Skoči na vsebino

Trenutno berem


nazia

Priporočeni prispevki

Nestrokovne literature sem prebral res malo (v spominu sta mi ostala samo Ris od Zorenča, Death on the Nile), več sem prebral polstrokovne (ala telo v 4 urah, načini raumišljanja in stvari, ki jih je @tyne :) omenjal, v temah kjer smo govorili kako porabit bone države :D), strokovne pa ne bom omenjal, ker je pač stvar poklica. 

 

Povezava do prispevka

Delno berem leposlovje poklicno, tako da moj seznam ni v celoti prostovoljen in ga zato nima smisla lepit. Sem pa "v prostem času" začel brat knjige iz Klasične Beletrine in je treba pohvalit projekt. Spremne besede so sicer pretežno razočarajoče, izbor knjig pa dober. 

Glede bralnih navad sem zelo vesel, da sem prebral zelo malo žanrskih in/ali trash romanov, celokupno samo 6 žanrskih romanov (horror, krimič), ostalo je bila recimo da nežanrska književnost. 

V sodobni književnosti stare celine se zelo opazi povratek k ruralnemu in podeželjskemu življenju. V slovenski književnosti letos nekoliko več eksperimentiranja, nagrade pa so pobirali bolj konvencionalni romani. Ogromno prevodov slovenskih avtorjev v tuje jezike, tako da slovenska knjiga going strong v svet naslednja leta. 

Še ena pozitivna stvar pa ni za v javnost, ampak forumaši, ki si delijo našo ghetto mapo za digitalne slovenske knjige vedo, o čem govorim :D

Povezava do prispevka

jaz sem skor ekskluzivno poslusal letos

Hyperion cantos

Old Mans War serijo

remembrance of earths past (ceprav tole je mozno blo ze 2021)

Forever War

random Scalzi shorti (tukaj sta The God Engines pa The muse of fire bla the best)

 

mnde se kaj sam zgleda sem nekako zbrisal iz smart audiobook

 

prebral pa v glavnem shorte

the very pulse of the machine

swarm

a boy and his dog

a canticle for leibowitz

the last angel book 3 (nisem se koncal)

pa se kaksno malenkost sam nimam kindla pri roki da bi pogledla kaj

 

 

svoh leto sam dwba je, sem++al scifi :D

Povezava do prispevka

Omembe vrednih 6 iz 2022:

 

Boris Pahor: Nerkopola

Branje, ki me je letos najbolj zadelo. Tako pisateljeve veščine, kot nečloveške grozote vsebine. Gre zelo počasi, ampak vsekakor vredno vsakega trenutka. 

 

Fredrik Backman: Anxious people

Pravo nasprotje Nekropoli, lahkotno in uživantsko branje, ki pa se zna vseeno na pravih mestih dotaknit pomembnih poudarkov. Da mogoče ljudje vendarle še znamo biti človeški. 

 

Tomaž Lavrič: Slovenski klasiki v stripu 2 (strip)

Spoznavanje vidnejših slovenskih kulturno-umetniških del (knjige, glasba, filmi, gledališče...) skozi oči enega slovenskih najboljših striparjev. Ne umanjka raznih NSFW (pod)tonov. 

 

Miha Hančič in Ram Cunta: Tik je šel v gozd po drva (strip)

Ko sem prebral par strani, sem kar takoj naročil še par izvodov, da sem jih za darila potalal med bližnje. Tiku mogoče naslednji naslov, dela krivico, vendar je na slovenskem trgu gotovo to en izmed izvirnejših grafičnih izdaj letošnjega leta.

 

Richard McGuire (prevod Boštjan Gorenc - Pižama): Tukaj (strip)

Izdelek, ki mi je v zadnjih letih najbolj na glavo obrnil koncept "knjige". Očitno je še vedno mogoče iznajti inovativen način podajanja zgodbe. 

 

Douglas Adams: Dirk Gently's Holistic Detective Agency

Honourable but well deserved mention - naj si drznem zaključit seznam z eno bogokletno pripombo: Najbrž še celo boljše od Štoparca.


Če koga matra firbec za cel seznam (vmes je tud en kup otroških slikanic, če mi v kakšni kaj "pade v uč", dodam na seznam pa si kaj "označim" :happy: ):

https://tinyurl.com/drknplc

Povezava do prispevka
Avion reče pred 51 minutami:

@Chenier kaj stejes pod nežanrsko literaturo?

Recimo par primerov (čeprav valda se vmes najdejo tudi žanrski romani, ampak recimo s teh dveh seznamov je večina knjig pomoje nežanrskih oziroma vsaj ne iz najbolj popularnih žanrov):

 

https://beletrina.si/knjige/fabula-2017-2022/stran-1/

https://www.mladinska-knjiga.si/zbirke/moderni-klasiki

 

Povezava do prispevka

Pa drugače daleč od tega, da bi beefal z žanrsko književnostjo. Ampak po faksu sem leto ali dve dejansko bral skoraj samo žanr: sci-fi, horror, krimiči, young-adult romance etc., tako da sem vesel, da sem se uspel vrnit med malo bolj konkretne knjige :D. Bom pa vsekakor se ob primernih priložnostih spet vrnil v žanr 

Povezava do prispevka

Tukaj dodajam, da mi je prav smešno, kako malo filmov sem pogledal letos. Čeprav sem tudi "filmofil" je moj seznam prebranih knjig dokaj velik , dočim za filme pa ne vem če bi jih letos lahko naštel 10. In od tega večinoma že stokrat pogledane, ki si jih pač redno zavrtim vsake toliko. Res zanimivo, da stokrat raje berem (čeprav vzame več časa) kot pa pogledam kak film. Pa ni problem v sporedu, imamo Netflix, imamo arhiv na NAS-u, imamo HBO Max... Ni da ni, ampak še vedno bom raje posegel po knjigi. Tudi ko pozno ponoči berem, ne bom nikoli zaspal, med tem ko sem mi zadnje čase med filmi to rado dogaja (tudi če so nevemkakšne akcije in napete zgodbe).
Je knjiga glede tega res toliko boljša kot filmski medij? Verjetno precej bolj zaposli možgane, posledično zato med branjem ne pride do neke zaspanosti. No, tako je vsaj pri meni. Za druge ne vem, kako to dojemate. Mogoče marsikoga film drži gor precej bolje (ker pač audio in sama vizualnost)? 
Primer: pozno v noč se spravim brat in kot bi odrezal mine več ur. Če pa si vklopim film (ne glede na žanr) pa v 90% zaspim po ca. 40 minutah ali še prej. 
 

uredilo bitje DaCapo
Povezava do prispevka
ngebe reče pred 48 minutami:

@Chenier ful ti ne bi rad najedal, sam ti bom

https://www.dobreknjige.si/Zanri.aspx?zanr=14&mladinski=false

 

to je kar si nastel je se vedno zanr, samo mi izpade, kot da samo tipicen sund tretiras kot zanrski roman, ostalo pa kot "resno" literaturo.

Direkt to sem tudi sam hotel napisat. :) 

 

Vsako knjigo lahko stlačiš v nek žanr. 

 

Je pa res, da je velikokrat žanrska literatura bolj masovna literatura in posledično je več šrota notri. Mi pa tudi ne-žanrska literatura ni lih sinonim za kvalitetno branje. Nekaj dni nazaj sem v knjižnici opazil knjigo Davida Mitchella, ne vem točno katero, vem pa, da je notri bil opis: "Češnjevi cvetovi so bili beli kakor nevestina obleka." 

 

Dude, seriously? Kako jebeno pretenciozno, res, z veseljem preskočim takšne literarne nebuloze. Pizda, češnjevi cvetovi so bili beli. Pika. Vse primerjave so samo neka kvazi-intelektualnost, češ "uuu, kako zelo high-brow so moji bralci". 

Povezava do prispevka
DaCapo reče pred 14 minutami:

P***, lahko nekdo utemelji (s svojimi besedami in s par primeri) kaj točno je trivialna literatura, kaj je žanrska in nežanrska in kaj je resna. Na tem področju sem očitno revež. 

 

magični kralj reče pred 12 minutami:

resna literatura je tisto kar se ti zdi da bos izpadel pameten ce poves ljudem da beres

zanrska je tisto kar ti je vsec ampak ni smort

trivialna je tisto kar ti ni vsec

 

lp

Bi samo spremenil v:

 

žanrska literatura je tisto, kar je trenutno popularno (recimo poplava domačih krimičev)

trivialna je pa vse, kar ti je všeč, ampak se ti zdi, da se ti bodo ljudje posmehovali, če jim poveš, da to bereš. 

Povezava do prispevka

Tole mi je super citat Stephena Kinga, recimo:

 

"Language does not always have to wear a tie and lace-up shoes. The object of fiction isn't grammatical correctness but to make the reader welcome and then tell a story... To make him/her forget, whenever possible, that he/she is reading a story at all." 

 

Meni se je letos prevečkrat zgodilo, da je avtor hotel bit tako zelo inteligenten v svojih primerjavah pa simbolizmih, da je pozabil na tisto osnovo, zaradi katere sem sploh prijel knjigo: zgodbo. 

Povezava do prispevka
DaCapo reče pred 24 minutami:

Pri Kingu, pa naj včasih še tako "dolgovezi" (čeprav nikoli v tri krasne oz. da bi bilo pač v smislu balasta),  jaz res povsem padem not. Človek obvlada. 

Saj ima tudi on svoje minuse, ampak ta citat se mi zdi kar na mestu. 

 

Če ne padem v zgodbo, me tudi ne vem kakšno lepopisje ne bo navduševalo in me motiviralo nad branjem. Dosti tega sem imel na faxu, much ado about nothing. Gladko raje vzamem roman, v katerem vem (no, upam) bom užival kot pa karkoli drugega.

Povezava do prispevka
DaCapo reče pred 14 urami:

dobreknige.si? prvič slišm (berem). Je vredno ogleda?

Ne vem sicer, zakaj se kolega @Chenier temu "posmehuje", ampak to je nekakšen preprost cobiss, razdeljen po žanrih, ker se itak vsako literaturo da popredalčkati v nek žanr. 

Povezava do prispevka

No še moj seznam prebranih knjig v letu 2022 (v čisto naključnem vrstnem redu):

 

Christopher Ruocchio - Empire of Silence (Sun Eater, Book 1)

Nnedi Okorafor - Who Fears Death

R.R. Virdi - The First Binding (Tales of Trameine, Book 1)

Shelley Parker-Chan - She Who Became The Sun

J.T. Greathouse - The Hand Of The Sun King (Pact and Pattern, Book 1)

Ken Liu - The Grace of Kings (Dandelion Dynasty, Book 1)

Sue Lynn Tan - Daughter Of The Moon Goddess (Celestial Kingdom, Book 1)

Richard Swan - The Justice Of Kings (Empire of the Wolf, Book 1)

Daniel Abraham - Age of Ash (Kithamar Trilogy, Book 1)

Ryan Cahill - Of Blood and Fire (The Bound and the Broken, Book 1)

Ryan Cahill - Exile

R.F. Kuang - Babel

Christopher Ruocchio - Howling Dark (Sun Eater Book 2)

Ken Liu - Wall of Storms (Dandelion Dynasty Book 2)

Ruthanna Emrys - A Half-Built Garden

Robert McCammon - Boy’s Life

Christopher Roucchio - Demon in White (Sun Eater Book 3)

Christopher Roucchio - Kingdoms of Death (Sun Eater Book 4)

Adrienne Young - Spells for Forgetting

Vaishnnavi Patel - Kaikeyi

Stephen King - Obstati

J.R.R. Tolkien - The Fall of Numenor

Douglas Adams - Losos Dvoma

Isaac Asimov - Golo Sonce

Isaac Asimov - jeklene Votline

Margaret Antwood - Deklina zgodba

Richard Bach - Jonatan Livingston Galeb

P. Djeli Clark - A Master of Djinn (The Djinn Universe, Book 1)

Neil Gaiman - Absolute Sandman 1

Neil Gaiman - Absolute Sandman 2

Neil Gaiman - Absolute Sandman 3

Neil Gaiman - Absolute Sandman 4

Neil Gaiman - Absolute Death

Iztok Majhenič - Par

Kentaro Miura - Berserk Deluxe Edition vol 1

Kentaro Miura - Berserk Deluxe Edition vol 2

Kentaro Miura - Berserk Deluxe Edition vol 3

Tea Obreht - Tigrova žena

Homer - Odiseja

 

 

 

 

 

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...