Skoči na vsebino

Nakup novega računalnika


amnesia

Priporočeni prispevki

Aktivist Vanč reče pred 2 minutama:

Mogoče jaz tako gledam na to, ker sem glede par zadev bil na koncu razočaran :) Sem tu poslušal nasvete in kupil (tudi monitor za skoraj 600€ s katerim sem komaj srednje zadovoljen) pač nekaj na koncu, ker je bilo toliko različnih. Pa čez 2-3 mesece ugotovil, da bi praktično vse kar sem si predhodno sam zamislil (s pomočjo spleta - opisov) bilo boljše. Ene par zadev sem šel celo menjat prej kot v pol leta (vključno z napajalnikom, rami in grafično, ker mi ni dalo mira).

Ne da se mi zdej prebirat cele teme...

 

A bi napisal en hiter TL;DR glede  komponent? Al pa ce mas v enem postu ze kje :D 

Povezava do prispevka
DaMachk reče pred 15 minutami:

Ne da se mi zdej prebirat cele teme...

 

A bi napisal en hiter TL;DR glede  komponent? Al pa ce mas v enem postu ze kje :D 

 

Ma to je zdaj 3 in pol leta nazaj (ali celo več)... pojma nimam. Na kratko: po dolgem času sem kupoval komp, ker sem prej imel dolga leta samo laptope in konzolo. Prvič v življenju sploh pa sem ga imel namen sam sestaviti. Nikoli nisem imel AMD procesorja, niti rgafične in tu na koncu dobim nasvete, da mi je bolje vzeti Ryzen in naj vzamem kar 3600, ker bo ok. Ampak naj vzamem tudi Radeon 5700 grafično, ker je fin performance. Rami so bili neki G Skill. Na koncu je ostal noter samo procesor. Matična je Tomahawk MAX in je na srečo bil BIOS pri MAX verziji že upgrejdan na novo serijo Ryzenov. Računalnik mi je nekaj štekal in sem po brskanju po spletu videl, da ti moji RAM-i niso v najboljšem odnosu z novo serijo AMD Ryzenov in so mi pri Anni na srečo šli na roko in mi menjali za en drug dražji model. Grafična so me tudi nekaj driverji jebali in sem vzel Geforce 2080S. Ker so za prvotno konfiguracijo rekli. da bo dovlj nek Golg 500W napajalnik, sem ob menjavi vsega omenjenega, menjal tudi na modularen 800W napajalnik.

 

Monitor sem imel nagledan nek Samsung (mislim, da Odyssey)curved 600HDR 1440p. Pa je blo, da za 32" naj vzamem 4K, če že kupujem za več let ipd. Na koncu sem vzel nek Samsung 4K (flat) in sploh nisem bil pazljiv na svetilnost, ki je bolj kot ne v kurcu in sem kot pravim zgolj srednje zadovoljen. Na srečo nisem nek hud PC gamer, ampak večino še vedno preigram na konzoli.

 

Saj mi je blo kar OK sam sestavit vse skup... priznam pa, da mi je bila muka menjavat napajalnik kasneje, RAM in grafična sta itak sitnica. Nisem pa nek velik fan in ne vem, če bom še kdaj sam sestavljal.

uredilo bitje Aktivist Vanč
Povezava do prispevka

Saj to sem sedaj omenil, ne jokam kaj dosti. Zato, ker sem pričakoval, da bo dobil ene 2 nasveta za procesor, ne pa 5 :D Ne vem, jaz če povem budget in namen... bi pričakoval, da sta tu nekje zgolj ene 2 procesorja, ne pa celega fuka. Potem tudi nasveta ne rabiš, ker padejo notri vsi razpoložljivi na tržišču med 200-300€ in v spletni trgovni samo označiš price range pa pol sam googlaš kot praviš. Če kot laik prašujem na nekem računalniškem forumu, pa pričakujem, da dobim bolj konkreten okvir in basta.

uredilo bitje Aktivist Vanč
Povezava do prispevka

Computeruniverse so se mi pa totalno zasral. 2.meseca nazaj sem za bratranca narocil pc komponente pa neki ni blo na zalogi in je pisalo da bo v roku enga tedna. Ajde ni panike kamot tut 14 dni pocakamo. Po 3h tednih dobimo mail da je vse na lagru rezervirano za nas. No isti mail smo dobili se 5x poslali pa niso. Klical sem 5x gor, vedno nov izgovor da morjo se neki zment z business departementom in vam javimo. 2 meseca so imel robo na lagru pa niso hotel poslat. Zakaj mi ni jasno in smo dokoncno popizdili ter zahteval kes nazaj, kar nam je uspelo sele po tretjem skoraj grozilnem mailu. Nobenih razlogov niso sposobni podat, ne oglasajo se na telefon, ko sem klical sem po 10 min poslusal tiste njihove pesmice. Sem prej ze parkrat pr niih narocil pa nism nikol mel tezav tole pa je sodu izbilo dno. Smo prej skos na firmo prek MF kupoval vse spica, zdej pa na zalost vec ne posiljajo k nam pa sm neki druzga hotu. 

 

Ocitno bo Funtech zasluzu, vsaj upam da bo bolj odziven, svaba no more

Povezava do prispevka

Vesel sem vsakih nasvetov in vedno rad vidim input drugih ljudi. Tako sem recimo prišel na MSI matično :)

 

Na procesor nisem toliko gledal, ker raznih procesor-heavy stvari ala streamanje, video obdelovanje in podobnih reči ne počnem, na igre pa načeloma nima takega velikega vpliva (So izjeme ja). In kot sem rekel, AAA naslovov na računalniku ne bi igral, za te reči sem presedlal na konzolo. Zdaj imam fakin intelov 3570k v kišti in še vedno igram vse kar hočem na compu igrat brez problemov :D. Nadgradnja celote je bolj zato, ker nimam niti SSDja not in 8 giga ramov zna počasi bit problem, pa tudi je občasno malo počasno vse. Pa še presedlal bi rad iz 1080p na 1440p za kar je R9 380 malo švoh :)

 

Tako da zdaj je edino vprašanje ali ostat na 5600 ali it na 5700x (+ ta hladilnik). Se bolj nagibam na drugo. Več kot to pa res ne bi šel. Denar ni problem, samo potrebe ne vidim.

uredilo bitje Jurus
Povezava do prispevka
Jurus reče pred 3 urami:

Vesel sem vsakih nasvetov in vedno rad vidim input drugih ljudi. Tako sem recimo prišel na MSI matično :)

 

Na procesor nisem toliko gledal, ker raznih procesor-heavy stvari ala streamanje, video obdelovanje in podobnih reči ne počnem, na igre pa načeloma nima takega velikega vpliva (So izjeme ja). In kot sem rekel, AAA naslovov na računalniku ne bi igral, za te reči sem presedlal na konzolo. Zdaj imam fakin intelov 3570k v kišti in še vedno igram vse kar hočem na compu igrat brez problemov :D. Nadgradnja celote je bolj zato, ker nimam niti SSDja not in 8 giga ramov zna počasi bit problem, pa tudi je občasno malo počasno vse. Pa še presedlal bi rad iz 1080p na 1440p za kar je R9 380 malo švoh :)

 

Tako da zdaj je edino vprašanje ali ostat na 5600 ali it na 5700x (+ ta hladilnik). Se bolj nagibam na drugo. Več kot to pa res ne bi šel. Denar ni problem, samo potrebe ne vidim.

 

Če je pa tako, pol pa dej SSD, not k je like 40€ 1TB, še 8gb rama in sploh ne ne rabiš nadgrajevat. :) Za 1440p bo pa poskrbel FSR 3.0. Pa še mal proc navij, pa bo resno dost boljš, glede na to, da AAA imaš konzolo.

uredilo bitje atomic
Povezava do prispevka

No ja, 100 let za kačami vseeno ne bi rad ostal :D

 

Pa tudi malo narobe sem se izrazil. Dela vse normalno tisto kar zdaj igram (razen Crusader Kings 3, ki rabi ene 5+ minut, da pride v igro in občasno malo zablokira :D). Dejstvo pa je, da se večine novih stvari niti ne lotim, oziroma so tudi take igre, ki bi jih rajši na PCju obdelal, če bi imel opcijo. Streljačine sem nasploh opustil. 

uredilo bitje Jurus
Povezava do prispevka
Jurus reče Dne, 20. 11. 2023 at 14:15:

Škoda. Na Mindfactoryju me pride vse skupaj 1035€+Mailbox.de, na Funtechu iste komponente 1.140€. Če bi se vsaj 50€ zbilo dol, bi rajši pri nas vse vzel, da se mi ni treba ubadat s prepošiljanjem in zapletov z uveljavljanjem garancije.

 

Za 70€ se boš ukvarjal z uveljavljanjem garancije v Nemčiji in temi zajebancijami, resno? :D Za tako minimalno razliko vzamem na funtechu brez dvoma...

 

Heraklej reče pred 16 urami:

Let's be honest, za vsakodnevno rabo je že 5600x presežek. Govoril sem samo z vidika gaminga. Če gledaš kot dolgoročno naložbo mi je no brainer doplačati 100€ za povprečno 20% uplifta v igrah. :-)

 

5600x je itak višek gaming proca v zadnjih X letih po mojem mnenju, gledano price vs. performance

Povezava do prispevka
Rossoner reče pred 4 urami:

 

Za 70€ se boš ukvarjal z uveljavljanjem garancije v Nemčiji in temi zajebancijami, resno? :D Za tako minimalno razliko vzamem na funtechu brez dvoma...

 

Razen če bo bil kak dodaten popust v Švabiji za Black Friday/Cyber Monday, bo bil Funtech ja :)

 

Sektor 13 reče pred 3 urami:

Dejansko lahko zame 5600 (brez x), ki je kakih 15 do 20 eur cenejsi pa prakticno identicen...

 

Zato je bil prva izbira 5600. Razlika z X je procent ali 2 v performansu.

 

Povezava do prispevka
vlaho reče Dne, 21. 11. 2023 at 17:57:

Computeruniverse so se mi pa totalno zasral. 2.meseca nazaj sem za bratranca narocil pc komponente pa neki ni blo na zalogi in je pisalo da bo v roku enga tedna. Ajde ni panike kamot tut 14 dni pocakamo. Po 3h tednih dobimo mail da je vse na lagru rezervirano za nas. No isti mail smo dobili se 5x poslali pa niso. Klical sem 5x gor, vedno nov izgovor da morjo se neki zment z business departementom in vam javimo. 2 meseca so imel robo na lagru pa niso hotel poslat. Zakaj mi ni jasno in smo dokoncno popizdili ter zahteval kes nazaj, kar nam je uspelo sele po tretjem skoraj grozilnem mailu. Nobenih razlogov niso sposobni podat, ne oglasajo se na telefon, ko sem klical sem po 10 min poslusal tiste njihove pesmice. Sem prej ze parkrat pr niih narocil pa nism nikol mel tezav tole pa je sodu izbilo dno. Smo prej skos na firmo prek MF kupoval vse spica, zdej pa na zalost vec ne posiljajo k nam pa sm neki druzga hotu. 

 

Ocitno bo Funtech zasluzu, vsaj upam da bo bolj odziven, svaba no more

Mene je tud zdj dvakrat pogrel. Ne tako na hard kot tebe, ampak vseeno. Naročim neko pc komponento, piše da je na zalogi, nakar se naknadno skensla zadevo, da ni več dobavljiva s strani proizvajalca. Čez kakšnih 14dni spet lagano prodajajo isto komponento. :rofl:

Za drugi primer se niti več ne spomnm, je bila podobna štorija.

Povezava do prispevka

Ok tnx. V glavnem izbrano je vse. Vse komponente, monitor, zvočniki, tipkovnica, miška. Ta vikend bom še malo razmislil, če skočit na višji procesor in to je to. Ostalo ne bom razmišljal več, ker bo samo odlašanje in zmeda :D

 

V ponedeljek za cyber monday pogledamo, če kakšna trgovina še kaj zniža potem pa akcija vse v košarice :D

Povezava do prispevka
vlaho reče pred 57 minutami:

1.png
free photo website hosting

 

so tele RAmi ok in kompatibilni s plato al predlagate katere druge?

 

imas 3x NE, ne gres v naslednji krog.

 

https://funtech.si/si/vsi-oddelki/komp/pomnilniki-ram/ddr4/3600mhz/32gb/76664/

al pa ce bi rad ostal pr kingstonu: 
https://funtech.si/si/vsi-oddelki/komp/pomnilniki-ram/ddr4/3600mhz/32gb/85515/

al pa ce more met RGB...

https://funtech.si/si/vsi-oddelki/komp/pomnilniki-ram/ddr4/3600mhz/32gb/79271/

Povezava do prispevka

Pol raj vzame DDR5, s kaksnim spodobnim timingom (recimo CL30 pr 6000MT/s), kot npr https://funtech.si/si/vsi-oddelki/komp/pomnilniki-ram/ddr5/6000mhz/32gb/86612/

Imas tud skoraj identicno maticno v DDR5 verziji, je ene 25€ drazja od te DDR4.

 

Imho ma DDR5 par bombonckov ki jih DDR4 nima... Sam ce pravs da se ne rabis sekirat za ceno te teh 40~€ vec ne bo pokopalo

 

Alternativa, ce more RAM bit farbovit: https://funtech.si/si/vsi-oddelki/komp/pomnilniki-ram/ddr5/6000mhz/32gb/82019/

 

uredilo bitje DaMachk
  • Račka +1 1
  • Na jagodo +1 1
Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...