Skoči na vsebino

[uradno] Gostilna pri Konjzolcu


Priporočeni prispevki

Šimšalamima Huhu reče pred 1 minuto:

Bessie jaz bi imel iste probleme :P Saj zdaj ne gori voda, razmišljam samo, a je vredno pred hotasom sploh kupovat FS in se zajebavat s padom. Vem, da mi kakšna assetto corsa sploh ni za igrat na kaj drugega kot volan.

 

pa dej vzem gamepass za en mesec, lahko vsaj sprobas, ce ti sede s kontolerjem igrat

Povezava do prispevka

FTG

 

Ne vem, kako ločiti idejo kratkočasenja od »absolutne ideje kratkočasenja«, ampak mislim da nima vrhunca v moderni dobi. Sicer je v 20. stoletju res prišlo do transformacije doživljanja prostega časa v srednjem in nižjem sloju, ampak višji sloj pa je idejo kratkočasenja v zelo absolutni obliki prevzel zelo zgodaj. Kakšni potomci fevdalcev/fevdalci so se praktično cel dan kratkočasili. Recimo če gledava že Mezopotamijo 2.000 pred našim štetjem, od koder recimo da izvirajo prve fizične igre s pripomočki, jih večina v ozadju nima neke pripovedi oziroma nečesa, kar bi utemeljevalo njihovo globino na način, ki jo iščeva. Lahko skleneva, da je šlo za nekaj, s čimer so si višji sloji (recimo svečeniki) krajšali čas. Nekaj pa jih je seveda imelo neko sakralno/gambling dimenzijo. Tudi nasploh je kratkočasenje del družbe že od začetka, tudi posredovanje ljudskega slovstva ob delu doma oziroma Pesem nosačev žita je način za krajšanje časa oziroma eksistence. 


Ko pišeš, da je dekadentna igra skomercializirala igre in jih napravila takšne, da bodo čimbolj oddaljene od realnosti … Ne vem, če se strinjam. Se mi zdi, da je ravno nasprotno, večina iger je zelo približana realnosti. Večina izdelkov, ki jih vidim najbolj oddaljene od realnosti, so večinoma kakšni eksperimenti v formi, kot sta recimo Untitled game in E1M1AP, pri katerih so sodelovali tudi Slovenci. Tisto je res oddaljeno od realnosti, ker se nič ne obnaša tako, kot bi se moralo. Medtem ko večina komercialnih iger je vgrajena v realnosti bodisi pri gibanju, bodisi pri nekih splošnih tematikah. Govorila sva o The Last of Us: Part II, ki se v grobem ukvarja z maščevanjem. Uncharted 4, še en že na videz najbolj komercialen izdelek možen, se ukvarja z bratsko ljubeznijo, maščevanjem. Call of Dutyji reprezentirajo ali zgodovinske konflikte ali konflikte neke možne prihodnosti, ki se nam zdi zaradi številnih elementov, s katerimi se lahko poistovetimo, zelo blizu možne izkušnje prihodnosti. Se mi zdi, da se videoigre bistveno manj oddaljujejo od realnosti, kot bi si upali predstavljati. Igralci takoj zaznajo, ko se nekaj ne dogaja po njihovih željah: v opisih bodo opisovalci pisali o »slabem nadzoru«, »čudnem gibanju« itd., zato ker ne najdejo stičišča s svojim gibanjem v realnosti. Se mi zdi, da ko se to stičišče izgubi, takoj padajo negativni reviewi. 


Problem Hollywooda v glavnem po moje ni to, da bi moral producirati kvazi intelektualne vsebine, pač pa da mora, tako kot napišeš, producirati vsebine, ki se prodajajo. Če imaš ti igro, za razvoj katere boš porabil 100 milijonov, prav tako pa je od prodaje odvisna prihodnost celotnega podjetja, stotine zaposlenih, si preprosto ne moreš privoščiti pretiranega eksperimenta v formi. Delno pri tem pomagajo kakšne evropske subvencije iz javnega denarja, vendar ponavadi ne zadostijo niti za 20 % stroška ene mid-budget igre. Novodobni Kafka se lahko ne ozira na prodajo, ker je ustvarjanje njegovega dela relativno cheap, ima tako ali tako neko drugo službo, Evropa oziroma Slovenija mu po možnosti stisne subvencijo, s katero si lahko za denimo tri mesece krije stroške življenja. Žal enostavno ne vidim, da bi se pri visokobudžnetem izdelku to lahko zgodilo. Oziroma, kakor mi je kolega, ki bere debato, napisal na messengerju (rahlo ga parafraziram), za drugačne big budget igre bi potrebovali drugačno družbo. 


Druga stvar o kateri sva govorila, je tehnika umetniškega dela. Se sicer strinjam, da se pri nekaterih dobrih izdelkih tehnika na nek način umakne, oziroma nastopi tako naravno, da je sploh ne zaznamo. Ampak po drugi strani pa lahko sama tehnika postane umetniški izraz. Osebno imam rad oboje, tako nekaj napisano v običajnem slogu (že Van Gogh je v pismih bratu napisal, da mu je najboljši občutek, da njegove slike razumejo in si v avtomehaničnih delavnicah izobešajo delavci), kakor tudi nekdo, ki poskusi z edinstvenimi pripovednimi tehnikami poustvarit dušo v obliki, ki morda skozi navadne besede ni dosegljiva. Pa niti ne samo duše, recimo Italo Calvino v Nevidnih mestih na ta način zgradi cel svet. Ali pa Mannovi Jožef in njegovi bratje. S tehniko pisanja te dobesedno preslika v biblični čas, čas očakov, kjer naenkrat več ne ležiš v domačem naslonjaču, ampak se v Jakobovi karavani premikaš skozi puščavo. S tem da pri igrah lahko tehnika izostri samo sporočilo. Paper's Please mi je recimo zanimiva igra s tega vidika. Če ne poznaš: v bistvu igramo v vlogi carinika na izmišljeni meji sovjetske-like države, kjer odločamo o tem, kdo bo lahko v našo državo s strogim režimom vstopil. V sodobni literarni teoriji so se nekateri začeli ukvarjati s t. i. pripovedno empatijo. Če bi Paper's Please bil popolnoma linearna pripoved, kjer bi bilo vnaprej določeno, kdo pride v državo, bi ob tem težko karkoli začutil, ko pa si naenkrat ti soočen s situacijo, da moraš odločiti, če bo žena z nepopolnimi dokumenti ostala zunaj meja, mož pa je že v državi, pa lahko pride do izredno subtilnega reciva temu poenostavljeno estetskega občutja. Zato menim, da je tehnika pomembna in na koncu koncev, če tehnika izgine, igre postanejo še samo ena linearna narativa, torej sploh ne izkoriščajo tega, kar igre dela igre in so posledično nezanimive, ker zakaj bi igral neko linearno narativo, če lahko preprosto pogledaš film ali prebereš knjigo, kjer so se avtorji sto ali tisoč let izpopolnjevali v izrazu, zato so verjetno preprosto kvalitetnejši. 


Glede kritičnega mišljenja pa ti dam delno prav, problem pa je, da tukaj zataji tudi šolski sistem. Tako v Sloveniji kot v tujini, kar vem, ker sem na faksu interuniverzitetno opravljal literarnovedni predmet iz Univerze v Kopenhagnu, kjer nismo bili niti približno na istem nivoju, saj ljudje niso poznali osnov Shakespeara, ki jih pozna povprečen slovenski dijak (in ob upoštevanju, da je to bržda z naskokom najkvalitetnejši šolski sistem v Evropi in konec koncev se Shakespearove drame kdaj dogajajo v Skandinaviji). Tako da tukaj je šolski sistem po moje povsem zatajil, tako klasični Slovenski, ki je nekako ostal ujet v 19. stoletju (če gledaš berila iz 19. stoletja, so dejansko precej podobna današnjim), kot newage skandinavski. Preprosto se ne znajo povsem umestiti, kjer na lestvici poučevanja zvrsti umetnosti bi se ustavili: ali na ravni zahodnega kanona, torej preučujmo estetsko vrednost besedil, ali bolj sodobnih šol, torej raziskujmo etičnost besedil, literaturo skozi aparate markzima, feminizma itd. Na koncu ostanejo nekje vmes. Ampak kot prvo je treba pač iskreno povedati, da ni nujno, da se vsi ukvarjajo s tem, konec koncev nek avtomehanik jače izpolni svoj dolg do družbe, ko nam menjava gume, kakor pa polovica humanistov, če se malo pošalim. Drugo kot drugo pa bi potrebovali drugačno družbo v marsičem. Skandinavski model šolstva je s tem poskusil. Bomo videli, če jim bo uspelo, ali bodo spet končali na istem. 


Žal odgovarjam malo »freestyle« varianta tu in tam. Probam ti odgovorit med drugimi aktivnostmi, ki jih moram danes rešit, zato nisem neposredno quote-to-quote odgovarjal, samo mislim da sem vseeno zajel večino točk.

Povezava do prispevka
uros678 reče pred 28 minutami:

@Bessie kaj ti pa ne dela tocno na joystiku? Jaz mam istega, sicer pc verzijo, ampkaz gleda identicno in dela out of the box vse v msfs..

Že v treningu ne morem končat, ker mi en gum ne zazna da je pritisnjen, v nastavitvah pa ga, kr neki pač.

@carek a da bi pol mel dva... hvala, ampak mi je že ta skoraj odveč ;)

Povezava do prispevka

@AMF

Čak to sem ravno vzel ven, zraven bo ena priloga iz suhih sliv, krompir, široki rezanci, ena umaka "po moje", ajvar pa po želji, itak.

Ta mala je spekla potico in piškote.

Za štart pa bakalar, pršut, francoska.... sej ne vem kaj še ;)

Edino 10 nas bo manj kot po navadi :(

uredilo bitje Bessie
Povezava do prispevka
MIHA_IS_GOD reče pred 37 minutami:

Pork tenderloin (nimam pojma kak je slo prevod) se peče, bo pa še chipotle pasta in šparglji z balzamičnim.

 

A ni pork tenderloin svinjska ribica? 

 

V čast brexita grem full English. 

 

Roast beef, Yorkshire pudding in krompir iz pečice. 

uredilo bitje Mutombo
Povezava do prispevka
carek reče pred 3 urami:

@Bessie aja, nisem vedel, da že imaš enega :) . Potlej pa ga le izkoristi hehe

Jaz iščem hot ass. A tega svojga samo posojaš a ga maš namen prodat :P

 

Drugač pa vesele praznike, čim višji high score, čim manj bugov, čim več uspešnih stric skopušnik internet naupov in naj vas internet in internetneži nervirajo manj kot mene te dni :D

 

MerryX-1-890x606.png.5bc88f82bf8600cfc5ead1e93f42c604.png

Povezava do prispevka
MIHA_IS_GOD reče pred 12 minutami:

Napaca z moje strani, pork loin bo, ne tenderloin.

 

Tenderloin je ribica, ja.

Sj tud mesarji in trgovine zajebejo tko da no worries. Sicer se je malo umirilo, ampak 5 let nazaj so povsod prodajali svinjsko ribico, kot hrbet. Se pravi loin, kot tenderloin.

Povezava do prispevka

Vesele praznike vsem skupaj!

 

Moram pa malo preklet... pizde policijske so me na poti domov od sestre kjer smo bili na večerji ustavili 20:50. Kontrola prometa, prometno vozniško... so pa mi takoj dvignili tlak, me prav zanima, če bi na božični večer težili, če bi bilo to 21:05!

 

Pa nekaj me zanima... dobil sem par zadev, pa me za ti dve zanima, če pozna kdo (ker nisem nek ljubitelj Gina drugače). Pa ne vem al je za odpret in pokonzumirat al pustit zaprto in počakat na kako posebno priložnost (da spijemo enkrat ko se nažgemo že prej :D ) Je kdo probal ta nek slovenski gin ali pa ta domač panetone? Najraje dobim neke stvari za pokonzumirat, ampak sem pa nekoliko previden, če ne poznam zadev in mi je škoda, da odprem pa pol ne ponucam.

 

20201224_211017.thumb.jpg.249628ce0a982144740de239e41bef5a.jpg   20201224_210925.thumb.jpg.4d746cc7088ca2c8c093ff624d04603a.jpg

uredilo bitje tomazek
Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...