Skoči na vsebino

SJW, norost ali družbena pravičnost?


Krinđa

Priporočeni prispevki

Zdrava hrana je smešno poceni, samo malo je treba razmišljati. 

 

Podal bom čisto osnoven primer - kosmiči za zajtrk. Če vzameš navadne cukraste kosmiče boš plačal 300g cca 3€, če vzameš bio eko "zdravo" varianto si takoj na 5€. Vrečka 300-400g zdrži 2-3 obroke. 

 

Sam si kuham zjutraj ovsene kosmiče, 1kg = 1,6€, 1kg banan = 1,6€, vrečka 250g rozin = 2€. Na koncu prideš na 2,25kg kosmičev = 5€, tole mi zdrži za cel teden zajtrka brez problema. (dodaten plus je, da lahko kuhaš tudi brez mleka)

 

Drugače pa kar je @rizz napisal, kupovati je potrebno sezonske in osnovne sestavine, veliko kvalitetnejše in cenejše od visoko predelanih alternativ. 

Povezava do prispevka
tyne reče pred 10 urami:

lol lečin bolognese, od mesnega sem vsaj sit, leča je pa kot vsaka stročnica kalorična bomba

slabe nasvete daješ

Ne vem, bil je samo predlog kot zdrava alternativa dragemu mesu, če te stročnice ne nasitijo, potem je zgleda problem nekje drugje.

Povezava do prispevka
colonel Tavington reče Dne, 19. 10. 2022 at 21:41:

pa če mate opcijo, pejte na tržnico/do kmetov. Res je fino, da vzames mal vec sam je na konc cenej kot pa pri najboljših sosedih.

 

osebno pri kmetu nisem pripavljen plačat enako kot v trgovini za isti izdelek

 

če kmetov izdelek kupim v trgovini, je v ceno vključeno plačilo za kup ljudi (prevoznik, skladiščnik, trgovec, davki, pospeševalec prodaje :D  ...) medtem, ko pri kmetu tega in še česa ni (naprimer davka). 

 

Trgovina od svoje prodajne cene nekaj drobiža nameni tudi slednjim, kmet pač ne. 

 

EDIT: tržnica je nek hibrid med kmetom in trgovino, tja grem sam po določene stvari

da bi pa dražje plačeval solato samo zato, ker je na tržnici, tja pa bila pripeljana z milanske veletržnice, mi ne pade na pamet 

 

uredilo bitje kmjr
Povezava do prispevka
  • 3 tedne kasneje...
kmjr reče Dne, 23. 10. 2022 at 15:46:

 

osebno pri kmetu nisem pripavljen plačat enako kot v trgovini za isti izdelek

 

če kmetov izdelek kupim v trgovini, je v ceno vključeno plačilo za kup ljudi (prevoznik, skladiščnik, trgovec, davki, pospeševalec prodaje :D  ...) medtem, ko pri kmetu tega in še česa ni (naprimer davka). 

 

Trgovina od svoje prodajne cene nekaj drobiža nameni tudi slednjim, kmet pač ne. 

 

EDIT: tržnica je nek hibrid med kmetom in trgovino, tja grem sam po določene stvari

da bi pa dražje plačeval solato samo zato, ker je na tržnici, tja pa bila pripeljana z milanske veletržnice, mi ne pade na pamet 

 

Kot sem že omenil na gnoju. Če nisi iz Ljubljane imaš ziher kako kmetijsko trgovino zraven (Sloga, Loška zadruga itd) tam imajo svoje mini tržnice kjer prodajajo zelenjavo od teh kmetov

 

Pa plačaš DDV + bencin od kmeta + maržo od trgovine :)

Povezava do prispevka
kmjr reče Dne, 23. 10. 2022 at 15:46:

 

osebno pri kmetu nisem pripavljen plačat enako kot v trgovini za isti izdelek

 

če kmetov izdelek kupim v trgovini, je v ceno vključeno plačilo za kup ljudi (prevoznik, skladiščnik, trgovec, davki, pospeševalec prodaje :D  ...) medtem, ko pri kmetu tega in še česa ni (naprimer davka). 

 

Trgovina od svoje prodajne cene nekaj drobiža nameni tudi slednjim, kmet pač ne. 

 

EDIT: tržnica je nek hibrid med kmetom in trgovino, tja grem sam po določene stvari

da bi pa dražje plačeval solato samo zato, ker je na tržnici, tja pa bila pripeljana z milanske veletržnice, mi ne pade na pamet 

 

 

Tole si popolnoma zgrešil že v štartu. Osebno pri kmetu ali na tržnici ne kupuješ isti izdelek kot v trgovini - kupuješ bistveno bolj svež in kvaliteten izdelek, ki ni bil tretiran z dolgim seznamom kemikalij. 

Povezava do prispevka
Flamingo reče pred 49 minutami:

 

Tole si popolnoma zgrešil že v štartu. Osebno pri kmetu ali na tržnici ne kupuješ isti izdelek kot v trgovini - kupuješ bistveno bolj svež in kvaliteten izdelek, ki ni bil tretiran z dolgim seznamom kemikalij. 


lol

samo zato, ker je nekaj od lokalnega kmeta se ni po defaultu boljse od kaj jaz vem, drugega kmeta, ki je lokalni na drugih zemljepisnih koordinatah. 
 

ce v trgovini kupim zelenjavo pridelano na kmetiji xy kmeta in grem pol do tega kmeta in vprasam koliko hoce letnega placila za konkretno kosarico, pa mi ponudi tocno 1% nizji znesek od trgovine/zadruge

 

Hvala lepa, paprike so dobre, tvoje se bolj, ma jih bom kupoval v trgovini

 

spanski/ita zelenjavi se ognem, ko sem ozavesceno razpolozen

Povezava do prispevka
smarnca reče pred 1 uro:

Kot sem že omenil na gnoju. Če nisi iz Ljubljane imaš ziher kako kmetijsko trgovino zraven (Sloga, Loška zadruga itd) tam imajo svoje mini tržnice kjer prodajajo zelenjavo od teh kmetov

 

Pa plačaš DDV + bencin od kmeta + maržo od trgovine :)


agraria

sej tam se kupi zelenjavo po defaultu :D 

Povezava do prispevka
kmjr reče pred 14 minutami:


lol

samo zato, ker je nekaj od lokalnega kmeta se ni po defaultu boljse od kaj jaz vem, drugega kmeta, ki je lokalni na drugih zemljepisnih koordinatah. 
 

ce v trgovini kupim zelenjavo pridelano na kmetiji xy kmeta in grem pol do tega kmeta in vprasam koliko hoce letnega placila za konkretno kosarico, pa mi ponudi tocno 1% nizji znesek od trgovine/zadruge

 

Hvala lepa, paprike so dobre, tvoje se bolj, ma jih bom kupoval v trgovini

 

spanski/ita zelenjavi se ognem, ko sem ozavesceno razpolozen

 

Moral bi enkrat videti način pridelave pri majhnih, srednjih in velikih kmetijah. Če nimaš predstave kako vse skupaj poteka je nesmiselno debatirati. 

Povezava do prispevka

Tbh, gre meni tudi na jetra, ko doma na dvorišču prodajajo po praktično isti ceni kot v trgovinah. Živim na periferiji in jih kar nekaj poznam in vem kako poceni morajo dati robo naprej, da prodajo, če imajo večje količine. Imam pa na srečo enega znanca, ki je specializiran bolj samo za solato, paradižnik in papriko (ter par drugih zadev v manjših količinah), ki tudi zalaga lokalni franšizni Tuš in nam kolegom vseeno ceneje zdila. Večina pa jih hoče praktično isto, nekateri celo napihne jo cene v nebo pod pretvezo domačega in vem kako drugače tudi prodajajo.... 

Povezava do prispevka
tomazek reče pred 17 minutami:

Tbh, gre meni tudi na jetra, ko doma na dvorišču prodajajo po praktično isti ceni kot v trgovinah. Živim na periferiji in jih kar nekaj poznam in vem kako poceni morajo dati robo naprej, da prodajo, če imajo večje količine. Imam pa na srečo enega znanca, ki je specializiran bolj samo za solato, paradižnik in papriko (ter par drugih zadev v manjših količinah), ki tudi zalaga lokalni franšizni Tuš in nam kolegom vseeno ceneje zdila. Večina pa jih hoče praktično isto, nekateri celo napihne jo cene v nebo pod pretvezo domačega in vem kako drugače tudi prodajajo.... 

In koliko RVC-ja naredijo s prodajo solate tebi in koliko s prodajo trgovcu? :rolleyes:

 

V tej temi se razjasni misterij, zakaj je kmjr komunist. Ker mu ni jasno pol kurca o ekonomiki.

Povezava do prispevka
tyne reče pred 6 minutami:

In koliko RVC-ja naredijo s prodajo solate tebi in koliko s prodajo trgovcu? :rolleyes:

 

Aja, to pa direkt ne vem. Vem končno ceno v trgovini in končno nam. Po kolko proda on Tušu pa res nisem vprašal. Enkrat se spomnim, da je preklinjal za neko stvar kolko si je nabil marže v trgovini.

 

Zadnje 2-3 leta tudi ne vem kako je z jabolkami. En kolega ma par hektarjev in vem, da je enemu prodajal na veliko po 0,19€ menda. V glavnem so res smešne cene...

 

Krompir zdaj pri nas dobiš povsod za 0,6-0,7 €/kg. Imajo nekateri nastavljene vreče in vzameš pa fukneš denar v škatlo. Glih moram en dan iskat.

Povezava do prispevka
tyne reče Pravkar:

Eh, mal svobodno (beri napačno) uporabljam poslovne termine. Mislu sem skupni prihodek od prodaje. Če teb proda solato po 2 € al Mercatorju 1.000 komadov po 0,5€, je razlika v prihodkih 498 €. Marža ni vse.

 

Aja :) No takih detajlov se glih ne menimo. Konkretno ta prodaja izključno lokalnemu Tušu, sam na tržnici, ki jo imamo samo 1x tedensko in nam kolegom pripelje ali pa si gremo k njemu na njivo po robo. Konkretno... Na tržnici je prodajal paradižnik nekaj časa po 2€ nam je dajal po 1,5€ ali manj... Je zaokrožil ceno vedno navzdol, da je bla okrogla. Veliko krat nam je celo pripeljal v lokal in ko pokasiramo plača še rundo :D

 

Sedaj, ko ni več sezone pa nam en vozi Lušta direkt od njih, ker dela v onih koncih in ga dobi tudi menda po 1,5€. Ampak to je pač velik ali majhen paradižnik, ki ni original velikosti kot zahtevajo trgovci. Mene boli dupe za velikost in obliko. 

Povezava do prispevka

Čista resnica. Čeprav se poslužujem obojega, ker žal v stanovanju nimam prostora, da v skrinjo pospravim celo svinjo, niti svinjsko polovico (zraven zelenjave, perutnine, rib...) in potem pač kupim domače, ko keri lokalni kmet kolje in prodaja po kosih... ko pa zmanjka in ni domače ponudbe pa treba tudi kje drugje kupiti.

 

Govedino skoraj izključno jemljem pri lokalnih kmetih. Pakete mešanega mesa. So pa tudi v zadnjih 2 mesecih komplet vsi dvihnili iz 6€ na 8€/kg mešanega (malo reber, malo plečke, malo stegna,...).

 

Piščance tudi lokalno... grem vsake tolko po 3-4 cele in razrežemo pa v skrinjo.

 

P.S.: šele zdaj vidim, da smo v SJW temi :D Zgleda je debata nekje zavozila.

uredilo bitje tomazek
Povezava do prispevka

Pr pujsu mi je tut zakon k mi vse on nardi, poklice kok hocm v klobase, kako s poprom, soljo, kok dimljenga .. ce hocm glavo al ne itn

 

Pa piscanci, to sploh ni primerjave, to so perutke batki prsni po 2x vecji, da piscanca nafilam s filo dam v pecico pa mam folk na pojedini ga ne spucamo, ni sans, polet sm pa naredu napako ko sm hotu na morju mal pect, sm kupu v stacuni neke purutke ki jo lah glih kot v risanki samo 1x dobr pocuzas pa je gola kost - pizda, k sm naletu na neko serijo k so mele perutke polomljene kosti,  mi je kr mal slabo postal k sm pomislu kva se dogaja s temi piscanci v teh fabrkah mesa

 

Zarad mene ce mi kmet racuna tok k stacuna, super, sam da je zaupanja vreden da zivali primerno futra in zanje skrbi, pa bom spodbujal njegovo kmecko gospodarstvo pa ce se fura zarad mene s porso

 

Vemo, dobro jemo

uredilo bitje Sovica
Povezava do prispevka
  • 2 tedna kasneje...

Univerza v Mariboru sporoča:
 

Navedek

Smernice za zaposlene na UM za podporo raznolikosti spolne identitete

Spolna identiteta je dojemanje in doživljanje lastnega spola. Vsaki osebi se ob rojstvu pripiše spol, in
sicer na podlagi spolnih organov, vendar pa se spolna identiteta osebe nujno ne ujema s spolom,
pripisanim ob rojstvu, ali družbenimi pričakovanji, povezanimi s tem spolom. Čeprav osebam, s
katerimi smo v interakciji, nenehno pripisujemo spol, in sicer na osnovi zunanjega videza, glasu ipd.,
fizične značilnosti niso zanesljiv pokazatelj spolne identitete. Dejanska spolna raznolikost človeških
življenj potrjuje, da spolni sistem ni binaren, ampak fluiden in kompleksen.


https://www.docdroid.net/uKI04U4/smernice-za-zaposlene-na-um-za-podporo-raznolikosti-spolne-identitete-1-pdf

Povezava do prispevka
BuDi reče pred 22 urami:

Dejanska spolna raznolikost človeških
življenj 

 

Kaka dejanska spolnost raznolikost jebovas binarni kurac??? A to govorimo o raznolikosti na nivoju raznolikosti rastlin, živali, planetov, elementov, celičnih organizmov... ...ali govorimo o tem, da si ali moški ali ženska, ki ga v 98% primerov privlači nasprotni spol (ker pač tako mora biti, če želiš, da vrsta preživi)? Dva spola sta "raznolikost"? Ali pač dela spolnost tako izjemno raznoliko tistih 1-2% folka, ki ima rada isti spol, in pa pač tisti reveži, ki se v 1 : 1000 primerov rodijo v napačnem telesu?

 

Kurčevi univerzitetarji ej, od zdej naprej je SŠ izobrazba max, kar spustim v bajto, pa še to samo poklicna.

  • Račka +1 2
  • Za crknit smešno +1 4
Povezava do prispevka

Temeljni nesporazum je v razlikah med slovenščino in angleščino, v slednjem sta družbeni (gender) in biološki(sex) spol ločena, v slovenščini tega ni.

 

The term gender had been associated with grammar for most of history and only started to move towards it being a malleable cultural construct in the 1950s and 1960s.

uredilo bitje maksi
Povezava do prispevka
tomazek reče pred 3 minutami:

Jaz se identificiram kot administratorka foruma in vrhovna poveljnica vseh šerifov tukaj. Če se kdo ne strinja, dobi permaban in bo obsojen širjenja rasne, verske in spolne nestrpnosti, ki je preganjana po uradni dolžnosti.

če slutiš, da te hočejo v službi odpustiti, se deklariraj kot ženska in jih potem toži zaradi spolne diskriminacije

uredilo bitje maksi
Povezava do prispevka

Raznolikosti ne večajo homoseksualci, ampak hermafroditi in nesrečneži, ki se jim zaradi mutacij kak spolni organ sploh ni razvil. Glede na redkost pa ne verjamem, da je lahko smiselna podlaga za interne politike, tako da se strinjam, da se nanaša na družbeni konstrukt, ne biološki spol.

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...