Skoči na vsebino

[uradno] Gostilna pri Konjzolcu


Priporočeni prispevki

@ke_kit:  Pod generalno čiščenje jaz razumem: počiščen vsak najmanjši prašek na matični oz. v celotni notranjosti računala in vseh komponentah, vsi ventilatorji umiti in razkuženi, ohišje na zunaj (in znotraj) spolirano kot novo, vsi protiprašni filtri kot novi, ... To je zame generalka, ki je pa seveda ne delaš ravno vsak dan. (jaz sam se tega itak ne bi lotil,  tudi če bi si plačal)

Dočim, če bi rekel splošno čiščenje bi pa to pomenilo: malo so pač posesali naokoli. 

uredilo bitje DaCapo
Povezava do prispevka
ke_kit reče pred 10 urami:

A ne pomeni "generalno", splošno? Torej, obratno od tega kar bi rad poudaril?

Možno, da povsem falivam. :D

Morem priznat, da skoraj si me povlekel na dark side in zajebal tudi mene s tem postom.. komaj drugic ko sem prisel v temo sem opazil, da je isto..

 

Svaka cast to moras imet skoraj nadnaravne sposobnosti, da tako ukrivis realnost.. dobro ti hvatis krivine :))))

Povezava do prispevka

ce pa res.. prav me je spomnilo na uno, ko smo bli zapuseni in je nekdo vstrelil neki kao ful pametnega tipo waa tip je shekal matrix

pol smo se streznili in smo vidli koliko je bilo dejansko glupo =))) samo pac da nisem zadet ze 10 let :))

zdaj ne vem al sem jaz tolko glup al tip toliko pameten, da me je skoraj shekal (preprical)

to mores imet posebne sposobnosti da prepoznas take luknje v sistemu (jeziku) =))))))) to je ze umernost

 

dejansko ce prevedes samo besedo in reces sem spucal na splosno izgleda res uno na hitro na jebiveter

sam pol ko pomislis bolje kaj pomeni na splosno, spucat na splosno pomeni, da si pac spucal (generalno) vse 

 

 

 

 

Povezava do prispevka
bigboss82 reče pred 7 minutami:

dejansko ce prevedes samo besedo in reces sem spucal na splosno izgleda res uno na hitro na jebiveter

sam pol ko pomislis bolje kaj pomeni na splosno, spucat na splosno pomeni, da si pac spucal (generalno) vse 

Sej, to.

Še vedno mi ni jasno ali se lahko isto besedo uporabi za oboje, ali jaz kej falivam.

@Hernire rabim tvoje znanje slovnice.

Povezava do prispevka

ma nene sobo sem spucal na splosno...... to je zelo salb izraz

 

tako se ne izraza.. ampak ze ce reces tako pomeni, da si jo spucal v celoti ali generalno pac

ker na splosno pomeni, generalno (tujka) ali v celoti v tem pomenu. kar je obratno kot specificno ali delno

 

pac, ce reces, da si spucal sobo na splosno izgleda kot, da si jo spucal povrsno ampak pomeni, da ji so spucal v celoti, ne samo pospravil posteljo :)))))

I cleaned my room in general :)))))))) pac ne govori se tako =)))))

 

 

uredilo bitje bigboss82
Povezava do prispevka

Jaz sem izhajal iz generalke. Zatorej generalno čiščenje, kar se mi zdi OK. Generalko je že Tomazek primerjal s servisom avta. 
Če bi rekel: Naredili so splošno čiščenje, mi pa to pomeni kot pač splošno :) , enostavnejše in bolj povprečno kot generalno. Recimo nekje na nivoju osnovnega čiščenja. 

Ali pa recimo primerjava iz zdravstva: Bil sem na generalnem pregledu (generalki) vs. Bil sem na splošnem pregledu. Čeprav je "generalka" v tem primeru zgolj pogovorna oblika in niti najmanj strokovna. 

 

Ampak generalno gledano vs. splošno gledano; tukaj pa se lovim.  :))

Res bi moral @Hernire vskočit v to debato.


 

uredilo bitje DaCapo
Povezava do prispevka
bigboss82 reče pred 35 minutami:

ma nene sobo sem spucal na splosno...... to je zelo salb izraz

 

tako se ne izraza.. ampak ze ce reces tako pomeni, da si jo spucal v celoti ali generalno pac

ker na splosno pomeni, generalno (tujka) ali v celoti v tem pomenu. kar je obratno kot specificno ali delno

 

pac, ce reces, da si spucal sobo na splosno izgleda kot, da si jo spucal povrsno ampak pomeni, da ji so spucal v celoti, ne samo pospravil posteljo :)))))

I cleaned my room in general :)))))))) pac ne govori se tako =)))))

Ma mene zjebe samo to, da enačim "generalno" s "površno". Kao, spucamo vse samo da je. Kao, obratno od "specializirano", "specifično", "natančno".

Sej mi je jasno, da streljam.

uredilo bitje ke_kit
Povezava do prispevka

Specializirano, specifično... to se meni zdi, da se nanaša na točno določeno zadevo. Npr. specifično sem očistil matično ploščo. Spet zdravstvo: šel sem na specializiran pregled ožilja. itd.
Dočim generalno pa jaz nikoli in nikakor ne morem enačit s površnim. To mi je čisto druga liga. 

Hmm, splošno zavarovanje vs. generalno zavarovanje. Evo, spet ne vem kaj bi rekel. :) Generalno zavarovanje recimo zajema vse, čisto vse. Dočim splošno, pa osnovne zadeve. 

Pomoje sta besedi generalno in splošno pač takšni, da dobita drugačen pomen glede na kontekst v katerem se uporabljata. Čeprav imam še vedno nek filing, da je generalno "več" od splošno. Ampak generalno gledano vs. splošno gledano? Mogoče pa teh dveh besed niti ne moremo primerjati? Generalno je pač generalno, dočim splošno pa je lahko tudi nasploh (sopomenka). 

Fran recimo pravi to :

 

Navedek

nasplòh 
izraža, da je kaj ocenjeno samo približno
Nasploh lahko trdimo, da je bilo delo dobro opravljeno.
SINONIMI: na splošno, ekspr. načez, knj.izroč. na povprek, ekspr. počez, star. vobče, knj.izroč. v splošnem

 

Navedek

generálen -lna -o prid. (ȃ)
1. ki ima večjo, največjo odgovornost, glaven: generalni direktor; generalni konzul; generalni sekretar
// ki je po pomembnosti na prvem mestu in navadno tudi največji: generalna direkcija; generalna skupščina Organizacije združenih narodov / generalna vaja generalka
2. ki zajema vse, splošen: generalni plan industrijske izgradnje; napovedati generalno stavko; generalno pooblastilo; generalno popravilo stroja; ekspr. lotila se je generalnega čiščenja stanovanja / generalna linija zunanje politike


Uf.. Kje si Čamir??

uredilo bitje DaCapo
Povezava do prispevka

Ja ma poglej.. sej zato pravim da je genijalno

 

Splosni zdravnik ali specijlizirani zdravnik (specijalist).. valda specijalist deluje bolj natancno, podrobno, da ve vec.. ampak samo v svojem delu.. docim splosni zdravnik ve vec na splosno, generalno

 

Pa v vojski imas obraten efekt. General je najjaci, ker mora vedet vse po malo na splosno, da lahko dirigira posamezne enote.

 

Hocem rect.. v glavi imamo, da bolj kot je neki na splosno manj je natancno, ker ne vem, ce imas isti cas za spucat celo stanovanja ali samo eno sobo, bos spucal sobo boljse in stanovanje slabse, kar je logicno

 

ampak dejansko pa ni tako ne

 

 

 

 

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   1 član

×
×
  • Ustvari novo...