Skoči na vsebino

[AMA] Sem senior developer z 10let+ izkušenj

Priporočeni prispevki

Morski reče pred 6 urami:

Kaj zna povprečen data scientist? a ti modeli obvladajo machine learning? Vejo poanto SVM? n. Bayesa in podobno? Al so v tej skupini že taki, ko samo malo pograbajo podatke? Na čem je točno fokus teh zaposlenih?

lep lp

Data scientist najbrž ja, za nek navaden data position pa bi jaz prej pričakoval znanja s sorodnega področja rudarjenja podatkov, klasične statistike, vizualizacij, osnove prostorskih podatkov, programiranja (poleg klasik še kak r ali julia), baze, predvsem pa jebenih orodij za čiščenje in manipulacijo podatkov, glede na to, da večina v sektorju največ časa porabi za to.

Par žalostnih starih citatov, ki sem jih nedavno uporabil v predavanju:

• “50% – 80% of data scientists’ time is spent preparing data.” from this 2014 New York Times article,
  • “76% of data scientists view data preparation as the least enjoyable part of their work.” from What’s The Big Data? 2016 blog post.
Povezava do prispevka
DannySmit reče pred 50 minutami:

ti dela job, če mu diktiraš tipko po tipko kaj naj stisne, drugače pa ne gre čisto tako

anekdota izpred 4 mesecev, firma za katero delam je najela zunanjo firmo, da naredi nek feature na istem appu na katerem delamo sicer ostali full time zaposleni 

(zelo neumna odlocitev, upper management ima svoje veze in so se odlocili ko smo jim rekli da smo pac prezasedeni da naredimo ta feature v dobrem mesecu, tudi ce zaposlimo nove, ampak upper management v tej firmi je full retard)

ta firma (ameriska) sestoji iz cheap remote contractorjev po svetu, pretezno iz indije. (oglasujejo se kot oh in sploh, seveda, fancy marketing material itd.)

long story short, po treh mesecih, ko so imeli 24/7 guidance iz nase strani preko komunikacije in kritike pull requestov (kljub temu obupno slaba koda ampak ko ima pull request 50 komentarjev na 100 spremenjenih vrstic, pocasi morala pade), je stvar narejena po principu "daj nekaj hitro skup zmeci, da lahko naredis recording da dela", sicer zadaj vse gnilo.

do tedaj jim je uspelo prepricevati ves management da delajo progress in da je pac "challenging, ker je kompleksno in ker smo mi tako striktni pri PRih" (ni raketna znanost, pa bolj smo jim gledali skozi prste kot si drug drugemu), ampak naposled je stvar prisla do nasih QA (prej jim je QAjal interni team, don't ask, prizadeto neumen proces) in se je videlo da to ne more videt produkcije

potem se meni alocira cas da se fulltime posvetim skropucalu ki so ga sproducirali, naslednji dan imamo "workshop" z njimi, v tem workshopu grem z njihovim "lead" developerjem in imava "pair programming" session medtem ko 5 drugih developerjev in 5 PMov/project ownerjev to gleda, ta session zgleda da startam iz visjega nivoja, mu probam razlozit kako je treba stvar refaktorirat (se enkrat, ni raketna znanost ta specificen feature) da bo delovala spodobno. ta lead dev samo govori (indijski naglas) "okay, okay" ampak po 30min je jasno da nima pojma. presaltam na nivo kjer bolj specificno zacnem omenjat vse kar je treba spremenit in kako. FRI diplomant brez izkusenj bi tle ze moral sfolgat in imet osnovno predstavo kaj in kako.

po 30 min spet jasno, da ne bo slo (pa tud ostalih 5 developerjev je clueless). sledi last resort, naslednji 2 uri gremo dobesedno vrstico po vrstico in mu govorim, kako tipkat da bo zelen rezultat (vsakic znova probam napeljat, v smislu zdaj pa assignaj novo spremenljivko v privi element seznama ki matcha pogoju itd., ampak vsakic znova nima pojma in potem mu moram dobesedno govorit "start typing: val element equals ....". vsakic znova se trudim da nisem nevljuden in nespostljiv ko tako govorim, ker me se 10 ostalih ljudi gleda in poslusa kako virtualno tipkam za nekoga preko zooma, ampak jbg ce je treba je ocitno treba).

tako pridemo do 2h ur tega in mamo prvi del refaktoriran, nakar moj tech manager koncno rece okay folks this isn't going to work, our devs need their own time, I think you got plenty of help and guidance on how to proceed. njihov lead dev izusti zelo nesuveren "okay", njihov PM pa izjavi da dajmo hitro se preostanek dneva nadaljevat, ker "we are doing awesome progress here!".

pol nismo nadaljevali, contractorska firma je nehala delat na projektu, potem smo rok deliveryja podaljsali za 2 tedna in sem jaz v prvem tednu iz nule sestavil zadevo (prvotna ocena dobrega meseca je bila mal prevelika, ampak jbg), ampak uradno sem samo piggybackal na njihovem delu, tko da so se vedno dobili svoj credit (in milijone, nekje 5 mil USD so pokasiral za slabih 20 developerjev cez nekaj projektov cez 3-4 mesece).

evo short story long zakaj se ne contracta "poceni" resevalcev problemov

uredilo bitje Enterprise
  • Račka +1 1
  • Na jagodo +1 2
Povezava do prispevka

Isto primer Indijca, ki ga je stranka hotela dodati v ekipo. Najprej vsakodnevno ujčkanje tri tedne, da si postavi projekt. Potem pa en mesec za update Readmeja in 65 commentov na MR. Na koncu smo obupali in rekli, da se tega ne gremo več in je škoda našega časa.
Imamo pa tudi dva, ki res dobro delata performance in e2e testing zelo samostojno. Potrebovali smo vsega dvakrat po pol urce uvodnega sestanka in sta delala sama. Ampak je prvi primer daaaaleč pogostejši.

Povezava do prispevka

ravno berem eno na linkedin. Šešok iz Iskre je pohvalil (in slikal) svojega CFO-ja da dela v proizvodnji sedaj, ko je corona zdesetkala zaposlene. Spodaj med komentarji pa komentarji lezenja v rit in višjih iz drugih slo firm v stilu: 

- dober team

- bravo to je ekipa

- en sef iz Nlb: bravo, najboljša ekipa

- pa en iz druge banke da bi blo treba to ponavljat skos

vse lepo in prav. Samo Šešok je manjkal v proizvodnji verjetno :lol:

Povezava do prispevka
Morski reče pred 57 minutami:

ravno berem eno na linkedin. Šešok iz Iskre je pohvalil (in slikal) svojega CFO-ja da dela v proizvodnji sedaj, ko je corona zdesetkala zaposlene. Spodaj med komentarji pa komentarji lezenja v rit in višjih iz drugih slo firm v stilu: 

- dober team

- bravo to je ekipa

linkedin community, najslabsi in najbolj toksicen community

• Račka +1 1
  • Na jagodo +1 1
Povezava do prispevka

Ma saj nekako je logicno zakaj so se place s covidom tolko gor:

- senior programer lahko naredi X-krat več kot junior. Ne vem če je dosti drugih poklicev, kjer je lahko razlika tako očitna.

- za remote delo rabiš bit samostojen.

- free money je odprl goro projektov, goro startupov, ki rabijo hitro produkt, hence odpadejo juniorji. 
- remote delo ima blagovoljen učinek tudi na ostale it službe pri nas, ker je pritisk na kader večji, ker ga ni.

Samo ne se preveč razvadit. To se lahko obrne dobesedno v par mescih. Tisti mlajši ne veste kako je sploh živeti v času, ko so imeli delodajalci močnejše karte. Ti stanje z zaposlitvami nekako traja od 2017 naprej. Prej je bila precej tugica. To vam govori nekdo ki je prvi reden job iskal že pred finančno krizo.

Povezava do prispevka
Morski reče pred 1 uro:

Ma saj nekako je logicno zakaj so se place s covidom tolko gor:

- senior programer lahko naredi X-krat več kot junior. Ne vem če je dosti drugih poklicev, kjer je lahko razlika tako očitna.

- za remote delo rabiš bit samostojen.

- free money je odprl goro projektov, goro startupov, ki rabijo hitro produkt, hence odpadejo juniorji. 
- remote delo ima blagovoljen učinek tudi na ostale it službe pri nas, ker je pritisk na kader večji, ker ga ni.

Samo ne se preveč razvadit. To se lahko obrne dobesedno v par mescih. Tisti mlajši ne veste kako je sploh živeti v času, ko so imeli delodajalci močnejše karte. Ti stanje z zaposlitvami nekako traja od 2017 naprej. Prej je bila precej tugica. To vam govori nekdo ki je prvi reden job iskal že pred finančno krizo.

jep. pa povprecen projekt danes je kompleksnejsi in vecji kot 5, 10 let nazaj (iz vidika vasega codebasa + koliko servicov uporablja na vasi in zunanjih straneh + dependencyji)

da v tak projekt dobis ne-seniorja ga moras mentorirat mesece, da postane produktiven in ne podre stvari, ne samo klasicnih par tednov uvajanja. kar pomeni tudi mesece ko bo nek senior moral vsak dan uro, dve, tri porabiti za mentoring 

pol pa se zacaran krog situacija ko seniorji gredo ven in pustijo za sabo luknjo ki jo lahko (s skodo za podjetje) zafila samo drug senior, samo da bo podjetje placalo vec, ker bodo v casovni stiski

pa hype driven economy raznih startupov in manjsih firm kjer ne gledajo na dolgi rok da bodo poceni zaposlili par prospektivnih juniorjev in jih mentorirali

uredilo bitje Enterprise
Povezava do prispevka
shure reče pred 3 urami:

Isto primer Indijca, ki ga je stranka hotela dodati v ekipo. Najprej vsakodnevno ujčkanje tri tedne, da si postavi projekt. Potem pa en mesec za update Readmeja in 65 commentov na MR. Na koncu smo obupali in rekli, da se tega ne gremo več in je škoda našega časa.
Imamo pa tudi dva, ki res dobro delata performance in e2e testing zelo samostojno. Potrebovali smo vsega dvakrat po pol urce uvodnega sestanka in sta delala sama. Ampak je prvi primer daaaaleč pogostejši.

Iz tvojega lastnega zapisa izhaja obratno

Povezava do prispevka

Nekako ne bom pisal vseh primerov a ne? Ok, imamo še enega frontenderja, ki trenutno ne izgleda kaj dosti boljše od primerka zgoraj. Na prejšnji firmi so kupili CRM od Indijcev, ki so potem tudi prišli nas uvajat dva tedna v Slovenijo. Totalna katastrofa, ko smo potem poskusili karkoli narediti s tistim, supporta nikakršnega za naprej. Na koncu bi bilo boljše, če bi sami iz nule.

uredilo bitje shure
Povezava do prispevka

Podobne izkusnje z indijci (ne sicer developerja), imeli smo dva oba sta obljubljala veliko naredila prakticno nic, oba se prodajala kot seniorja in imela ne tako malo izkusenj v relativno znanih indijskih firmah, pri nas so pa doloceni juniorji ki jim je bil to prvi job vec naredili kot ona (jaz included).

Enega smo se znebili relativno hitro, drugega smo pa se (pre)dolgo gledali, ampak je potem tik pred tem ko bi ga odrezali spizdil v ironicno vecjo firmo ker se je spoprijateljil z nekim drugim bivsim zaposlenim in ga je potegnil zato ker sta bila velika prijatelja, ne ker bi bil sposoben. Jebiga, prodajat (oz nalagat koliko dejansko so sposobni in senior) se znajo.

Povezava do prispevka
Morski reče Dne, 25. 1. 2022 at 10:13:

- dober team

- bravo to je ekipa

dajem link, če hoče kdo videti

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6891385908369965056/

1643034435621?e=1646265600&v=beta&t=pd5T

also, to sta tamlada šešoka, ne tastar

uredilo bitje bainit
Povezava do prispevka

Men je ta narcisoidnost slovenskih managerjev in CEOjev zanimiv fenomen.

Zakaj recimo nikol ne vidis Philipsovega CEOja delat v proizvodnji in se bahat s tem? Al pa Elona kako sestalja rakete in Tesle? Al pa ...

Tko prav uno - mi smo Iskra, mi smo kult, mi smo VEC! :rolleyes:

Povezava do prispevka
Smoki reče pred 50 minutami:

Zakaj recimo nikol ne vidis Philipsovega CEOja delat v proizvodnji in se bahat s tem? Al pa Elona kako sestalja rakete in Tesle? Al pa ...

posledica komonizma

lp, J

Povezava do prispevka
Smoki reče pred 1 uro:

Elona kdaj celo vidiš na YT. Ampak se pa ne hvali s tem po twittero

Povezava do prispevka
smarnca reče pred 3 minutami:

Eno je, da gre najbogatejši Zemljan v proizvodnjo pogledat rakete in mal počvekat z delavci, se pokazat in polurkat malo kako svari tečejo in vmes posname še promo video za YT. 

Neki drugega je pa ta narcisoidna samopromocija, kao glejte mene jakega CEOja Iskre, ki delam v proizvodnji plastike, ker nimamo dost delavcev...in ta Iskrovec po tem res izstopa. Like, nagravžno preveč izstopa. 

Povezava do prispevka
bainit reče pred 15 urami:

dajem link, če hoče kdo videti

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6891385908369965056/

also, to sta tamlada šešoka, ne tastar

hahaha kaksni komentarji, za kozlat, slovenski managerji = poden od podna

Pastir_Matic reče pred 13 urami:

Chief Reinvention Officer.

sele zdej vidim da je to dejanski title :avadodo:

fak, nisem bil na tekocem kaj se dogaja v smetani slovenskega biznisa ustvarjanja dodane vrednosti. to je logicno nadaljevanje startup kulture goat mugov in podobnega izpred 10 let. bright future ahead za sentflorjansko dolino.

uredilo bitje Enterprise
Povezava do prispevka
  • 2 tedna kasneje...
smarnca reče Dne, 27. 1. 2022 at 10:16:

da dela kaj? znano je, da praktično živi v fabrki in proba izboljšati proces, montira pa ravno ne. kvečjemu impulzivno masovno odpušča folk.

Morski reče Dne, 28. 1. 2022 at 10:50:

CEO gorenjske banke prišel, da dela v klicnem centru.

Več na linkedin:lol:

daj sauce oz. povej več, kako naj to najdemo.

https://www.mojedelo.com/prodajna-bojevnica-prodajni-bojevnik/d-567668

https://www.mojedelo.com/marketing-junak/d-569353

uredilo bitje bainit
Povezava do prispevka

a lahko daš tist link od ceota GB

si pa za unega CFO prav predstavljam, kako sta ga unadva šešoka drkala v glavo, češ če nimamo folka, pa ti pejt v proizvodnjo. sam od sebe definitivno ni šel.

uredilo bitje bainit
Povezava do prispevka
  • 2 tedna kasneje...

...heh, sploh nisem presenečen, da je ravno FP (dokončno) privlekel v Slovenijo ta ogabni, posredniško izpričani kult osebnosti vodje.

'Filip nam vsako jutro...'

'...ko bi le poznali Filipa...'

'Filip ima vizijo, da...'

MRŠ s takimi. :rolleyes:

uredilo bitje hawa meyta
Povezava do prispevka
shure reče pred 1 uro:

Včasih ni bilo omejitve, takrat ko sem se jaz vpisal.:D

this, ko sem se na fe upisoval je uni bil brez omejitve, pa mislim da fri uni tudi, s tem da je bilo pri nas razpisanih 300 prostih mest :rofl: (na koncu nas je bilo v prvem letniku ~250)

vsš so pa meli omejitev (ker je bil tolko večji vpis (vsaj na fe))

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Nedavno brska   0 članov

Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.

• Ustvari novo...