Skoči na vsebino

Protivladni protesti


Priporočeni prispevki

Predvsem se mi zdi, da če se malce oddaljimo od trenutnih težav z Janšo, da je celoten vzgojno-izobraževalni sistem zasnovan preveč "uporabno".

Seveda je težava v tem, da vsaka vlada vidi nekaj drugega kot uporabno, vsak znanstvenik vidi svoje delo kot najbolj pomembno in uporabno, ... 

Za vse morebitne spremembe pa seveda rabimo v bistvu dobro razvito filozofijo vzgoje, ki je pri nas pač ne najdeš.

Potem je potrebno, da se za vse spremembe nekako argumentirano predvideva, kaj bi prinesle za s sabo.

Ker če formiramo le v smeri uporabnosti, ne razvijemo pa nekega osnovnega kritičnega mišljenja, dobimo sam kup delavcev, ki v prostem času poslušajo neke brezvezne radije, gledajo glupe reality showe ali pa se aktivno udejstvujejo v raznih Rogih ali pa zapadejo v conspiracy theories.

Je pa seveda potreben temeljit overhaul že na ravni osnovnošolskega šolstva. Saj nekaj se je govorilo o tem pred leti, ampak zdaj s korono so vsi zadovoljni, da je sploh uspelo učiteljem spoznat, da je možno delat prek zooma in zdaj končno ratujejo nezadovoljni, ker vidijo koliko negativnih posledic je to privleklo s sabo.

Meni je recimo zelo všeč, kako zastavi kurikul v The Educated Mind Kieran Egan, ampak moramo pa seveda biti pazljivi, ker deluje vseeno malce preveč Rousseaujevsko, pa ne tako kot se ga danes misinterpretira kot skrajno permisivnega, ampak s tem, da gre preveč na neke zgodbe in helikoptersko metodo, ki se pretvarja, da je demokratična. Postavi pa kar nekaj dobrih premis. Sicer je zabavno, da kritizira Deweya potem pa sam poda neke ideje, ki so praktično Deweyeve, ... Ampak saj Dewey ni toliko napačen, če ignoriramo dejstvo, da je pri njem cilj izobrazbe vedno več izobrazbe. Recimo Freire sledi praktično iz njega + marxa + krščanstva, pa veliko bolje zastavi že vse skupaj. Čeprav je spet malce preveč kulturno pogojen, ampak saj vsa izobrazba je ...

Ne vem no, saj ni tok relevantno za tale vprašanja, sam še zmer pa se mi zdi, da je pomembno, da se vprašamo, kaj sploh hočemo od izobrazbe.

Povezava do prispevka

Tale tema mi je izredno zabavna, ker se prepucava kar tako...

Na eni okrogli mizi na temo izobraževanja kadrov za gospodarstvo sem predstavnikom gospodarstva lepo rekel, da nam in ostalim prisotnim izobraževalnim organizacijam ni problema usposobiti kakršnegakoli kadra, ki ga bodo čez 5 let potrebovali(rok sem podal, ker je potrebno toliko časa da študentje dokončajo z nule), samo definirajo naj, kaj točno bodo potrebovali in jih lahko še bolj sfokusirano izobrazimo, da bodo lahko prevzeli funkcije takoj... Potem pa so predstavniki kadrovskih služb večjih podjetij ostali tiho in nekako skozi zobe zamrmrali, da za večino potreb čez 5 let sedaj še ne vejo. Strinjam se, da mora država skušati doseči neke smiselne kvote, da zagotovi potrebno število kadrov + zagotavljanje prihodnjega izobraževanja na prepoznanih strateških smereh, vendar če samo gospodarstvo ne ve kaj bo potrebovalo je to precej preveč bullshita! Verjetno bi bilo najbolje pregledati seznam ljudi  na zavodu za zaposlovanje skupaj z iskanjem zaposlenih in ga primerjati z vpisi na fakultete in srednje šole, ter iz trenutnega primankljaja omejiti s strani države plačana mesta. Hkrati pa bi mogli še dodatno štipendirati poklice, kjer je jasno viden primankljaj. Poleg vsega pa je neumno da se ljudi pogosto še vedno plačuje po stopnji izobrazbe... Če ne moreš najti varilca, ponudi 1200 EUR, pa ga boš verjetno dobil takoj. Če pač to ni dovolj, dvigni plačo na 2000 EUR. Če dobiš na mesto namenjeno bolonjskemu magistru 100 prošenj, pač lahko zmanjšaš plačo za začetek, pa četudi bo nižja od varilčeve. To je realnost, ki pa  trenutno drži le pri programerjih.

uredilo bitje Death
  • Račka +1 3
Povezava do prispevka
black187 reče Dne, 29. 1. 2021 at 14:01:

Sej so že študije kateri poklici bodo v prihodnosti potrebni in kaj se novega odpira, če gremo v to smer da se opiramo na kakšne dobre študije - kul in pravilno. Ampak glede na delovanje trenutne vlade, bo to po moje ena zmešnjava.

 

Dober point.

Pri tem gre za to, da trenutna oblast, tko kot skoraj vse prejsnje, so po poklicu ne samo druzboslovci, ampak kar profesionalni politiki, torej, so v politiko stopili se prej kot so stopili na neko drugo resno poklicno pot. Vecinoma profesionalni politiki. To je dejstvo.

 

Zato pa tudi delujejo tako, ker pac razmisljajo na ta nacin.

Zato tud majo to potrebo ustanavljanja svojih druzboslovnih univerz, ker je prepricanje, da tisti ki ima to prek, bo vladal.

Ceprav velika vecina teh, ki so zdaj na vrhovnih polozajih v teh privatnih, od SDS podpiranih privatnih druzboslovnih univerz (za katere seveda zelijo javno financiranje)... so bili tudi na UL precej visoko pozicionirani. Ampak tam je vseeno vecja konkurenca.

 

Zato pa je plan spodkopavat druzboslovne vede na javnih univerzah, na javnih naj ostanejo samo znanost, matematika in uporabne vede ala tehnika, gradbenistvo itd.

Tele bolj ideoloske pa je cilj pripeljat pod svoje okrilje.

 

Kr... bodimo no resni, ce bi slo za neko usmerjanje po panogah, pol bi se rezalo tud financiranje vpisa, oziroma financiranja nasploh, tud na zasebnih druzboslovnih univerzah. Ne bi bilo tega, "podpiramo zasebno visoko solstvo" (kjer gre, kot vemo, za druzboslovje), ampak bi blo: podpiramo, ne vem, studiranje fizike, kemije, mikrobiologije, kajvemcesa... in spodbujamo s stipendijo tud tak studij na najboljsih svetovnih univerzah... In nudimo pol diplomantom ugodnosti pri zaposlitvi v Slo.

Sam ni ane...

uredilo bitje GigiGovedina
  • Račka +1 3
Povezava do prispevka

Uno, ko je socializem do vratu v krizi boljša opcija od cvetočega kapitalizma

 

Navedek

Najprej nekaj osnov: pokojninska osnova je izračunana na podlagi mesečnega povprečja osnov iz najugodnejšega 24 letnega obdobja po 1.1. 1970. Osnove se valorizirajo.

 

No, na osnovi podatkov o plačah in nadomestilih je zanjo najugodnejša 24 letna pokojninska osnova v obdobju med 1980 in 2005 - 833,49 evra. Če bi recimo vzeli obdobje 1994 do 2017 bi bila ta številka 612,32 evra. Ja, 221,17 evrov nižja.

Pa gremo pogledati še malo bolj natančno: v katerih petih leti je imela (delavka) najvišje povprečne valorizirane plače? 1989: 1226,29 evra; 1984: 1142,50 evra; 1985: 1138,95 evra; 1986: 1127,42 evra; 1983: 1040,65 evra.

In v katerih petih letih je imela (delavka) najnižje povprečne valorizirane plače? 2011: 510,88 EVR; 2007: 520,55 EVR; 2010: 538,20 EVR; 2009: 539,10 EVR; 2012: 548,95 EVR.

Leta 2017 je imela Ljubimka povprečno valorizirano plačo 581,32 EVR - torej skoraj dvakrat nižjo kot leta 1984.

Lp, Goran Lukič/ć

uredilo bitje Sovir
Povezava do prispevka

Korl in Komunajzerji znova z brezupnico. Tisti, ki ste nekaj tednov nazaj pisali, da "obstaja več indicov, da vse skupaj ni tak joke, kot to predstavlja desnica" boste imeli kmalu priliko, da se izkažete kot poznavalci. Jaz vas bom definitvno quotal. lp

uredilo bitje drago
Povezava do prispevka
drago reče pred 48 minutami:

Korl in Komunajzerji znova z brezupnico. Tisti, ki ste nekaj tednov nazaj pisali, da "obstaja več indicov, da vse skupaj ni tak joke, kot to predstavlja desnica" boste imeli kmalu priliko, da se izkažete kot poznavalci. Jaz vas bom definitvno quotal. lp


ok se veselimo

Povezava do prispevka
Lord Baltimore reče pred 1 uro:

Če bo treba potrjevat novega ministra za zdravje sploh ne bo potrebe po nezaupnici ;)

popolnoma druga dinamika in zlasti druga večina. Tam bo v želji, da se mandat vlade in dzja ne zaključi, kandidata podprl še kdo drug kot le 48 poslancev. uči se.

 

vidim pa da je fokus opozicije že par tednov nazaj prešel na predčasne volitve. toliko enega obupa zaradi popolne nesposobnosti.

uredilo bitje drago
Povezava do prispevka
Navedek

Don’t worry, we’re not Hungary!

Slovenia’s foreign minister, Anže Logar, put the message more diplomatically than that on a recent visit to Brussels. But he was clearly out to reassure EU officials before right-wing populist Prime Minister Janez Janša’s government takes the presidency of the Council of the EU later this year.

Janša is a close ally of Hungarian Prime Minister Viktor Orbán, a frequent thorn in the side of the EU’s political mainstream, and a strong supporter of his anti-migrant rhetoric and policies. Janša is also a big fan of Donald Trump. He promoted conspiracy theories about the U.S. elections and declared on Twitter that Joe Biden would be “one of the weakest presidents in history.”


Janša is a close ally of Hungarian Prime Minister Viktor Orbán, a frequent thorn in the side of the EU’s political mainstream, and a strong supporter of his anti-migrant rhetoric and policies. Janša is also a big fan of Donald Trump. He promoted conspiracy theories about the U.S. elections and declared on Twitter that Joe Biden would be “one of the weakest presidents in history.”

https://www.politico.eu/article/slovenia-eu-presidency-council-calm-nerves-anze-logar/

Povezava do prispevka
Navedek

Po naših informacijah bo vlada danes odločala o zamenjavi Jureta Gašpariča, državnega sekretarja na ministrstvu za izobraževanje. V Janševo nemilost je padel po tem, ko vlada ni sprejela že usklajenega razpisa za vpis na fakultete. Po tem, ko je novico o tem prišla v medije, je Janša krivdo za to zvalil na ministrstvo, ki naj bi vladi prepozno poslalo strateški dokument. 

 

To je Gašparič javno zanikal. "Vlada je bila seznanjena, da bo gradivo dobila nekaj dni kasneje. Gradivo smo pripravili in predali pravočasno, tako kot v preteklih letih," je poudaril Gašparič. Javno je tudi podvomil v Janševe navedbe, da bo vlada potrebe na fakultetah prilagodila trgu dela. "Vsi, ki resno upravljamo državo, vemo, da nimamo podatkov o tem, kakšne bodo potrebe na trgu dela čez pet let," je dejal Gašparič.

 

...je že bivši...

  • Račka +1 2
Povezava do prispevka
svit reče pred 7 minutami:

In zakaj ne bi podnebna kriza dobila enakega statusa kot COVID kriza? 

ja, najbolje da nas zapirajo še zaradi ogljičnega odtisa, ne samo zaradi sezonskih virusov.

In ker je podnebna kriza bullshit, če je podnebna kriza, potem je že od vedno.

Povezava do prispevka
svit reče pred 6 minutami:

Če ne mislimo kaj zrihtat v zvezi s tem ogljičnim odtisom, potem bo korona en lep spomin v preteklosti...

dokler bodo tisti, ki nam pridigajo o ogljičnem odtisu, letali po planetu v privatnih reaktivcih, da se sončijo na svojih zasebnih otokih, me gladko boli kurac 

uredilo bitje maksi
  • Račka +1 1
Povezava do prispevka

Janez Janša danes: Ob tem želim poudariti tudi bilateralne odnose z ZDA. Slovenija je v letu 2020 prešla od besed k dejanjem... Z začetkom strateškega dialoga z ZDA smo postavili trdne temelje za nadaljevanje dvostranskega sodelovanja."

 

Janez Janša par tednov nazaj:

 

image.png.6472ebbcbf60a274d8daf2193cdf2c80.png

  • Za crknit smešno +1 1
Povezava do prispevka
Gost
Tema je zaprta za nadaljnje odgovore.
  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...