Skoči na vsebino

Bralniki, aplikacije in e-knjige na splošno


DaCapo

Priporočeni prispevki

Gogy reče Dne, 4. 9. 2023 at 11:21:

Ima kdo e knjigo v slovenščini Dante - Božanska Komedija?  Iščem neko dobro verzijo, da je lepo urejena, če obstaja? 

 

Tukajle jo lahko downloadaš skenirano https://kupdf.net/download/boanska-komedija-dante-alighieri_5a581453e2b6f5385059e082_pdf

 

Drgač je pa to najboljš tkole brat, maš zraven še fantastične slike od Gustava Dore-ja.

 

IMG_20230907_214704.thumb.jpg.2d605d2fdaf02af8ae2073b063106b0c.jpgIMG_20230907_214828.thumb.jpg.332a7c97df10c119348fec2eb2761cad.jpg

 

 

uredilo bitje Mitsu
Povezava do prispevka

Hm, ja sem šel pogledat in je Slovenska verzija res svinjsko draga. Jest sem Angleško pred leti ubodel za cca 25€ se mi zdi in se še dobi kot vidim. Ni mi pa jasno zakaj hoče Mohorjeva družba 120€ za zadevo? Mogoče zato ker so namesto ene knjige naredili tri in so vse s trdimi platnicami?

Povezava do prispevka
  • 1 mesec kasneje...
  • 3 tedne kasneje...

Če koga zanima:

Navedek

Biblos so v javno-zasebnem partnerstvu ustvarili založba Beletrina, ki danes platformo tudi upravlja, ter akterji iz javnega sektorja – Narodna univerzitetna knjižnica, Inštitut za informacijske znanosti ter Združenje splošnih knjižnic, krajše ZSK. Financira pa se iz javnih sredstev.

Splošne knjižnice Beletrini plačujejo licenčnino, ceno posameznega e-izvoda, ki ni bistveno nižja od cen fizičnih knjig. Poleg licenčnine pa knjižnice za vsak izposojen izvod plačajo tudi digital rights management ali DRM zaščito.


Knjižnice so leta 2020 polovico namenskih sredstev za e-knjige porabile za uporabnino platforme, je zapisano v končnem poročilu raziskave knjižnega trga Agencije za varstvo konkurence. Knjižnicam je tako za nakup e-izvodov ostala zgolj polovica namenskih sredstev. 

Kot je ZSK zapisal v predlogu spremembe financiranja Biblosa, imamo v slovenskem prostoru »samo enega ponudnika platforme za izposojo e-knjig, ki je istočasno tudi posrednik med založbami in knjižnicami na področju prodaje licenc ter monopolno oblikuje cene uporabnine in sooblikuje tudi nabavne cene e-knjig«.
 

Preden je ministrstvo edino slovensko e-knjižnico začelo financirati posredno z namenskimi sredstvi, je bil leta 2015 odprt razpis za izbor izvajalca informacijske podpore oddaljenemu dostopu do e-knjig. Kot je poročalo Delo, je bilo ministrstvo, ki ga je tedaj vodila Julijana Bizjak Mlakar (DeSUS, pred tem SD), primorano razveljaviti razpis, saj se je soočalo z očitki, da je razpis prirejen prav za založbo Beletrina. Razpis ni bil ponovljen, razpisna sredstva, ki so znašala sedemdeset tisoč evrov, pa so bila na predlog ZSK namenjena knjižnicam za nakup e-knjig.

Kot je poročalo Delo, je imela pri odločitvi ZSK pred transparentnostjo izbire Biblosa prednost nuja za ohranitev ponudbe slovenske e-knjige. Beletrina je namreč opozarjala, da bo v primeru, da ne dobi sredstev, primorana postopoma ugasniti platformo Biblos.


Predsednica Združenja splošnih knjižnic Vesna Horžen pravi, da v združenju sicer že leta opozarjajo na slabo delovanje Biblosa. Sprva je ZSK Beletrino o težavah pri delovanju Biblosa obveščal ustno. Leta 2019 pa so različne splošne knjižnice pripravile natančen popis težav pri delovanju Biblosa in ga v imenu ZSK, skupaj s pobudo, naj se težave odpravijo, poslale Beletrini. Kot pravi Horžen, pripombe iz poziva niso bile upoštevane, do izpostavljenih težav pa je imela založba podcenjujoč odnos. Leta 2019 je ZSK tako izvedel anketo med uporabniki Biblosa, ki je pokazala, da sta s platformo nezadovoljni dve tretjini uporabnikov.
 

Zaradi naraščajočega nezadovoljstva nad Biblosom tako med uporabniki kot knjižničarji trenutno poteka priprava nove platforme za izposojo e-knjig. Novo platformo pripravlja Inštitut za informacijske znanosti, ki je razvil nacionalni bibliografski sistem COBISS. Poslovni model, ki bi povezoval knjižnice in založnike, pa pripravlja Združenje splošnih knjižnic, a podrobnejših informacij za zdaj ne delijo. Platforma naj bi bila javna tako po financiranju kot po upravljanju.

uredilo bitje BuDi
Povezava do prispevka

Hvala kurcu.

 

Zmoti predvsem tale del... 

 

Biblos so v javno-zasebnem partnerstvu ustvarili založba Beletrina, ki danes platformo tudi upravlja, ter akterji iz javnega sektorja – Narodna univerzitetna knjižnica, Inštitut za informacijske znanosti ter Združenje splošnih knjižnic, krajše ZSK. Financira pa se iz javnih sredstev.

Splošne knjižnice Beletrini plačujejo licenčnino, ceno posameznega e-izvoda, ki ni bistveno nižja od cen fizičnih knjig. Poleg licenčnine pa knjižnice za vsak izposojen izvod plačajo tudi digital rights management ali DRM zaščito.

 

Skupaj ustvarili, pol pa plačuješ polno ceno... Unfukinbelievable

Povezava do prispevka
  • 1 mesec kasneje...

Kje bi se dalo dobit Igro prestolov v epub obliki SLO verzijo? V bistvu mislim na komplet knjig; torej celo serijo Pesem ledu in ognja.
Imam sicer vse v tiskani obliki, ampak veliko raje berem na tableti. 

Ma saj bi nabavil na emki, ampak niti enega zagotovila nimam, da bodo knjige delale na mojem e-booku. Biblos pa tega seveda nima. 
Igra prestolov (emka.si)
Spopad kraljev (Pesem ledu in ognja, 2. knjiga) (emka.si)
itd.

uredilo bitje DaCapo
Povezava do prispevka
DaCapo reče Dne, 12. 12. 2023 at 17:29:

Kje bi se dalo dobit Igro prestolov v epub obliki SLO verzijo? V bistvu mislim na komplet knjig; torej celo serijo Pesem ledu in ognja.
Imam sicer vse v tiskani obliki, ampak veliko raje berem na tableti. 

Če najdeš, se priporočam :)

Preveril pri svojih "dobaviteljih" pa ni videti kaj koristnega. 

Povezava do prispevka
  • 2 tedna kasneje...
DaCapo reče Dne, 12. 12. 2023 at 17:29:

Kje bi se dalo dobit Igro prestolov v epub obliki SLO verzijo? V bistvu mislim na komplet knjig; torej celo serijo Pesem ledu in ognja.
Imam sicer vse v tiskani obliki, ampak veliko raje berem na tableti. 

Ma saj bi nabavil na emki, ampak niti enega zagotovila nimam, da bodo knjige delale na mojem e-booku. Biblos pa tega seveda nima. 
Igra prestolov (emka.si)
Spopad kraljev (Pesem ledu in ognja, 2. knjiga) (emka.si)
itd.

Pred parimi leti vse kupu na emki in na kindlu dela top šit.

Povezava do prispevka
cebelar123 reče Dne, 14. 12. 2023 at 18:26:

Danes sem si želel instalirati biblos na android telefon. Imam en account katerega sem namestil na Windowse , iphona in moj android.

Zdaj pa imam problem samo na android telefonu. Izposojeno imam knjigo ampak na androidu, kljub temu, da stisnem prenesi knjige jo ne vidim.

Je imel kdo podoben primer?


To je nekaj z aktivacijo naprave. Sem imel podoben problem, ampak se nisem kaj dosti ukvarjal, ker itak berem zgolj na enem e-booku. 

Povezava do prispevka
  • 3 tedne kasneje...
Navedek

 

Prihaja novost, ki jo bo lahko brez doplačila uporabljalo pol milijona Slovencev

 

Uporabnikom splošnih knjižnic bo še letos na voljo novost. Prihaja nova platforma za izposojo e-knjig.

V Sloveniji deluje 58 splošnih knjižnic, v katere je včlanjenih skoraj pol milijona prebivalcev. Približno 10 odstotkov članov slovenskih splošnih knjižnic uporablja e-knjige, pravi Vesna Horžan iz Združenja splošnih knjižnic. Uporabniki si trenutno lahko knjige izposojajo preko portala Biblos, še v letošnjem letu pa bo zaživela nova platforma, ki bo omogočala izposojo e-knjig. "Knjižnice in s tem njihovi uporabniki bodo z novo platformo imele načeloma dostop do vseh e-knjig na tej platformi, saj bodo knjižnice založnikom plačevale izposojnino in e-knjig od založnikov ne bodo več kupovale. Knjižnice za sistem ne bodo več plačevale stroškov uporabnine, ki so sedaj za portal Biblos zelo visoki," je pojasnila Vesna Horžan. 

 

Prihaja COBISS Ela

Novo platformo razvija IZUM – Institut informacijskih znanosti. "Platforma COBISS Ela je pripravljena za fazo testiranja s strani tako založnikov kot knjižnic, skladno s planom dela pa bo aplikacija zaživela v prvi polovici leta 2024," je napovedala Janita Tacer Slana. "Za branje izposojenih e-knjig se bosta uporabljali odprtokodni aplikaciji Thorium in Aldiko Next. Založniki pa bodo e-knjige nalagali v obliki epub datotek."

"Članom splošnih knjižnic bo tako na voljo dodatna možnost za izposojo e-knjig ponudnika COBISS Ela v obstoječem programu COBISS+, ki ga uporabniki že dobro poznajo. Za branje teh e-knjig uporabniki ne bodo potrebovali posebnih naprav – bralnikov, temveč si bodo na svojo napravo namestili eno od prej omenjenih odprtokodnih aplikacij za branje Thorium ali Aldiko Next," je še povedala. 

 

Združenje splošnih knjižnic je pobudo za razvoj platforme za izposojo e-knjig in novega poslovnega modela podalo že oktobra 2022. Po dosedanjem modelu knjižnice namreč plačujejo za pakete e-knjig vnaprej, ne glede na število dejanskih izposoj posamezne e-eknjige. Na IZUM-u so se v 2023 aktivno lotili priprave nove aplikacije, ki bo založnikom omogočila nalaganje e-knjig. Za DRM-zaščito se bo uporabila odprtokodna rešitev Readium.

Po novem poslovnem modelu bodo knjižnice lahko same določale svoj nabor eknjig in pogoje, pod katerimi jih bodo ponujale svojim članom. "Določile bodo lahko največje število istočasnih izposoj in največje število dovoljenih izposoj za vsako e-knjigo. Ko bo knjižnica dodala e-knjigo v svoj nabor, ji ne bo treba ničesar plačati vnaprej, pač pa bo plačala le za dejansko izposojo e-knjige. Ceno za posamezno izposojo e-knjige, ki bo veljala za vse splošne knjižnice, bo določil založnik," so pojasnili na IZUM-u. "Razvoj in vzdrževanje platforme COBISS Ela bo za založnike, knjižnice in bralce brezplačen, saj bo financiran v okviru rednega programa dela IZUM-a."

 

Obseg e-knjig se bo povečal

"Ministrstvo za kulturo podpira prizadevanja Združenja splošnih knjižnic in Instituta informacijskih znanosti (IZUM) za vzpostavitev nove, javne, platforme za izposojo e-knjig v luči zagotavljanja široke dostopnosti elektronskega knjižnega gradiva za izposojo v okviru javne službe. Platforma bo delovala v okviru javne službe knjižnično informacijskega servisa, ki ga zagotavlja IZUM, zato za vzpostavitev ter vzdrževanje te platforme Ministrstvo za kulturo ne bo potrebovalo nameniti sredstev."

Na ministrstvu izpostavljajo, da bo nova platforma omogočala široko dostopnost na različnih elektronskih napravah, saj bo delovala tako na osebnih računalnikih kot tudi na tablicah, telefonih in bralnikih. "Iskalnik e-knjig bo dostopen prek že obstoječih aplikacij mCobiss in Cobiss+. Hkrati pa se bo znatno povečal tudi obseg e-knjig, ki bodo bralcem na razpolago za izposojo, saj bo imel uporabnik možnost izposoje vseh e-knjig v katalogu. Do sedaj je imel član posamezne knjižnice možnost izposoje le tistih e-knjig, za katere je knjižnica, v katero je včlanjen, plačala licenčnino in jih vključila v svojo zbirko e-knjig," pravijo na ministrstvu.

 

Za e-knjige 500 tisoč letno

E-knjige so obvezne v zbirki knjižničnega gradiva. "Splošne knjižnice iz sredstev države z namenom izboljšanja splošne dostopnosti raznovrstne in kakovostne založniške produkcije delno pokrijejo tudi stroške za dostop do e-knjig. Dosedanji sistem izposoje e-knjige vključuje letni strošek posamezne knjižnice, ki je odvisen od njene velikosti in števila licenc oziroma naslovov in izvodov e-knjig, ki jih knjižnica vključi v svojo zbirko. Za nakup knjižničnega gradiva vseh vrst in oblik je ministrstvo v letu 2023 splošnim knjižnicam namenilo okvirno 1 evro na prebivalca. Ministrstvo za kulturo letno za nakup knjižničnega gradiva v splošnih knjižnicah (58) nameni skupaj okvirno 2.500.000 EUR. Od tega je v letih 2021 in 2022 za dostopnosti in izposojo e-knjige namenilo po 500.000 EUR, leta 2020 297.000 EUR in leta 2019 261.000 EUR," so povedali na ministrstvu.

 

Povezava do prispevka
DaCapo reče Dne, 24. 12. 2023 at 16:19:


Hja, jaz nimam Kindla. Imam InkPad 3 in enostavno ne upam kupit na emki. 

 

Heh, po mojih izkušnjah se Inkpad 3 za nekatere zadeve obnese veliko bolje kot Kindle. Ne verjamem, da boš usral, če magari nabaviš prvi del pa sprobaš.

Povezava do prispevka

Vse lepo in prav, malce me skrbi edino to:
""Za branje izposojenih e-knjig se bosta uporabljali odprtokodni aplikaciji Thorium in Aldiko Next. Založniki pa bodo e-knjige nalagali v obliki epub datotek."
Dvomim namreč, da bom jaz na svoj bralnik lahko naložil omenjeni aplikaciji:
 

Navedek

"Thorium Reader is an easy to use EPUB reading application for Windows 10/10S, MacOS and Linux."

Navedek

Aldiko is an e-book reader application for the Android and iOS operating systems. 


Razen seveda, če bo izposojen epub deloval brezšivno na vsakem namenskem e-bralniku.  Živi bili, pa videli. :) 

uredilo bitje DaCapo
Povezava do prispevka
DaCapo reče Dne, 12. 12. 2023 at 17:29:

Kje bi se dalo dobit Igro prestolov v epub obliki SLO verzijo? V bistvu mislim na komplet knjig; torej celo serijo Pesem ledu in ognja.
Imam sicer vse v tiskani obliki, ampak veliko raje berem na tableti. 

Ma saj bi nabavil na emki, ampak niti enega zagotovila nimam, da bodo knjige delale na mojem e-booku. Biblos pa tega seveda nima. 
Igra prestolov (emka.si)
Spopad kraljev (Pesem ledu in ognja, 2. knjiga) (emka.si)
itd.

Najprej lep pozdrav vsem, sem nova tukajle. Na ta forum sem naletela, ker sem si poleti kupila Kobo Libra bralnik in zdaj ugotovila, da sem z branjem knjig v slovenskem jeziku vedno bolj omejena. Biblos odpade z novim načinom kodranja, emka ima mžnost branja e-knjig samo v njihovi aplikaciji, e-knjige kupljene na Apple e knjigarni pa se tudi lahko bere samo na njihovih napravah. Ne podpiram kraje in piratstva, me pa zelo jezi ker nas kljub pošteno plačani knjigi zaklepajo na svoje naprave, torej na telefone in tablice, ki prvotno temu niso namenjene.

 

Pesem ledu in ognja bi si tudi sama želela prebrati v slovenščini, ker je prevod menda dober, naš jezik pa imam rada. Angleško sem sicer kupila pri Kobotu. Če bo tu ugotovljeno kaj novega, bom vesel informacije.

 

Igro prestolov sem kupila na emki v e obliki. Ampak sem se uspela dogovorit za vračilo denarja, ker mi branje na telefonu ne ustreza. Sem disleksik in bralnik je zame res odkritje, saj končno z lahkoto berem.

Povezava do prispevka

@Polhec: se kar podpišem. Predvsem tisto, da forsirajo svoje naprave. Če kupiš (ali si v eknjižnici izposodiš) epub, ima da deluje na vseh bralnikih. Pri Biblosu je pa sploh problem, ker enostavno ne nudijo več dobrih (novih) knjig. 
Nenazadnje: Za dislektike je pomembno tudi, da si lahko prilagodijo velikost pisave, osvetlitev itd. Dejansko na telefonu ne moreš brat, če tudi imaš največjega. 

In ja, prevod Pesmi ledu je dober. 
Jaz sem trenutno tukaj:
IMG_0372.jpeg.250522e6937806c47a837363fd3f0a29.jpeg

uredilo bitje DaCapo
Povezava do prispevka
Polhec reče pred 44 minutami:

Biblos odpade z novim načinom kodranja, emka ima mžnost branja e-knjig samo v njihovi aplikaciji, e-knjige kupljene na Apple e knjigarni pa se tudi lahko bere samo na njihovih napravah. Ne podpiram kraje in piratstva, me pa zelo jezi ker nas kljub pošteno plačani knjigi zaklepajo na svoje naprave, torej na telefone in tablice, ki prvotno temu niso namenjene.

Jaz pa podpiram krajo in piratstvo, če ni omogočene neke smooth legalne poti

 

Ni mi bilo problem spiratizirat 400+ slovenskih knjig (v Minecraftu seveda) in še več bi jih, samo se mi ne da več igrat Minecrafta 

Povezava do prispevka

Sam bi si verjetno ponovno lastil ebralnik v čimer bi bil dostop do nekaterih knjig, ki so sicer težko dobavljive in me zanimajo(Zafon,Guin,Hearn,...) ampak roko na srce ni bilo nekih premikov, nekatere izmed knjig so celo v knjižnicah težko dobavljive in posledično so tudi rabljene dražje za kupiti sploh kakšen Tolkien itd.

 

Če bodo uredili, da bo dostop dober, da se bo dalo brati na ebralnikih in da bo bera knjig tako obširna in cenovno dosegljiva potem sam en velik plus.

 

Da vidim, če bo vsaj ministrstvo za kulturo naredilo korak naprej, če so že druga za en k.

 

Mislim, da bi ta korak tudi bil dober za  samo kulturo in obstoj branja na vsaj istem nivoju.

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...