Skoči na vsebino

Monitorji


Vodokotlič

Priporočeni prispevki

Berbasecks reče pred 22 urami:

js sm sirotinja pa sem glih vzel HP Omen 32C za 250€ na Amazonu :D

predober deal, da ne bi. Pa še potencialno ne bo takoj treba nove grafike, kar bi blo s 4k nuja

Upam da ne bos dobil DOA kot moj sodelavc ki je vzel Omen 32Q in dobiva samo R, G, B fullscreen sliko :D in nic drugega, niti menu ne dela.

Povezava do prispevka

A uporablja kdo HDR monitor? Ko zaprem kakšne full screen špile (tudi, če so windowed - npr. project zomboid in rdr2), pol HDR ne dela na desktopu. Kot da bi premaknil svetilnost na low. Če odprem browser, je pa samo browser osvetljen. Če v desktop settings vgasnem in prižgem HDR, je zadeva normalna. Kako bi se izognil temu koraku? 

 

Kupu sm Samsung Oled G8, eden izmed teh 34 inčnih widescreen s Samsungomivi paneli. Odluču sem se za tega (over Alienwara), ker ta nima ventilatorja. Slika je sicer amazing, ampak ma zadeva gor Samsung OS (tko kot na TVju, lahko naložiš appe - bonus tega je, da zraven dobiš remote, ki je fajn za štimat nastavitve), kar mi je neumno. Poleg tega pa je nek bug, ki preprečuje monitorju, da bi se zbudil iz sleep moda. Moraš reštartat cel komp. Res butasto. Naj bi sicer delalo preko HDMIja, sam so spet neki drugi problemi pol (preko HDMI dela dobro šele z nekim novejšim updejtom, ki pa ga v EU očitno nimamo. lahko ga sicer updejtaš prek usbja, sam je usb c in nimam ključka s tem). Zdej sem dal screensaver pa sleep off. Vsi porti na monitorju so neki micro verzije kar je annoying. Naj bi bil GSYNC compatible, ampak sem mel v enih špilih težave, ko je bil prižgan. 

 

Če bi pred nakupom zvedu za ta sleep mode issue, bi počaku na te next gen, ki so jih najavili zdej pred kratkim. Če ne bi bla slika dobra kot je, bi sam letel nazaj. Avatar in RDR2 zgledata za dol past. Ful me je skrbelo, da bo tekst grdo zgledal, ker o tem kar nekaj pišejo v reviewih, ampak mi je neopazno. 

uredilo bitje Lunco
Povezava do prispevka
  • 1 mesec kasneje...

Tudi jaz imam eno vprašanje, če mi lahko kdo pomaga, če ima izkušnje iz prve roke.

 

Delam v takem mix setupu, malo MAC, malo WIN. Pa bi rabil setup, da je čimbolj ajnfoh za postavit in vsaj par let future proof.

 

Trenutno uporabljam Dell U2722DE (usb-c hub monitor, KVM, ethernet), dela vse kot urca. Povezujem z USB-C kablom na macbook pro ali 2 win mašini. Kar si želim, da tudi v prihodnje ne bi rabil več kot 1 kabel vezati na računalnik, ker stalno preklapljava doma mašine.

 

Ampak površine ni nikoli dovolj in razmišljam, da bi tole menjal za setup 2x 27inch, po možnosti vezan v daisy chain. Mac-i baje ne požegnajo usb-c povezave, baje špila samo thunderbolt 4 povezava in s tem dražji monitorji. Gledam sem Dell U2724DE, isto hub monitor, TB4 podpora, cca 550 eur pridejo najnižje, ampak se mi zdi kar veliko za 1440p 120Hz monitor.

 

Druga varianta je pa TB4 dock in 2 cenejša monitorja, non hub monitorja.

 

Ima kdo izkušnje oziroma kaj bi mi predlagal? Lepa hvala!

 

Povezava do prispevka

MBP 14 M3 PRO, podpira baje več monitorjev :)

 

Zakaj gledam 2 ločena? Navada je železna srajca, tole že par let furam, gospa tudi iz šihta navajena in ne bi menjal setupa.

 

Ampak za hec, kakšen točen model pa predlagaš? Jst ne rabim nič silnega, 4K in to, gor furam pisarno in kakšno staro strategijo užgem (Europa Universalis 4, potem se pa že zaključi)...

Povezava do prispevka
guru reče pred 38 minutami:

MBP 14 M3 PRO, podpira baje več monitorjev :)

 

Zakaj gledam 2 ločena? Navada je železna srajca, tole že par let furam, gospa tudi iz šihta navajena in ne bi menjal setupa.

 

Ampak za hec, kakšen točen model pa predlagaš? Jst ne rabim nič silnega, 4K in to, gor furam pisarno in kakšno staro strategijo užgem (Europa Universalis 4, potem se pa že zaključi)...

4k zato ker na 32’, ce vidis ok, delas 1:1 pixel mapping in mas navaden velik monitor. Ja, pro M serija mislim da podpira vec monitorjev sam nimam izkusenj s tem tko da ne znam pomagat. :)

Povezava do prispevka

čist tko mimogrede, alienware je dell, kar je obviously ful dobra monitor firma.

 

@guru jst dam tud glas za ultrawidescreen monitor. zdej ga mam prvič (prej sm mel tudi dva) in je super. ne vem kako je sicer na macu, ampak na windowsu maš v powertoys fancy zones in si lahko nardiš zone na namizju, kamor pol s shift premikom pomakneš window. lahko si nardiš dva različna (ali več) za različno delo. glavna razlika je, da maš na widescreen monitorju res komot odprti dve okni. 

 

starega pa lahko montiraš nad širokim. to nekak jst nameravam, zdej mam še oba stara monitorja vertikalno, kar je sicer uporabno za prikazovanje več manjših oken, ampak je vse skupaj malo majhno in predaleč (pa na živce mi gre, da če gledam serije na strani, je mejhna slika). 

uredilo bitje Lunco
Povezava do prispevka
  • 1 mesec kasneje...

 

 

Heh, jaz sem najprej mislil da bo pustil prižganega 24/7 na 50% svetilnosti, ga pa samo normalno in pazljivo uporablja.

 

Jaz osebno imam že od nekdaj nastavljen samo črn ohranjevalnik na 5min, izklop pa po 20min neuporabe.

Uporabljam ga 15h do 22-23h ponedeljek do petek ter 8h-23h med vikendom, to je sigurno ene 60h na teden.

 

 

No saj Tim se potem ni tako slabo lotil pri enakih 60 urah na teden in izklopu celo po 2h nedelovanja. V bistvu je edino šparanje dark taskbar, ampak zdajle nisem našel kje bi to nastavil, itak se v teh novih Windows menijih ne znajdem najbolje.

 

 

Pri mojem trenutnem finančnem stanju (na začetku šparanja za stanovanje pri 0€ oz. nekaj pod 10k v depozitih in zlatu) je nov monitor itak zadnja stvar.

 

Sem pa naročil enega danes za brata. In sicer Dell G223D 31.5" 2560x1440 165 Hz IPS.

 

Alternative temu so pa v glavnem:

-31.5" 1440p 165 Hz VA - black smearing, tega si noben ne želi, že probano lansko leto

-31.5" 1440p 75 Hz VA - takega imam jaz od 2020 in je res dober za 300€, jaz osebno ne opazim razlike v sliki med AMVA in IPS matriko, samo boljša črna je, do 75 Hz tudi nimajo black smearinga (vsaj mislim da noben nima)

-31.5" 1440p 60 Hz IPS - pač ne najboljši za igre zaradi samo 60 Hz

-34" 3440x1440 - prenizek, enako kot 27" 16:9, to je OK samo za filme in igre, ne pa za serije in TV filme, tam bi imel samo 27"

-40" 3440x1440 120/144/155 Hz IPS za okoli 500€ - samo poširjen 31'5", višina pa enaka, OK, če bi imel več prostora, pri 2+m mizi noben problem, ampak jaz imam samo 1,4m

 

Veliko dražje (2-4x) pa še:

-31.5" 4K 144 Hz IPS, veliko predrag za kar ponuja za 700€

-31.5" 4K 240 Hz OLED, verjetno bo treba še malo počakat na dobavo do ene 3 mesece

 

 

Prva stvar je dovolj veliko stanovanje, da lahko kupim eno 3m dolgo mizo. Potem dam pa lahko gor OLED 31.5" 4K ter IPS 40" 3440x1440 in imam najboljše iz obeh svetov.

Ker VA so na žalost samo 34 in 35", v bistvu po tem kar sem napisal zna biti moj HP Pavilion Gaming 32 HDR eden najboljših VA monitorjev. Tako da bi tega obdržal za rezervo, če/ko bi se mi OLED burn-in-al.

Npr. sem probal že tudi SVA Samsung C27HG70 in je imel vsaj 6 problemov.

uredilo bitje GrimReaper
Povezava do prispevka

Tega sem še našel za samo 433€, MSI Optix MAG401QR, 40" 3440x1440 155 Hz IPS:

https://www.coolblue.de/produkt/944695/msi-mag-401qr.html

Navedek

Wir liefern nur in Deutschland.

Ampak to se skoraj sigurno lahko da urediti preko Mailboxde. Ni pa nujno, z Notebooksbilliger že nimam dobrih izkušenj, samo kenslajo naročilo.

 

 

 

Zbiram tudi slabosti OLED, poleg že vsem poznanega burn-ina:

1. Vijolične in zelene obrobe okoli teksta:

 

2. Treba je paziti da ni glossy kot je Dell Alienware AW3423DWF:

Navedek

It's a glossy screen, but it's not quite the same as my LG C1. It looks very plasticky to my eyes. I'd rather a full gloss or just go with matte, not try to be an in-between.

 

The other issue with this glossy-ish finish is I find that if I'm getting really into a game where I'm using game chat and happen to have a bit more spit flying out (we've all been there) it's MUCH more noticeable on this screen than a matte screen. Same with smudges, naturally. From a colour perspective, glossy screens are better but idk, matte screens are just easier maintenance IMO.

 

3. Aggressive pixel shift, enak link kot zgoraj

Navedek

Now my main complaint. This may seem very minor, and it kind of is, but it's annoying me enough to the point where I may end up returning the monitor - the aggressive pixel shift. For those of you who haven't used an OLED panel before, they all (or at least most) will have something called "pixel shift" built in. Essentially the screen will leave a few pixels of space and "shift" the pixels every few minutes in a different direction so that images don't stay truly static. It's a burn-in prevention thing.

Now again, this isn't my first OLED so I knew about pixel shift going in - but on this monitor, it's just so much more noticeable than on my LG C1. The pixel shift happens every 3 minutes. If you're playing a game with a lot of motion, you won't notice. But if you're doing something more static like surfing the web, you will more likely notice it. It's like a micro stutter that happens every 3 minutes.

For most people, this will likely be so minor. But for me, I feel like I'm anticipating this shift every few minutes and it's driving me nuts. It's similar to when you have a dying fire alarm that beeps every few minutes - you end up anticipating the beep. The problem is, Alienware doesn't have any way of changing the aggressiveness of this pixel shift, or any way to shut it off. If you could change it, they probably wouldn't offer a warranty. But it's aggressive, and to me, it's much more noticeable than on my C1. But again - this is likely just me being crazy more than anything.

So overall would I recommend this monitor? 100%. It's a great monitor. But just know if you're obsessive over minor imperfections like me, the pixel shift might kill it for you. It sucks that there's no way to shut it off or increase the intervals, but I get why they do it. Other than that though, the monitor really is a thing of beauty.

Jaz imam kar močan OCD in se kar vidim da bi me enako motilo.

 

 

Pri 3k€ plače itak ne bi bil problem, to bi se vse uredilo že s tem da bi imel še vsaj en IPS/VA monitor za takrat, ko bi mi OLED dosedel ali pa ko osvežuje piksle 6-8 minut na vsakih 20 ur in 1 uro na vsakih 1500 ur:

 

Sicer pa tako majhnega kot samo 34" itak ne bi veliko uporabljal, če bi imel poleg tega prej omenjenega MSI 40". Že 31.5" 4K ni več ne vem kaj, moram poiskat vsaj eno številko večjega. Pa da ni velik kot TV - 47.5-48", imaš pa na voljo samo 2:

https://geizhals.de/?cat=monlcd19wide&xf=11939_40~11940_42~11955_OLED~12066_gerade+(flat)

uredilo bitje GrimReaper
Povezava do prispevka

To popoldne in večer sem pa res prebrskal že cel Geizhals.

Poleg prej omenjenega MSI bi dodal še tega LG UltraGear OLED 45GR95QE, 44.5" 3440x1440 OLED 240 Hz:

https://geizhals.de/lg-ultragear-oled-45gr95qe-b-a2885317.html?hloc=at&hloc=de

 

Po velikosti (višini) mi izgleda bolj primeren za monitor kot 41.5":

44.5" 21:9 3440x1440 - 104,3 x 43,7
41.5" 16:9 3840x2160 - 91,9 x 51,7

Po kvadraturi sicer samo 4% manjši.

 

Ter v eni garsonjeri ga imaš obenem lahko še za TV.

 

Za igre je tudi idealna ločljivost, 67% več FPS kot 4K ter samo 25% manj FPS kot 2560x1440. Oz. bolje rečeno 60, 100 in 134 FPS ali 45, 75 in 100 FPS.

uredilo bitje GrimReaper
Povezava do prispevka

Tri metrska miza za dva pritlikava monitorja:rofl:

Jaz sem dober meter in še malo oddaljen pa imam 55 inčni OLED. Ni ga boljšega za gayming in vsakodnevna opravila na compu. Razen morda za pisanje v wordu je malo prevelik, vse ostalo pa je 100x bolje kot na miniaturnih jajcih.

uredilo bitje Feget
Povezava do prispevka
  • 2 tedna kasneje...

A bo za prenosnik a namizni? Nekateri iz izbora imajo namreč USB-C, kar je edino pravilno za uporabo z ustreznim prenosnikom oz. potrata denarja za k namiznemu.

 

Jaz osebno sicer nikoli ne bi vzel 24", Full HD (1920x1080) monitorja ampak vsaj 27" z 2560x1440. Izjemoma za osebo s slabšim vidom 27", Full HD, če se da s tem malo prihranit.

Povezava do prispevka
osis reče Dne, 7. 4. 2024 at 15:25:

 

To:

S<3NEC reče pred 7 minutami:

A bo za prenosnik a namizni? Nekateri iz izbora imajo namreč USB-C, kar je edino pravilno za uporabo z ustreznim prenosnikom oz. potrata denarja za k namiznemu.

 

Jaz osebno sicer nikoli ne bi vzel 24", Full HD (1920x1080) monitorja ampak vsaj 27" z 2560x1440. Izjemoma za osebo s slabšim vidom 27", Full HD, če se da s tem malo prihranit.

 

Enostavno v letu 2024 je 1080p monitor samo še za stare računovodkinje, pa še te rabijo dva.

 

Tko da če v tisti trgovini imajo Iliyama k je stara dobra japonska firma od nekdaj dober P/P

kaj takega recimo za sub 200€

https://www.e-misija.si/izdelek/monitor-iiyama-68-6-cm-27-0-xu2792qsu-b1-2560x1440-70hz-ips-5ms-dvi-hdmi-displayport-2xusb3-0-srgb100-freesync-prolite/

Povezava do prispevka
S<3NEC reče pred 20 minutami:

A bo za prenosnik a namizni? Nekateri iz izbora imajo namreč USB-C, kar je edino pravilno za uporabo z ustreznim prenosnikom oz. potrata denarja za k namiznemu.

 

Jaz osebno sicer nikoli ne bi vzel 24", Full HD (1920x1080) monitorja ampak vsaj 27" z 2560x1440. Izjemoma za osebo s slabšim vidom 27", Full HD, če se da s tem malo prihranit.

zanimivo, da imajo ti pisarniški monitorji še zmeri VGA. mi mamo ene delle 27" 1080p in ga imajo vsi.

Povezava do prispevka
atomic reče Dne, 9. 4. 2024 at 23:06:

Enostavno v letu 2024 je 1080p monitor samo še za stare računovodkinje, pa še te rabijo dva.

Zanimivo, da sem jaz na šihtu še vedno zadovoljen s Philips 24" 1080p TN monitorjem iz 2012, sploh nima nekih slabosti ko vsi jamrajo da je TN zanič, samo od zgoraj (v stoje) ga je težje gledati. Pa na splošno s celim 3770K kompom, po 11,5 letih dela še vedno BP, edino ram sem moral (iz svojega žepa) dokupiti še 2x4GB, prej je skos jamralo da ga je premalo že z enim odprtim Youtube oknom, zdaj jih lahko do 60.

2., 3. in 4. Intel Core generacija so res prvi katere imaš lahko "za vedno" za pisarniška opravila, jaz ga imam celo za CAM.

Ampak doma pa ne bi mogel iti več pod 31.5". Sem na 27" 1440p že od konca 2012, na 31.5" 1440p pa od začetka 2020. Zdaj gledam pa za OLED 4K 31.5" monitorji, letos bo sigurno padel vsaj Dell Alienware AW3225QF, če že ne kak dražji.

 

Sem jih že kar dobro preštudiral:

Dell Alienware AW3225QF - daleč najcenejši pri malo čez 1100€, ampak ukrivljen, pa prve serije so imele probleme z opraskanim AR premazom, potem so začeli dajati gor folijo, ko bom jaz kupoval od konca junija, to ne bi smel biti več problem

GIGABYTE AORUS FO32U2 in MSI MPG 321URX - najcenejša flat, ampak že 200-300€ dražja od Della pri 1300-1400€

GIGABYTE AORUS FO32U2P - edini z DP 2.1, nativno brez kompresije 4K 240 Hz, DSC kompresija drugače pravijo da je praktično lossless, na oko pa sploh neopazna, tako da niti ni tako pomembno, je pa vseeno najbolj future proof

ASUS ROG Swift OLED PG32UCDM - daleč najdražji pri 1700€, ne vem če ima sploh kakšno prednost glede na najcenejša Gigabyte in MSI DP 1.4 modela

LG UltraGear OLED 32GS95UE-B in prihajajoči ASUS ROG Swift OLED PG32UCDP - W-OLED namesto Samsung QD-OLED matrika, tukaj so razlike, je tudi mat namesto glossy, meni najbolj všeč, pa samo z gumbom lahko prešaltaš na 1080p 480 Hz, cena verjetno okoli 1800€, če je $1399:

 

 

 

uredilo bitje GrimReaper
Povezava do prispevka
S<3NEC reče Dne, 9. 4. 2024 at 22:57:

A bo za prenosnik a namizni? Nekateri iz izbora imajo namreč USB-C, kar je edino pravilno za uporabo z ustreznim prenosnikom oz. potrata denarja za k namiznemu.

 

Jaz osebno sicer nikoli ne bi vzel 24", Full HD (1920x1080) monitorja ampak vsaj 27" z 2560x1440. Izjemoma za osebo s slabšim vidom 27", Full HD, če se da s tem malo prihranit.

Malce je težava z omejitvijo prostora in več kot 25" ne gre.

 

Priklop bo na namiznega.

 

Kamera je res zraven. Sam ni pa a must.

Povezava do prispevka
GrimReaper reče pred 47 minutami:

2., 3. in 4. Intel Core generacija so res prvi katere imaš lahko "za vedno" za pisarniška opravila, jaz ga imam celo za CAM.

jap, jaz sem imel xeon e3-1231 haswell in 4770 (možno da K, ampak nenavit) in sta čist kul za vsa opravila še danes. sedaj imam laptop in se brez standa hitro začne pregrevati, monitor je ološ, ga pa lahko neseš dam.

uporabljam pa za CAD. so pa vsi imeli quadro grafike, ampak večinoma kar lepo ala K600 ali kaj podobnega, entry level.

eni sodelavci so sicer težili, da bi se kupilo nove 6c6t (takrat), ampak praktično ni razlike, ker taki programi uporabljajo samo eno jedro in jim je važen samo max. turbo. samo dopovedat jim...

 

za obična pisarniška opravila je čist dost kakšen starejši i3, k ma 2c4t, mu ne manjka čist nič.

uredilo bitje bainit
Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...