. Uglavnem rabiš že ne tega, je pa fajn zadeva. Plus če imaš drva recimo ti zna zapiskat ko je treba naložit (temp. zalogovnika prenizka alarm)

 

Plesen... glede saniranja plesni si želiš tega znebit. Če imaš plesen pozimi sploh zdej ko je globoko pod ničlo (saj menda ni tok toplej pri vas?), je nekaj zelo narobe. Uglavnem preveri da ti ne zamaka streha. Pa pojačaj kurjenje ponoči oz. nastavi konstantno čez cel dan. Preveri da se ti plesniva soba dovolj segreva. Če še vedno plesni pri lesenih oknih ti garant nekje zamaka. Načeloma v takšnih bajtah plesnijo kakšni vogali v sobah, ki jih slabše ogrevaš (da nimajo radiatorja/so sklopljeni). Ko se stene oreng pregrejejo bi moralo plesen butnit ven (vrne se v prehodnem obdobju kadar je več deževja). Pa to kar je napisal berg je tud res. Zračenje. Če boš šel v plastična okna računaj, da bo obvezno zračenje 2-3x na dan za vsaj 15 minut. Opcija bi bila plastika + prezračevanje. Aja spomnil sem se še ene reči, tebi se omara dotika stene? Če ja jo odmakni 5cm.

 

Glede štroma. "pojačat varovalke" ne moreš kar tako :) Varovalke so naštimane na to kakšna napeljava je. Boš dal močnejše varovalke gor na isti napeljavi se ti pa lahko kabli v stenah stopijo... Torej računaj nova omarica + novi kabli povsod ali pa menjaš par varovalk in daš tam nove kable.

 

Iz lastne izkušnje ti samo dodam - vse hack fixe zdej boš lahko vrgu skoz okno če kdaj oreng prenoviš. Torej če je v planu ena oreng obnova raje planiraj na to oreng obnovo in v sklopu tega. Jaz sem najprej neki "hekal" pa potem oreng in sem vrgu par jurjev skoz okno ker smo ene reči delali 2x.

Povezava do prispevka

Jst sm s Kitajske naročil termostat, 40€ imaš app in je na wifi.

 

Ga še čakam, trenutna rešitev je GOOBAY Dnevno tedenski timer vtičnica kjer sem nastavil da pumpa ponoči ne laufa (je pa to talno gretje).

 

Za vlago pa ja... trenutno imajo v hoferju razvlažilnik za 50€ baje je fajn - jst sm si kupil tega iz amazona: https://www.amazon.de/gp/product/B07WM1RBYC/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o05_s00?ie=UTF8&psc=1 in je super.

 

Zdej če nameravaš živeti v tej hiši 4life ti predlagam najprej streho popravit in nato tudi okna zamenjati  

 

 

Povezava do prispevka

Ja, fokusiram se na te kratkoročne rešitve, ker ni jasno kaj bomo s hišo. Oče in stric sta zadevo podedovala po dedku, babica ima pa doživljensko pravico, da živi v njej in noče v dom. Istočasno se pa slabša njena demenca, tko da smo se zdej zmenili, da vsaj eno leto skrbim zanjo, pol naprej bomo pa še vidli. Vse je malo v zraku pa korona, itd. Jaz malo navijam, da bi oče odkupil od strica in se na stara leta upokojil sem. Po možnosti še mtka, ki bi rada v pokoju mela pekarno :D In je tle dejansko dovolj placa za ves ta šit. 

 

Tko da je neki financ (babi ma solidno penzijo), da se jst odkrito rečeno igram z vzdrževanjem in učim kako in kaj, ker me je to vedno zanimalo. Isto z vrtom. 

 

Thx za linke vsi, bom pogledal.

 

@mr.killer dej link prosim, da ne izumljam tople vode. 

 

@RAD!OACTIVE jst zlijem pol cevosana v umivalnik, pol pa v kabino vsakih par mesecev. men osebno se zdi edina zadeva, ki konsistentno ohranja pretok. pri meni in sestri je definitivno največji problem bil nabiranje maščob od raznih krem v odtokih. drugače si praktično ne morem razlagat, ker sva mela mrežice gor na vseh odtokih in metala stvari, ki se naberejo v smeti. ful mam občutek, da to niso neke velke fizične prepreke, sam lahk, da se motim. 

 

Istočasno; a ma kdo kakšne kul senzorje za okna in vrata? Babi si veliko zrači, sam pol pozabi zapret in je skoz odprto. Kar je slabo pozimi in poleti. Nimam skoz časa gledat oken za njo, bi mel nekaj, da me opozori. Pa tudi, da mi zvoni, če se recimo vhodna vrata odprejo ponoči, če bo začela kaj tavat slučajno. Fajn bi bilo, če je čim manj opazno. 

uredilo bitje Lunco
Povezava do prispevka
jlpktnst reče pred 6 urami:

Plesen... glede saniranja plesni si želiš tega znebit. Če imaš plesen pozimi sploh zdej ko je globoko pod ničlo (saj menda ni tok toplej pri vas?), je nekaj zelo narobe. Uglavnem preveri da ti ne zamaka streha. Pa pojačaj kurjenje ponoči oz. nastavi konstantno čez cel dan. Preveri da se ti plesniva soba dovolj segreva. Če še vedno plesni pri lesenih oknih ti garant nekje zamaka. Načeloma v takšnih bajtah plesnijo kakšni vogali v sobah, ki jih slabše ogrevaš (da nimajo radiatorja/so sklopljeni). Ko se stene oreng pregrejejo bi moralo plesen butnit ven (vrne se v prehodnem obdobju kadar je več deževja). Pa to kar je napisal berg je tud res. Zračenje. Če boš šel v plastična okna računaj, da bo obvezno zračenje 2-3x na dan za vsaj 15 minut. Opcija bi bila plastika + prezračevanje. Aja spomnil sem se še ene reči, tebi se omara dotika stene? Če ja jo odmakni 5cm.

Tle je blo sam ponoči minus, čez dan je blo skoz plus. Kolikor razumem je itak to največji problem, ta nihanja med dnevno in nočno temperaturo. Nimam zadosti regulacije na radiatorjih, da bi lahko celo noč kuril peč, pa da bi drugje blo ravno prav (možno, da ne znam zadosti dobro nastavit zadev). Istočasno pa pač nočemo skurit za 2000€+ kurilnega olja.

 

Kondenz se nabira na stenah (največ plesni je ravno na robovih in kotih, tko ti praviš), nekaj tudi na oknu. Zadnjič sem opazil, da je celo okno blo plesnivo na površini. Pol sem ugotovil, da se tudi med stekloma nabira kondenz. Pač odvisno dejansko od tega koliko je soba segreta čez dan. Če je premalo (npr. da ni sonca cel dan), pol je kondenz na notranji površini. Samo, ko je optimalno segreto, se kondenz nabira zunaj. Sam takrat je pa že meni prevroče :D 

 

jlpktnst reče pred 6 urami:

Glede štroma. "pojačat varovalke" ne moreš kar tako :) Varovalke so naštimane na to kakšna napeljava je. Boš dal močnejše varovalke gor na isti napeljavi se ti pa lahko kabli v stenah stopijo... Torej računaj nova omarica + novi kabli povsod ali pa menjaš par varovalk in daš tam nove kable.

Ah škoda, no bom vseeno malo poslal povpraševanja naokoli,  če se da kaj naredit. 

uredilo bitje Lunco
Povezava do prispevka
Lunco reče pred 15 urami:

Vprašanje: a priporoča kdo kakšen pameten termostat, ki se ga da upravljat s telefonom preko wirelessa?

 

Sam sicer nimam termostata, imam pa Sonoff wi-fi vtičnice za upravljanje el. radiatorjev na daljavo. Precej uporabna zadeva, ker aplikacija omogoča precej uporabnih funkcij.

Poglej malo, mogoče ti pride kaj prav:

https://www.aliexpress.com/item/32819722968.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.59c22e39hZ5OU5&algo_pvid=923edec6-acb9-4263-ac14-426be1232eb1&algo_expid=923edec6-acb9-4263-ac14-426be1232eb1-22&btsid=0bb0624016110793641577606e7795&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

Povezava do prispevka
Lunco reče pred 45 minutami:

 

 

@mr.killer dej link prosim, da ne izumljam tople vode. 

 

 

Mimovrste za vtičnico: https://www.mimovrste.com/podaljski-razdelilci-casovne-stikalne-ure/goobay-digitalna-dnevno-tedenska-timer-vticnica

Aliexpress za termostat (nisem še dobil, poročam ko dobim): https://www.aliexpress.com/item/4000016216255.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.66ca4c4dwZQbSh

Povezava do prispevka
Lunco reče pred 14 urami:

Tle je blo sam ponoči minus, čez dan je blo skoz plus. Kolikor razumem je itak to največji problem, ta nihanja med dnevno in nočno temperaturo. Nimam zadosti regulacije na radiatorjih, da bi lahko celo noč kuril peč, pa da bi drugje blo ravno prav (možno, da ne znam zadosti dobro nastavit zadev). Istočasno pa pač nočemo skurit za 2000€+ kurilnega olja.

 

Kondenz se nabira na stenah (največ plesni je ravno na robovih in kotih, tko ti praviš), nekaj tudi na oknu. Zadnjič sem opazil, da je celo okno blo plesnivo na površini. Pol sem ugotovil, da se tudi med stekloma nabira kondenz. Pač odvisno dejansko od tega koliko je soba segreta čez dan. Če je premalo (npr. da ni sonca cel dan), pol je kondenz na notranji površini. Samo, ko je optimalno segreto, se kondenz nabira zunaj. Sam takrat je pa že meni prevroče :D 

 

Ah škoda, no bom vseeno malo poslal povpraševanja naokoli,  če se da kaj naredit. 

 

Mislim, menjajo ti že lahk varovalke, lahko jih tudi sam. Samo ne vem če je pametno dat močnejše. Poskusi pogruntat kako imaš različne varovalke vezano in priklopi porabnike tako da bodo razporejeni po varovalkah.

 

Glede kondenza pa ja, načeloma je zdej najbolj suh del leta, če se ti zdej nabira kondenz... Med okni/okrog oken se ti mogoče nabira, samo bi se moral posušit eventuelno. Ali se ne? Očitno imaš res notri preveč vlage, kar je čudno, ponavadi če se normalno kuri je pozimi vedno premalo vlage :D Resno malo preveri/premisli od kod ti izvor te vlage in ali jo lahko zmanjšaš. Ena možnost je, da je v stenah/stropu vlaga in kot rečeno, če ti mogoče toči streha/zamaka iz strani? Seveda po drugi strani če kuriš "premalo" in poskušaš šparat boš imel mrzle stene ja, ker se ne pregrejejo, in se potem že pri 30-40% vlagi kondenzira lahko na stenah, sploh v vogalih. Če je to drugo vzrok za tvoje težave (to da premalo kuriš) potem je rešitev samo da kuriš več. Zdej varianta je še da apno na stene napacaš namesto klasične barve, ker na apnu se ti plesen ne bo delala. Zato so stare bajte imele apno po stenah. Ker je pozimi itak scalo not, ker so meli +5 v spalnicah.

 

tldr. ali kuriš premalo in se stene ne pregrejejo (na hladnem se kondenzira vlaga) ali pa imaš nek vir vlage notri.

 

No če hočeš več kurit pa nočeš bankrotirat je najcenej it na drva + zalogovnik. Tako da lahk zakuriš in drži nekaj časa (da ne rabiš kurit cel dan vsake par ur).

Povezava do prispevka
Lunco reče pred 16 urami:

@RAD!OACTIVE jst zlijem pol cevosana v umivalnik, pol pa v kabino vsakih par mesecev. men osebno se zdi edina zadeva, ki konsistentno ohranja pretok. pri meni in sestri je definitivno največji problem bil nabiranje maščob od raznih krem v odtokih. drugače si praktično ne morem razlagat, ker sva mela mrežice gor na vseh odtokih in metala stvari, ki se naberejo v smeti. ful mam občutek, da to niso neke velke fizične prepreke, sam lahk, da se motim. 

Cevosan je vredu vsakih nekaj let, je pa (glede na mojstra) se kar agresiven do tesnil in je zaradi tega uporaben bolj takrat, ko res pride do popolne blokade.

Preventivno ciscenje enkrat letno/na nekaj mesecev je pa bolje mesanica destiliranega kisa, sode bikarbone in mlacne vode...

Cisto tocnega razmerja se trenutno ne spomnem, je blo pa nekje liter kisa, liter mlacne vode in... nekaj sode bikarbone (res ne vem a je kilogram, al je manj...)

Zlijes v odtoke, pustis kako uro in nato zlijes vroco vodo v odtok. Najbolje z vedrom, da res zapolni cev.

 

EDIT: druga opcija: 

 

uredilo bitje DaMachk
Povezava do prispevka

To pocneva že leta, tko da ne vem, če sva samo lucky al kaj. Posledic ni nobenih.

 

Evo, kondenz na oknu v moji sobi, kjer ni virov vlage. Samo na levi strani, na desni pa ne. Danes ni bilo sonca. 

 

@jlpktnst En večjih problemov tle v mojih sobah je, da so radiatorji na notranji steni, ne na zunanji. To so res zajebali, ko so delali.

 

Btw, tle mi radiator slabo dela. Sem spuščal zrak ven, ampak niti voda ne priteče ven. V sosednji sobi je pa vse vredu. Greje, samo zlo šibko. A je možno, da je šou ventil al kej?

 

 

PXL_20210120_134132007.jpg

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...