Skoči na vsebino

Gume


Vodokotlič

Priporočeni prispevki

Jaz tudi mislim da okoli 5-7 let, ful odvisno od gume in pogojev. Prejšnje letne mislim da sem imel 7let gor in so držale odlično v suhem, v mokrem pa so ble že zelo slabe zadnje leto (ker so imele samo še cca 2mm profila in si hitro doživel aquaplaning). Zimske imam tudi zdej že 6 leto pomojem, morem prav pogledat (mogoče tudi celo 7), pa je zaenkrat še ok. Bomo vidli kako bo ko stisne mraz :D 

Povezava do prispevka
Skynetz reče Dne, 20. 11. 2023 at 21:39:

Jaz tudi mislim da okoli 5-7 let, ful odvisno od gume in pogojev. Prejšnje letne mislim da sem imel 7let gor in so držale odlično v suhem, v mokrem pa so ble že zelo slabe zadnje leto (ker so imele samo še cca 2mm profila in si hitro doživel aquaplaning). Zimske imam tudi zdej že 6 leto pomojem, morem prav pogledat (mogoče tudi celo 7), pa je zaenkrat še ok. Bomo vidli kako bo ko stisne mraz :D 

To, da si se ti pogojno vozil 7 let, tako da si po mokrem moral pazit v vsakem ovinku ne pomeni, da guma zdrži 7 let:D Na stari laguni sem imel tudi jaz ene letne, ki so se držale kot lim po suhem, ko je padel dež je bila pa veselica. Pogledam profil pa sem bil skoraj na nuli že na enih mestih:rofl:

Povezava do prispevka
Flamingo reče pred 1 uro:

To, da si se ti pogojno vozil 7 let, tako da si po mokrem moral pazit v vsakem ovinku ne pomeni, da guma zdrži 7 let:D Na stari laguni sem imel tudi jaz ene letne, ki so se držale kot lim po suhem, ko je padel dež je bila pa veselica. Pogledam profil pa sem bil skoraj na nuli že na enih mestih:rofl:

Zato pa sem napisal odvisno od pogojev. Pa nisem pazil na vsakem ovinku, je bilo zelo daleč od tega. Pazit je blo treba predvsem na avtocesti, če je blo kje ful vode na cesti oz. dilatacije na avtocesti iz mosta nazaj na "kopno". Drugje je blo še čisto ok in nisem prav nič pazil. Leto prej pa je blo še povsod ok.

Povezava do prispevka
Aang reče pred 38 minutami:

Kaj pa 15 let stara zimska guma Kleber? Ima 7.5mm profila. Zgleda še povsem ok. Jaz vem da tako stare gume ne bi vozil. Sosed pravi drugače.  

 

ma ful je tega, fotru tud njegov serviser (ki mu tud menja gume) reku nej ne menja 5 let stare gume, ker ma še fuuuul profila.  Pizda, profil ti čist nič ne pomaga (razen za policijo), če guma praktično ne drži več.

Js sm mu svetoval, da to lahko samo po občutku.

Povezava do prispevka
Berbasecks reče pred 7 urami:

Moje zimske Goodyear Ultragrip Performance so ble po 4 letih sam še za v smeti. Že po suhem kopalo pri malo gasa, po mokrem pa sploh + v vsakem mal bl orenk ovinku. Fak, kera razlika k sm zdej fuknu gor nove Dunlop Winter sport 5

ful se mi zdi da se je na Mazdi bolj poznala razlika kot na prejšnjih avtomobilih

teža konji pa dimenzija al kaj

 

drugač mislim da še nisva kupila gume pri keri ne bi na konc četrte sezone rekla da naj jo fuknejo stran ker je v zadnji sezoni začela opazno drset po mokrem

razen enih faking letnih Continentalk k jih nisem pogledala ob nakupu avta in so ble starejše od njega, nekih 8 let al kolk, pa so se še čist obnesle na koncu

une sem res vrgla stran iz principa k ne moreš met tolk starih

uredilo bitje Fuksija
Povezava do prispevka
Fuksija reče pred 25 minutami:

ful se mi zdi da se je na Mazdi bolj poznala razlika kot na prejšnjih avtomobilih

teža konji pa dimenzija al kaj

 

drugač mislim da še nisva kupila gume pri keri ne bi na konc četrte sezone rekla da naj jo fuknejo stran ker je v zadnji sezoni začela opazno drset po mokrem

razen enih faking letnih Continentalk k jih nisem pogledala ob nakupu avta in so ble starejše od njega, nekih 8 let al kolk, pa so se še čist obnesle na koncu

une sem res vrgla stran iz principa k ne moreš met tolk starih

Če so ble pravilno skladiščene in dejansko niso ble rabljene 8let so čisto ok.

Povezava do prispevka
Skynetz reče pred 18 urami:

Če so ble pravilno skladiščene in dejansko niso ble rabljene 8let so čisto ok.

Tudi "pravilno" skladiscena guma se stara...le pocasneje. 
Zakonske omejitve, kaj lahko trgovec proda se kot "novo" gumo imajo znanstveno podlago.

Moje mnenje je, da nas vecino ljudi med odlicno in dobro gumo po testih med voznjo ne bi cutilo razlike (razen morda v udobju/hrupu). Te razlike pridejo na dan sele, ko spravis gumo na mejo oprijema (ali cez mejo). S temi primeri pa vecina ljudi enostavno nima dovolj izkusenj oz. se ne pripeti tako pogosto, da bi lahko sodili katera je bolsa.
Seveda pa opazis razliko, ce je guma res slaba oz. je sla ze v leta. Pri staranju gume je pomembno tudi, kje avto stoji vecino casa (recimo ce se avto vecinoma vozi samo iz garaze v garazo). 

 

Osebno stremim k temu, da menjam gume po treh sezonah. Kot ze receno, bolje bi bilo ce bi jih po dveh ali vsako, mozno pa da bi prisel ok tudi se skozi cetrto sezono.

Mislim tudi, da se v vecini primerov pri celotnem strosku avta prevec obremenjujemo in sparamo na gumah.
Recimo okvirno moj primer -> ~30k km na leto, 8 let star avto visjega srednjega razreda
Stroski:
- Gorivo ~4k
- Registracija&zavarovanje ~2k
- Servisi + razno  ~0.5k  (+ moznost kaksne konkretnejse okvare)
- Amortizacija vozila (odvisno kako dobro si kupil avto in koliko casa ga mislis imeti) ~1k
- GUME  ~0.4k (premium gume letne + zimske, menjas na 3 sezone)

 

Sicer so to ocene stroskov, ampak v mojem primeru je letni strosek gum ~5%. 
1. Ce bi naredi samo 15k km, bi se zmeraj ta strosek bil konkretno pod 10%
2. Ce bi se vozil z njimi 4 sezone namesto 3 (vec ze profil ne bi dopuscal) prisparam 100e na leto (1.3% celtonega stroska imetja vozila)
3. Ce bi mi bil problem ta strosek, bi verjetno lahko vecje prihranke naredil pri porabi (stil voznje, tip vozila) in pa zavarovanju (tip vozila)

 

Skratka, ce povzamem z rekom: Pri avtu se ne spara na bremzah in pa gumah. 

 

(seveda je vsak primer svoj in morda stara gospa ki nardi 3k km/leto s Clio II, je ta strosek procentualno bistveno vecji, kljub cenejsim gumam -> ampak za takega voznika, pa morda res pridejo v upostev dobre celoletne gume z nekaj previdnosti pri voznji na tistih par sneznih dni).

 

Povezava do prispevka

Sej da se razumemo, če vidim da guma ne drži več jo menjam, samo do zdej še ni blo potrebe. Letos poleti sem se zlo malo vozil in ko sem se je večinoma blo suho vreme, tko da z oprijemom ni blo panike. Mi je pa valda škoda mejnat, če vidim da drži še vedno ful. Pa vsakič, ko menjam gume v prvem tednu parkrat na polno zabremzam, da vidim kje je limit.

 

Also, letne gume so predimenzionirane za moj avto, tako v velikosti kot v kvaliteti.

uredilo bitje Skynetz
Povezava do prispevka
Skynetz reče pred 20 urami:

Če so ble pravilno skladiščene in dejansko niso ble rabljene 8let so čisto ok.

 

Dej pošlatej enkrat novo gumo in 8 let staro gumo. To je daleč od čist ok. 

 

Večina folka ne zvozi profila ampak more menjat ker rata trda, skladiščenje tu malo pomaga, ne reši pa zadeve. 

Povezava do prispevka
kemik reče pred 2 minutama:

 

Dej pošlatej enkrat novo gumo in 8 let staro gumo. To je daleč od čist ok. 

 

Večina folka ne zvozi profila ampak more menjat ker rata trda, skladiščenje tu malo pomaga, ne reši pa zadeve. 

Ne mislim skladiščene gume med sezono, ampak dokler so gume še nove. Enkrat sem nekje videl raziskavo, da je pravilno skladiščena guma po 5letih še vedno skoraj ista, kot stara eno leto recimo in se zato zakonsko tudi lahko proda kot "nova", čeprav ni.

Povezava do prispevka

Problem je oksidacija gume, ki zmanjsuje proznost. Zdej, ce jih ne skladiscijo glih v kaksnem argonu, bo zal ta proces tudi tam tekel. Seveda bo pa pocasnejsi kot na prostem zarad zmernejsih temperatur, odsostnosti UV svetlobe, in se cesa (bo kaksen kemik bolje vedel). 

 

Nimam tudi pojma o kaksnih razlikah hitrosti staranja tukaj govorimo (skladisce vs na prostem/ob uporabi). Ampak glede na mizerne popuste na pnevmatike s starejsim DOT se s tem tudi ne mislim ukvarjat.

 

uredilo bitje Lebowski
Povezava do prispevka
Lord Baltimore reče pred 11 urami:

Letos sem dal na avto celoletne gume tko da imam viška 2 leti stare poletne Goodyear EFFICIENTGRIP PERFORMANCE2 s katerimi sem naredil cca 10k tisoč kilometrov. A mislite, da jih lahko spravim v promet? A obstaja trg za rabljene gume? :D 

itak jaz sem letos kupil za drugo sezono dve gumi  nankang as-2+  245/35/19 za 50e samo za to da vidim kakšne so, če so slabe sem spušil 50e, če so ok sem pa prišparal cca 500e kolikor je razlike med naprmer michelin in nankang v moji dimenziji, ker so mnenja uporabnikov izjemno različna... tako da moram sam videti

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...