Skoči na vsebino

Vojna tretjega sveta


johnbi

Priporočeni prispevki

Vanz reče pred 21 urami:

Če že pisunim, potem bom pa še o polarizaciji. Ta poteka z velikim pospeškom. Ne bom pa rekel, da je bil to namen Rusov, ker po mojem mnenju ni bil. 

 

To sem par let nazaj napovedal do leta 2030, ko sem predvideval, da bo Kitajska dokončno močnejša od ZDA, ki pa bo v drugi polovici tega desetletja sprožila več vojn, ker kot sila v zatonu ne bi pustila kar tako, da izgublja vpliv in svoje interesne cone s tako ogromno vojsko. Vojna v Ukrajini je to pospešila. Medtem ko je glavni fokus v Ukrajino, se po svetu dogaja čuda stvari. Še mimogrede, o teh 2030 napovedih sem začel razmišljati nekje 2018 ali 2019, ko je bila tista Huawei kriza. Takrat so Kitajci javno prvič rekli (vsaj kolikor sem osebno zasledil), da je prepozno, da jih lahko sankcionirajo, ampak ustaviti jih pa ne morejo več. Tale video mi je dal tudi dodatne ideje.

 

Prvo če kdo slučajno ne ve, celotna svetovna trgovina bazira na dolarju. Če Slovensko podjetje kupovuje na Kitajskem, gre to preko dolarjev. Kar pomeni, da morata imeti račune na ameriških bankah tako kupčeva slovenska banka kot tudi prodajalčeva Kitajska. Torej se vedno ustvarja potreba po dolarju in ameriške banke držijo rezerve ter pobirajo provizije. Kar pomeni da je dolar svetovna rezervna valuta. Do leta 1971 je imel dolar še neko navezavo na zlato, kar je Nixon začel spreminjati in 1976 je šlo dokončno stran. Poenostavljeno, ker je načeloma ta standard bil zapuščen že pred drugo svetovno, ampak so bile določene navezave in zlato se je trgovalo samo v dolarjih. Ker so se Ameri ustrašili, da bo tako dolar izgubil pomen, so naredili veliko potezo. S Savdsko arabijo so podpisali ogromne vojaške pogodbe in Savdijci so se zavezali, da bodo nafto trgovali izključno v dolarjih. Savdijcem kot najmočnejšim v OPEC so takoj sledili še ostali in smo dobili petrodolar. Torej velika moč dolarja je v nafti. In ta moč se letos pospešeno krha.

 

Na prvo žogo je nastajajoči drugi svetovni pol BRICS - torej Brazilija, Rusija, Indija, Kitajska, Južna Afrika. Seveda se ve, kdo od naštetih je tukaj glavni. Razpravljajo o uvedbi skupne valute, jačanju izmenjav v lokalnih valutah namesto v dolarjih... Kandidati za pridružitev so Iran, Argentina, Alžirija, Savdska Arabija, Emirati, Afganistan, Indonezija, Egipt, Kazakhstan, Mehika, Tajska, Nikaragva... Večino teh so resda bolj govorice.

 

Južna amerika: Brazilija in Argentina imata pogovore o uvedbi skupne valute Sur (Jug), kateri je plan, da se pridruži celotna regija. S tem bi v stilu evra trgovali v lokalnih valutah in ne bi potrebovali dolarja. Tudi tukaj so v regiji prisotni Kitajci, ki sklepajo različne sporazume, recimo za izkoriščanje rudnikov. Torej stran od dolarja.

 

Mehika: tukaj na hitro, ker ne vem veliko, razen nekaj govoric o sporazumih s Kitajsko in zanimivo, čedalje več idej Američanov, da bi morali vojaško posredovati zaradi kartelov. Bo pa tukaj zanimivo, ker če bi Mehika dala težnje, da bi šla v kako vojaško zavezništvo s Kitajsko, bi Ameri skoraj zagotovo reagirali tako kot Rusi v Ukrajini.

 

Afrika: ideje o skupni valuti in trgovanju nafte v drugih valutah kot v dolarju je že pred leti predlagal Gadafi in za nagrado dobil bombe. Torej svet še ni bil pripravljen na tako "radikalne" ideje. Kaj se pa dogaja v zadnjih letih. Centralnoafriška republika je recimo že nekaj nazaj poklicala Wagnerje, ki trenutno "pazijo" večinoma rudnike zlata. V zadnjem času so sledili v Maliju, ki so Francoze vrgli ven in napovedali, da imajo raje Wagnerje. Če ste brali, Macron je panično letel obiskati več bivših francoskih kolonij, kjer ni doživel najlepših sprejemov. Med drugim je bila javna konfrontacija, ko je predsednik, mislim da Konga, prekinil Macronovo nakladanje in rekel, da se bodo morali Francozi nehati pokroviteljsko obnašati. Macron je začel, da mnenje nekega novinarja ni mnenje Francije ter dobil novo prekinitev s strani Afričana in pripombo s skoraj privoščljivim nasmehom, da je tu mislil njegovega zunanjega ministra, nakar Macronu zmanjja besed. Tudi v drugi državi je popustil v zmanjšanje francoskih baz. V Namibiji je nemški veleposlanik dobil odgovor, zakaj vedno pride svariti pred Kitajci in ne kaj bolj konstruktivnega. Torej Afričani dvigajo glavo, ker vedo, da je zadaj sedaj tudi Kitajska s posojili, če bo to potrebno.

Naprej Sudan je omogočil Rusom gradnjo prve njihove vojaške baze v Afriki. Predsednik Tunizije je pred kratkim rekel, da ne bo sprejel ponudbe IMFa, ker ne bo poslušal njihovih ukazov o porabi.

Torej padanje vpliva ZDA in Evrope in rast sploh Kitajske ter tudi Rusije (sicer bolj malo).

 

Indija: njihov zunanji minister ima odlične govore in na odgovor pozivom iz Evrope, da naj nehajo kupovati rusko nafto lepo povedal, da se bo morala Evropa počasi naučiti, da evropski problemi niso več svetovni in svetovni problemi niso evropski. Torej, da naj bodo tiho, Indijci bodo pa delali, kar je v njihovem interesu in da se Evropa nima kaj vtikat. Spomnil je tudi, da so tudi oni dobili embargo s strani zahoda med vojno s Pakistanom, pa so jim ravno Rusi priskočili na pomoč. Indijci tudi razvijajo svoj sistem za mednarodno bančništvo.

 

Jugozahodna Azija oziroma ASEAN: Indonezijski predsednik je izjavil, da vidijo, kako je zahod odsekal Rusijo iz kartičnega sistema, torej Mastercarda in Vise. In da morajo čimprej razviti svoj sistem, ker sedaj vidijo, kaj se jim lahko zgodi, če bodo naredili nekaj, kar zahodu ne bo všeč. Na ASEAN konferenci (Indonezija, Malezija, Filipini, Tajska, Vietnam...) so tudi imeli ideje od skupni valuti in trgovanju brez dolarja. Med drugim so predlagali tudi ustanovitev azijskega monetarnega sklada, da se ne bi več zanašali na IMF, ki je postal orožje v rokah ZDA.

 

Posebno omembo bom dal Salomonove otoke. Ti sklepajo varnostne sporazume s Kitajci in Američani so takoj zagrozili z odločnim posredovanjem, tudi s silo če bo treba. (vir) Saj veste, države imajo demokratično pravico sprejeti ameriške baze in se pridružiti v NATO, ne glede na to, kaj pravi sosednja velesila. Če je karkoli obratno, pa ta pravica ne obstaja. Zdaj malo berem in se kljub temu Salomonovi otoki še vedno nagibajo proti Kitajski.

 

In glavno, bližnji vzhod in navezava na uvod: Petrodolar in velik ameriški vpliv. Začelo se je lani, ko se je poročalo, da je Biden klicaril Arabce, naj dvignejo proizvodnjo ter s tem nižajo ceno nafte in ruske dobičke. In so ga ignorirali. Kot sem rekel, Savdska Arabija je bila prva, ki je pristopila k trgovanju izključno v dolarjih. Sedaj sklepajo pogodbe s Kitajci v Yuanih, isto Emirati. Oboji razglašajo, da so pripravljeni trgovati v lokalnih valutah. Velik auč za ameriko. Ampak to še ni vse!

Vsi vemo, da Američanom in Izraeli močno ustrezajo razprtije med Arabci. Glavna pola sta bila desetletja suni Savdska Arabija na eni ter šiitski Iran na drugi strani, ki sta leta izvajala proxy vojne po Siriji in Jemnu. In kaj hudiča se kar naenkrat dogaja!

Savdska Arabija se prvo obrača proti Kitajski, trguje v Yuanih, Na kitajskem gradi 2 milijardi vredno rafinerijo, vlaga še večje milijarde v industrijo obnovljivih virov na Kitajskem itd. In nato šok, par mesecev nazaj Iran in Savdska Arabija z mediacijo Kitajske napovesta mir in sodelovanje. Velik poraz ameriške diplomacije. Savdijci nato napovedo, da bodo na arabski vrh povabili celo sirijskega Asada. Dalje! Direktor CIE panično leti v Savdsko arabijo povedat, da se ZDA ne strinjajo z dogajanjem, ampak je ignoriran. Mohamed bin Salman kot šefe SA oz. kratko MBS naj bi celo javno izjavil, da ga mnenje ZDA ne zanima več (za točno to izjavo nisem videl vira, tako da tole z rezervo). Prejšnji teden nov šok. Kar naenkrat bodo v Jemnu kot kaže po hitrem postopku sklenili mir in končali dolgoletno državljansko vojno med Savdsko koalicijo in s strani Irana podprtimi milicami. Jemen je zahod lepo ignoriral, čeprav je po poročilih humanitarna situacija hujša kot v Ukrajini. Pač so civile bombandirali do nedavnega prijateljski Savdijci z ameriškimi demokratičnimi bombami in ne tagrdi Rusi.

Torej na kratko, v par mesecih je bilo konec največjega rivalstva v regiji, konec izoliranja Sirije, skorajšnji konec vojne v Jemnu. Vse to takoj, ko so Savdijci obrnili ploščo stran od ZDA in proti Kitajski. To nam jasno pove, da so bili Američani tisti, ki so hoteli vojno in izolacijo Irana ter Sirije, Kitajci pa želijo mir.

 

Ko smo pri Iranu. Oni niso bili neki zgodovinski prijatelji Rusije. Ampak so jih Ameri ter Evropa dobesedno prisilili v sodelovanje. Če daš oboje pod sankcije, bodo začeli sodelovati, kakšen šok! Zasledil sem sporazume med Iranom in Rusijo, poleg vojaških seveda, da bodo Rusi od Irana kupovali avtomobile, obleke itd.

 

Posebna kategorija so Turki, kjer je Erdogan do perfekcije spravil sedenje na vseh mogočih stolih in vlečenje denarja od vseh vpletenih. Ker ga pa vsi rabijo zaradi lokacije mu morajo popuščati.

 

Kitajska: Rastoča sila, katere Ameri ne bodo več ustavili, bodo pa zagotovo poizkušali. Tukaj mi je recimo zelo smešno, ko Američani pozivajo Kitajce, naj ustavijo Putina. Ja, po eni strani govorijo, da se morajo bolj fokusirati na Kitajce in Tajvan, ne na Ruse in Ukrajino ter da je Kitajska glavni sovražnik. Torej dejansko pozivajo Kitajsko, naj ustavi vojno, kjer se ZDA finančno izčrpavajo, da se bodo lahko polno fokusirali na Tajvan in konflikt z njimi. Kot da so Kitajci glupi. Seveda se tu zavedam, da so te pozivi za zahodno publiko, ne za Kitajce same. Torej da se Američani "trudijo za mir".

Poleg Tajvana so mogoče prizorišče konflikta še Filipini, ki so trdno v ameriški sferi, v nasprotju z Indonezijo. Torej da če ne Tajvan, bi Filipini v tem primeru prevzeli vlogo Ukrajine kot prizorišče ter Avstralija in Japonska vlogo Poljske ter Romunije kot glavnega oporišča. Ampak tale je malo daleč, priznam.

Problem Kitajske je, da trenutno še niso čisto pripravljeni in lahko povzročijo kako svetovno krizo s svojimi sfaljenimi naložbami v nepremičninske projekte in še kaj bi se našlo. Vojaško pa tako hitro napredujejo, da so Ameri kar presenečeni. Recimo svoje lovce pete generacije štepajo izjemno hitro.

 

Evropa: kje smo pa tu mi. Trenutno Evropo vidim v vlogi vazala ZDA, kateri si lahko dovolijo celo miniranje severnega toka. Ja, ni dokazov, ampak največ profitirajo ZDA, Norvežani in kaki Arabci z LNG, vsi drugi so s tem na izgubi. Torej kdo je bil... Plus Biden je lepo javno rekel, da bodo Severni tok ustavili tako ali drugače. Tu so potem čedalje bolj militantni Poljaki, ki bi radi postali glavna sila Evrope, nemški Schulz je čista copata, Britanci so itak wannabe Ameri in še hujši rusofobi, Baltik je upravičeno prestrašen pred Rusi, Romuni delno, Finci po mojem mnenju precej neupravičeno, ampak je imela tetica Marin veselje biti pred svetovnimi kamerami in sumim, da cilja na evropske službe, če ne kar vodenje NATA. Isto velja za Von der Pfizer, pardon Leyen. Španci in Portugalci mi delujejo bolj "smo veseli, da smo lahko zraven" in ne morejo kaj ugovarjati...

Edini, ki me je prejšnji teden šokiral je monsignor Macron. Tipček še vedno gleda na Francijo kot veliko svetovno silo in državo, ki ima neko veljavo. Zato je prejšnji teden letel na Kitajsko z gospodarsko delegacijo sklepat sporazume in se pogovarjat s Xijem. Zraven je šla še Von der Leynova, katero so precej ignorirali. Ko se je Macron vračal je na letalu zbranim novinarjem povedal precej krepkih. Recimo, da se mora Evropa vojaško osamosvojiti od ZDA, da jim ne smejo slediti v konflikte, ki Evropi niso v interesu... Torej presenetljiva Anti-ZDA retorika. Prisotni Politico je v komentar napisal, da je Macronova ekipa zahtevala, da imajo končno besedo, kaj se lahko objavi. In da je zasebno Macron uporabil še precej bolj ostre besede. Torej zanimivo, vsaj en politik po mojem mnenju gleda na evropske interese, kar močno podpiram (sicer kaj dela doma tukaj ne igra vloge). Morda se pridružijo kaki Italijani, samo ti niso dovolj gospodarsko močni.

Še ena, Macron in Francozi so definitivno še vedno jezni, ker so jih Američani in Avstralci dobesedno nategnili pri poslu s podmornicami. Če se spomnite, so imeli že podpisan sporazum v vrednosti nekje 60 milijard za dizelske podmornice, ampak so ga Američani leta 2021 torpedirali (pun intended) ter bodo oni prodali jedrske v sodelovanju z Veliko Britanijo. Sicer so Francozi dobili 555 milijonov odškodnine, ampak vseeno je bil to dobesedno prst v rit in praktično žalitev med "zavezniki".

 

Zanimivi so mi še Švicarji, ki so napovedali, da bi morda zaplenili rusko premoženje. Nato sem bral članke, da so se takoj ustrašili premožni Kitajci in svoj denar raje preusmerili drugam, da se še njim kaj ne zgodi. Dokaj hitro zatem je pa bil problem s Credit Suisse banko. Je pa to moja teorija nekaj na blef, priznam, da ne vem ali je res kakšna povezava.

 

Hja, tvoje razmišljanje ali nekaj, kar že beremo zadnjih nekaj mesecev od različnih malikovalcev Putina po različnih forumih. Malo zamujaš, med tem pa se Armenija in Gruzija približujeta zahodu (skupne vaje pa to). Indija in Kitajska ne bosta nikoli zaveznici (hvala bogu zaenkrat spopadi samo s palicami, kar pa tudi ni bilo nedolžno, smrtne žrtve). Obe samo izkoriščata nabavo poceni nafte, kar se bo pa tudi to enkrat končalo. Kitajska tudi pogleduje proti Sibiriji, že spreminja imena v "začasno okupiranih" področjih njihovega nebeškega kraljestva. V tem zavezništvu Rusija postaja njena provinca. Južnoafriška republika, hitro so pozabili, kdo jim je pomagal pri odpravi apartheida, po mojem se Mandela obrača v grobu. Brazilski premier države z močnimi notranjimi problemi izjavil, da naj Ukrajina prepusti okupirana področja, da bo konec vojne; ali bi on mogoče prepustil zvezno državo Parano Paragvaju, da bi pridobil dostop do morja ... Da ne rečemo, da je uspeh Kitajske odvisen predvsem od zahoda in da se ravno ne bo zamerila zaradi ruskega debakla. O sankcijah pa, zakaj vedno znova grožnje, da se bo Rusija umaknila iz sporazuma o prevozu žitaric, če je tako vse oh in ah super. 

Povezava do prispevka

Kaj izjemno strateskega je prepoznat v tem kar sem povzel kot videnje ruskega pristopa? Kolikor se jaz (socer zelo malo) spoznam na to, je hazardiranje svetlobna leta od karsnekoli resne strategije - in ruski pristop (oziroma vstop) v vojno sem oznacil kot cisto hazardiranje. 
 

Kako naj berem naprej in jemljem resno prebrano po takem prvem stavku? Vsaj za konec bi ga pustil :D grem brat dalje @Valtunk

uredilo bitje kmjr
Povezava do prispevka
Valtunk reče pred 19 minutami:

BTW, a zate Harkovska kontra ne pomeni nič? Poznamo en primer samožrtvovanja ukrajinskega vojaka, ki se je tako žrtvoval, da bi preprečil napredovanje; skratka heroj. Res upam, da je še več ruskih generalov, ki razmišljajo podobno kot ti. Je nekaj na tem, kar je rekel nek ukrajinski vojak, da so Ukrajinci tudi srečni, ker so Rusi enostavno tako neumni. Debakel pri Vuhledaru je zate kaj?


Nic vec kot besedno zvezo, ki jo opisuje. Lepo, poznas samo en primer samozrtvovanja ukrajinskega vojaka. 
 

Cigav debakel pri Vihledaru? Kaj bi sploh rad povedal z iz zraka potegnjenimi vprasanji? Dej vsaj nek kontekst. 

Povezava do prispevka
kmjr reče pred 6 minutami:

Kaj izjemno strateskega je prepoznat v tem kar sem povzel kot videnje ruskega pristopa? Kolikor se jaz (socer zelo malo) spoznam na to, je hazardiranje svetlobna leta od karsnekoli resne strategije - in ruski pristop (oziroma vstop) v vojno sem oznacil kot cisto hazardiranje. 
 

Kako naj berem naprej in jemljem resno prebrano po takem prvem stavku? Vsaj za konec bi ga pustil :D grem brat dalje @Valtunk

Spet pametuješ. Ampak OK, naj Rusi še naprej tako hazardirajo. Javelini so se izkazali še kako pomembna zahodna pomoč.

Povezava do prispevka
Valtunk reče Pravkar:

Spet pametuješ. Ampak OK, naj Rusi še naprej tako hazardirajo. Javelini so se izkazali še kako pomembna zahodna pomoč.


Jaz komentiram, ti navijas. Tezko bova vodila nek normalen pogovor, ce moram tri poste napisat, da ti razlozim, da samo ti v tistem postu vidis kar vidis in da sem sam napisal nekaj kar je bolj v barvah tvojega mostva kot njihovih nasprotnikov. :D 

 

poskusi brat post brez predsodkov o avtorju

 

jaz sem drugace za ukrajince (in ruse) ti pa najbrz za ukrajino (in proti rusiji) 

 

 

Povezava do prispevka
kmjr reče pred 8 minutami:


Nic vec kot besedno zvezo, ki jo opisuje. Lepo, poznas samo en primer samozrtvovanja ukrajinskega vojaka. 
 

Cigav debakel pri Vihledaru? Kaj bi sploh rad povedal z iz zraka potegnjenimi vprasanji? Dej vsaj nek kontekst. 

Ruski. Hazardirali z veliko pleha in vojaki. 

uredilo bitje Valtunk
Povezava do prispevka
kmjr reče pred 5 minutami:


Jaz komentiram, ti navijas. Tezko bova vodila nek normalen pogovor, ce moram tri poste napisat, da ti razlozim, da samo ti v tistem postu vidis kar vidis in da sem sam napisal nekaj kar je bolj v barvah tvojega mostva kot njihovih nasprotnikov. :D 

 

poskusi brat post brez predsodkov o avtorju

 

jaz sem drugace za ukrajince (in ruse) ti pa najbrz za ukrajino (in proti rusiji) 

 

 

Pol sva oba (če zate štejejo Rusi, ki se borijo pod belo-modro-belo zastavo, tudi).

uredilo bitje Valtunk
Povezava do prispevka
Valtunk reče Pravkar:

Ruski. Hazardirali z veliko pleha in vojakov. 


Glede na to, da ti navajas primer, sklepam, da se niso melo ravno fajn med hazardiranjem :D  Hazardiranje ima smisla samo takrat, ko ga lahko retroaktivno prodas kot genialnost - torej takrat, ko uspe. Takrat pa naceloma odgovorni ne recejo, da so pac imeli sreco. 
 


 

 

Povezava do prispevka
Valtunk reče pred 4 minutami:

Pol sva oba (če zate štejejo Rusi, ki se borijo pod belo-modro-belo zastavo, tudi).


Ce ni bilo dovolj jasno - manj mi je simpaticno ukrajinsko vodstvo kot rusko, ma med rusi in ukrajinci ne delam razlik. ce bi slo za sport bi najbrz to uspodno volivalo na to za koga bi navijal, ma IRL pac navijam za konec vojne - ze od prvega dne. Sam da si pac ta konec vsak po svoje predstavlja - jaz tako, da ni vec nasilja in pobijanja. 

Povezava do prispevka
kmjr reče pred 4 minutami:


Ce ni bilo dovolj jasno - manj mi je simpaticno ukrajinsko vodstvo kot rusko, ma med rusi in ukrajinci ne delam razlik. ce bi slo za sport bi najbrz to uspodno volivalo na to za koga bi navijal, ma IRL pac navijam za konec vojne - ze od prvega dne. Sam da si pac ta konec vsak po svoje predstavlja - jaz tako, da ni vec nasilja in pobijanja. 

Bom iskren. Meni je simpatično ukrajinsko, rusko pa sploh ne. Kar se tiče razlik, sklepam, da so ti oboji enako simpatični in ne kaj druga (negiranje in en narod pa to).

Povezava do prispevka

Do te stopnje mi je vseeno kdo je kdo, da jih ne locim med seboj dokler se sami ne opredelijo. In tudi, ko se, mi je popolnoma vseeno. Pac, kot ne locim folka iz Kamnika od folka iz Skofje Loke. Nek folk tam visje od Ljubljane pac. 
 

Res pa smo jim se deset let nazaj tu na obali vsem rekli “rusi”. Sam to je veljalo za vse iz ex sovjetskih republik. Priblizno polovica nasih rusov je dejansko ukrajincev - al pa vsaj poreklom iz Ukrajine. Tudi del mojih prednikov je :D 

Povezava do prispevka
Navedek

In 1693, Peter had ordered a Dutch-built frigate from Amsterdam. In 1694 when it arrived, the Dutch red, white, and blue banner flew from its stern. Peter decided to model Russia's naval flag after that banner by assigning meaning and reordering the colours.

toliko o slovanskosti :D

Povezava do prispevka
kmjr reče pred 1 uro:

Prej je ta drzava napadla del svojih prebivalcev. Od 2008 dalje je sranje v Ukrajini. 

In kaj je tebe tako osebno prizadelo leta 2008, da navijaš za sistem, ki niti ne skriva, da bi uničil narodno in kulturno identiteto Ukrajine? Države tvojih prednikov? Verjamem, da nisem edini, ki skuša to razumeti. Tvoji predniki bi bili kaj potem, iz Rusije?

uredilo bitje Valtunk
Povezava do prispevka
VonGriffin reče pred 1 uro:

Bi rekel da so etnicne razlike med Ukrajinci in Rusi vecje kot med Srbi in Hrvati @kmjr tule kaze veliko fantazije enaciti naroda

 

Kar se pa tice zastave, rumeno oznacuje zitna polja modra pa prostrano nebo. 


tudi med nigerijci pa sudanci, sam jaz jih v gostilji ne locim

Povezava do prispevka
Valtunk reče pred 1 uro:

In kaj je tebe tako osebno prizadelo leta 2008, da navijaš za sistem, ki niti ne skriva, da bi uničil narodno in kulturno identiteto Ukrajine? Države tvojih prednikov? Verjamem, da nisem edini, ki skuša to razumeti. Tvoji predniki bi bili kaj potem, iz Rusije?


Kaj si jedel da vse to razberes iz mojih besed? 

Povezava do prispevka
VonGriffin reče Dne, 10. 4. 2023 at 21:23:

Ideja o Kitajski kot naslednji velesili je mislim da  vsem ocitno se zdaj dokoncno koncala. Sismis iz Wuhana je poskrbel da je ekonomija v zatonu investitorji bezijo v Indijo in Vietnam nepremicninski trg pa pred zlomom ki je tist v ZDA pickin dim . Pa se hitro starajoco populacijo imajo zaradi unicojoce demografske politike 

 

Ruski fail v Ukrajini pa je poskrbel da neglede koliko Kitajci rohnijo pred Tajvanom ni sans da ga vojasko osvojijo ce ima ta podporo Zahoda. Z razliko od Ukrajine ima ta vojasko

 

ravno zato je danes US bojna ladja kar lepo zaplula v kitajsko morje pa so se Kitajci lahko le usral. 

 

v kaksni valuti pa revezi in busmani iz Afrike placujejo ni bitno. Zahod predstavlja najvecji trg na svetu. 

Dokončno končala, kje si to pobral? Imajo probleme, seveda, sem tudi omenil nepremičninski balon. Kdo pa nima trenutno problemov, ki nas lahko skrbijo v naslednjih letih? Recimo 2008 kriza v ZDA se je začela prvo s propadom manjših bank na začetku leta, nato jeseni je odletel Lehman. Komu so letos na začetku leta propadale banke?

 

Recimo IMF je dal napovedi gospodarske rasti za 2023.

Svet 2,8%

Razvite ekonomije skupaj: 1,3%

ZDA 1,6%

Euro območje 0,8%

Nemčija -0,1%

Francija 0,7%

Velika Britanija -0,3%

 

Rastoči trgi: 4,9%

Kitajska 5,3%

Indija 5,9%

Savdska Arabija 3,1%

Rusija: 0,7%

 

Ti gledaš kaj je sedaj. Kaj bo pa čez 5-10 let? Razlike bodo čedalje manjše. Recimo IMF graf leta 2005 so imele razvite države skupni GDP 36,4 bilijone, ostale 11,41. Trenutno 60,47 bilijonov proti 45,1. Projekcija na 2027 je 72,99 proti 61,96.

Take globalne menjave niso instantne, razen če ni vmes kakšna katastrofalna vojna, ki vse pospeši. Gre za večletni postopek. In pa preden se zgodi se zdi popolnoma nemogoče, ker je obstoječa vodilna sila tako močna, da si je zaton težko predstavljati. Recimo v videu, ki sem ga prej linkal, je primer Nizozemske oz. Holandcev pred par stoletji. Imeli so Dutch East India company, največ vredno podjetje v zgodovini (baje še zdaj), iznašli borze itd. Med drugim so gradili najboljše ladje za dolga trgovska potovanja. No, ker so z višanjem standarda domači delavci v ladjedelnicah postali predragi, so določeni kapitalisti dobili idejo, zakaj bi jih plačevali, če gredo lahko preko kanala v Anglijo, pošljejo tja svoje strokovnjake za delovodje in jih gradijo tam. Nekaj časa je šlo, potem so pa Angleži pobrali tehnologijo, plačali par stručkotov in voila. Angleži so kar naenkrat imeli poceni delavce in tehnologijo za izdelavo dobrih ladij. Dodamo še par za Nizozemce slabih vojn in bam, kdo je postal naslednja svetovna trgovska sila? Ali lahko potegneš kake vzporednice z dogajanjem v zadnjih 20 letih?

 

In pa lepo si ignoriral ostal tekst in selektivno omenil le Afriko in "bušmane". In ja, je kar važno, v kateri valuti se trguje. Če se trguje v dolarjih lahko ZDA in IMF grozijo z izolacijo in gospodarskimi sankcijami vsaki državi, tako neposredno kot posredno vsem ostalim, če si drznejo kršiti. Če pa ni nobenih dolarjev vmes, je vpliv precej manjši.

 

 

Druga izjava je tudi... "Za razlike od Ukrajine ima Tajvan vojsko." Ne vem kako radi nekateri razlagate (tudi ko berem drugje), kako je Ukrajina neka uboga mini država z nič vojske s katero se mučijo Rusi, čeprav je bila ta največja v Evropi že pred začetkom vojne ter nato dobila sovjetsko robo iz vseh sosednih držav in širše plus finančno pomoč, zahodno opremo... Ukrajina je bila po sovjetski doktrini mišljena kot obrambna linija pred zahodom in je imela ogromno skladišč ter še posebno zračne obrambe. To je prav zbijanje Ukrajine, samo da bi se še bolj delali norca iz Rusije.

 

Če smo pri zračni obrambi, zadnje čase berem teorije, da so bili ruski raketni napadi namenjeni uničevanju zalog raket ukrajinske zračne obrambe. V zadnjih valovih letos se je iz ukrajinske strani poročalo o precej slabšem procentu prestreženih raket, Rusi so nato prenehali z napadi, ampak v zadnjem mesecu in pol se poroča o močnem pojačaju aktivnosti ruskega letalstva, ki je končno začelo uporabljati jadralne vodene bombe. Se pravi morda teorija drži, ker to pomeni, da se Rusi manj bojijo protiletalske obrambe. To je omenjeno tudi v tistih leakih, da bo za Buk zmanjkalo začetek aprila, za S-300 pa maja.

Seveda bo odgovor nekaterih, da je Rusom zmanjkalo raket, ampak se mi zdi, da se je večina že naveličala razglašati, kako je Rusom že zdavnaj vsega zmanjkalo.

 

 

  • Račka +1 3
  • Na jagodo +1 2
Povezava do prispevka

Meni je smesno ko cisto resno dejansko nekdo primerja rast ekonomije Nemcije in ene drzave v razvoju ala Indija. Drzave ki je ekonomski motor evrope in sveta ter druge kjer se serjejo na prostem. Resno ?

 

Kitajska ne bo supersila ker za to enostavno nima pogojev. ZDA je verjetno edina drzava na planetu ki je energetsko samostojna pravtako v agronomiji. Med tem pa Kitajsko Avstralija odjebe in so v pizdi ker so povsem odvisni od premoga in zeleza .Problem je tudi ker je na Kitajskem ekonomija v mestih podezelje pa je revno in upostoseno. Nivo okoljskega unicenja pa je eno najvecjih na planetu. Veliko zadolzenost so do sedaj drzali investitiorji in vec miljarde inekcije (ker pac z juanom nihce na Zahodu ne kupuje). Vec razlicnih virov kaze na to da je Kitajska pred prepadom , imas cela na novo zgrajena mesta ki so na pol koncana in prazna. Prehod iz svetovne poceni tovarne v samostojeco silo , se ti zdi da je Kitajski to uspelo ? Ne ? kot nikomur ne.

 

Kar se pa tice Tajvana, Ne za razliko od Ukrajine ima Tajvan aktivno ZDA. Biden je jasno in glasno povedal da bodo ZDA ob agresiji branile Tajvan . In Kitajci nimajo nic kar bi lahko zaustavilo pet letanosilskih bojnih skupin kot jim ima pacifiska flota, pa se Japonci bi se prikljuci. Scenarij v Kitajskem morju imajo ZDA ze na mizi od 60tih temu vse pacifiske baze. Tukaj se vkljucis mocno obrambno lego otoka in Kitajc lahko le rozlja in grozi resno pa ga ne jemlje vec nihce. Da o ogromnem vojasko ekonomske potencialu industrije ZDA ne govorim. So z razlogom najvecji proizvajalec vojaske opreme na globli. Poleg tega njih zadeve delujejo napram konkurenci. Kje so vse te silne armate in suji ? v Ukrajini vidimo vecinoma Sovjetsko zelezje, Kitajci pa so vsaj za eno generacijo zadaj za Rusi

 

Supersila ne nastane po nakljucju ampak gre za splet okoliscin ki ima osnovo v ekonomiji. ZDA je za velesilo ustolicila  Evropa ker skupaj predstavljamo najvecji trg in civilizacijo na planetu. Ko smo se mi razfukali v 1ww in 2ww je vlogo evropskih imperijev prevzela ZDA

 

In to je glavni poraz Rusije, z vojno v Ukrajini je zagotovila da bodo ZDA imele vojaski in ekonomski primat v Evropi med tem ko so se sami prodali za juane za nekaj kilometrov revscine v Ukrajini.

V bistvo so zejebali nas in sebe. Kar se tako krasno vidi v clanstvu Svedske in Finske v Nato. Ideja o samostojni EU je tako sla po poti dodota

 

Zato po Sholtzi vsakic ko poslje kak nov kos vojaske opreme poklice Bidena ce lahk in ce bodo ZDA prisle pomagat ako se Putlerju dokoncno sfuka 

Poljaki ki so v vojni vse kot pa pasivni ze zaradi jasnih zgodovinskih razlogov pa prosijo svabe ce lahko ker upajo da  bodo tako prisli do high tech robe Nata 

 

uredilo bitje VonGriffin
  • Račka +1 2
  • Trol 1
Povezava do prispevka

Propad kitajske je kot fuzija, vedno manjka še 5-10 let max

 

In meni ni jasno v kateri paralelni resničnosti je lekcija Ukrajinske zgodbe karkoli drugega kot pa to, da so ZDA izredno nadzorno pokazale, da jim je prioriteta numero uno izognitev neposrednemu spopadu z drugo jedrsko silo. 

 

 

Če bo kaj dobrega za Zahod/ZDA past zenith iz te Ukrajinske zgodbe je to prav boleča lekcija omejenosti lastne odvračalne moči, vizavi Kitajske dodatno zmanjšane na račun nove hladne vojne v Evropi (RIP pivot to Asia) in tega, da so države ki so za določene zadeve pripravljene dati več jajc na tnalo kot pa mi. Zdaj je celo možnost da se glede Tajvana izognemo suprised pikachu facam iz leta 2014.

 

Vsi vazali so seveda skočili do stropa, ama Macron je artikuliral neprijetno resnico: hegemonija ZDA ob obali PRC ni realna in nekritično parkirati skupaj z ZDA na tem Bunker hillu ni v interesu nikogar, niti samih ZDA, ki rabijo prijatelje v Evropi, da jim z nasveti in tough love ob spreminjanju globarnih razmerij moči prihranijo epizodo kakršno so doživeli Britanci in Francozi v Suezu.

 

 

 

  • Račka +1 1
  • Na jagodo +1 1
Povezava do prispevka

lalz ce bi Kitajci lahko bi ze zdavnaj zavzeli Tajvan ne pred otokom vojasko paradirali vsakic ko se Tajvanske oblasti ljubijo z ZDA

Rusijo ZDA smatra kot nadlogo Kitajsko pa kot nasprotnika. Da bodo ZDA sploh pod Bidenom mirno gledala kako Kitajska poskusa okupirat Tajvan ko da predstavlja 60% svetovne proizvodnje cipovja.

 

In se enkrat nima le Rusija nuklearnega orozja, ZDA ga tudi ima in so edini ki so ga ze uporabili

 

uredilo bitje VonGriffin
Povezava do prispevka
VonGriffin reče pred 10 urami:

Meni je smesno ko cisto resno dejansko nekdo primerja rast ekonomije Nemcije in ene drzave v razvoju ala Indija. Drzave ki je ekonomski motor evrope in sveta ter druge kjer se serjejo na prostem. Resno ?

 

Kitajska ne bo supersila ker za to enostavno nima pogojev. ZDA je verjetno edina drzava na planetu ki je energetsko samostojna pravtako v agronomiji. Med tem pa Kitajsko Avstralija odjebe in so v pizdi ker so povsem odvisni od premoga in zeleza .Problem je tudi ker je na Kitajskem ekonomija v mestih podezelje pa je revno in upostoseno. Nivo okoljskega unicenja pa je eno najvecjih na planetu. Veliko zadolzenost so do sedaj drzali investitiorji in vec miljarde inekcije (ker pac z juanom nihce na Zahodu ne kupuje). Vec razlicnih virov kaze na to da je Kitajska pred prepadom , imas cela na novo zgrajena mesta ki so na pol koncana in prazna. Prehod iz svetovne poceni tovarne v samostojeco silo , se ti zdi da je Kitajski to uspelo ? Ne ? kot nikomur ne.

 

 

 

Kitajska je sama Avstralijo odjebala glede nabave premoga, ker jih je Avstralija nekaj hotela izsiljevat. Letošnjega februarja so po dveh letih ponovno pričeli kupovat avstralski premog. Kitajci so imeli zaradi tega redukcije elektrike, Avstralci pa tudi velike probleme, ker ni bilo prodaje. Danes je na svetu vse soodvisno in treba bi bilo vzpodbujat mir in medsebojno trgovino. USA pa počne ravno nasprotno. Sedaj se že na veliko vmešavajo v Tajvan, tako kot so se v Ukrajino.

Povezava do prispevka
VonGriffin reče pred 9 urami:

lalz ce bi Kitajci lahko bi ze zdavnaj zavzeli Tajvan ne pred otokom vojasko paradirali vsakic ko se Tajvanske oblasti ljubijo z ZDA

Rusijo ZDA smatra kot nadlogo Kitajsko pa kot nasprotnika. Da bodo ZDA sploh pod Bidenom mirno gledala kako Kitajska poskusa okupirat Tajvan ko da predstavlja 60% svetovne proizvodnje cipovja.

 

In se enkrat nima le Rusija nuklearnega orozja, ZDA ga tudi ima in so edini ki so ga ze uporabili

 

 

?

Kitajci dolgo objektivno niso bili zmožni zavzet otoka, ampak this is not your fathers PLA/PLAN anymore...

 

ZDA ne gledajo mirno. Investirajo milijarde v vzpostavitev lastne proizvodnje. Kot tudi PRC in Evropa.  

 

S Tajvanom bo podobno kot s HK, našel se bo politična vodja ki bo kadil isti stuff na katerem si ti in zibal čoln dokler se bo prekucnil.

 

Pol bo pa genuine šok ko bo kažin in boste ugotovili da Tajvan ni Ukrajina z NATO sosedami ampak otok 160 km od Kitajske in 12k kilometrov od ZDA, do katerega USN ne bo prebijal pomorske blokade, da bi jim dostavljal orožje. 

 

 

uredilo bitje Brdavs
Povezava do prispevka

Glavni faktor ameriške pomorske moči so letalonosilke, ki so anahronizem WW2 in so target practice za sodobne raketne sisteme (tudi swarm drone attack bi verjetno bil dovolj), da ne omenjamo njihovo ceno in število žrtev ob morebitnem potopu.

uredilo bitje maksi
Povezava do prispevka
Brdavs reče pred 45 minutami:

 

?

Kitajci dolgo objektivno niso bili zmožni zavzet otoka, ampak this is not your fathers PLA/PLAN anymore...

 

ZDA ne gledajo mirno. Investirajo milijarde v vzpostavitev lastne proizvodnje. Kot tudi PRC in Evropa.  

 

S Tajvanom bo podobno kot s HK, našel se bo politična vodja ki bo kadil isti stuff na katerem si ti in zibal čoln dokler se bo prekucnil.

 

Pol bo pa genuine šok ko bo kažin in boste ugotovili da Tajvan ni Ukrajina z NATO sosedami ampak otok 160 km od Kitajske in 12k kilometrov od ZDA, do katerega USN ne bo prebijal pomorske blokade, da bi jim dostavljal orožje. 

 

 

 

 

lol najvecja pomorska baza izven ZDA je dobesedno za vogalom, dve letalonosilki pa imata vec zracne udarne moci kot cela Kitajska. Dejansko glavna vojaska prednost ZDA ki so jo gradi o 2ww do danes je moznost globalnega posredovanja. In tudi sam Tajvan ni ravno brez zob. 

 

Edin nacin da Kitajska zasede Tajvan je da prvo unici vse postojanke ZDA v regiji. Kako realisticen scenarij je to ves sam

  • Račka +1 1
  • Za crknit smešno +1 1
Povezava do prispevka
VonGriffin reče pred 30 minutami:

 

 

lol najvecja pomorska baza izven ZDA je dobesedno za vogalom, dve letalonosilki pa imata vec zracne udarne moci kot cela Kitajska. Dejansko glavna vojaska prednost ZDA ki so jo gradi o 2ww do danes je moznost globalnega posredovanja. In tudi sam Tajvan ni ravno brez zob. 

 

Edin nacin da Kitajska zasede Tajvan je da prvo unici vse postojanke ZDA v regiji. Kako realisticen scenarij je to ves sam

 

lolwat

 

Debatirat s tabo o teh zadevah VG je popolnoma brez veze, ker si nisi updatal firmwara na te teme od zgodnjih devetdesetih.

 

Ja ja Steiner bo uletel z letalonosilkami in pol wird das alles in Ordnung kommen

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...