Skoči na vsebino

Nakup novega računalnika


amnesia

Priporočeni prispevki

Po 8 letih sem si ubodel novega, preprosto ni šlo več z CPU stutteringom v novejših igrah (i7 4770k, 16GB DDR3).

 

Specs:

 

CPU

Ryzen 7 5800x

MB

Gigabyte X570 AORUS ELITE

SSD 

Samsung 980 Pro SSD disk NVMe - 1 TB

Case

Chieftec Stallion II - gp-02b-op

CPU Cooler

NZXT Kraken M22 

PSU

Corsair RM750

RAM

G.SKILL Ripjaws V 32GB (4x8GB) 3600MHz DDR4 F4-3600C16D-16GVKC

GPU

Gainward RTX 3060 Ti 8GB LHR

 

Monitor je 1080p 120hz, zato zaenkrat grafa špila. Tja za ene 5-7 let pričakujem, da bom z menjavo GPU lahko ostajal konkurenčen. Cena: Malček pod 2k€.

 

Pri coolerju sem ga mogoče malce usračkal in je malce podhranjen, če bi sedaj buildal bi dal 2x 140mm AIO (X62). 5800x je stock kar pošast za coolat - z undervoltanjem in par optimizacijami pa sem prišel do zelo dobrih gaming temperatur brez večjega hrupa (50-72° MAX na 40-70% fan speed) in z minimalno izgubo perfomanca. Gpu zadošča za 1080p, bo pa prva komponenta, ki bo zamenjana. 

 

Nisem (pre)velik fan lučk, ampak to ohišje me je očaralo in je na neki ambientalni osvetlitvi prav kul. 

 

 

 

PC2.jpg

PC1.jpg

Povezava do prispevka
atomic reče pred 8 minutami:

Kje si imel stuttering?


Igre poganjam na high/ultra in velikokrat je GPU čakala CPU (sem spremljal utilization).

Primer: Borderlands 3, Train sim world 2, Snowrunner, Mafia remastered, Far Cry 5, Rage 2, Fallout 4.. Sedaj tega ni več, butter smooth, z izjemo TSW2, ki je očitno res slabo optimiziran (je pa zelo boljše).

@MaDrung

GPU je bil kupljen na alternate.de, ostalo mešano na žaru.

 

CPU

Ryzen 7 5800x

435 €

MB

Gigabyte X570 AORUS ELITE

210 €

SSD 

Samsung 980 Pro SSD disk NVMe - 1 TB

185 €

Case

Chieftec Stallion II - gp-02b-op

125 €

CPU Cooler

NZXT Kraken M22 

92 €

PSU

Corsair RM750

126 €

RAM

G.SKILL Ripjaws V 32GB (4x8GB) 3600MHz DDR4 F4-3600C16D-16GVKC

186 €

GPU

Gainward RTX 3060 Ti 8GB LHR

620 €

Povezava do prispevka
B-Magic reče pred 1 uro:

GPU je bil kupljen na alternate.de, ostalo mešano na žaru.

 

So ti na alternate.de pripravili ponudbo na mail? Opažam, da se ne da direktno iz spleta v Slo naročit.

 

Kar se tiče 5800x je pa must zniževanje voltaže, men ga je nabijal na 1.4V stock in all cores na 4.5Ghz, potem sem ga pa ročno zaklenil na 1.295V max in vse core na 4.7 Ghz.

Zgubil 10-15C takoj pa pridobil kar nekaj performanca, razen kar se tiče single core hitrosti.

Kako si ti to uredil?

uredilo bitje Pennywis3
Povezava do prispevka
Pennywis3 reče pred 18 minutami:

 

So ti na alternate.de pripravili ponudbo na mail? Opažam, da se ne da direktno iz spleta v Slo naročit.

 

Kar se tiče 5800x je pa must zniževanje voltaže, men ga je nabijal na 1.4V stock in all cores na 4.5Ghz, potem sem ga pa ročno zaklenil na 1.295V max in vse core na 4.7 Ghz.

Zgubil 10-15C takoj pa pridobil kar nekaj performanca, razen kar se tiče single core hitrosti.

Kako si ti to uredil?


Na mail so mi pripravili ponudbo (julija) in mi poslali kartico, v roku 2 dneh sem jo dobil. 20€ višja cena je bila kot na strani. 

Glede 5800x - naprej sem se igral z PBO in znižal PPT/EDC/TDC vrednosti na 110/80/90 + negative curve all cores (-20/30). So bile temps znozsne (65-75), ampak še vedno včasih šlo do 77° npr kar me je motlo (+ glasnost). 
Potem sem pa naredil tako kot ti, vendar z 1.225V max na 4.6ghz. Izgubil sicer malenkost single core performance, ampak ni hujšega. Temps so 50-65 max med špilanjem, fana se pa skori ne sliši + CPU je stabilen. 
M22 je bil manjši zajeb ja, ampak OK - drugič definitivno malo bolj jači AIO. Je pa zgornji graf malo nefer do njega - ker je skor edini single 120mm fan, ostali pa 240/360 :) Ubistvu roko na srce, glede na ceno in majhnost opravlja svoje delo dobro, le 5800x je prevelika žvad zanj. 
 

Povezava do prispevka
B-Magic reče pred 1 uro:


Na mail so mi pripravili ponudbo (julija) in mi poslali kartico, v roku 2 dneh sem jo dobil. 20€ višja cena je bila kot na strani. 

Glede 5800x - naprej sem se igral z PBO in znižal PPT/EDC/TDC vrednosti na 110/80/90 + negative curve all cores (-20/30). So bile temps znozsne (65-75), ampak še vedno včasih šlo do 77° npr kar me je motlo (+ glasnost). 
Potem sem pa naredil tako kot ti, vendar z 1.225V max na 4.6ghz. Izgubil sicer malenkost single core performance, ampak ni hujšega. Temps so 50-65 max med špilanjem, fana se pa skori ne sliši + CPU je stabilen. 
M22 je bil manjši zajeb ja, ampak OK - drugič definitivno malo bolj jači AIO. Je pa zgornji graf malo nefer do njega - ker je skor edini single 120mm fan, ostali pa 240/360 :) Ubistvu roko na srce, glede na ceno in majhnost opravlja svoje delo dobro, le 5800x je prevelika žvad zanj. 
 

Temperature do 80 'C niso problematicne. Prav tako pa tudi marsikateri spil ne bo teral CPUja do konca. JE pa zal 5800x res dokaj vroc CPU, ker ima cip majhno povrsino.

Povezava do prispevka

Long story short. Intel je ponovno kralj na vasi. Ima pa skoraj duplo porabo glede na AMD.

 

12900K porabi 245 W , jao bože.

 

12600K je super price performance - v gamingu boljsi od 5600x! V non gaming pa posega v podrocje 5800x in je v mnogih primerih celo boljsi kot 10900K.

uredilo bitje Sektor 13
Povezava do prispevka
Sektor 13 reče pred 2 urama:

Long story short. Intel je ponovno kralj na vasi. Ima pa skoraj duplo porabo glede na AMD.

 

12900K porabi 245 W , jao bože.

 

12600K je super price performance - v gamingu boljsi od 5600x! V non gaming pa posega v podrocje 5800x in je v mnogih primerih celo boljsi kot 10900K.

 

LTT so djali, da je noctua D15 komaj držal CPU 12900k pod 90 stopinj :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Povezava do prispevka

Prime 95 res ni, ostal npr. kak rendering ali podobno pa je lahko velik dejavnik. PAc Intel je navil proc kolikor se je dalo, da so premagali AMD za tistih par %.

Glede na vse kolobocije za efficient cori in power cori je to kar malo smesno. Prav tako so doloceni problemi v windows 10  zaradi te tehnologije prav tako z Denuovo spili ipd.

Glede high enda se mi zdi AMD se vedno bolj smotrn nakup.

 

edit: Igre definitivno niso tak stres za CPU, za to pa je itak 12600K boljsi nakup ce spilas.

 

uredilo bitje Sektor 13
Povezava do prispevka
Sektor 13 reče Dne, 5. 11. 2021 at 9:58:

Long story short. Intel je ponovno kralj na vasi. Ima pa skoraj duplo porabo glede na AMD.

 

12900K porabi 245 W , jao bože.

 

12600K je super price performance - v gamingu boljsi od 5600x! V non gaming pa posega v podrocje 5800x in je v mnogih primerih celo boljsi kot 10900K.

a je to na 14nm?

ironija glede porabe, k so še par let nazaj (v časih haswella) pri intelu dali ogromno na perf/w. zato se takrat proci tudi niso tako razvijali oz. je bilo 4c4t 4evah.

uredilo bitje bainit
Povezava do prispevka
bainit reče pred 11 urami:

a je to na 14nm?

ironija glede porabe, k so še par let nazaj (v časih haswella) pri intelu dali ogromno na perf/w. zato se takrat proci tudi niso tako razvijali oz. je bilo 4c4t 4evah.

10nm.

Mah 12900K so izmozli kolikor so lahko, da so dobili virtualno krono najboljsega gajming CPUja.

Verjetno sploh ne izgubis veliko performenca ce bi omejil na 125W.

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...