Skoči na vsebino

Bralniki, aplikacije in e-knjige na splošno


DaCapo

Priporočeni prispevki

@DaCapo ono okol formatov e-knjig v SLO knjiznicah - Men tut niso uspeli pol pizde materne povedat okol tega, sm si tut mogu vse sam pogledat. Prejsnji teden sem si hotel zrihtat Leninov park od Goloba za svojga Kindla, pa je knjiga v nekem cudnem zascitenem formatu, ki se ne da konvertat v .mobi al pa .epub in so namenjene za neke dejanske bralnike, ki ta format podpirajo al pa za telefone, kar je grozno. Tut ce kupim knjigo, jo dobim v tem formatu, je isto kot z izposojo

 

Pa preden se kdo obregne, ja, mi je jasno, da so protected, ker bi v nasprotnem primeru lahko spiratiziral celo e-knjiznico v enem popoldnevu. Da pa po tistem, ko odstejem peneze za e-knjigo ne morem z njo delat kar bi si zazelel, je pa tut mal bosa

Povezava do prispevka

@5Stringed: format e-knjig na Biblosu je .acsm. Tako recimo zgleda, ko si downloadaš na PC:
image.png.6cc46692e3274a087405c5df02324f28.png

Ko knjigo preneseš na e-book, v mojem primeru InkPad, ti jo pa "odklene" oz. verjetno avtomatsko pretvori v epub.

Če na kompu recimo .acsm odpreš v Adobe Digital Editions ti jo bo tudi avtomatsko shranilo kot .epub in boš na kompu v mapi My Digital Editions imel to:
image.png.4d27d08f7bf75cf3472c0631c56d46c8.png

Za Kindla pa žal nimam pojma kakšne formate podpira. Jaz na svojem bralniku brez težav berem epub in mobi. Postopek je pač zelo enostaven, kot sem že rekel: izposojeno knjigo v acsm formatu samo prenesem na bralnik in to je to.
V kakšnem formatu pa je bil ta Virus oz. kje si si ga hotel izposoditi?

uredilo bitje DaCapo
Povezava do prispevka

Na Biblosu sem hotu vzet, pa pol nisem, ker sem vidu ta format pa ta Adobe Digital Editions in vse, pa sem opustil idejo, mam se ostale knjige za prebrat tbh

 

Nisem pa vedu, da ADE shrani v .epub, ko se enkrat odpre v njem, hvala za info, fajn vedet za vnaprej. Kindle, ta basic edition, ki ga mam, podpira izkljucno .mobi format, tako da teoreticno, pol ko enkrat .epub dobim, lahko konvertam s Calibre-jom v .mobi in je to to. Bomo probali :)

Povezava do prispevka

Torej, če prav razumem, če imaš Kindle si ne moreš brezšivno izposojati knjig iz Biblosa? Dejansko moraš "hvatati neke krivine", da lahko bereš izposojeno/kupljeno e-knjigo???

Ahja, pa še to: Calibre ti ne bo tako enostavno dovolil, da izposojeno Biblos knjigo pretvoriš in shraniš "na novo". Ker so zaščitene z Adobe DRM. itd. :)  

uredilo bitje DaCapo
Povezava do prispevka

Če prav razumem, je torej težava v bralniku Kindle, ki ne omogoča branja izposojenih in/ali kupljenih knjig npr. preko Biblosa?
edit: OK, sem našel pojasnilo na Biblos:
image.thumb.png.16f5dff2a0768d1daf43a5c2369630c2.png

Glede na to, sklepam, da je Kindle slaba naprava. Pa ne zaradi Biblosa, ampak na splošno zaradi zaprtosti sistema. Hvala knjižnim bogovom, da ga nisem nabavil. Še ena točka več za Pocketbook, ki brez težav bere PDF, PDF (DRM), EPUB,
EPUB (DRM), DJVU, FB2, FB2, ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM. :) 

uredilo bitje DaCapo
Povezava do prispevka

V mojem primeru mi samo knjige iz Biblosa ne delajo na njem, because protection. Jebiga, ce pol take slovenske knjige drugje ne najdem, lahk to mirno pozrem, ker 99,99% ostale svjetske knjiznice dobim al v .mobi/.pdf, ki jih lahko citam na Kindlu brez tezav (prej pozabu omenit, da ja, tut .pdfji poleg .mobi delajo na njem) pa da jih lahko dobim tako ali drugace

 

Tak da stavek "dostopate zgolj do vsebin v spletni prodajalni" ne drzi, sploh nimam Amazon racuna, naprava mi laufa v airplane modeu od prvega dne in ni zaprta naprava. Vse se da brat na njem, omejen je edino pri podprtih formatih, kar pa ni prevelka ovira zame osebno

 

Sploh za citanje Mustrovih zadev je svetovn

 

IMG_20220929_175322.thumb.jpg.46aaccff491827cb8ab7d27ef820e1c4.jpg

Povezava do prispevka

Uuuu, Muster. Chicago vidim, nice! To imaš kak kvaliteten scan (pdf)?  Ker jaz imam v arhivu samo dokaj slabe skene (jpg), ki so svojčas krožili po internetih. :blush:

Glede Biblosa: Torej je vendarle problem pri njih, ker ne omogočajo .mobi formata. Poskusi z omenjeno varianto, torej da knjigo na PC-ju odpreš z Adobe in dobiš epub iz Biblosovega acsm-a. Potem pač poskušaj nekako pretvoriti v .mobi.
Še vedno pa mi je zanimivo, da Kindle ne podpira epub formata, razen če sem te narobe razumel. 

Še to, čeprav sem verjetno že kdaj prej napisal: Na Pocketbooku sem jaz moral za Biblos dostop avtorizirati napravo. Postopek imajo napisan na strani in ni neke panike, par klikov. Tako da mi Biblos posledično delulje brez problemov tudi če ne bi knjig kopiral na PC in potem na bralnik preko Adoba. Lahko direktno iz Biblosa izposodim in deluje. 

Povezava do prispevka

Mustra mam celo '05 jubilejno kolekcijo v .mobi in v .cbr formatu, slednjega se da v Calibreju pretvorit v .mobi ali .epub, ce bi ga slucajno rabil, brez izgube kvalitete

 

Ta .cbr je itak format za stripe nasplosno semizdi. Pri crnobelih se obnese super, kot po pricakovanjih, barvnih pa itak ne morem brat po defaultu, tk da no one gives a shit :) 

 

Drgac pa ja, ta Kindle Basic, 2020 kocler edition, ki si ga lastim, bere vec formatov ko pa sam .mobi, my bad. Bere

 

Navedek
  • Kindle Format 8 (AZW3), Kindle (AZW), TXT, PDF, unprotected MOBI, PRC natively; HTML DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG and PMP through conversion; Audible audio format (AAX).

 

Tak da delajo tut audiobooksi na njemu, rabis pa BT slusalke, ne vem o kvaliteti, ker se nisem sprobal nobene

 

Tist trik z Adobeom bom pa poskusil ob priliki ja :)

Povezava do prispevka
DaCapo reče pred 7 minutami:

@Hernier: katero najbolj kompletno izdajo misliš? Ker jaz sem takrat stegnil z internetov, ampak so skeni bolj ali manj slabi. Ti .cbr, ki jih je omenil 5stringed so velikoo boljši.

Saj je samo ena kompletna izdaja bila doslej, to je zbirka Miki Muster (Buch, 2010—). Je edina, ki ima ves njegov izdan in neizdan material. 

Povezava do prispevka

@Hernier: Buchovo izdajo sem itak nabavil v fizični obliki in mi ni žal enega centa.

Od starih skenov sem mislil tole:  

Navedek

 

                                  Zvitorepec
*******************************************************************************

-------------------------------------------------------------------------------
                              General Information
-------------------------------------------------------------------------------
Type.................: Other (specify)
Platform.............: Other (specify)

Title................: Zvitorepec
Artist...............: Miki Muster
Year.................: 1952-1973

Audio Format.........: Other (specify)


-------------------------------------------------------------------------------
                                 Release Notes
-------------------------------------------------------------------------------
Najboljši Slovenski stripi avtorja Miki Mustra, vse od leta 1952 do 1973.

 


Zgolj 450 MB je vse skupaj, tako da tudi to pove nekaj o sami kvaliteti skenov :) . 

Kvaliteta sicer niha, ampak recimo en starejši strip (V Afriki) zgleda tako:


v_afriki.thumb.jpg.3091e0bb3039b14d049d9281f93e48f9.jpg

Čeprav V Afriki mogoče ni najboljša primerjava, ker ga je Miki dobesedno na novo narisal za ponovno izdajo:
v_afriki_new.thumb.jpg.a38c63f27f0d767cdbebdb99f3759af5.jpg
 

uredilo bitje DaCapo
Povezava do prispevka

Ker že ravno razpravljale o tem - jaz o Kindlu ravno zaradi zaprtosti sistema nisem razmišljal znova, ko sem kupoval nov bralnik. Zadeva te res sili v uporabo Amazonovih storitev. Saj da se tudi druge, ampak načrtno otežujejo vse skupaj.

 

Jaz imam že nekaj časa sedaj Boox in je zadeva top, prenašanje datotek nanj je res simpl. Je pa res , da jaz berem v prvi vrsti strokovno literaturo v PDF formatu in mi je zelo pomembno označevanje/podcrtovanje samih datotek in teksta v njih.

 

Bralnim laufa na neki oskubljeni verziji Androida, ampak je možno prek nekaj korakov do vseh appov v Storu, tako da lahko potem bereš tudi revije v teh appih, če si na kaj naročen 👍🏼

uredilo bitje rage
Povezava do prispevka
Gogy reče Dne, 1. 10. 2022 at 14:05:

Drugače imaš na ljubljanskem gradu razstavo Zvitorepca, se mi zdi, do konec novembra, če koga zanima.

Jaz sem jo danes šel prečekirat, pa sem bil kar konkretno razočaran. 

 

Dobesedno par tabel iz stripov natisnjenih na forex pa ciao, dosti brezveze. 

Povezava do prispevka

Zivjo, sem uorabnica Kobo Libre2, zelo zadovoljna z njo. 

Me pa zanima, če je komu uspelo ugotovit kako z njihovega US Kobo stora lahko kupiš knjigo (na ameriški strani so namreč povečini konkretno cenejše kot če si na lokalni).

Hvala,

Malamoia

uredilo bitje Malamoia
Povezava do prispevka
Malamoia reče pred 2 urama:

Zivjo, sem uorabnica Kobo Libre2, zelo zadovoljna z njo. 

Me pa zanima, če je komu uspelo ugotovit kako z njihovega US Kobo stora lahko kupiš knjigo (na ameriški strani so namreč povečini konkretno cenejše kot če si na lokalni).

Hvala,

Malamoia

Ne vem jaz imam že precej časa (nekaj let) na US store nastavljeno. Fora je tudi da imajo več knjig tam, ki v slovenskem store-u včasih niso na voljo + zbiraš reward points.

 

Prek VPN (US/New York) sem se povezal enkrat + tam v payment info sem izbral US in New York ostali niti nisem spreminjal pa Revolut kartica. :rofl:

 

In sedaj mi po defaultu (brez VPN) gre vedno na US store in tudi tam lahko kupujem in za enkrat mi še niso skenslal. :lol:

uredilo bitje Merithyn
Povezava do prispevka
Merithyn reče pred 22 urami:

Ne vem jaz imam že precej časa (nekaj let) na US store nastavljeno. Fora je tudi da imajo več knjig tam, ki v slovenskem store-u včasih niso na voljo + zbiraš reward points.

 

Prek VPN (US/New York) sem se povezal enkrat + tam v payment info sem izbral US in New York ostali niti nisem spreminjal pa Revolut kartica. :rofl:

 

In sedaj mi po defaultu (brez VPN) gre vedno na US store in tudi tam lahko kupujem in za enkrat mi še niso skenslal. :lol:

Torej VPN pa druga kreditna 😁 

P.s. ker sem tolikorat trmasto želela naročit/plačat knjigo v US storu so mi "prijazno" napisali, da vidijo da je kreditna locirana/izdana v Sloveniji in da ne morem kupovat na US strani z njo...in da mam account, ki je bil ustvarjen v SI (čeprav ma državo že ves čas izbrano US) in da potem lahk kupujem samo v lokalnem slovenskem storu...ajej  😒

uredilo bitje Malamoia
Povezava do prispevka

Zaj sn nekaj gledal tote readerje sem pa tja. Sam mam nekega kindla iz leta 2010 al neki tu pomoje. Pa vidim da majo zdaj bralniki neke osvetljene zaslone. Ni to kao ravno kontra teoriji e-ink zaslonov, da ker zaslon ni osvetljen ne tripijo oci, pa je zato isto kot da bi gledal v list papirja? What am I missing?

Povezava do prispevka
uros678 reče Pravkar:

Zaj sn nekaj gledal tote readerje sem pa tja. Sam mam nekega kindla iz leta 2010 al neki tu pomoje. Pa vidim da majo zdaj bralniki neke osvetljene zaslone. Ni to kao ravno kontra teoriji e-ink zaslonov, da ker zaslon ni osvetljen ne tripijo oci, pa je zato isto kot da bi gledal v list papirja? What am I missing?

 

Zaslon sam ni osvetljen vgrajena je sam lučka, ki je velik bol enakomerna in nemoteča kot bi bila luč v stanovanju. Novi readerji imajo tudi nastavitev tipa osvetlitve, torej imaš lahko bol oranžno svetlobo, ki je manj moteča za oči kot modra.

Povezava do prispevka

Ma ja, osvetlitev pride prav, če bereš v slabih svetlobnih pogojih. In to res ni neka bleščeča luč, da bi trpele oči kot npr. na telefonu ali tablici + to, kar pravi Ezoterik (toplota svetlobe je nastavljiva). Čez dan pa tako ali tako izklopiš in si na "klasičnem" papirju. 

uredilo bitje DaCapo
Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...