Skoči na vsebino

Trenutno berem


nazia

Priporočeni prispevki

Če koga zanima ta del naše zgodovine, prejšnji mesec je bila okrogla miza na temo razpada Jugoslavije

 

Zadnje poglavje Jugoslavije: Ni vse vodilo v tragedijo, potem pa je prišel Milošević - RTV SLO

 

na voljo je brezplačna knjiga v ang ali srb jeziku (okvirček do linka je malo nižje na rtvslo strani...

 

Jugoslavija: poslednje poglavje 1980–1991

 

 

Povezava do prispevka
  • 2 tedna kasneje...
Vse_je_najslabse reče Dne, 26. 9. 2022 at 13:09:

Italo Calvino - če neke zimske noči popotnik

 

Nisem pričakoval da me bo kaka knjiga sezula tako kmalu po Potovanju na konec noči (Celine). Tip se je takoj uvrstil na top 5 mojih najljubših avtorjev.

 

Quotam ker sem ravno na polovici in tudi sprašujem - sezula zakaj? Meni tako begajo misli ko berem, sem površen?

Povezava do prispevka
Hosta reče pred 9 urami:

 

Quotam ker sem ravno na polovici in tudi sprašujem - sezula zakaj? Meni tako begajo misli ko berem, sem površen?

Ma ne vem kako bi ti na hitro opisal. Ampak če ti ni dobra na polovici pol jo vrni, očitno ni zate. Po moje nisi vajen brat romanov, ki ne temeljijo na zgodbi.

uredilo bitje Vse_je_najslabse
Povezava do prispevka

Ok, fair point. Ma saj zgodbe v resnici ni tako malo, tudi modernistična struktura ne dela knjige posebej nerazumljive ali težke. Ne vem, saj mi je jasno, katerih dilem in tematik se dotika skozi te "vaje", ki jih podaja iz poglavja v poglavje, ampak me ne pretrese prav dosti vse skupaj. Mogoče nisem v pravem momentu, malo bom še vztrajal, potem se pa kdaj drugič vrnem in bo mogoče drugače. Priznavam, da verjetno marsičesa ne zaznam in me je precej pritegnila spremna beseda in še kakšne drugi viri interpretacije... Bomo videli.

Povezava do prispevka
Hosta reče pred 2 minutama:

Ok, fair point. Ma saj zgodbe v resnici ni tako malo, tudi modernistična struktura ne dela knjige posebej nerazumljive ali težke. Ne vem, saj mi je jasno, katerih dilem in tematik se dotika skozi te "vaje", ki jih podaja iz poglavja v poglavje, ampak me ne pretrese prav dosti vse skupaj. Mogoče nisem v pravem momentu, malo bom še vztrajal, potem se pa kdaj drugič vrnem in bo mogoče drugače. Priznavam, da verjetno marsičesa ne zaznam in me je precej pritegnila spremna beseda in še kakšne drugi viri interpretacije... Bomo videli.

Mislim zgodbe ni nič :D vsako drugo poglavje je neka zgodba zase, ampak to je zgolj podlaga da lahko piše o svojih stvareh. Ni poanta v zgodbi. Sej vsaka se tudi konča, ravno ko postane zanimivo. A si prišu do tistega poglavja, ko hodi po nekem obmorskem mestu in spozna neko slikarko, pa nekega vremenoslovca nadomešča pri odčitavanju števca?

Povezava do prispevka

Sem ja. Bal sem se, da bo roman s precej bolj neoprijemljivo vsebino, pa kar nazorno vodi skozi določene miselne procese. Pa ravno bralec/bralka poglavja so tekoca zgodba, ki je jasno podlaga za razglabljanja o drugih zadevah. Lej se javim ko se mal preberem.

Povezava do prispevka

Ja sej niha kvaliteta, ma če ti je to dogajalo pol moraš prebrat še japonsko poglavje, pa tisto, kjer sta dva pisatelja in ena ženska, to oboje je meni pure gold, ko med branjem me je prav od carskosti metalo ven iz knjige, ker si nisem mogu pomagat, da si ne bi reku "pizda kir car je ta tip". Ne piše o globokih in velikih zadevah človeka skoz ineke kompleksne in kvazi deep izjave, ampak skozi nek humor, ki je vedno vezan na eksistencializem in začinjen z absurdom, ali pa z neko res pristno nežnostjo, ki prav vidiš kakšen iskren humanist je bil ta človek.

Povezava do prispevka

Ob zaključku leta je čas za potegniti črto pod prebranim. Letos mi je uspelo prebrati 30 knjig, kar je po moje glede na moj life style trenutni maksimum, ki ga po vsej verjetnosti ne bom ponovno dosegel, dokler ne bom v penziji. 

 

Anxious People

Fredrik Backman 

 

Wings

Bromeliad Trilogy #3

Terry Pratchett

 

Beartown

Fredrik Backman 

 

The Amber Spyglass

His Dark Materials #3

Philip Pullman

 

Ledene magnolije

Marjana Moškrič

 

The Leopard

Harry Hole #8

Jo Nesbø

 

Dolina rož

Tadej Golob

 

Igra s hudičevim repom

Vitomil Zupan

 

Gimnazijec

Igor Karlovšek

 

All the Light We Cannot See

Anthony Doerr

 

Preživetje

Igor Karlovšek

 

The Godfather

The Godfather #1

 

Truckers

Bromeliad Trilogy #1

 

The Snowman

Harry Hole #7

Jo Nesbø 

 

The Devil's Star

Harry Hole #5

Jo Nesbø

 

The Subtle Knife

His Dark Materials #2

 

Koma 

Tadej Golob

 

Leninov park

Tadej Golob

 

American Gods

American Gods #1

Neil Gaiman

 

Extra Virgin

Italian Adventure #1

Annie Hawes

 

Diggers

Bromeliad Trilogy #2

Terry Pratchett

 

Napoleon's Pyramids

William Dietrich

 

Pustolovec zmote: patetični priročnik za razumevanje priletnega alfa samca

Miha Šalehar

 

The Redeemer

Harry Hole #6

Jo Nesbø

 

Emmanuelle

Emmanuelle Arsan 

 

The Midnight Library

Matt Haig

 

Jezero

Tadej Golob

 

The Golden Compass

His Dark Materials #1

Philip Pullman

 

Virus

Primeri inšpektorja Tarasa Birse #4

Tadej Golob

 

Invisible Cities

Italo Calvino 

 

In še TOP 5 letos prebranega (dobra letina, tako da je bilo težko izluščiti):

 

Truckers

The Golden Compass

Jezero

Beartown

All the Light We Cannot See

 

 

uredilo bitje Sadako
Povezava do prispevka

Abecedni seznam mojih prebranih v 2022 :

1984 - George Orwell
22.11.1963 - Stephen King
Beli volk - Irena Svetek
Boter - Mario Puzzo
Dogodivščine kapitana Hatterasa - Jules Verne
Četrtkov klub za umore - Richard Osman
GoodFellas - Pileggi, Nicholas
Hobit - J.R.R. Tolkien
Ime rože - Umberto Eco
Ivan Cankar - Marcel Štefančič jr.
Kje je predsednik - James Patterson, Bill Clinton
Klic orožja - Joe Abercrombie
Kratka zgodovina skoraj vsega - Bill Bryson
Ledena Kraljica - Jernej Dirnbek
Leopard - Jo Nesbø
Metulj - Henri Charriere
Na vešalih - Joe Abercrombie
Nedolžni - Neil White
Nevromant - William Gibson
Noč živih židov - Igor Ostachowicz
Obstati - Stephen King
Odloči naj vojna - Joe Abercrombie
Odrešenik- Jo Nesbø
Old Surehand 1 & 2 - Karl May
Pentagram - Jo Nesbø
Podmornica - Lothar-Gunther Bucheim
Pod svobodnim soncem - F.S.F.
Pomlad poletje jesen in smrt - Stephen King  
Poslednje kraljestvo - Bernard Cornwell,
Propad velikanov - Ken Follet
Rdeča kapica - Irena Svetek
Scarface - Paul Monette
Sekiropraktik - Janko Valjavec
Sence - Neil White
Skrajno zlo - Neil White
Skrivnostni otok - Jules Verne
Severni sij - Pilip Pullman
Skrivni dnevnik in Rastoče težave Jadrana Krta - Sue Townsend
Skrivnost okrasne zaponke - Agatha Christie
Snežak - Jo Nesbø
Steve Jobs - Walter Isaacson
Sto let slepote - Roman Rozina
Svetovna zima - Ken Follet
Tajkun - Avgust Demšar
Tema okoli nje - Neil White
Vinetou 1, 2, 3 - Karl May
Virus - Tadej Golob
Wolf Hall - Hilary Mantel
Vodovnikova vesina - Richard Adams
Zadnja želja - Andrzej Sapkowski
Zaklad v srebrnem jezeru - Karl May
Zavesa - Agatha Christie
Zelo za - Marcel Štefančič jr.
Zgodovina sveta v desetih poglavjih in pol  - Julian Barnes  
Zlovešči otok - Dennis Lehane
Zvezdna ladja Titanic  - Douglas Adams
Župnik - Janko Valjavec


Kakšno sem zagotovo tudi izpustil, ker si ne delam nekega seznama, v glavi pa tudi ne ostane vse.  Logično je tudi, da sem veliko teh knjig prebral že v drugo ali celo v tretje. jebiga, rad se vračam :)  

uredilo bitje DaCapo
Povezava do prispevka

Ja lej, meni se zdi čisto logično, ker knjige dobesedno požiram že od nekdaj. Par dni in je prebran tudi največji "špeh". Pa itak imam tudi več kot dovolj prostega časa na voljo. V vsako knjigo se seveda res vživim  (beri: ne berem nekaj na brzino oz. kamoli da bi karkoli preskočil; včasih se celo vračam na prejšnja poglavja itd.).   Itak sem že od ranega otroštva naprej zaprisežen fanatičen bralec :) . 

uredilo bitje DaCapo
Povezava do prispevka

Kar impresivno, sploh glede na to, da je vmes par konkretnih špehov. Pa tudi lepo raznolik seznam je. 

 

Moja letošnja bera je bila res tako ... Podpovrečna. Ogromno nezanimivh knjig, 80% prebranega mi ni dogajalo, mislim, da sem letos tudi obupal nad največjim številom knjig. 

Povezava do prispevka

Mojih top 5? 

 

Sicer mi Goodreads nekaj nagaja s tem urejanjem datumov prebranih knjig, ampak recimo, da je tole omembe vredna 5ka:

 

M. L. Rio: If We Were Villains

 

Tole knjigo primerjajo z The Secret History Donne Tart (?), ki je še nisem uspel prebrati. Skratka, nekakšen coming-of-age / memoir / krimić / nekaj nekaj, ki me je kar precej posrkal vase.

 

Stephen King: Billy Summers

 

Sicer še nisem prebral čisto najnovejšega Stephena Kinga, za katerega nekako velja splošno mnenje, da ni nič posebnega, ampak Billy Summers mi je bil top. 

 

Samantha Kolesnik: True Crime

 

Zadnja, ki sem jo prebral letos, mean and gritty prestopniška literatura o morilcih in njihovih začaranih krogih. 

 

Marko Vidojković: Đubre

 

Največje presenečenje letošnjega leta, prisežem, ko da bi bral srbsko verzijo @vlaho pa @Flosar tle na forumu. 

 

Harry Crews: A Feast of Snakes

 

Tale mi sicer ni bila najboljša knjiga, ampak me je Crews dovolj zainteresiral za nadaljnje branje. Mi je pa od tega Southern gothic / noir boljši kakšen Donald Ray Pollock (priporočam).

 

Med najbolj brezvezne letos prebrane knjige sodijo Medsočje Mirta Komela, nek drek roman Davorina Lenka, Almost Transparent Blue Ryuja Murakamija ter My Loose Thread Dennisa Cooperja (čeprav bi njemu, kot tudi Murakamiju dal še kakšno priložnost). 

 

Najslabša knjiga je definitivno The Enigma of Room 622 Joela Dickerja. 

 

Knjiga, ki je šele izšla, ampak se mi zdi, da bi mi bila ena ljubših letošnjih knjig, je Mariana Enriquez: Our Share of Night

uredilo bitje Avion
Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...