Skoči na vsebino

COVID-19


Priporočeni prispevki

debelinko reče pred 12 minutami:

 

Ni čisto tako, oni imajo Bismarckov sistem, ki ga imamo na papirju z različnimi ponudniki dopolnilnega zavarovanja tudi mi. Pomeni, vsak mora biti zdravstveno zavarovan, vendar so ponudniki zavarovanja lahko v državni lasti ali privat inštitucije... 

 

Vem. Tisto je bil bolj splosen odgovor. Karkoli je bil njihov sistem veliko bolj odziven kot povsem državni UK sistem. (Eden od razlogov je bil večje število pistelj zaradi tekmovanja med bolnicami za zavarovalniska sredstva). Niti približno nisem zagovornik divje privatizacije (imam izkušnje s precej bolj sprivatiziranim sistemom in zanič za tiste, ki si ne morejo privoščiti dobrega zavarovanja). Je pa nek slovenski fenomen, da se za vse vedno krivi privatizacijo. 

Povezava do prispevka
Medeninček reče pred 5 minutami:

 

Nisem izpostavljal strani, izpostavil sem zanimivost iz ankete v kontekstu teme, kjer je večkrat bilo omenjeno, da so dvomljivci v cepljenje neizobraženi.

Jaz ne trdim, da so manj izobrazeni. Moje mnenje je, da je bolj verjetno politična zgodovina (ljudje iz bivših totalitarnih držav imajo nezaupanje v oblast) in politična razdeljenost. Ampak to se vedno ni racionalno. 

Povezava do prispevka
mangoforatango reče pred 1 uro:

Malo sem razčlenil navedek

1. Samo ne moremo reči, da necepljeni ogrožajo zdr. sistem. To je ozkogledno razumevanje problema, ki traja in se vleče že leta. In tudi, če si pogledaš članke pred korono, so pacienti ležali dobesedno po hodnikih v sezoni gripe. 

Da, necepljeni znajo biti slamica, ki zlomi kameli hrbet. Izvirni greh je lahko drugje, samo direktni vzrok zloma, če bo do njega prišlo, bo preslaba precepljenost rizičnih skupin. Če je bil zdravstveni sistem že prej preveč raztegnjen, ni važno, če ga raztegujemo še dlje? Nobena gumica ne zdrži nategovanja v neskončnost, slejkoprej poči. Če poči zdravstvo, potem tvoj oče ne da bo čakal 5 ur, sploh ne bo nikogar, ki bi ga pogledal. Vsekakor bi morali več in bolj pametno vlagati v zdravstvo, samo je težko en mesec pred grozečim kolapsom ta izvirni greh razrešiti. Reči, če nismo do sedaj zrihtali, naj gre pa sedaj v tri pm še to, kar imamo, ne bi bilo dobro za tisoče ljudi, ki potrebujejo zdravstveno oskrbo, ker bi bil dostop do nje še bistveno težji, pa je težak že sedaj. Da ne govorimo o tem, da bi se Covid pacienti, ko bi zmanjkalo prostora, dušili doma.

 

2. Dostop do zdravnika je težji zaradi neumnih ukrepov.

Covidu ne smemo pustiti na "čiste" oddelke bolnišnic. Nimamo enoposteljnih sob kot švedi. Med bolniki bi se korona širila kot gozdni požar in glede na to, kakšna je populacija v bolnišnicah (stara, bolna), bi v teh pogojih morali računati, da kar konkreten procent necepljenih ljudi, ki pridejo v bolnišnico zaradi kakršnega koli drugega vzroka, dejansko umre od Covida. Zato dodatni postopki, ki upočasnjujejo zdravstvo in zahtevajo več kadra za isto storitev kot pred epidemijo. Posledično otežen dostop. Isto se dogaja po vsem svetu, je pa seveda manjši problem v državah, ki so imele predhodno bolj robustne zdravstvene sisteme. In je sedaj manjši problem v državah, ki imajo bolje precepljene rizične populacije...

 

3. Evo, izkušnja mojega 64letnega očeta v času prvega vala. Ima sp, opravlja splošna mehanična dela. V prvih dveh tednih prvega vala (al je bil drugi, sej ne vem) mu je zdrsnilo na olju in si je prebodel pljuča na železni palici. Ok, pride v Izolo. Najprej merjenje vročine. Nima vročine, je negativen. Z vsemi postopki (slikanje, papirji, itd) je do zdravnika čakal ene 5 ur. V tem času je opazil cca 5 ljudi v bolnici, vsi so imeli nekaj zlomljenega. Po 5ih urah pride do zdravnika in ta mu reče, da to pa ni hec, da se mu sesedajo pljuča. Torej... Bolnica brez gužve, čakaš 5 ur pri preluknjanih pljučih? Čakal ni samo on, čakali so tudi ostali nekje podobno.

Težko komentiram individualno izkušnjo, lahko le ponudim svojo. Od oktobra 2020 do maja 2021 sem delal kot opica, v tem času je bilo rednega dela (8 ur na delavnik) za 1384 ur oz 173 ur na mesec, jaz sem jih skupno oddelal 2130, torej dobrih 93 nadur na mesec v povprečju. Pred tem sem imel 20-40 ur nadur na mesec. Te izkušnje ne želim nikomur, na dolgi rok ni vzdržno, vsaj zame ne, ne glede na plačilo...

 

3. Še vedno se zaenkrat ni šel cepit. Kje točno je tu problem, ne vem. Cepivo je na voljo vsem, ki se hočejo cepit. Iz kakšnega razloga se omejuje dostop do zdravstva, mi ni jasno.

To, da se ni šel cepit postane problem za sistem, če bo potreboval bolnišnico, ker bo še bolj raztegnil že tako nategnjen zdravstveni sistem in poleg lastnega trpljenja in trpljenja svojih bližnjih ter bolnišničnega osebja, še otežil dostop za vse ostale. Resursi so, kakršni so, s tem moramo preživeti to jesen in zimo, ni druge opcije. Če on in mnogi drugi gemblajo s tem, da se ne bodo okužili ali ne bodo imeli težjega poteka bolezni, hkrati gemblajo s tem, da za njih ne bo prostora, če ga bodo potrebovali. Razlog omejevanja glej točko 2.

 

5. Zdej vemo, da se je marsikateri zdravnik štempljal, pa ni dejansko prišel delat (je raje šel privat služit), ker je korona dodatek nice.

Kreteni, ki so izkoriščali situacijo, gredo tudi meni na spolni organ. 

 

6. Tudi mi ni jasno, kdaj so strokovnjaki postali polbozanstva tega sveta in jim je začela pripadati vsa pravica, da odlocajo o celem svetu, zapirajo cele drzave in nas lepo cepijo za nase dobro, mi ostali polpismeni IQ debili pa nimamo nobene besede ali izbire pri temu.

O ukrepih izven bolnišnice načeloma ne bom sodil, nimam znanja in kompetenc. Tu nimam globljega komentarja. Daleč od tega, da aktivno zagovarjam to vlado in njene ukrepe ter komuniciranje, sem tudi levak po prepričanju. Si pa želim boljšo precepljenost rizične populacije, ker bi to dejansko pomenilo manj bolnikov na Covid oddelkih...

  • Račka +1 1
  • Na jagodo +1 5
Povezava do prispevka

Kaksna je oblast v Sloveniji je druga stvar, problem je, ko se diskreditira znanost, ker imajo isto mnenje o nečem kot oblast. 

 

Kot zaprisežen sredinec je žalostno gledati kako se vse deli na levo/desno podobno kot v US. Vseeno se pa še v močno razdeljenih državah kot je VB pozna, če se zaupa v znanost in se jih ne enači z oblastjo. 

Povezava do prispevka
ana reče pred 2 urama:

Ali trdis, da nikogar ne mores okuzit med enim in drugim testom. Se enkrat, to je brez razprave o tem, da testi niso nezmotljivi. 


zakaj kar z nekimi enosmernimi argumenti opletas, bodi vsaj objektivna. 

 

a ti slucajno trdis, da cepljena ne mores zbolet ali zgolj okuzit druge? 

Povezava do prispevka
ana reče pred 12 minutami:

Kaksna je oblast v Sloveniji je druga stvar, problem je, ko se diskreditira znanost, ker imajo isto mnenje o nečem kot oblast. 

Problem je, ko se diskreditira znanost, ki je v nasprotju z uradno narativo. Ko se dejanske strokovnjake iz področja cepiv, imunologije, nobelove nagrajence, označuje kot teoretike zarot, ker si upajo rečt, da cepiva niso tok varna in učinkovita kot se jih propagira.

uredilo bitje cefizl
  • Račka +1 8
  • Nekul -1 1
Povezava do prispevka
cefizl reče pred 4 minutami:

Problem je, ko se diskreditira znanost, ki je v nasprotju z uradno narativo. Ko se dejanske strokovnjake iz področja iz cepiv, imunologije, nobelove nagrajence, označuje kot teoretike zarot, ker si upajo rečt, da cepiva niso tok varna in učinkovita kot se jih priopagira.

Nobeno cepivo ni 100% učinkovito. Mumps kolikor vem vsake toliko izbruhne kljub visoki precepljenosti, cepiva za gripo so okoli 50% učinkovita (bom kdaj drugič poiskala vire ampak po spomini he nekaj takega). 

 

Precepljeni širijo virus manj in manj verjetno postanejo okuženi. Nikjer nisem trdila nasprotno. 

Povezava do prispevka
ana reče pred 17 minutami:

Kaksna je oblast v Sloveniji je druga stvar, problem je, ko se diskreditira znanost, ker imajo isto mnenje o nečem kot oblast


a to ti o slo strokovni skupini, ker mind da smo v slo ozavescanje zaceli z znanstvenim matematicnim modelom, ki nas je opomnil o moznih 90 000 mrtvih in kjer so epidemiologi meli glavno besedo pri podajanju ukrepov (hint: je niso imeli) in kjer je prvi ukrep vlade bil kaj? oh sej res nastaviti fucking kreka na vodstveno funkcijo ITD. prosim nehaj bluzit o neki arhetipni nezaupnici v oblast, ker vse skupaj je fucking komedija - prvo covid pravilo v slo je; ko vlada sprejme ukrepe pocakaj dan ali dva, da se o teh ukrepih popravi. 

Povezava do prispevka

Sej ne da se že par mesecev ve da precepljeni širijo virus točno toliko kot necepljeni. Samo histerična ženska ma očitno mal selektivni spomin in selektivno branje....

Povej raje gospodična, kokrat si se testirala odkar si cepljena? Te mar boli kurac za druge? Za starejše in bolane? Trdiš, da kot cepljena ne moraš širiti virusa dalje? Si mar anti-science? Daj, povej še kaj o 5G...

  • Račka +1 2
  • Za crknit smešno +1 1
Povezava do prispevka
nimious reče pred 20 minutami:

Sej ne da se že par mesecev ve da precepljeni širijo virus točno toliko kot necepljeni. Samo histerična ženska ma očitno mal selektivni spomin in selektivno branje....

Povej raje gospodična, kokrat si se testirala odkar si cepljena? Te mar boli kurac za druge? Za starejše in bolane? Trdiš, da kot cepljena ne moraš širiti virusa dalje? Si mar anti-science? Daj, povej še kaj o 5G...

Nikoli. Se mi ni treba, ker je skoraj cela država precepljena in je vstop v lokale dovoljen samo cepljenim. Izjema so otroci in tursti z eu covid passportom.

 

Povezava do prispevka

@debelinko

Eno vprašanje zate. Na kateri točki tudi zdravstveni delavci nehate vztrajati pri cepljenju kot edini rešitvi in stisnete na oblast, da vam olajša in izboljša delovne pogoje? Kar si za vas, da smo si na jasnem, želi verjetno cela Slovenija, ker nas večina spoštuje vaše delo. Na kateri točki stisnete na oblast, da izboljša pogoje za obolele, za katere skrbite? Glavni point je bil, da je moj oče čakal 5 ur v prazni bolnici. V poletnih mesecih zatišja pljune oblast 2mio za nek zmazek od aplikacije, vi pa ste dobili kaj (preskočimo korona dodatke)? Med. sestre bežijo in tbh je prav, da bežijo. 

Tudi ne vem, če sem kaj zamudil, ampak v SLO se že neki časa ne govori o precepljenosti rizičnih skupin. Jaz slišim samo še o cepljenju za mlajše in tretjo dozo. 

Kaj je že bilo s tistimi ventilatorji, ki so na koncu stali v nekem temnem kotu?

Ne more biti izvirni greh nekje, direktni vzrok pa drugje... Reči, da pač nekaj je tako kot je, jebi ga, ne da se spremenit in bomo zato omejevali zdravstvo, zame ni neka rešitev, sploh ko je od korone minilo že, koliko, 1 leto? O temu, da na koncu dneva vsak zase sprejme rizik necepljenja, ni dvoma. Tudi pri gripi, ki je to leto ni.

Počasi bi bilo tudi dovolj za vse ukrepe kriviti oblast. Vsaj 90% jih je bilo sprejetih skupaj s stroko.

Vedno je težko komentirati osebno izkušnjo, ampak evo še ena od moje kolegice, ki bo verjetno že v štartu sprejeta kot teorija zarote. Nona ji je umrla tekom korone. Pred smrtjo je bila testirana. Negativna. Pod vzrok za smrt so vseeno zapisali covid (in samo zato, ker gre za covid, računali dodatnih 300€ za prevoz - izredne razmere pač). Po ne vem kolikih kregih so dosegli, da so vzrok smrti spremenili. Če tega ne sprejmeš kot teorija zarote... What?

 

Kasneje smo tudi zvedeli, da je večina (če ne vse) bolnic izšla iz minusa.
 

ana reče pred 41 minutami:

 

Precepljeni širijo virus manj in manj verjetno postanejo okuženi. Nikjer nisem trdila nasprotno. 

 

Kako torej veš, kdaj in koliko širiš? Cepivo začne vibrirat, ko se okužba vname?
 

uredilo bitje mangoforatango
Povezava do prispevka

Od sodelavca žena dela v zdravstvu, dvakrat cepljena. Je zbolela in doma okužila še necepljenega moža ter otroka. Ona je ležala cel teden z visoko vročino, mož in otrok sta pa imela samo en dan blage simptome.

 

Na začetku so trdili, da ne moreš zboleti in virusa prenašati na druge. Pred kratkim so še trdili, da prepreči težji potek bolezni, kar se je ponovno izkazalo za laž. Trenutno ponavljajo, da prepreči hospitalizacije, kar se bo najbrž ponovno izkazalo za laž, ko bomo imeli višji delež precepljenosti ter ne bojo več vlekli statistik od marca, ko ni bil cepljen skoraj nihče.

 

In to je kao primerno stestirano cepivo. Zakaj sedaj več ne vrtijo tistih reklam iz domov starejših, ko so penzionerji ponavljali, da so se cepili, da ne bi okužili druge.

Povezava do prispevka

Si mogoče pomislil, da je žena dobila mnogo večjo količino virusa kot njena družinska člana. Otroci imajo na splošno milejši potek. 

 

Dovolj raziskav je v UK in primerjava številk v bolnišnici, ko niso bili precepljeni in sedaj ob visokem številu okužb je število mnogo nižje. 

 

Mimogrede teden v postelji doma se ne šteje kot hujši potek bolezni. 

Povezava do prispevka
Flamingo reče pred 11 minutami:

 

Od sodelavca žena dela v zdravstvu, dvakrat cepljena. Je zbolela in doma okužila še necepljenega moža ter otroka. Ona je ležala cel teden z visoko vročino, mož in otrok sta pa imela samo en dan blage simptome.

 


od sodelavca mat zaposlena v zdravstvu in cepljena je zbolela z blazjimi prehladnimi simptomi, sodelavec necepljen klasicen covid potek; vrocina, brez okusa. 
 

od kdaj in po katerih ugotovitvah velja, da cepivo ne prepreci hospitalizacije, tezjega poteka?

Povezava do prispevka
ana reče pred 29 minutami:

Nikoli. Se mi ni treba, ker je skoraj cela država precepljena in je vstop v lokale dovoljen samo cepljenim. Izjema so otroci in tursti z eu covid passportom.

Aha. Torej tuki high and mighty pametuješ drugim, hkrati pa bolj pripomoreš k širjenju virusa kot povprečen necepljeni. Faking hipokrit

Povezava do prispevka
bleachedagnus reče pred 23 minutami:

Pojdite na erar.si, pod prejemniki poiščite zdravstveni zavod zdravje in poglejte pod ustanovitelje.

 

Se pravi ustanovitelj firme ki služi s testi in cepljenjem sedi v strokovni skupini, ki odloča komu se je treba testirat/cepit.

 

 

hehehehehe 🐑

 

Ma v strokovni skupini je, 100% fair play tip, ki dela za naše dobro in strokovnjak!

uredilo bitje mangoforatango
Povezava do prispevka
bleachedagnus reče pred 3 minutami:

Pojdite na erar.si, pod prejemniki poiščite zdravstveni zavod zdravje in poglejte pod ustanovitelje.

 

Se pravi ustanovitelj firme ki služi s testi in cepljenjem sedi v strokovni skupini, ki odloča komu se je treba testirat/cepit.

 

 

hehehehehe 🐑

 

 Sami prostozidarji https://www.delo.si/novice/slovenija/slovenski-prostozidarji-so-prvic-stopili-v-javnost/   

 

Ampak teli so bolj taki zidarji kot je bil pokojni Ivan. Tapravi prostozidarji imajo še dostop do ................. :)))))))). 

 

 

blake.jpg.5a601322e8d7cd0e08ac18562c46870c.jpg

 

 

 

Povezava do prispevka
nimious reče pred 1 uro:

Aha. Torej tuki high and mighty pametuješ drugim, hkrati pa bolj pripomoreš k širjenju virusa kot povprečen necepljeni. Faking hipokrit

Ne.

 

Sem brala novice na RTV in pogledala v komentarje. Sem si rekla, da upan, da ni pol drzave res tako zagovedane in sem šla preverit sem. Se bom umaknila, iz foruma, ker mi bo samo požrlo čas, mnenja pa itak nihče nikoli ne spremeni po obmetavanju na forumih. 

 

Želim vam lepo jesen in zimo. Po dobri stari slovenski navadi bodo itak samo debate kdo je kje goljufal, koliko kak zdravnik zasluži, tistim ki bodo pa garali noč in dan v polnih bolnišnicah se bodo pa nekateri smejali, da so si izmislili virus. 

uredilo bitje ana
  • Račka +1 2
  • Na jagodo +1 1
  • Trol 1
  • Nekul -1 1
  • Solzice 2
Povezava do prispevka
ana reče pred 37 minutami:

Ne.

 

Sem brala novice na RTV in pogledala v komentarje. Sem si rekla, da upan, da ni pol drzave res tako zagovedane in sem šla preverit sem. Se bom umaknila, iz foruma, ker mi bo samo požrlo čas, mnenja pa itak nihče nikoli ne spremeni po obmetavanju na forumih. 

 

Želim vam lepo jesen in zimo. Po dobri stari slovenski navadi bodo itak samo debate kdo je kje goljufal, koliko kak zdravnik zasluži, tistim ki bodo pa garali noč in dan v polnih bolnišnicah se bodo pa nekateri smejali, da so si izmislili virus. 

Pa meni je kul da si prišla nazaj gor, si mi bla vedno ok uporabnik, kaj boš zdej spizdla ker si se takoj primla z nekom. 

Povezava do prispevka
Flamingo reče pred 4 urami:

In to je kao primerno stestirano cepivo. Zakaj sedaj več ne vrtijo tistih reklam iz domov starejših, ko so penzionerji ponavljali, da so se cepili, da ne bi okužili druge.

 

Glede na to, da trenutno ni boljše rešitve na razpolago, je tudi trenutna učinkovitost (ki, kot kaže, spet ni tako zelo slaba), boljša kot nič.

Povezava do prispevka
MorskaGlista reče pred 6 urami:

 

Glede na to, da trenutno ni boljše rešitve na razpolago, je tudi trenutna učinkovitost (ki, kot kaže, spet ni tako zelo slaba), boljša kot nič.

Saj, jaz se strinjam, predvsem za starejše oziroma za rizične skupine. Velika večina (97% obolelih) itak ne rabi nobene zdravniške oskrbe. Za vzpostavitev nekega zaupanja v to, kar je naša vlada v času epidemije gladko porušila, je nujno potreben odkrit pogovor brez obsojanja "kako lahko sprašuješ kaj takega / kako lahko verjameš v kaj takega".

 

Z raznimi debilizmi "a ti je vseeno za starše / iz kje si pa to potegnu lol no" bo pa še naprej država zagovedana, predvsem tista, ki misli, da ni. 

uredilo bitje Avion
Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...