Skoči na vsebino

[uradno] Gostilna pri Konjzolcu


Priporočeni prispevki

DaCapo reče pred 15 urami:

Namreč: Biblos je z e-knjigami očitno zaključil in ni ene nove, ki bi si jo lahko izposodil kot e-knjigo, fizičnih pa imam toliko na zalogi, da dejansko ne bi rabil podaljšat članarine. Trenutno sicer berem (pomoje že vsaj petič): Pa čeprav ni zmeraj kaviar od M. Simmla. Eno tako lahkotno branje, ki mi res sede. 

Biblos je privatna e-knjigarna 

 

Knjižnice bodo imele sedaj svojo e-knjižnico z epubi, tako da boš lahko MKL koristil tam, zato več ne kupujejo e-knjig, ne bodo zdaj plačevale licenc in čez 1 mesec šle na novo storitev

 

Dejansko edino normalno, zdaj je namreč šlo tako, da so knjige kot javni zavodi kupili knjige, denar je šel % založnikom knjige % pa Biblosu, ki je bil privat firma, kar pomeni, da je nekdo s temi procenti nagrabil javni denar

 

Sedaj bo knjižnica plačala samo neposredno založnike knjige, ne pa še nekega random posrednika, katerega storitev, torej Biblos je itak bila podrekana

 

Povezava do prispevka

Sto ljudi, sto čudi, @Hernire. Jaz ob vsaki priložnosti rad kaj podebatiram o knjigah in debata skoraj vedno nanese tudi na Vojno & Mir (poleg Karl Maya in George Martina ter še enih par).Nisem pa rekel, da sem to vprašal v eno, torej kao anketa 200 naenkrat. Postopoma se je pač nabralo.

Tnx za komentar glede Biblos-a. Se čisto strinjam  Upam, da bo združenje knjižnic čimprej štartalo zadevo in da bodo e-pubi brezživno delovali na vseh obstoječih bralnikih. 

uredilo bitje DaCapo
Povezava do prispevka
Kruz reče pred 1 uro:

Bralno disciplino in motivacijo imam kar precej dobro, ampak zares uživam v branju le ne-fikcije (monografije, teoretska dela, reportaže, (avto)biografije, raziskave etc.) Ne vem, enostavno sem na neki točki dobil občutek, zakaj bi bral "bedno" fikcijo, kjer si je nekdo moral izmisliti svet, like in dialoge, če lahko berem "resnični" stuff v obliki prej omenjenega.

 

Ampak v leposlovju mi manjka še kar precej, ker zeva velika luknja (celotna Rusija praktično razen Tolstoj), večina antike etc in se mi zdi, da izpuščam en cel svet izkustev, kar me dela mal uneasy :D

 

 

Sej fikcija ima resnično vsebino, ki pride ven kot komentar na svet. Ena biografija je isto fikcija kot fiktivna zgodba. Oboje je spoznavanje sveta. Da ne govorimo o romanih ki so hardcore umetnost. Preberi si Potovanje na konec noči, najbolj real zadeva o lajfu.

Povezava do prispevka
Fuksija reče pred 1 minuto:

pizda DaCapo nočem dvomit vate ampak mislim da ali pretiravaš, al se pa družiš z izjemnim vzorcem lažnivcev

še komparativisti k jih poznam so dost 50:50 a so prebral celo al ne, ker je ruskih realistov še kej in so hotl posvetit čas komu drugemu

 


Ne, dejansko govorim resnico in ne pretiravam. Še enkrat: vsaj 190 ljudi poznam, ki jim zaupam in vem da so prebrali. V primeru Zločin in kazen pa gre številka celo do 210.

Povezava do prispevka
Vse_je_najslabse reče pred 4 minutami:

Sej fikcija ima resnično vsebino, ki pride ven kot komentar na svet. Ena biografija je isto fikcija kot fiktivna zgodba. Oboje je spoznavanje sveta. Da ne govorimo o romanih ki so hardcore umetnost. Preberi si Potovanje na konec noči, najbolj real zadeva o lajfu.

Haha, tega mam że ene 5 let na seznamu, da je treba prebrat :D

Povezava do prispevka

Drugače pa — kako so mi bili bedni vsi, ki so letos poskušali neki tryhardat s prvim aprilom. Prav vsi pejdži, ki sem jih odprl, so imeli neke cringe fore, tako da sem raje kar zaprl internet in mir

 

1. april je dejansko passe, "joke", ki ga je lahko nek webpage pred leti ufural prvega aprila in nam je bilo vsem smešno ironiziranje, je zdaj just another day na Tiktoku ali drugih omrežjih. Nič več ni effective, 1. april je mrtev  

Povezava do prispevka
Hernire reče pred 41 minutami:

Pa dobro stari, a to si bil na zborovanju ljubiteljev Tolstoja iz bivše Juge al kje da fak si ti sploh dobil 200 ljudi za vprašanje "a si prebral Vojno in mir?" :D :D :D 

 

Pač res legenda DaCapo, nimaš kaj. Jaz se že 15 let ukvarjam s književnostjo, pa še nisem 200 ljudi vprašal, če so prebrali Vojno in mir 

 

Dobro razvaljiva, support :D :avadodo:

Povezava do prispevka
Hernire reče pred 14 minutami:

Drugače pa — kako so mi bili bedni vsi, ki so letos poskušali neki tryhardat s prvim aprilom. Prav vsi pejdži, ki sem jih odprl, so imeli neke cringe fore, tako da sem raje kar zaprl internet in mir

 

1. april je dejansko passe, "joke", ki ga je lahko nek webpage pred leti ufural prvega aprila in nam je bilo vsem smešno ironiziranje, je zdaj just another day na Tiktoku ali drugih omrežjih. Nič več ni effective, 1. april je mrtev  

js sem vidla 2

en je bil kr realen in sem morala it preverit če je mogoče res (da je Tony Iommi umrl)

en je bil pa satira o najbolj možatem balzamu za ustnice iz strojne masti, šmirgl papirja in polarnega ledu :D

Povezava do prispevka
Kruz reče pred 2 urama:

 ampak zares uživam v branju le ne-fikcije (monografije, teoretska dela, reportaže, (avto)biografije, raziskave etc.) Ne vem, enostavno sem na neki točki dobil občutek, zakaj bi bral "bedno" fikcijo, kjer si je nekdo moral izmisliti svet, like in dialoge, če lahko berem "resnični" stuff v obliki prej omenjenega.

 

 

Js pa ravno kontra.

Pravega sveta mam(o) že tako preveč  (še dobr, da me ne more prit zdej un iz zapora ganjat), kaj bom še "za oddih" bral to :D

 

Posledično tud razumem @Fuksija, ki noče niti gledat serij o "problemih", pa kjer so ji vsi liki slabi/gredo na kurac. Kokr bi mi blo bolj všeč, če bi lahk več takih, ki so priznane kot vrhunske, lahko pogledala skupaj.

 

Valda treba pol še za Vojna in mir povedat.

V SŠ sem za domače branje prebral tole skrajšano verzijo. Mislim, da mi nobenega dela leposlovja v življenju ni bilo bolj mučno prebrati in še danes mi je žal, da nisem raje izbral Zločina in kazni :D

kk dosadno, a si ja nor :D

 

 

edit: nah, je bla še ena slabša, pa še prostovoljno sem se jo spravil Ludovic Kennedy - Pursuit: The Chase and Sinking of the "Bismarck"  (Potopite Bismarcka)

uredilo bitje Berbasecks
Povezava do prispevka
Hernire reče pred 3 urami:

Kar je mene pri teh svetih spisih motilo, da so me v pisni obliki dosti manj nagovarjali kot v slikovni. Ko sem v cerkvi videl križev pot, mi je bilo vse tako filmsko, pač res si bil prestavljen v antične čase z unimi oblekami in rimskimi vojaki. Isto če sem gledal 10 božjih zapovedi (ki mi je še vedno en izmed TOP 20 filmov pomoje hehe), 100 % prestavljen v čas Mojzesa. Medtem ko v Svetem pismu pa je vse tako okorno napisano, da mi ni delala domišljija.

Meni se bere kakor da želiš, da bi bili nekaj, kar niso. To ni leposlovje. Meni je sveto pismo fascinantno, ampak čisto iz enega drugega razloga. Tvoj komentar se mi bere kot da bi metalcu dal za poslušat 2paca in bi reku da je zanič, ker ni growlanja notri.

 

To so zapisi ustnih izročil ki so se prenašali preko generacij, z željo po ohranjanju pristnosti. Kle ni blo pisatelja, ki bi sedel za mizo s konceptualnimi zapiski, ki bi tkal pripoved.

 

Se mi pa zdi na mestih še vedno tudi iz literarnega vidika izjemno, recimo Janezov evangelij, meni literarno najljubši del:

 

Pismouki in farizeji so tedaj pripeljali ženo, ki so jo zalotili pri prešuštvovanju. Postavili so jo v sredo in mu rekli: »Učitelj, tole ženo smo zasačili v prešuštvovanju. Mojzes nam je v postavi ukazal take kamnati. Kaj pa ti praviš?« To so govorili, ker so ga preizkušali, da bi ga mogli tožiti. Jezus se je sklonil in s prstom pisal po tleh. Ko pa so ga kar naprej spraševali, se je vzravnal in jim rekel: »Kdor izmed vas je brez greha, naj prvi vrže kamen vanjo.« Nato se je spet sklonil in pisal po tleh. Ko so to slišali, so drug za drugim odhajali, od najstarejših dalje. In ostal je sam in žena v sredi.  Jezus se je vzravnal in ji rekel: »Kje so, žena? Te ni nihče obsodil?« Rekla je: »Nihče, Gospod.« In Jezus ji je dejal: »Tudi jaz te ne obsojam. Pojdi in odslej ne gréši več!«

 

Ful mi je hud prizor: vročina, stare kamnite hiše, pesek, kamenje in nizko rastje, nek folk se zbere okoli uboge ženske, ki je varala in se začnejo prepirat, zraven pa je dobesedno sklonjen Bog in kakor otrok s pristom riše črte v zemljo, pol ko ga naslovijo se počasi vzravna in spusti svoj slavni line, na koncu pa še posebej, ko ji reče da je ne obsoja. Če te Bog ne obsoja, ne obstaja več nič drugega, kar bi te lahko obsodilo, ultimativna odveza. No skratka cel ta prizor sem si vedno ful filmsko predstavljal.

uredilo bitje Vse_je_najslabse
Povezava do prispevka
Slinch reče pred 3 minutami:

koliko bi plačali za video, kjer dacapo 200 ljudi vpraša če so prebrali vojno in mir, pa potem še malo chatta z njimi?

 

jaz bi dal par evrov, easy

image.png.2a97a888c8bdd40e79a884c2bf5689b1.png

Takoj subscribam ta onlyfans.

Vse_je_najslabse reče pred 3 minutami:

Meni se bere kakor da želiš, da bi bili nekaj, kar niso. To ni leposlovje. Meni je sveto pismo fascinantno, ampak čisto iz enega drugega razloga. Tvoj komentar se mi bere kot da bi metalcu dal za poslušat 2paca in bi reku da je zanič, ker ni growlanja notri.

 

To so zapisi ustnih izročil ki so se prenašali preko generacij, z željo po ohranjanju pristnosti. Kle ni blo pisatelja, ki bi sedel za mizo s konceptualnimi zapiski, ki bi tkal pripoved.

 

Se mi pa zdi na mestih še vedno tudi iz literarnega vidika izjemno, recimo Janezov evangelij, meni literarno najljubši del:

 

Pismouki in farizeji so tedaj pripeljali ženo, ki so jo zalotili pri prešuštvovanju. Postavili so jo v sredo in mu rekli: »Učitelj, tole ženo smo zasačili v prešuštvovanju. Mojzes nam je v postavi ukazal take kamnati. Kaj pa ti praviš?« To so govorili, ker so ga preizkušali, da bi ga mogli tožiti. Jezus se je sklonil in s prstom pisal po tleh. Ko pa so ga kar naprej spraševali, se je vzravnal in jim rekel: »Kdor izmed vas je brez greha, naj prvi vrže kamen vanjo.« Nato se je spet sklonil in pisal po tleh. Ko so to slišali, so drug za drugim odhajali, od najstarejših dalje. In ostal je sam in žena v sredi.  Jezus se je vzravnal in ji rekel: »Kje so, žena? Te ni nihče obsodil?« Rekla je: »Nihče, Gospod.« In Jezus ji je dejal: »Tudi jaz te ne obsojam. Pojdi in odslej ne gréši več!«

 

Ful mi je hud prizor: vročina, stare kamnite hiše, pesek, kamenje in nizko rastje, nek folk se zbere okoli uboge ženske, ki je varala in se začnejo prepirat, zraven pa je dobesedno sklonjen Bog in kakor otrok s pristom riše črte v zemljo, pol ko ga naslovijo se počasi vzravna in spusti svoj slavni line, na koncu pa še posebej, ko ji reče da je ne obsoja. Če te Bog ne obsoja, ne obstaja več nič drugega, kar bi te lahko obsodilo, ultimativna odveza. No skratka cel ta prizor sem si vedno ful filmsko predstavljal.

Se drgač strinjam s tabo, tudi meni je Janez najjači. Pa nasploh tudi Stara zaveza Mojzes zgodba je dobro napisana

 

Pri Novi zavezi se začnem dolgočasit po evangelijih, ko postane kar en road sea drive movie, ko se učenci furajo po morju in razširjajo nauk. Pol ko pridejo Pisma je spet bolj zanimivo :D 

Povezava do prispevka
Hernire reče pred 2 minutama:

 

Takoj subscribam ta onlyfans.

Se drgač strinjam s tabo, tudi meni je Janez najjači. Pa nasploh tudi Stara zaveza Mojzes zgodba je dobro napisana

 

Pri Novi zavezi se začnem dolgočasit po evangelijih, ko postane kar en road sea drive movie, ko se učenci furajo po morju in razširjajo nauk. Pol ko pridejo Pisma je spet bolj zanimivo :D 

Ja ma evangeliji so v nekem smislu težki. Jaz sem jih res velikokrat prebral in študiral 15 let nazaj, pa sem bral spet letos in šele prvič razumel ene stvari. Bolj kot duhovno napreduješ in dojemaš življenje bolj se razkriva pomen evangelijev. Mistiki vzamejo en stavek iz evangelija in iz njega razvijejo misel na več straneh. Ene prilike so ful genialne tudi, ampak ja, to je nekaj kar moraš počasi brat in študirat, ni toliko zgodba. Pri eksegezi smo vse mogoče študirali, se ti odpre nov svet.

Povezava do prispevka

Jaz sem se letos prvič lotil Vojne in Mir (mislim da sem ene 300 strani zategnil)

 

Ugotovitev 1: ful bolj ciničen ton pisanja kot sem pričakoval, tipo se dejansko na polno dela norca iz ruske aristokracije in oficirstva, prov uno že skor Vojak Švejk level

Ugotovitev 2: ful manj zanimiva knjiga, kokr sem upal 🤭

 

Povezava do prispevka

Evo dons mi je ena gospa stranka dala par predlogov ruskih avtorjev za prebrati, da razširim obzorja, saj ničesar ruskega nisem prebral razn Metro 2033. Vsekakor bo leto 2024 pri meni rekordno po prebranih knjigah. 

uredilo bitje Dejch
Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Ustvari novo...