Skoči na vsebino

Imamo premalo brezposelnih, kar je slabo.


BuDi

Priporočeni prispevki

AdamSmit reče pred 3 urami:

Folk lahko plačuje 500-600 € najemnine, sam boh ne daj, da dobijo kredit z obrokom 300-400 € na mesec :D

 

...kar je sicer izpostavil in se nad tem zgražal tudi Brodnjak (NLB), ampak nima veze.

 

oni bukseljni na centralni banki so se tako odločili,- pa še to pod neko bedno podsubtilno predvezo, češ, da se nam ja ne ponovi scenarij 2008-2012. kot da ni popolnoma jasno, kdo je povzročil tisto pizdarijo (hint: fizične osebe že ne).

Povezava do prispevka
hawa meyta reče Dne, 7. 12. 2021 at 15:52:

 

nepremičninski trg je ponorel zaradi enostavne enačbe, kjer je povpraševanje večje od ponudbe.

 

glede na tip stanovanj, ki se gradijo v Ljubljani in okolici (pač to okolje daleč najboljše poznam), trdim, da je 70%+ zgolj klasično preusmerjanje viška kapitala posameznikov v nepremičnine. to je pri nas ena izmed najvarnejših naložb, zato vsak prvih nekaj 100k zasluženih ali privarčevanih dinarčkov pretaka v bivalne kvadrate.

 

kar je v bistvu hkrati smešno in žalostno. 

V naši Istri že opažam kako se trg počasi obrača v drugo smer, kjer je na razpolago dosti stanovanj in hiš, proda pa se bore malo. Očitno so tisti, ki imajo polne žepe, že pokupili kar so želeli, zdaj pa smo ostali še tisti, ki za bunkerje nismo pripravljeni dati 200k ali več.

 

Drugače pa mi je smešno kako ljudje v današnjih časih še vedno vlagajo višek denarja v nepremičnine. 

AdamSmit reče pred 3 urami:

Hja pr nas pa lahk mas nasparano polovico, pa ti za drugo vseeno ne dajo kredita, ker nima noben za nedolocen cas :D

Pri NLB dobiš za določen čas.

TitanG reče pred 1 uro:

wat

krediti se talajo po 1.45% EOM model

Moraš bit kar gambler, da vzameš v teh časih kredit po EOM.

Povezava do prispevka

Še vedno vztrajam pri tem, da je nekomu ki je solidno kreditno sposoben relativno vseeno, če dobi 3% EOM ali 1.8% EOM, ker se mu bo pri obroku 500e poznalo lih ene 20e. Pač, cen stanovanj zagotovo ni gor pognalo to, da si nekdo s 1500e plače zdaj lahko privošči ful več kot 3 leta nazaj, ker so krediti malo cenejši lol.

 

Also, EOM je efektivna obrestna mera, kar ne pove ali gre za fiksno ali variabilno obrestno mero. TitanG je pomojem to imel v mislih.

Povezava do prispevka
kola reče pred 4 urami:

Še vedno vztrajam pri tem, da je nekomu ki je solidno kreditno sposoben relativno vseeno, če dobi 3% EOM ali 1.8% EOM, ker se mu bo pri obroku 500e poznalo lih ene 20e. Pač, cen stanovanj zagotovo ni gor pognalo to, da si nekdo s 1500e plače zdaj lahko privošči ful več kot 3 leta nazaj, ker so krediti malo cenejši lol.

Ne da si lahko privošči, ampak je pripravljen dati vec. Za 200k kredita placas 20k manj obresti pri 1.8% EOM kot pri 3%. Ni edini, je pa eden od razlogov za visje cene.

Povezava do prispevka

Ja, nekaj je, ampak ali das 235 ali 255k za nekaj kar placujes 25 let je bolj ali manj vseeno. Pri novogradnjah se zagotovo bolj poznajo cene materiala, nasploh pa pomojem tudi slabe obresti na depozite, tako da se tistim, ki slucajno imajo 200k viska bolj splaca kupit stanovanje zaradi vecjega donosa. Me pa zanima kak je realen vpliv visokih korona dodatkov, ki so jih nekateri prejemali :)

Povezava do prispevka
kola reče pred 13 urami:

Še vedno vztrajam pri tem, da je nekomu ki je solidno kreditno sposoben relativno vseeno, če dobi 3% EOM ali 1.8% EOM, ker se mu bo pri obroku 500e poznalo lih ene 20e. Pač, cen stanovanj zagotovo ni gor pognalo to, da si nekdo s 1500e plače zdaj lahko privošči ful več kot 3 leta nazaj, ker so krediti malo cenejši lol.

 

Also, EOM je efektivna obrestna mera, kar ne pove ali gre za fiksno ali variabilno obrestno mero. TitanG je pomojem to imel v mislih.

Ne vem kako je pri tebi, ampak meni se en avto (20k) kar pozna.

Povezava do prispevka
lazaRus reče pred 20 urami:

Ne da si lahko privošči, ampak je pripravljen dati vec. Za 200k kredita placas 20k manj obresti pri 1.8% EOM kot pri 3%. Ni edini, je pa eden od razlogov za visje cene.


Zadnje mesece (leto?) je vecina stanovanj prodanih za gotovino, brez posojil/hipotek. Nizje obresti imajo samo minimalen posredni vpliv - folk se lazje odloci za nakup nepremicnine, ko na banki ni pozitivnih obresti. 

Povezava do prispevka
kola reče pred 14 urami:

Ce isces investicijsko nepremicnino, potem se strinjam, se pozna. Ce kupujes nepremicnino v kateri bos dejansko zivel in jo bos placeval 25 let pa to pomojem ni nek faktor :) Ce ti je, potem imo ni pametno najemat 200k+ kredita.

Ne vem koliko imaš plače, ampak jaz 20 k ne privarčujem v enem letu, tako da je zame to pomemben podatek pri izbiri posojila za nakupu stanovanja.

Pa da te malo popravim pri kreditu 200k za 25 let je razlika med 2,73 in 1,73 % obrestno mero malo manj kot 100 EUR na mesec.

Ravno obratno pa je pri investiciji kjer te to sploh ne zanima, ker ponavadi zadevo odplačaš z gotovino.

Povezava do prispevka

20k (na pamet) se ti nabere tekom 25 let, ne pa v enem, se pravi 800e vsako leto. Ce rabis stavnovanje v katerem bos dejansko zivel, potem to pomojem ni nek odlocilen strosek, razen ce se kreditiras do skrajnega maksimuma. Mislim pa, da oba prevec posplosujema.

Ce isces investicijsko stanovanje ne vem, zakaj ga ne bi placal s kreditom. Recimo, da ze imas odplacano svojo primarno nepremicnino (kar glede na to, da so nasi starsi gradili 300 kvadratne grascine in da je marsikdo kaj podedoval), dobis 2k+ neto na mesec in ti tako ostane okoli jurija, ki bi si ga lahko privoscil vsak mesec dat v kredit za stanovanje, ki ga bos potem oddajal, da ti deloma krije stroske tega kredita.
Ce najemas 200k na 25 let je z obrestno mero 1.73% mesecna anuiteta 821e, na koncu te bo stalo 246k. Z obrestno mero 2.73% je anuiteta, kakor si ze omenil, 100e visja, placal ga bos pa 276k. Ne vem, mogoce sem res samo jaz, ampak meni se v luci tega, da so se stanovanja za vec kot to razliko 30k podrazila samo letos ne zdi tako strasno :D Sploh, ce dobivas se dohodek od najemnine za to stanovanje.

Povezava do prispevka
kola reče pred 53 minutami:

20k (na pamet) se ti nabere tekom 25 let, ne pa v enem, se pravi 800e vsako leto. Ce rabis stavnovanje v katerem bos dejansko zivel, potem to pomojem ni nek odlocilen strosek, razen ce se kreditiras do skrajnega maksimuma. Mislim pa, da oba prevec posplosujema.

Ce isces investicijsko stanovanje ne vem, zakaj ga ne bi placal s kreditom. Recimo, da ze imas odplacano svojo primarno nepremicnino (kar glede na to, da so nasi starsi gradili 300 kvadratne grascine in da je marsikdo kaj podedoval), dobis 2k+ neto na mesec in ti tako ostane okoli jurija, ki bi si ga lahko privoscil vsak mesec dat v kredit za stanovanje, ki ga bos potem oddajal, da ti deloma krije stroske tega kredita.
Ce najemas 200k na 25 let je z obrestno mero 1.73% mesecna anuiteta 821e, na koncu te bo stalo 246k. Z obrestno mero 2.73% je anuiteta, kakor si ze omenil, 100e visja, placal ga bos pa 276k. Ne vem, mogoce sem res samo jaz, ampak meni se v luci tega, da so se stanovanja za vec kot to razliko 30k podrazila samo letos ne zdi tako strasno :D Sploh, ce dobivas se dohodek od najemnine za to stanovanje.

Niti ne. Vsi ki jih poznam so šli pri nakupu do izračunanega filtra in bi se jim 100 EUR precej poznalo s tem da je to 8% povprečne slovenske plače. Vsaj meni se je. Vsaj tista dva, ki jih poznam, da so šli v nakup stanovanja kot investicijo pa so odplačali vsa stanovanja z gotovino.

Povezava do prispevka

Zanimivo, Ljubljana? Lahko, da so tudi regijske razlike znotraj Slovenije. Jaz poznam vec ljudi (pac svoje generacije, med 30 in 35 let, se pravi ce nisi leta 2009 zadet kupil 10 bitcoinov je prakticno nemogoce, da bi kaj resnejsega kesiral) v Mariborskem koncu, kjer lahko z nekaj preko 2k place lagano skreditiras vsaj 2 dvosobni stanovanji (okoli 90-120k vsako) in poznam tudi kar nekaj ljudi, ki so to naredili :D Gotovinskega placnika pa po drugi strani poznam zgolj enega, pa se ta ni slovenec, heh.

Povezava do prispevka

Za 120 jurjev v Ljubljani trenutno dobiš neto bivalne površine okoli 20-25m2

 

200 jurjev je tam okoli 45-55m2 bivalne 

 

Fora je, da so nepremičninski agenti v nepremičnine kvadraturo začeli štet zraven balkon, klet in stene med sobami, ker zgleda se v teh prizadetih časih tudi 15m2 kleti šteje kot prostor za bivanje. Neto bivalna površina je kar tam okoli 50m2 za 200.000 € v LJ

Povezava do prispevka

"Tako velja, da je ustrezna stanovanjska površina za eno osebo 44 m2, za dve osebi od 52 m2 do 63 m2, za tri osebe od 63 m2 do 76 m2, štiri osebe naj bi po pravilniku bivale na površini od 69 m2 do 85 m2, za več kot šest oseb pa je določenih od 98 m2 do 110 m2 bivalne stanovanjske površine." :rofl: 

Povezava do prispevka
kola reče pred 36 minutami:

Da, cene so zblaznele. Se bolj blazno se mi pa zdi, da zgleda obstaja kar precejsnja kolicina folka, ki ima 200k kesa :D

Upam, da se to počasi umiri, ker je norišnica. Kako naj konkuriram nekomu, ki ponudi na koncu še 5-10 jurjev več in vse plača z gotovino. Nima veze, lahko imam 60k na strani, še vedno nisem blizu. Zadnjič sem šel gledat eno vrstno hišo in seveda pride na ogled nekdo, ki je 20 metrov stran pred nekaj mesci že kupil eno vrstno hišo, v lasti ima pa še 8 stanovanj.

hawa meyta reče pred 15 urami:

 

uuu, zelo zanimiv podatek. sklepam, da morda lokacija ni prvovrstna?

Ne, po celi Istri se trenutno ne prodaja dosti. Ajd, nimam ful nekih inside informacij, ampak sem bil v zadnjem času na nekaj ogledih, spremljam redno oglase in 90% nepremičnin dodanih v zadnjih 2 mescih je še vedno na voljo. Vsake toliko časa stopim v stik s prodajalci, dam kakšno ponudbo, ampak zaenkrat še vedno rinejo z glavo skozi zid s temi cenami. Bomo videli kdo bo prvi popustil. :D

Hernier reče pred 31 minutami:

Za 120 jurjev v Ljubljani trenutno dobiš neto bivalne površine okoli 20-25m2

 

200 jurjev je tam okoli 45-55m2 bivalne 

 

Fora je, da so nepremičninski agenti v nepremičnine kvadraturo začeli štet zraven balkon, klet in stene med sobami, ker zgleda se v teh prizadetih časih tudi 15m2 kleti šteje kot prostor za bivanje. Neto bivalna površina je kar tam okoli 50m2 za 200.000 € v LJ

Ja itak, v klet daš še eno posteljo za otroka in kalorifer, dovolj za udobno spanje. Dva primera:

 

- Zadnjič na ogledu stanovanja, ki se oglašuje kot 54m2. Stopim not in takoj vidim, da ni ravno takšna kvadratura. Vprašam lastnico glede tega in reče, da ne ve točno (wtf?). Si zapomnim številko stanovanja, pogledam online v register nepremičnin: uporabna površina 45m2, balkon 4m2, klet 2m2, skupno 51m2. Ji potem javim to in dobim nazaj "o hvala za podatek". Ma goni se nekam. :D

- Na FB oglas stanovanje 57m2 za 190k oziroma najboljšemu ponudniku. Očitno nobene sreče za prodajalca in čez dobra 2 tedna objavi zasebno ponudbo še na nepremicnine.net, kjer je cena kar naenkrat 203k. :D Dan kasneje objavi isto stanovanje še nepremičninski posrednik in stanovanje je čez noč pridobilo še dodatne 4m2 in je že 61m2. :mafija:

 

Če koga zanimajo še kupoprodajni posli prodanih nepremičnin: http://prostor3.gov.si/ETN-JV/

Povezava do prispevka

Če se mene vpraša je edina možnost za nekakšno normalizacijo v LJ decentralizacija države. Lahko bi država začela z seljenjem različnih državnih organov v druga večja mesta, lahko bi dali kako subvencijo za podjetja, ki se selijo iz LJ kam drugam. Pa tudi stroškovno bi se dalo pokriti, saj bi prostore v LJ prodali za masten denar in ta denar namenili za prostore v drugih mestih, kjer so nepremičnine cenejše. To bi rešilo/popravilo problematiko nedostopnih nepremičnin in vedno večjega problema prometa v LJ in okolici. 

Povezava do prispevka
reder reče pred 9 minutami:

Če se mene vpraša je edina možnost za nekakšno normalizacijo v LJ decentralizacija države. Lahko bi država začela z seljenjem različnih državnih organov v druga večja mesta, lahko bi dali kako subvencijo za podjetja, ki se selijo iz LJ kam drugam. Pa tudi stroškovno bi se dalo pokriti, saj bi prostore v LJ prodali za masten denar in ta denar namenili za prostore v drugih mestih, kjer so nepremičnine cenejše. To bi rešilo/popravilo problematiko nedostopnih nepremičnin in vedno večjega problema prometa v LJ in okolici. 

Plus delo od doma. Žal je v Sloveniji še vedno prepogosta praksa stinkanje v pisarnah, ko bi lahko večina ljudi vsaj 50—75 % dela opravilo doma.  

 

Tako da ja: decentralizacija, delo od doma, večji nadzor nad minimalnimi površinami za prodajo, da ljudje nehajo spreminjat vhodne omare v garsonjero, večji davek na drugo in vsako naslednjo nepremičnino, večji nadzor nad smetmi, ki so trenutno nepremičninske agencije in agenti ... Marsikaj se lahko naredi tudi brez gradnje xy novih stanovanj.

Povezava do prispevka
reder reče pred 25 minutami:

Če se mene vpraša je edina možnost za nekakšno normalizacijo v LJ decentralizacija države. Lahko bi država začela z seljenjem različnih državnih organov v druga večja mesta, lahko bi dali kako subvencijo za podjetja, ki se selijo iz LJ kam drugam. Pa tudi stroškovno bi se dalo pokriti, saj bi prostore v LJ prodali za masten denar in ta denar namenili za prostore v drugih mestih, kjer so nepremičnine cenejše. To bi rešilo/popravilo problematiko nedostopnih nepremičnin in vedno večjega problema prometa v LJ in okolici. 

Ja, sam tisti, ki se furajo na delo v LJ, tako ne živijo v LJ. Rabimo FRIŠNA STANOVANJA, VELIKO NJIH.

 

Navedek

Marsikaj se lahko naredi tudi brez gradnje xy novih stanovanj.

To so vse samo lepotni popravki. Also, v prihodnjih letih bo serious jeba s stanovanji, sa je tam 70 % stanovanj starejših od 40 let. Nekater ok so prenovili že, ampak številnih pa ne.

uredilo bitje AdamSmit
Povezava do prispevka

Mnogi se priseljujejo v LJ zaradi teh služb. Mislim, da je radikalna centralizacija služb v LJ glavni krivec za take cene nepremičnin. Glede tistih, ki se vozijo bi pa z tem rešili drug velik problem Ljubljane in okolice, ki je promet in posledično onesnaženost. 

 

Tudi Hernier je napisal nekaj dobrih predlogov, glede davka na drugo nepremičnino pa itak vsi vemo, da ne bi bilo učinka, ker bi vsi prepisovali na žene in otroke. Če bi znali dobro obdavčit dodatne nepremičnine brez, da s tem škoduješ ljudem z eno nepremičnino, bi bila to super rešitev. Je pa to verjetno nemogoče storiti brez lukenj. 

 

Glede na stanje na trgu Slovenija itak potrebuje vse kar sem napisal jaz, Hernier in tudi to kar si napisal ti, torej gradnja novih stanovanj. 

Povezava do prispevka

Ne me narobe razumet, absolutno nujno bi bilo razbit to centralizacijo Ljubljane, ki je ne marajo ne Ljubljančani ne neljubljanski del Slovenije. Komunisti so "policentrični" razvoj dobro zastavili, sam se je v zadnjih 30 letih delalo ravno v nasprotju s tem. Začeti bi se moralo pri ministrstvih, ki jih ne rabimo vseh v ljubljani, nadaljevati pa s sedeži ostalih javnih služb. Sam s tem ne vem, če zares rešiš stanovanjski problem, saj verjetno ne vem Murska Sobota, ki je bila nekoč sedež Ministrstva za kmetijstvo, verjetno ni zmožna absorbirati velikega števila kadra, ki dela na omenjenem ministrstvu? Se mi zdi zero-sum game.

Povezava do prispevka

Lažje kot Ljubljana... Mislim, da zaposlenih na enem ministrstvu vseeno ni toliko veliko, da MS in okolica ne bi mogla absorbirati zaposlene. Ne bi preselili vseh ministerstev v en kraj ampak le enega v posamezen kraj. OK malo bi skočile cene, rabili bi še kakšno dodatno stanovanje ampak ne cene, ne povpraševanje, ne prometni problem ne bi prišli niti blizu tega kar je sedaj v LJ. Rabili bi tudi bolj fleksibilno javno upravo. Eno tajnico, ki se sedaj vozi iz Celja v LJ na MJU, bi lahko premestili na MNZ, ki bi bil v Celju itd. 

 

Itak kaj takega nihče v Sloveniji ni sposoben speljat in tudi ni interesa, saj politikom popolnoma odgovarjajo cene nepremičnin v LJ, saj jih ima marsikdo v lasti kar nekaj pa vsak ima pol žlahte zaposlene po teh ministrstvih in noče doma poslušati ženo, da so ji delovno mesto preselili v Mursko Soboto. 

Povezava do prispevka
kola reče pred 4 urami:

Zanimivo, Ljubljana? Lahko, da so tudi regijske razlike znotraj Slovenije. Jaz poznam vec ljudi (pac svoje generacije, med 30 in 35 let, se pravi ce nisi leta 2009 zadet kupil 10 bitcoinov je prakticno nemogoce, da bi kaj resnejsega kesiral) v Mariborskem koncu, kjer lahko z nekaj preko 2k place lagano skreditiras vsaj 2 dvosobni stanovanji (okoli 90-120k vsako) in poznam tudi kar nekaj ljudi, ki so to naredili :D Gotovinskega placnika pa po drugi strani poznam zgolj enega, pa se ta ni slovenec, heh.

Tu je nastal nov rek okoli 2008, da je treba ven iz vlaganja v stanovanja, ko ti tvoj postar pove, da je kupil stanovanje kot investicijo. Zadolziti se za 10kratnik svoje letne neto place za dve stanovanji je norost. Cene nepremicnin lako gredo tudi dol in ne samo gor in ce izgubis najmnika za nekaj casa ali ti ta ne placuje par mesecev, se par procentov spremembe pri obrestni meri lahko mocno pozna. 

 

Kako resiti stanovanjske probleme nimam pojma, ampak te debate o kupovanju stanovanj kot investicija so bile v mojem koncu do leta 2007 in potem smo pristali med PIIGS z najvecjim proracunskim minusom v Evropi. 

uredilo bitje ana
Povezava do prispevka
ana reče pred 39 minutami:

Tu je nastal nov rek okoli 2008, da je treba ven iz vlaganja v stanovanja, ko ti tvoj postar pove, da je kupil stanovanje kot investicijo. Zadolziti se za 10kratnik svoje letne neto place za dve stanovanji je norost. Cene nepremicnin lako gredo tudi dol in ne samo gor in ce izgubis najmnika za nekaj casa ali ti ta ne placuje par mesecev, se par procentov spremembe pri obrestni meri lahko mocno pozna. 

 

Kako resiti stanovanjske probleme nimam pojma, ampak te debate o kupovanju stanovanj kot investicija so bile v mojem koncu do leta 2007 in potem smo pristali med PIIGS z najvecjim proracunskim minusom v Evropi. 

Podobno kot bitcoin, ko o njem govorita postar in frizerka je zabave konec :) Upam pa, da je vsem jasno, da ce delas kaj takega moras imet nek buffer (i.e. te ne ubije ce si par mescev brez najemnika).

Povezava do prispevka
chinasky reče pred 34 minutami:

kaksni procenti pri spremebi obrestne mere

pri trenutnih pogojih mors bit prizadet da dolgorocno vzames karkoli drugega kot fiksno

Odvisno od pogojev, ampak naceloma je fiksna skozi trajanje drazja od variabilne, vsaj kjer sem jaz. Midva imava tisto, ki je tu potopila cel kup bank, ker so jo prodajali prenizko. Mislim, da je ECB plus 0.8% torej tam nekje 0.8%. Se vedno lahko greva na fiksno, ampak bi bila nora, ce bi storila kaj takega. (dobila sva jo samo zato, ker sva hipoteko jemala ob pravem casu in ne ker bi kaj posebej pazila). 

 

Kar se pa tice bufferjev, je pa bolj pomembno koliksen je dolg. Banka bo pristala na moratorij na placevanje, ampak, ce pa vrednost stanovanja pade in je nizja od kredita je pa veliko bolj tezko. 

uredilo bitje ana
Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...