Skoči na vsebino

[uradno] Gostilna pri Konjzolcu


Priporočeni prispevki

Hernir reče pred 2 urama:

Je kolega na malico prinesel novo Jazbino, pa sem si jo vzel v pisarno in zdaj eno uro čital. A kdo še bere?

 

Kakopak. So mi pa najbolj kul pop-retro vsebine. Pa upam, da bo še kdaj kaj več opisov osem- ali šestnajstbitnih špilov osebnih računalnikov (cifro ali dve nazaj je Sneti malo več o spectrumu pisal). Res mi je fajn blast from the past to. :)

Povezava do prispevka
Hernir reče pred 3 urami:

Je kolega na malico prinesel novo Jazbino, pa sem si jo vzel v pisarno in zdaj eno uro čital. A kdo še bere? Fina in pisana revija, mi je pa v marsičem v bistvu Joker 0.5, oziroma se vidi, da je LordFebo bil res izjemen urednik in da tega tu manjka. Največji problem mi je, da imaš pri večini piscev občutek, da vse piše ena in ista oseba, ker gre pač za malo obrnjeno varianto Snetijevega pisanja. Ko sem bral že četrtega avtorja in se je spet bral kot kopija Snetija, mi je začelo malo presedat.

Zelo pozitivno izstopa Komel, ki pomoje piše najkvalitetnejše v reviji. Dejansko imajo njegove recenzije dodatno vrednost oziroma skoraj niso več samo recenzije, ampak še esejistični vložki vmes (česar pri drugih piscih roko na srce ni). Če je Komel tisti FDV-jevc z doktoratom, ki ga je LordFebo zavrnil kot pisca in so o tem bili potem neki jezni internetni komentarji 10 let nazaj, pol res slaba, ker tip iskreno piše boljše tekste od Snetija :P.

Popolnoma druga zgodba pa je drugi pisatelj v reviji, Milan Kleč, bože mili, kaj je pa to, a Kleč je začel papat iste tablete kot Sadhu? Drugega pojasnila nimam. 

Zelo velik minus so mi tudi screenshoti, ki so v nekaterih opisih res obupni in tu se vidi, da je imel LordFebo res izjemno oko za te reči. Tukaj nisem niti ziher, če dejansko gre za screenshote ali za promocijske »novinarske« fotke od razvijalcev. Jedi: Survivor ima čisto promocijske »screenshote«, ki sploh ne zgledajo kot dejansko zgleda igrica, Tears of the Kingdom ima pomoje izvirno zajete, ampak res slabo reprezentirajo igro, Advance Wars Reboot članek pa sploh nima slikce iz normalnega igranja.

Ostalo v reviji mi je fajn. Manjka mi tega žmohta, ki ga je dodal Febo z res dobro grafično postavitvijo, ukvarjanjem s screenshoti itd.

Js tud ne maram Milana Kleča. Tip v najboljšem primeru zveni kot edgy najstnik.

Najslabši del revije so mi sicer zgodbice, zelo redko mi kakšna potegne, večinoma pa mi ne jezik ne liki in ne vsebina samo niso blizu.

Povezava do prispevka
Flegma reče pred 1 uro:

 

Kakopak. So mi pa najbolj kul pop-retro vsebine. Pa upam, da bo še kdaj kaj več opisov osem- ali šestnajstbitnih špilov osebnih računalnikov (cifro ali dve nazaj je Sneti malo več o spectrumu pisal). Res mi je fajn blast from the past to. :)

A nisi ti tud pisal o bukvah v Jokerju?

Povezava do prispevka
Fuksija reče pred 53 minutami:

Js tud ne maram Milana Kleča. Tip v najboljšem primeru zveni kot edgy najstnik.

Najslabši del revije so mi sicer zgodbice, zelo redko mi kakšna potegne, večinoma pa mi ne jezik ne liki in ne vsebina samo niso blizu.

Ma ne vem to glede Kleča. Štekam, da je "uveljavljeni pisatelj", ki igra igrice, samo če za revijo ni zmožen naklepat drugega kot 15.000 znakov driske, se ga pač ne objavi.

Povezava do prispevka
Feget reče Dne, 5. 7. 2023 at 10:53:

V čem je fora da vsi gradite bajte?

 

Moja ženska noče nič slišati o tem, samo stanovanja jo zanimajo (sicer taka premium penthousi 100+ kvadratov). Kao preveč dela okoli hiše, slabša varnost. 

 

Meni so sicer hiše cool, samo so mi tudi fleti ok. Pri bajti mi je glavno prednost, ker dobiš več kvadrature za svoj keš, ampak težko pa izpade tako elitno kot v kakšni res elitni stanovanjski soseski (če nimaš ravno bajte za milijonček ali več).

 

V hiši lahko imaš kmečko mačko, ki lovi miši. V stanovanju ni miši in zato ne moreš imeti kmečke mačke.

Povezava do prispevka
Flegma reče pred 1 uro:

 

 

:)

 

Za vse to pa je bila kriva rubrika Buklajf v zgodnjem Jokerju, kjer je Sneti predstavljal fantazijske in ZF knjige. Takrat jaz še kot mulc, obseden z rpgji, predvsem mi je dogajal zgodbovni vidik teh špilov, mi je to povsem odprlo nova obzorja: kaj, a taki romani so tudi? (Joker je bil res nadomestilo za internet tiste čase.)

 

Meni je obrnilo lajf na boljše, ko sem prebral v Jokerju o LOTRu plus recenzijo za eno od Martinovih knjig

 

Brez tega bog ve če bi sploh kdaj padel v sci-fi in fantasy

Povezava do prispevka
Weraziel reče pred 53 minutami:

Brez tega bog ve če bi sploh kdaj padel v sci-fi in fantasy


Hamiltonov Reality Dysfunction so tudi imeli kratek opis in sem takoj zagrabil. Oziroma kar celo trilogijo. Ena najboljših space oper ever!
Brez Jokerja verjetno zanjo sploh ne bi vedel, ker drugega izobraževalnega čtiva nisem bral oz. ga na slovenskem področju itak ni bilo. 

uredilo bitje DaCapo
Povezava do prispevka

Flegma, majstr, daj predlagaj kak fantasy roman za človeka, ki fantasyja izven LOTR-a ni bral. Preberem ogromno knjig, se tudi preživljam s knjigami do ene mere, sam evo, epic fantasy me ni potegnil, vedno sem zasledoval realizem. Ko je bila GoT norija, sem jaz bral Ano Karenino na morju :P . Letos poleti pa ajd, preberem kaj, malo za sprostitev in chill. A je kak dober dark fantasy? Berserk mi je cool :P (pa prosim max 1-2 predloga, ne naštet 10 knjig, ker me to malo zmede)

Povezava do prispevka
Hernir reče pred 1 uro:

Flegma, majstr, daj predlagaj kak fantasy roman za človeka, ki fantasyja izven LOTR-a ni bral. Preberem ogromno knjig, se tudi preživljam s knjigami do ene mere, sam evo, epic fantasy me ni potegnil, vedno sem zasledoval realizem. Ko je bila GoT norija, sem jaz bral Ano Karenino na morju :P . Letos poleti pa ajd, preberem kaj, malo za sprostitev in chill. A je kak dober dark fantasy? Berserk mi je cool :P (pa prosim max 1-2 predloga, ne naštet 10 knjig, ker me to malo zmede)

 

Fantasy žanr ni vreden pol pičke mile materine

 

Preberi LOTRa ker je klasika in dejansko carska epic fantasy roba. Preberi GoT ker je vrhunec character developmenta, dialogov in dark realističnega worls buildinga.

 

Ostalo lahko komot skipaš in se ne žališ s to revščino. Pejdi brat nazaj Tolstoja, boš mel 100x več od tega.

Povezava do prispevka

Meni je Abercrombieva trilogija Prvi zakon kar sedla (Klic orožja, Na vešalih, Odloči naj vojna). Ni zdaj to nek ultimativni vrh (fantasy)literature, ampak je pa res zelo všečno in več kot dovolj zanimivo branje. In ni ravno nekih zmajev in striktno črno-belih likov, dočlim humor je pa sploh top. V bistvu knjige požreš kar na dušek.  Plus to, da je Snetijev prevod odličen.
Patrick Rothfuss pa se je očitno kar sam zajebal, ker je možno da sploh ne bomo dočakali tretje (zadnje) knjige. Všečno branje sicer, ampak pusti pač nek grenak priokus a'la Martin. 

Drugače pa kaj dosti izbire (prevedno v slo) dandanes itak ni. Kot je napisal že Galko.
Razen če bi bral kaj striktno od  (mlade) slovenske pisateljice. V Črkožerju je bil pred časom predlog.

Pa tole je tudi že lep čas na voljo, ampak še tudi nisem bral:

Navedek

Če obožujete igro prestolov …

Leigh Bardugo je ustvarila v svojih romanih fantazijsko svetovje Griševsko vsemirje, ki se umešča med pripovedni svet Čarovnika iz Zemljemorja mojstrice fantazije Ursule K. Le Guin in Igro prestolov prvaka fantazijske pripovedi Georga R. R. Martina.

 

uredilo bitje DaCapo
Povezava do prispevka
Hernir reče pred 11 urami:

Flegma, majstr, daj predlagaj kak fantasy roman za človeka, ki fantasyja izven LOTR-a ni bral. 

20230708_075904.thumb.jpg.0484a7d409cdc3addf4967d8f86f5aa0.jpg

 

tole mi je kr sedl v zgocem soncu.

mas 3 knjige. Prva od oka 500 strani, drugi dve sta tanjsi. 

Also k glih omenjas lotra, en arthur, mogoce un vitez pravi da 

20230708_080129.thumb.jpg.ccdedf2297d43a44fdcc4516a3be90e9.jpg

kok je to res se bo pa ze mn3 smetana spopadla med sabo.

 

LOTR nikol nism bral, me pa mal mika da bi udaru od snetija prevod ki je v prihodi, 100neki je prednarocilo. Najverjetneje so druge dimenzije kot hobit bukla in bo ful smotan gledat jih na polici

uredilo bitje Enrico Pallazo
Povezava do prispevka
DaCapo reče pred 9 urami:

Pa tole je tudi že lep čas na voljo, ampak še tudi nisem bral:

Če obožujete igro prestolov …

Leigh Bardugo je ustvarila v svojih romanih fantazijsko svetovje Griševsko vsemirje, ki se umešča med pripovedni svet Čarovnika iz Zemljemorja mojstrice fantazije Ursule K. Le Guin in Igro prestolov prvaka fantazijske pripovedi Georga R. R. Martina.

 

Tole je gladko šund za "young adults" in cringey na polno

še vseeno sem pa z veseljem prebral :D

 

bolj Harry Potter kot ASoIaF

uredilo bitje Berbasecks
Povezava do prispevka
Hernir reče pred 12 urami:

Flegma, majstr, daj predlagaj kak fantasy roman za človeka, ki fantasyja izven LOTR-a ni bral. Preberem ogromno knjig, se tudi preživljam s knjigami do ene mere, sam evo, epic fantasy me ni potegnil, vedno sem zasledoval realizem. Ko je bila GoT norija, sem jaz bral Ano Karenino na morju :P . Letos poleti pa ajd, preberem kaj, malo za sprostitev in chill. A je kak dober dark fantasy? Berserk mi je cool :P (pa prosim max 1-2 predloga, ne naštet 10 knjig, ker me to malo zmede)

China Mieville - Perdido street station

čist drug stil od LOTR ampak mislim da me ni kaj drugega primerljivo potegnilo

Povezava do prispevka
Hernir reče pred 13 urami:

Flegma, majstr, daj predlagaj kak fantasy roman za človeka, ki fantasyja izven LOTR-a ni bral. Preberem ogromno knjig, se tudi preživljam s knjigami do ene mere, sam evo, epic fantasy me ni potegnil, vedno sem zasledoval realizem. Ko je bila GoT norija, sem jaz bral Ano Karenino na morju :P . Letos poleti pa ajd, preberem kaj, malo za sprostitev in chill. A je kak dober dark fantasy? Berserk mi je cool :P (pa prosim max 1-2 predloga, ne naštet 10 knjig, ker me to malo zmede)

Človek je naprosil da naj se ne našteva 10 knjig v enem postu, zato bo zdaj dobil 10 postov po eno knjigo. :D

Predlagam Seth Dickinson - The Traitor Baru Cormorant

 

Povezava do prispevka

Ampak Herberta smo vendar že vsi brali. Poleg tega menim, da marsikomu vse knjige ne bodo/niso dogajale.

Če smo že pri scifi:
Meni je recimo zelo zanimivo, da Arthurja Clarka nisem nikoli bral. Čeprav je renome za Sci/fi.  Z Ramo sem se npr. srečal edino v stari PC igrici. 

uredilo bitje DaCapo
Povezava do prispevka
Hernir reče pred 14 urami:

Flegma, majstr, daj predlagaj kak fantasy roman za človeka, ki fantasyja izven LOTR-a ni bral. Preberem ogromno knjig, se tudi preživljam s knjigami do ene mere, sam evo, epic fantasy me ni potegnil, vedno sem zasledoval realizem. Ko je bila GoT norija, sem jaz bral Ano Karenino na morju :P . Letos poleti pa ajd, preberem kaj, malo za sprostitev in chill. A je kak dober dark fantasy? Berserk mi je cool :P (pa prosim max 1-2 predloga, ne naštet 10 knjig, ker me to malo zmede)

 

Vidim, da imaš ze cel kup solidnih predlogov. :) Je pa vprašanje, kako bi nekomu, ki je že natreniran zahtevnejše leposlovne literature, in navajen brati romane tudi na simbolni ravni, preskok na fantazijo, vsaj v klasičnem smislu, sploh ustrezal, verjetno bi se ti zdelo vse preveč plehko. Epska fantazija je običajno le pustolovščina, pripoved o kvestu, odkrivanju novih dežel, srečavanju domišljijskih bitij in premagovanu preprek in nevarnosti. Poskuša ustvariti občutek čudenja v odkrivanju neznanega in nepozabni avanturi. (Pač Baldur's Gate the book :) ). Se mi zdi, da bi tvoja beležnicaTM bila precej stroga. :P Sicer sem pa sam tudi že malo izgubil stik s tovrstnimi knjigami (kdo pa ima čas brati 1000 stranske bukle? :) ), ampak predlogov bi zlahka nanizal cel kup. Če uklestim na dva, recimo naslednje:

 

1. Julija Lukovnjak: Imaginarni svetovi Edgarja Kaosa in nadaljevanje Svet je senca (Edgarja Kaosa). Je domače in sveže :) , gre pa za temno fantazijo, sicer ne za odrasle, ampak Harry Potter all ages stil, tako da ni panike. Že prva knjiga me je lepo presenetila, druga pa utrdila mnenje, da je to to. Vidi se, da je avtorica tudi filozofinja, tako, da vpeljuje cel kup tem, ki knjigo bogatijo tudi na simbolni ravni. Hvalim pa jo predvsem zaradi naslednjega: skušam prebrati dosti domačih tovrstnih del, ampak tokrat sem prvič (ali vsaj v veliki meri) občutil nekakšno za Slovence netipično samozavest: iz knjige kar vrli nekakšna če-zmore-Rowlingova-potem-zmorem-tudi-jaz energija, ki me je povsem navdušila.

 

2.Malo out-of-the-box predlog, ampak vrhunska krajša zadevica, morda bolj leposlovje kot žanr, a lahkotno berljivo ter ne tipično fantasy, ampak bolj magični realizem: Susanna Clarke: Piranesi. Na voljo tudi v slovenščini.

 

Weraziel reče pred 14 urami:

Uštulil se bomRobin Hobb - Farseer Trilogy

Prva knjiga je Assassin's Apprentice

 

Dobr svet, dobr zaplet, je pa najboljša stvar njen slog pisanja, ki je precej character based. 

 +1, Robin Hobb je morda celo moja najljubša avtorica ali avtor fantazije. 

 

Berbasecks reče pred 3 urami:

Tole je gladko šund za "young adults" in cringey na polno

še vseeno sem pa z veseljem prebral :D

 

bolj Harry Potter kot ASoIaF

torej o Leigh Bardugo in doulogiji Vranja šesterica: ameriški YA žanr je nekaj, kar trenutno res ne morem videti (pač, veliko sem moral »službeno« to brati, pa tako prenasičeno, podobno, skopirano drug od drugega in nenavdihujoče je postalo), ampak ti dve knjigi sta zakon. V bistvo v mojem zaznamku nimate oznake mladinsko, ampak le fantazija. Je res, da sta napisani po YA konvencijah (lahek jezik, proper cringey ...), a je tako posrečeno prepojeno s cinizmom in temno fantazijsko grajenim svetom, da jo imam za nekakšno light različico Scotta Lyncha (The Lies of Locke Lamora).

 

DaCapo reče pred 4 minutami:

Ampak Herberta smo vendar že vsi brali. Poleg tega menim, da marsikomu vse knjige ne bodo/niso dogajale.

s Herbertom ne moreš zgrešiti. Je pa to znanstvena fantastika in ne fantazija. V osnovni seriji je resda šest knjig, ampak brez problema prvo šteješ kot samostojen roman. Ni treba nadaljevati, da bi kaj zmanjšalo izkušnjo.

uredilo bitje Flegma
  • Račka +1 1
  • Na jagodo +1 1
Povezava do prispevka
tomazek reče pred 3 minutami:

Jaz ga nisem in poznam še kup ljudi, ki ga niso. Kak to misliš, da smo ga vsi?


Hja, vzameš trenutno število celotne populacije, potem narediš preprost izračun in rezultat pokaže, da je Herberta prebralo več kot 75% ljudi.

uredilo bitje DaCapo
Povezava do prispevka

Mislim na procent tistih, ki berejo. 

Podobno kot knjige Karla Maya. Generacijsko gledano so ene najbolj branih knjig vseh časov in lika Vinetou ter Šarli imata v bistvu status božanstva. In za ta status se sploh nista ukvarjala z ogromnimi črvi ;) . 

uredilo bitje DaCapo
Povezava do prispevka

Ena moja kolegica, ki je velik fan narave in živali, te knjige na polno obožuje. To je pa tudi vse, kar ti lahko povem. 

Če imaš nabavljeno, valda prebereš in si ustvariš mnenje. Škoda da bi knjige nabirale prah. Izgovori "ni dovolj časa" ali "čas je dragocen" odpadejo. Ker čas je relativen in si ga pač vzameš toliko, kolikor ti ga ustreza. 
 

uredilo bitje DaCapo
Povezava do prispevka
DaCapo reče pred 25 minutami:

Mislim na procent tistih, ki berejo. 

Podobno kot knjige Karla Maya. Generacijsko gledano so ene najbolj branih knjig vseh časov in lika Vinetou ter Šarli imata v bistvu status božanstva. In za ta status se sploh nista ukvarjala z ogromnimi črvi ;) . 

Model ti si boomer, js sm prebral približno 600 različnih knjig in grafičnih romanov pa nisem nikol čutil potrebe po Karl Mayu. Tako kot tvoja generacija ful ne razume zakaj je Martin popularen ali pa Rowlingova. Edino od "starih" piscev k nism bral je Herbert, kar pa bom soon, knjige že imam

Povezava do prispevka
tomazek reče pred 43 minutami:

 

No, torej smo zelo daleč od pavšalne oznake "vsi" :D

 

Zdaj sem šel prav iskat... Pred par leti sem kupil v neki akciji tri knjige te avtorice. Je ok? Da se potem končno lotim.

ni moja najljubša serija te avtorice, je pa zelo berljiva in fajn

 

Weraziel reče pred 18 minutami:

Model ti si boomer, js sm prebral približno 600 različnih knjig in grafičnih romanov pa nisem nikol čutil potrebe po Karl Mayu. Tako kot tvoja generacija ful ne razume zakaj je Martin popularen ali pa Rowlingova. Edino od "starih" piscev k nism bral je Herbert, kar pa bom soon, knjige že imam

dobr lej js nisem glih boomer pa bi se počutila da je moje otroštvo še kr izgubilo na čaru brez Karla Maya

pač pustolovske knjige, nič spet tako posebnega, ampak solidno napisane, zlasti Amerika mi je zelo sedla

pa ne zmanjka jih :P

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Ustvari novo...