Skoči na vsebino

Trenutno berem


nazia

Priporočeni prispevki

image.gif.7fa0d6beffe556d3598819beaba04125.gif

Presenečeje letošnjega leta. Čisto po naključju sem naletel na ta biser. Sicer je konec bolj medel, sam prve 3/4 knjige je pa top. Na trenutke sem umiral od smeha sploh, ko avtor v ospredje postavi odnos med Ano in Jožetom.

Če bi kdaj brali knjigo slovenskega avtorja vzemite to v roke, priporočam.

 

  • Račka +1 1
  • Na jagodo +1 1
Povezava do prispevka
fric reče Dne, 10. 12. 2023 at 10:04:

Presenečeje letošnjega leta. Čisto po naključju sem naletel na ta biser.


A ni bila to tudi TV serija/film?
Strici so mi povedali vem, da da sem gledal pred sto leti. Mi je pa tudi Povest nekako v glavi, da je bilo filmano.

edit: valda. Minuta guglanja :) :
POVEST O DOBRIH LJUDEH - zkp.rtvslo.si
Tudi top pesmica: Spevaj nama Katica!
 

Spoiler

Kot mulc sem se prav razjokal, ko je slepa Katica umrla v močvirju :( .

 

uredilo bitje DaCapo
Povezava do prispevka
DaCapo reče pred 19 minutami:


A ni bila to tudi TV serija/film?
Strici so mi povedali vem, da da sem gledal pred sto leti. Mi je pa tudi Povest nekako v glavi, da je bilo filmano.

edit: valda. Minuta guglanja :) :
POVEST O DOBRIH LJUDEH - zkp.rtvslo.si
Tudi top pesmica: Spevaj nama Katica!
 

  Skrij vsebine

Kot mulc sem se prav razjokal, ko je slepa Katica umrla v močvirju :( .

 

To sem videl, sam ti slovenski filmi so super fino in fajn zadeva, ko si majhen. Ko pa enkrat odrasteš pa tole ni neki. Sploh pa, ko v knjigi opisuje Marto kot najlepšo rožo tega sveta pol v filmu jo igra pa sosedova Marija.:lol:

Povezava do prispevka

Jaz sem si tudi nekaj H. G. Wellsa nabral, potem ko sem kako leto ali dve nazaj pogledal nanizanko Warehouse 13 :D.  In grem zdaj na par mesecev skozi njegove (najbolj znane) romane. Pet sem jih že prebral, nekatere ponovno, druge prvič, dva me pa še čakata (The Shape of Things to Come in The Food of the Gods), a prideta kmalu na vrsto. Res je bil genij, skoraj lastnoročno je vzpostavil žanr znanstvene fantastike.

COh72MK.jpg

 

Mi pa vedno bolj dogaja »golden age« znanstvene fantastike. S tem, da zbiram vintage paperbacke (torej ebay). Sicer so pogosto dražji kot nove knjige, ampak obožujem old school pulp naslovnice. In eden od velikanov zlate dobe (in ZF-ja na sploh) je seveda Arthur C. Clarke. Tako sem ta teden prebral Islands in the Sky, zdaj pa je na vrsti Prelude to Space.

LsGdRBt.jpg 

 

uredilo bitje Flegma
Povezava do prispevka

@Flegma daj se tu namedroppaj kako priporocilo. Saj poznam te best of sci-fi zbirke in kar nekaj avtorjev/del sem ze prebral, ampak je vseeno kul slisati kaksno priporocilo.

 

Recimo kar precej veliko razocaranje je bil roman od Connie Willis, Doomsday Machine ali nekaj takega. Sama premisa je bila solidna, ampak holy fuck, toliko nesmiselnega ovinkarjenja v pripovedovanju, izkljucno samo z namenom word counta, mi je bilo prevec in me je gladko minilo.

Povezava do prispevka
Avion reče Dne, 12. 12. 2023 at 18:06:

daj se tu namedroppaj kako priporocilo. Saj poznam te best of sci-fi zbirke in kar nekaj avtorjev/del sem ze prebral, ampak je vseeno kul slisati kaksno priporocilo.

 

Če se prav spomnim, imaš pomoje več širine v žanru. Sicer sem klasičnega sci-fija tudi kar nekaj prebral, ampak bolj na »safe« varianti, torej najbolj znana imena, pa še to od mnogih avtorjev zaenkrat le po eno samo knjigo, a vendarle, vse to so imena, ki se mi zdijo vredna vsaj sprobati: Arthur C. Clarke, Frank Herbert, Richard Matheson, Ray Bradbury, Larry Niven, Arkady & Boris Strugatsky (Arkadij in Boris Strugacki), Samuel R. Delany, Joe Haldeman, Alfred Bester, Roger Zelazny, Kurt Vonnegut, Philip K. Dick, Poul Anderson, Isaac Asimov, Orson Scott Card, William Gibson, Ursula K. Le Guin  ... Tega je ogromno, in na seznamu manjka cel kup velikanov, ki jih moram še sprobati, denimo Robert A. Heinlein, Stanisław Lem, Fredrik Pohl ... Je pa gotovo, da ti vse ne bo všeč. Tudi meni ni sedlo vse, a zanikati, da gre za vrhunske zadeve, tega pa ne morem. Da ne omenjam, da je znotraj žanra ogromno podzvrsti, znanstvena fantastika je zares zelo širok pojem.

 

Okej, če izpostavim tako randomly, prve tri, ki mi zdajle padejo na pamet (pa verjetno tudi zato, ker so bolj sveže v spominu :) ) : Arthur C. Clarke: Childhood's End (na nebu se znajdejo nezemeljske ladje, Overlordi, ki Zemljane pahnejo v utopijo. Kaj to pomeni? Super zadeva o razvoju/evoluciji – koncu ali začetku? – človeške rase). Tko, res brezčasni masterpiece v pravem pomenu besede in ena moja najljubših knjig. Joe Haldeman: The Forever War (spisano kot alegorija na vietnamsko vojno o pripadniku, ki se nekje v oddaljenih zvezdnih sistemih bojuje v stalni vojni proti Nezemljanom. Vsled dolgih razdalj zaradi relativnosti potovanja minevajo leta, tudi stoletja, ko se med odhodi na bojišče vrne domov v povsem drugačen svet.). In recimo še Poul Anderson: Tau Zero (vesoljski ladji se med potovanjem v trideset svetlobnih let oddaljeno ozvezdje pripeti okvara na pospeševalnem stroju, in pospešuje v neskončnost. Kako se s tem sooči posadka, ko pravzaprav izven časa potuje prot neznanemu. Kul ideja, mogoče izvedba ne najbolj, a vseeno, eden klasičnih primerkov hard sci-fija. 

 

Povezava do prispevka

heinlein mi je bil osebno kul, sploh starship troopers. tujec v tuji dezeli ima super ideje samo mi je pa stil pisanja prevec okoren in mukotrpen za brat.

 

probaj se od silvergerga svet znotraj. premisa je, da se clovestvo namnozi prek vseh meja in da lahko zadostijo namestitvenim potrebam zgradijo ogromne stoplnice (urbanone), ki se raztezajo 20km v visino. in potem sledijo zgodbe v tem distopicnem svetu.

 

tudi jaz bi priporocal od clarka konec otrostva.

 

ce ti je bila od lema eden vsec, bi ti znal biti tudi solaris, ker ima isto tematiko. srecanje z necim neznanim, kar je izven tvojih zaznavnih in kognitivnih izkusenj. entiteta, ki je enostavno ne mores ne razumeti, ne doumeti. je pa res zgosecna knjiga. sam sem se prebijal skoraj 14 dni cez njo, pa ima 140 strani. idej pa na dveh straneh toliko kot druge znanstveno fantasticne v dvajsetih knjigah (ok, mal karikiram). gospodov  glas, ki zakljucuje serijo neuspelih poizkusov z nezemeljskimi stiki me pa se caka na polici

uredilo bitje ngebe
Povezava do prispevka

45836596.jpg

Res vam hvala by Marko Vidojković

Jugoslavija ni razpadla.
Tablice Gorenje, El Niš telefoni, Zastava 1001 na elektriko, YUskype, svoja navigacija in sateliti, zdravstvo najboljše na svetu, v nogometi in košarki nas niso premagali ze 20 let, trava dovljena od leta 1995...

Knjiga je napisana v stilu X-filetov saj so se začeli odpirati portali v Jougoslavijo katera je razpadala.

Avtor je imel dobro idejo ampak mu je zamanjkalo pri izvedbi. Določene stvari so tako hitro zaključene, da se prav čudiš.

uredilo bitje cebelar123
Povezava do prispevka
woho reče pred 4 urami:

kriz-cez-nepal.jpg

 

To pa kar požiram. Vrhunsko.

 

Že nekaj časa nisem bral alpinistične literature. A v tej knjigi Viki opisuje svoje vzpone ali je še kaj drugega? Prebral sem cca tri ali štiri njegove knjige, pa so se vsebinsko začele ponavljati... Mi je pa car, zato bi rad prebral še kaj njegovega. 

Povezava do prispevka

Img_00099421_big.jpg.1ce20e1617d7dd78aae500341627a22b.jpg

Za praznike sem v roke vzel tole. Predvsem iz razloga, ker se dogaja v snegu/snežni nevihti in so vsi ujeti v hotelu, ki je bil preurejen iz sanatorija. Prvih 100 strani se knjiga pobira na noge, potem sledi 200 strani neki kvazi detektivke potem dejansko sledi 50 strani zanimivega branja, ki se izteče v kilav konec.

 

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...