Skoči na vsebino

[uradno] Gostilna pri Konjzolcu


Priporočeni prispevki

to je isto ko da aktiviraš invisibility cloak in greš v trgovino in ukradeš komplet štumfov in gat

change my mind

 

velik direktorjev si zarad tega lahko privošči samo eno hišo z bazenom in dve jahti, za tatretjo zmanka keša

kako sploh lahko spite ponoči??

  • Račka +1 2
  • Za crknit smešno +1 1
Povezava do prispevka

Kdo bo odprl temo za pogovore o Videoigricah in resentimentu (po domače fight med woksterji in nonwoksterji)

 

Berem članek o tem, da bodo cenzurirali knjige Agathe Christie

 

Navedek

Niti znamenitim knjigam Agathe Christie o Herculu Poirotu in gospodični Marple, napisanim med letoma 1920 in 1976, se v novih izdajah očitno ni uspelo izmuzniti preureditvi nekaterih odlomkov, ki bi se lahko sodobnemu občinstvu zdeli žaljivi.

 

Si mislim, okej, da vidimo, kaj je najslabše, kar je sproducirala ...

 

And Then There Were None - Wikipedia

 

Ok, I get it :D 

Povezava do prispevka
Chenier reče pred 1 uro:

Berem članek o tem, da bodo cenzurirali knjige Agathe Christie

 

Okej, določene posodobitve jezika in menjave besed, ki z družbenemi spremembami pridobijo drugačen pomen, niso nič novega. Sicer jaz bi raje videl, da bi bilo v opombah razloženo, da mogoče uporabljene besede v starejših besedilih nimajo današnjega pomena, ali pa da so takrat veljali drugačni nazori, sploh v izdajah za odrasle. Če osebek, ki se loti branja knjige,  poseduje vsaj inteligenco dvakratne številke čevljev, bi bržda moral doumeti, da naj ne pripisuje v knjigi podanih besedam ali vrednotam današnji pomen.

 

Pri otroških knjigah se mi sprememba besed, ki danes veljajo za žaljivke, zdi povsem opravičljiva. 

 

Največji problem tega spreminjaja besedil je, da se s tem odvzame duh časa, v katerem so nastale. Če danes kaj iz preteklosti velja za sporno, to ne pomeni a priori, da so bili te osebe v preteklosti slabe, le vrednote so bile drugačne. Družba se itak venomer spreminja, s cenzuro se pa izgubljajo vpogledi v preteklost. Izbrišejo se koraki, ki ponazarjajo razvoj družbe. Revizija zgodovine je grozna stvar. Če sedaj brišemo rasistične opazke britanske gospode pred stotimi leti, to ne pomeni, da se niso zgodile. Pravzaprav so bile nekaj normalnega. Saj so še sedaj, le poglejte, kako nizko mnenje imajo na Otoku še vedno recimo o Slovanih? (Vsebinsko povezan intermezzo: denimo sodobni zelo popularni woke avtor kriminalk Robert Bryndza, napisal je popularno serijo Dekle pod ledom, ki se dogaja v Londonu, značilno za serijo pa je do so bad guys beli moški, nesposobni policisti, glej no, glej, beli moški, sposobni policisti temnopolti imigrantje ali pripadniki LBTQ, itd. itd., get the picture. Vse to me sploh ni motilo, dokler nisem prišel do delov besedila, kako avtor razlaga, da je edini način, da Slovanka pride do denarja ta, da je prostitutka, slovanski moški so pa itak dobri le za krajo in kriminal. In to razlaga na primeru srednjeevopskih slovanskih držav, ki naj bi bile tako zaostale. Izjemno žaljivo in, ja, faking rasistično. Ampak Slovani smo belci, zato se lahko pljuva po nas. Me zanima, če bo kateri »sensitivity reader« šel spreminjati njegove knjige ...)

 

Je pa dosti zaskrbljujoče, ker so ti »sensitivity readers« očitno venomer neki skrajneži. Recimo, zakaj je treba v primeru Agathe Christie tako močno spreminjati besedila (time stamp 0:54)? S tem se izgublaj »žmohtnost« besedila, avtoričin slog.

 

Ali pa naslednje bedarije: »edits cut references to ethnicity, such as describing a character as black, Jewish or Gypsy«. Pa koga to sploh moti, razen teh »sensitivity readerjev«?

 

Kot nekdo, ki mi že dolgo dogaja zgodovina filma, me skrbi, da se to prenese še na filmsko umetnost. Čeprav sedajle nisem povsem prepričan, kako naj bi filme predelali tako, da se ne bi med junaki poznale razlike med raso, spolom in bržda se starostjo. :D 

uredilo bitje Flegma
Povezava do prispevka
Chenier reče pred 37 minutami:

Ker sem konservativec, me tudi moti, da na faksu nimamo nobenega študenta in so ostale samo študentke, ker me skrbi svet, kjer se moški ne odločajo za študij književnosti,

 

Zdaj, kjer pa se moja zgodba razlikuje od antiwokerjev, pa je v tem, da jaz ne verjamem, da so za aktualno stanje kriva družbena gibanja a la feminizem in LGBTQ+, pač pa kapital, ki se trudi odrasle ljudi obdržati na stopnji otroka, da bi jim lahko čim dlje prodajalo neumnosti, obenem pa nima problema z onesnaževanjem uničiti planeta.

 

Ne ga srat - nobenega moškega?

Prej bi pomislil da je obratno...

 

To drugo pa ja, precej žalostno, ampak resnično. :(

 

Povezava do prispevka
Chenier reče pred 1 uro:

Jaz, kot nekdo, ki se ukvarja s književnostjo, pripadam polu, kjer raziskujemo estetsko vrednost besedil in se manj ukvarjamo s percepcijo literature skozi različna družbena gibanja. Torej, po domače, poklicno literature ne raziskujem skozi marksizem, psihoanalizo, feminizem ipd., o tem se pogovarjam predvsem na internetu.

 

 

Torej si vseeno fake woker:D Ker pri wokerji ni vmesne poti, ali si z njimi all the way ali pa si proti njim.

 

Drugače pa moški zgubljamo v vseh intelektualnih sferah. Edino še računalništvo, tehnika, gradbeništvo in fizika se dobro držijo.

 

Vse ostalo pa ženske dominirajo na polno v akademskem prostoru. Osebno bi si v svoji računalniški stroki želel še kakšno slatko malo, samo jebat ga :(

Povezava do prispevka
Feget reče pred 17 minutami:

Torej si vseeno fake woker:D Ker pri wokerji ni vmesne poti, ali si z njimi all the way ali pa si proti njim.

 

Pa a si ti tukaj kje videl enga samega true wokerja? Camir je mejbi najbolj, pa je totalno fake. Na tem foromo je samo en kup don kihotov.

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...