Skoči na vsebino

Holob na strehi [15. vlada RS]


Priporočeni prispevki

atomic reče pred 14 urami:

To dobiš 1200-1300€ ven na začetku, ko imaš začetno. Pokojninski steber, + 1800 oziroma 600€ več regresa, 300€ božičnice, in za 30h delavnik. To je dost OK.

 
 

Je dober deal ja

 

Pol pa je čudno, zakaj se ljudje ne odločajo za učitelje ali pa podobne poklice, še 5 let nazaj je začetna v šolstvu bila 1400 € bruto lmao :D. Zdaj mislim da so dvignili na malo bolj dostojno, čeprav še vedno prenizko. Z novim zakonom pa se predvideva, da bodo učitelje lahko začasno nadomestili tudi nedoštudirani kadri, tako da IMO šolstvo gre posprešeno v tri krasne. Kakovostno javno šolstvo pa ti je en od redkih elementov, ki ti zagotavljajo približno stabilno državo v prihodnosti

Povezava do prispevka
atomic reče pred 1 minuto:

VG ti sam devej! Vsakič ko odprem teglzn kumarc si rečem evo te kumarce so varne, notri ni virusov saj je VG za požarnim zidom!

Hvala VG, ker vestno delaš.

 

kumarce sicer ne vem ampak kar nekaj tonaze ki ga imate Slovenci na policah pride iz AT in posredno v nekem smislu tako tudi preko VGja ja. Slovenija ima dejansko zelo malo lastne hrane tako da se tule niti toliko ne motis

Povezava do prispevka

ne vem kok je to res, SLO je zadnja leta kar OK, kar se tiče pridelave lastne hrane. Smo pa res kar švoh pri zelenjavi (in krompirju), tako da hvala da skrbiš za naše kumarice - tudi jaz te imam v mislih vsakič, ko gledam polico od Naturete :wub: 

 

Navedek

Z žiti smo bili leta 2020 samooskrbni kar 88 odstotno, z zelenjavo 48%, s krompirjem kar 60% in z mesom 84%, z mlekom pa smo že leta preskrbljeni z več kot 100% in ga tudi surovega izvažamo.

 

Navedek

Medtem ko smo leta 2008 uvozili kar 2,8 milijona ton predelane hrane, pa smo je leta 2020 uvozili le 1,4 milijona ton. To pomeni, da v zadnjih letih predelamo več domače primarne hrane, ki jo naši predelovalci (industrija) uspešno prodajo na trgu, tako domačem kot tudi na tujih, skozi izvoz.

Krivulja uvoza nepredelane hrane (primarna živila) se zadnji dve desetletji giblje dokaj konstantno. Na leto je uvozimo okrog 0,7 milijona ton.

 

Navedek

Pšenico, soržico in koruzo uvažamo večinoma iz Madžarske, Hrvaške in Avstrije, semena oljnic iz Avstrije, Poljske, Hrvaške in Nemčije, olje iz Srbije, Hrvaške in Italije, sladkor pa večinoma iz Avstrije, Nemčije, Srbije in Hrvaške.

Največ krompirja pripeljemo iz Egipta, solate pa iz Italije. Banane uvažamo večinoma iz Ekvadorja in Kolumbije, agrumov pa največ iz Egipta, Hrvaške in Italije.

 

 

stopnja-samooskrbe-po-letih.png

 

 

https://www.zps.si/novice/samooskrba-s-hrano-v-sloveniji-se-postopoma-izboljsuje-a-skozi-leta-ves-cas-niha-2022-04-19

  • Račka +1 1
  • Na jagodo +1 1
Povezava do prispevka
VonGriffin reče pred 57 minutami:

je pa druga zgodba JU ki jasno da za salterjem sanjajo 30 urne delavnike. In ravno tukaj je celotna zgodba okoli home officov in 30 urnikov da se spet ustvarja socialni mir

 

Ko smo bili na job intevjuju, kjer je bil zraven tudi (10letni) junior (sicer v drugi sobi) in smo rekli da bova oba delala 100% so se prisotni samo spogledali med sabo. Dobro da se je žena hitro spomnila reč, da smo mi navajeni delat 100%, drugega ne poznamo. He he he

 

V glavnem če maš 10 letnika ni navada da oba delata 100%. Glede na to da je produktivnost visoka in plače sledijo produktivnosti si švicarji lahko to privoščijo. Seveda msnj delaš manjša plača.

 

V Sloveniji bi pa enako plačo pa manj dela. Upam da je jasno, da to ne bo možno oz se ne bo dobro končalo.

 

Kot sem že rekel, če pa Levica omogoči enostaven prehod med odstotki obremenitve in skensla še stare zadeve o penzioniranju podiram. (Sam mislim da ne želijo tega narest. He he he)

 

Kako pankqže z UTD? A je Levica to že opustila ali bo to v drugem mandatu tema?

 

uredilo bitje andrejus
Povezava do prispevka

Andrejus naučit se moraš, da kjer je volja je tudi pot. Kakšna manjša plača lepo te prosim... Če je blo 100% ali nadure potrebno v preteklisti, ko ni blo tolko razvite tehnike, potem danes lahko delamo manj. 60% jaz, 20% chatgpt, 20% pa mora ostat, da imaš naslednji delovni dan kaj v roke prijet in ne čakaš na novo delo. Simpl ko pasulj. 

Povezava do prispevka
VonGriffin reče pred 34 minutami:

Slovenija ima dejansko zelo malo lastne hrane tako da se tule niti toliko ne motis

Spet ti je Glako serviral na pladnju tatarski biftek in ti se niti ne zahvališ. Skoz neke bedarije kokodakaš, samo da kokodaka... Dej se enkrat opravič, pa reč oprost zajebal sem, lažje ti bo...

 

Galko reče pred 26 minutami:

ne vem kok je to res, SLO je zadnja leta kar OK, kar se tiče pridelave lastne hrane. Smo pa res kar švoh pri zelenjavi (in krompirju), tako da hvala da skrbiš za naše kumarice - tudi jaz te imam v mislih vsakič, ko gledam polico od Naturete :wub: 

 

 

 

 

 

stopnja-samooskrbe-po-letih.png

 

 

https://www.zps.si/novice/samooskrba-s-hrano-v-sloveniji-se-postopoma-izboljsuje-a-skozi-leta-ves-cas-niha-2022-04-19

 

Men je ta graf res zanimiv in je čisto pravilen. Ti rabiš dejansko žita, meso in jajca za neko hranilno vrednost. Krompir so relativno prazne kalorije, zelenjava pa tudi ni zdej neki essential, je bolj zaradi vitaminov. In če bi se želel dobre podatke bi takoo zgledalo. Pa še pri zelenjavi jo imamo polovico domače.

 

Če imaš vrt imaš zelenjavo gor, nimaš zdej pšenice posejane ali ovce privezane.

Tko da tole zgoraj je čisto samooskrbno.

Povezava do prispevka
tomazek reče pred 1 minuto:

Andrejus naučit se moraš, da kjer je volja je tudi pot. Kakšna manjša plača lepo te prosim... Če je blo 100% ali nadure potrebno v preteklisti, ko ni blo tolko razvite tehnike, potem danes lahko delamo manj. 60% jaz, 20% chatgpt, 20% pa mora ostat, da imaš naslednji delovni dan kaj v roke prijet in ne čakaš na novo delo. Simpl ko pasulj. 

Simpl ja,

sam ne upoštevaš ekonomskih zakonitosti.

 

Nisem jaz kri,v da v vakumu ni gravitacije ;)

Povezava do prispevka
Hernir reče pred 41 minutami:

Je dober deal ja

 

Pol pa je čudno, zakaj se ljudje ne odločajo za učitelje ali pa podobne poklice, še 5 let nazaj je začetna v šolstvu bila 1400 € bruto lmao :D. Zdaj mislim da so dvignili na malo bolj dostojno, čeprav še vedno prenizko. Z novim zakonom pa se predvideva, da bodo učitelje lahko začasno nadomestili tudi nedoštudirani kadri, tako da IMO šolstvo gre posprešeno v tri krasne. Kakovostno javno šolstvo pa ti je en od redkih elementov, ki ti zagotavljajo približno stabilno državo v prihodnosti

 

Zdej to glede neštudiranih kadrov je tko... Men je dost bizarno, da za večino poklicev v šolstvu rabiš najmanj magisterij. Od knjižničarke, učitelja gospodinjstva, ali pa celo telovadbe, kjer ima 17h na teden in še to samo pol razreda, jih razdeliš v dve ekipi in vržeš žogo. Saj tko so pri nas delal.

 

V šolstvu bi morale bit precej večje razlike a ti učiš na srednji šoli fiziko/književnost ali pa v osnovni tehniko.

Povezava do prispevka

Meni so pa v šolstvu res skoraj nejvečji smrduhi v celotni javni upravi. Res prav tisto, len folk, večinoma nesposoben, samo jamra koliko dela in kako pomembno delo ima, v resnici pa ne eno ne drugo ni res. Moja rešitev za slovensko šolstvo je da bi dal čisto vsem minimalno plačo pa jebite se.


Morda edino malo več učiteljicam v osnovni šoli - prve štiri razrede, tisto mora biti res hell poklic, pa tam je morda še celo malo pomembno kakšne bedarije učijo otroke.


Srednje šole pa faksi pa samo minimalci pa spizdite lenuhi.

  • Trol 1
  • Nekul -1 4
  • Ne me jebat 1
  • Za crknit smešno +1 3
Povezava do prispevka
Galko reče pred 2 urama:

ne vem kok je to res, SLO je zadnja leta kar OK, kar se tiče pridelave lastne hrane. Smo pa res kar švoh pri zelenjavi (in krompirju), tako da hvala da skrbiš za naše kumarice - tudi jaz te imam v mislih vsakič, ko gledam polico od Naturete :wub: 

 

 

 

 

 

stopnja-samooskrbe-po-letih.png

 

 

https://www.zps.si/novice/samooskrba-s-hrano-v-sloveniji-se-postopoma-izboljsuje-a-skozi-leta-ves-cas-niha-2022-04-19

 

 

Hm, kaj se pa z medom dogaja? Glede na tradicijo, razširjenost in njegov nacionalnost, sem kar nekako imel občutek, da imamo čez glavo medu . 2014 je bil verjetno krivec žledolom, vseeno pa smo nenavadno daleč od samooskrbnosti v primerjavi z 20 leti nazaj. 

Povezava do prispevka

Zato, ker je važen kšeft. Lažje je kupit pa prodat naprej, kot pa kej nardit z lastnimi rokami. Glede meda je pa itak tko, da se da fino malverzacije delat. Fotr ma za gušt čebele, odkar je v penziji, pa sem se nekaj tut sam naučil od njega. To, kar se dobi po štacunah, ni m od meda.. 

Povezava do prispevka

Lahko pa, da je tuj med toliko cenejši in se proizvodnja v Sloveniji prilagaja temu. Po hitrem pregleda tabele se zdi, da je trend za krompir in med na dol po vstopu v EU.

 

Drugače se pa strinjam, da ni primerjave med pocom v trgovinah in lokalno pridelanim medom. 

uredilo bitje ana
Povezava do prispevka
Galko reče pred 3 urami:

Zakaj za kurca uvažajo faking med, če ga pridelamo tko 300000% preveč... Očitno ne

 

ker je naš med relativno kvaliteten in ga ne moreš prodajat za drobiž.

 

povprečen slovenski kupec zaradi manjka cekinčkov v žepu raje vzame madžarsko vodno brozgo s primesmi medu.

 

dober člančič o zdravstvu s prvoosebnimi izkušnjami Slovencev iz Avstrije, Švice in Danske.

Povezava do prispevka
Gogy reče pred 4 urami:

Zato, ker je važen kšeft. Lažje je kupit pa prodat naprej, kot pa kej nardit z lastnimi rokami. Glede meda je pa itak tko, da se da fino malverzacije delat. Fotr ma za gušt čebele, odkar je v penziji, pa sem se nekaj tut sam naučil od njega. To, kar se dobi po štacunah, ni m od meda.. 

 

v lajfu še nisem kupil medu tako, da bi dobil račun

 

pač prozorna tegla in daš dnar čebelarju

 

al pa prej ko so bili nonoti živi in sem od njih dobijal :(

če malo preko kurca ugibam bi rekel da je konzumacija medu skočila gor, zato se nam je pokvaril rejting samooskrbe

 

morda pa zato, ker je ful manj čebel kot pred letu (moje opažanje) :D

 

ko smo že tu: kje se da dobit pravi javorjev sirup?

 

 

 

uredilo bitje kmjr
Povezava do prispevka

sej lahko da je povedala tko kot je pa so jo mal odrezali pa objavili sam tisto kar jim pase. Pac 24kur. Napisejo kolk placuje ne povejo pa zakaj je razlika v ceni. Ona zgleda placuje jurja za celo familijo se pravi placuje minimalno. In jo pol fsekajo ko gre jokcat k zdravniku. Pozabla je povedat da je zdravljenje poskodb free in tam ne placas nic ker si tudi v "prostem casu" zavarovan preko sihta. To zavarovanje placa tudi nadomestilo podjetju ko si odsoten od dela zaradi poskodbe. Da o cakalnih dobah pa o tem da na urgenci ne cakas sekunde ker dobesedno ni nobenega v cakalnici pa ni nicesar povedala  

Povezava do prispevka

Švica je po večini mednarodnih prijav top za zdravstvo v Evropi. Ženska ima raje poceni in manj kvalitetno oziroma težje dostopno. Osebne preference. Pa tudi, če moraš zdravit prehlad, je zastonj verjetno boljše, če moraš zdravit raka ali čakaš celo večnost na operacijo kolkov, ker komaj hodiš, ni.

 

Osebne izkušnje so super, da se vidi kako sistem deluje, za kakšno koli primerjavo kvalitete, so pa preveč nezanesljive. Pogosto bodo tudi razlike med posameznimi deli zdravstva in je težko sklepat na cel sistem. 

uredilo bitje ana
Povezava do prispevka
tomazek reče pred 53 minutami:

Groza kak vsi gastarbajterji lažejo, da podprejo svojo agendo. Zgrožen sem. 

Ma dej no.

 

Ženska je rekla, da je treba otroka še pred rojstvom zavarovati, ali pa da imajo ženske drażje zavarovanje kot moški. LoL

 

Osnovno zavarovanje, ki je obvezno, je za vse odrasle in za vse otroke enako, ne glede na posameznikove okoliščine. 

 

 

uredilo bitje andrejus
Povezava do prispevka
ana reče pred 52 minutami:

Ženska ima raje poceni in manj kvalitetno oziroma težje dostopno

Vprašanje kaj pomemi zate težje dostopno?

 

Ženska ima večjo franšizo in ziher neko "brezvezno" dodatno zavarovanje za razliko med moževim in njenim :)

 

Jaz imam najvišjo franšizo in sem jo v 2022 skoraj do konca porabil in prvič absolutno plačal v Švici več kot v Sloveniji.

Relativno pa bistveno manj.

uredilo bitje andrejus
Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...