Skoči na vsebino

Holob na strehi [15. vlada RS]


Priporočeni prispevki

Brenta reče pred 1 uro:

V katerem letu tocno si ti obstala oz. kdaj si bila nazadnje v kaksni slovenski porodnisnici, da pises take neumnosti?

Glede na to, da moznost poroda na domu ali v porodnih (babiskih) centrih ne spada pod porodnisnice, mi ni treba biti tam. Ta vrsta poroda ni moja preferenca, samo so pa moznosti v drugih drzavah veliko vecje in del normalne ponudbe za porodnice z nizkim tveganjem. 

Povezava do prispevka
VonGriffin reče pred 1 uro:

To da se kupuje z kesom in ne kreditom jaz ze trobim leta

 

No, ko sem mu jaz rekel, da ni dobro, da se preveč zapufa, pa trolčki in smehi ipd. Ima banka že razlog, zakaj ne da kredita, glede na to, da drugače radi dajo in celo živijo od tega.

 

Poznam idiote, ki bi se čez mejo zapufali za avte in potem lajali iz meseca v mesec. Samo za take bedake so izumili leasing, ki ga dosti prej dobijo.

 

 

Povezava do prispevka
ana reče pred 1 uro:

Glede na to, da moznost poroda na domu ali v porodnih (babiskih) centrih ne spada pod porodnisnice, mi ni treba biti tam. Ta vrsta poroda ni moja preferenca, samo so pa moznosti v drugih drzavah veliko vecje in del normalne ponudbe za porodnice z nizkim tveganjem. 

Kaj imajo "vecje" moznosti izbire lokacije z medikalizacijo ter omenjenim put up in shut up? Porod doma si lahko omislis tudi tu.

Vazno, da je vse kar je na voljo v tujini avtomatsko boljse.

Povezava do prispevka
Brenta reče pred 42 minutami:

Kaj imajo "vecje" moznosti izbire lokacije z medikalizacijo ter omenjenim put up in shut up? Porod doma si lahko omislis tudi tu.

Vazno, da je vse kar je na voljo v tujini avtomatsko boljse.

Porodi, ki jih vodijo babice imajo manjšo zdravniško intervencijo etc. Ne da se mi razpravljat o teh zadevah in če ti misliš, da je čim manj izbire boljše, te nihče ne sili, da imaš porod doma ali nosečnist in porod, ki ga vodijo babice in ne zdravniki. Za tiste, ki to hočejo, je pa izbira v Sloveniji omejena. Če je sistem po meri tebi, še ne pomeni, da je po meri vseh drugih. 

uredilo bitje ana
Povezava do prispevka
ana reče pred 2 urama:

Za tiste, ki to hočejo, je pa izbira v Sloveniji omejena.

Kje si ti rodila ana?

 

Mislim v kaki aranžmaju ali kako se temu reče? Se spomnim da pred leti je bila pri nas ful popularna Postojna pa VGlandija dobesedno tam pri VGju. Moja žene ker ni komplicirala je pač šla v porodnišnico LJ, jaz pa sem šel iskat une tube/epruvete za matićne celice. Se spomnim kot da bi bilo vćeraj. LoL

uredilo bitje andrejus
Povezava do prispevka
ana reče pred 2 urama:

Porodi, ki jih vodijo babice imajo manjšo zdravniško intervencijo etc. Ne da se mi razpravljat o teh zadevah in če ti misliš, da je čim manj izbire boljše, te nihče ne sili, da imaš porod doma ali nosečnist in porod, ki ga vodijo babice in ne zdravniki. Za tiste, ki to hočejo, je pa izbira v Sloveniji omejena. Če je sistem po meri tebi, še ne pomeni, da je po meri vseh drugih. 


Kake cim manj izbire? O cem bluzis ti? V slo mas na voljo glih vse mozne varijante porodov ki si jih lahko zmislis. Pa v slo tud babice vodijo porode, zdravnik vskoci samo ce se kaj zakomplicira…

Kr neke zakljucke iz riti vleces

Povezava do prispevka

Kaka zakomplicirana baba mora to biti... bog pomagaj :D Nič ji ni po meri, rabi nekaj izven standardnih okvirov.

 

Ona je rodila na bio-eko kmetiji kjer so ji igrali irski filharmoniki in v ozadju je pel otroški/angelski pevski zbor. Popkovino pa je vskočil prerezat Shane MacGowan. Tega pri nas pač ni na izbiro. Ampak za slovenske kmetice je tudi ostalo pač ok.

uredilo bitje tomazek
  • Trol 1
  • Za crknit smešno +1 6
Povezava do prispevka
Chenier reče pred 8 urami:

Imajo slovenski kapitalisti z desnice nasvet zate

 

Image

Te kapitaliste imam najraje. Ustanovijo podjetje v komunizmu. V kapitalizmu dobi miljone in miljone EU in SLO subvencij in na koncu prodajo podjetje komunistom.

 

Zdej pa hodijo od podjetja do podjetja kam invenstirat denar, ker ne vedo kam z miljoni da ne skopnijo.

Podjetnik pa tak.

Povezava do prispevka
andrejus reče pred 3 urami:

Kje si ti rodila ana?

 

Mislim v kaki aranžmaju ali kako se temu reče? Se spomnim da pred leti je bila pri nas ful popularna Postojna pa VGlandija dobesedno tam pri VGju. Moja žene ker ni komplicirala je pač šla v porodnišnico LJ, jaz pa sem šel iskat une tube/epruvete za matićne celice. Se spomnim kot da bi bilo vćeraj. LoL

V porodnišnici. Niti nisem imela namena kaj drugega. Sem pa imela srečo, da sem lahko bila v enoposteljni sobi s privat kopalnico obakrat, tako da je bilo prece manj stresno kot v kaki sobi s šest posteljami. Irska ni kak biser glede teh zadev drugače, vem pa, da imajo druge države precej boljšo izbiro različnih modelov. Mislim, da je na Nizozemskem okoli 30% rojstev na domu. 

uredilo bitje ana
Povezava do prispevka
tomazek reče pred 1 uro:

Kaka zakomplicirana baba mora to biti... bog pomagaj :D Nič ji ni po meri, rabi nekaj izven standardnih okvirov.

 

Ona je rodila na bio-eko kmetiji kjer so ji igrali irski filharmoniki in v ozadju je pel otroški/angelski pevski zbor. Popkovino pa je vskočil prerezat Shane MacGowan. Tega pri nas pač ni na izbiro. Ampak za slovenske kmetice je tudi ostalo pač ok.

Kje si pa ti rodil, ker imaš toliko za povedat kaj je dobro za slovenske kmetice? 

Povezava do prispevka
ana reče pred 12 urami:

Če smo že nosečnostih, je argument, da bi se debar raje porabila za nudenje bolj širokega nabora storitve okoli poroda, ki je v Sloveniji precej medikaliziran. Bolje bi se tudi moralo spoštovati pravice nosečnic. Gre za precej zastareli model po sistemu put up and shut up, kjer imajo ženske razmeroma malo izbire. 

 

Ampak to je samo moj pogled, lahko pa Andrejus in Brenta razturavata okoli ennega pregleda, ki je vse prej kot nujen. 

 

 

image.thumb.png.b25ac78f95f15439472470be6e0d1a7c.png
https://worldpopulationreview.com/country-rankings/infant-mortality-rate-by-country
 

Če ponovim zgornji seznam - Slovenija je 4. (četrta!) na svetu (!) glede smrtnosti dojenčkov. Meni se zdi to kar izjemen dosežek in bi prej rekel, da se lahko druge države pridejo kaj naučit od naših porodnišnic in procesov.

V zdravstvu je pač tako, da so pravice pacientov in generalna kvaliteta zdravja pač dostikrat obratnosorazmerna. In ja, v Sloveniji imamo en tak zastareli 'shut up and out up with the fact we're gonna provide you fucking fantastic conditions to deliver a healthy baby'

  • Račka +1 3
  • Na jagodo +1 1
Povezava do prispevka

Statistik okoli smrtnosti nisem nikoli zanikala, niti o njih nisem nikoli govorila. Kot sebično osebno pa me zanima tudi kakšne so izkušnje za matere, kajti v porodu in nosečnosti sta direkt vpletena dva, otrok in mama. 

 

Mimogrede na to uporabo statistik sem malo alergična. Podatek o nizki smrtnosti mater na Irskem (podobna Sloveniji) so citirali nasprotniki splava, češ da ni potrebe po splavu, ker je država med najbolj varnimi za porod. 

uredilo bitje ana
Povezava do prispevka
ana reče pred 28 minutami:

Statistik okoli smrtnosti nisem nikoli zanikala, niti o njih nisem nikoli govorila. Kot sebično osebno pa me zanima tudi kakšne so izkušnje za matere, kajti v porodu in nosečnosti sta direkt vpletena dva, otrok in mama. 

 

 

Preprican sem, da obstajajo drzave, kjer gres lahko sebicno rodit v banjo s sampanjcem, za lepso popotnico pa dobis zraven en orenk shot heroina. 

 

Ce hocemo razpravljati o kvaliteti dolocenih storitev so ravno statistike najbolj uporabna metrika in ne anekdotalne izkusnje in osebne kaprice. In smrtnost otrok pri porodu to dobro pokaze.

 

Pa zgoraj omenjen 'porod z babico brez zdravnikov' je tudi ena tak retro ezotericen cancer. V primeru da gre vse ok, je seveda v redu. Ko pa gre kaj narobe (in v dolocenem delezu bo slo, spet - statistika), imata zaradi tega tako otrok kot mati bistveno slabse moznosti razpletov, ker jih je treba transportirati do najblizje porodnisnice, kjer potem resujejo sranje za tisto vehementno dulo. 

 

Lahko razpravljamo kje imajo ljudje vec moznosti uresniciti svoje kaprice. Ce pa zelimo meriti kvaliteto/uspesnost, pa so metrike znane in je precej jasno kje je Slovenija - zelo pri vrhu.

 

P.s. Meni je sicer prav bizarno kako te 'osvescene' bodoce mamice zgradijo cel svoj smisel zivljenja okrog otroka, za porod pa izberejo bolj rizicno okolje. Jaz bi bil sigurno raje na lokaciji, kjer je 24/7 pripravljena support ekipa, kirurgi, operacijska dvorana, kri za transfuzijo in vsa mozna diagnostika. Ampak ker zelim 'naraven porod' raje vse to zavrzem. Ne vem no, a smo malo pozabili kaksne so bile smrtnosti se v prejsnjem stoletju, ko so zenske tako naravno rojevale doma v druzbi babic in prekuhanih rjuh?

  • Račka +1 2
  • Na jagodo +1 1
Povezava do prispevka
ana reče pred 6 urami:

Kot sebično osebno pa me zanima tudi kakšne so izkušnje za matere, kajti v porodu in nosečnosti sta direkt vpletena dva, otrok in mama. 

Kot sebicno osebno te zanima samo branjenje tvoje predstave o grozljivem proizvodnem tekocem traku slovenskih porodnisnic, kjer ti zavezejo usta, te nasopajo s protibolecinskimi sredstvi, prerezejo presredek, izvlecejo otroka in ti ga dostavijo v narocje.

Ce bi samo 10 min casa, ki ga porabis za to namenila obisku strani slovenskih porodnisnic, bi ugotovila, da moras za medikaliziran porod priti na predavanje s strani porodnisnice, sicer ti ga ob normalnem poteku ne bodo zeleli zagotoviti. Da prav vse porodnisnice na mesecni bazi organizirajo posvetovanja z babicami, predstavitve moznosti poroda, svetujejo pri pripravi porodnih nacrtov in spodbujajo pripravo porodnega nacrta. Na malo manj pogosti bazi organizirajo tudi vodene oglede porodnega bloka.

Ampak hej, you do you.

Povezava do prispevka
ana reče pred 8 urami:

Statistik okoli smrtnosti nisem nikoli zanikala, niti o njih nisem nikoli govorila. Kot sebično osebno pa me zanima tudi kakšne so izkušnje za matere, kajti v porodu in nosečnosti sta direkt vpletena dva, otrok in mama. 

 

Moja dvakratna vpletenost iz prve roke: porodnišnica LJ, profesionalen odnos. Ko pri prvem porodu ni šlo vse po planu, si lahko samo neskončno hvaležen, da je mami na medicinsko in kadrovsko opremljeni lokaciji in ne v leseni banji sred polhograjskih dolomitov al kaj jst vem kje. 

 

Babica vodi porod tud tle (tudi v fabriki dojenčkov v LJ - zdravniki so seveda ves čas na voljo, če pride to zapletov), tko da ne štekam, kaj misliš z "omejenostjo" izbire - če hočeš neko ezoterično izkušnjo, ti bodo pač svetovali po najboljših močeh kko jo nardit za zraven še maksimalno varno, če ne gre drugače. Izbira je, različne porodnišnice ponujajo različne načine. Seveda je pa odgovornost stroke, da svetuje čim bolj varno okolje, in to je pač porodnišnica, "medikaliziranosti" navkljub. Ljudem že v šoli za starše probajo iz glave izbit vse možne na minuto izračunane porodne načrte in druge hude ideje o porodih in naravnosti, tko da že tle pripomorejo k dobri statistiki. TLDR: Izkušnja matere: 100 let nazaj bi bil izid zelo drugačen / 10.

uredilo bitje BlAiR
Povezava do prispevka

Sam da ne bo prišlo ven, da je slo zdravstvo najboljše na svetu :)

 

In btw, lepo da ljubljančani imajo klinični center zraven, postonjčani te sreče nimajo.

Kot sem že pisal, če bi žena rodil kje izven LJ, bi jaz bil verjetno samohranilec.

uredilo bitje andrejus
Povezava do prispevka
VonGriffin reče pred 58 minutami:
Navedek

Vir: Jana 12. 7. 2016

Navedek

Že pred več kot 12 leti, ko sem sama rodila najprej hčerko in čez slabi dve leti še sina, smo mamice razmišljale o alternativnih oblikah poroda. 

Kakšne bolj sveže informacije nisi uspel najt? ;)

Povezava do prispevka

Imas kar nekaj clankov na internetih tovarisica, samo oba vema da bos tudi takrat sproducirala nek beden izgovor. Glede na napredek zdravstva v Sloveniji sem ziher da se  je od takrat marsikaj spremenilo ja 

 

Sem pa tudi sam peljal novorojencka iz porodnisnice v Feldbachu tako da ocitno je kar nekaj starsev ki ne delijo vasega navdusenja

uredilo bitje VonGriffin
Povezava do prispevka
Brenta reče pred 20 minutami:

No, to so pa nasi gastarbajterji. Imajo tako zelo patoloski odnos do domovine, da te se na podrocju, kjer smo dejansko drugim vzgled poskusajo prepricat, da je vse slabo.

 

ali pa imate nekateri majhno samopodobo. Navedel sem le dejstvo da se tudi slovenke odlocajo rojevati v Avstriji, v Feldbachu so zaradi tega imeli problem z gneco . Zdaj ali je razlog lagodje oz vec moznosti rojevanja ali boljsa oskrba pa ne spekuliram

 

in se enkrat tudi sam menim da je zasebno zdravstvo (ok zaenkrat imam samo zobozdravnika) v Sloveniji solidno in v Avstriji je javno od slovencem precenjeno . Zato tudi sam zagovarjam zasebno zdravstvo kar bo tudi to unicevanje zavarovalnic v Sloveniji pohitrilo

 

 

uredilo bitje VonGriffin
Povezava do prispevka
Brenta reče pred 3 urami:

Kot sebicno osebno te zanima samo branjenje tvoje predstave o grozljivem proizvodnem tekocem traku slovenskih porodnisnic, kjer ti zavezejo usta, te nasopajo s protibolecinskimi sredstvi, prerezejo presredek, izvlecejo otroka in ti ga dostavijo v narocje.

Malo umiri histerijo. 

 

Kar si pa potem napisala je pa nek standard, ki je pomemben že zaradi obveščenega konsenza in tveganj ter soglasij, ki jih moraš dati za epiduralno in podobne postopke. Predvidevam, da je v Sloveniji tako kot tu, da moraš ti ali nekdo drug dati vsa dovoljenja in podpisati, da so te obvestili o tveganjih (v Sloveniji sem v porodnišnici pristala dvakrat ne zaradi nosečnosti in nenačrtovano, samo se ne spomnim postopkov).

 

uredilo bitje ana
Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...