Skoči na vsebino

[debata] Gaming v prihodnosti


Hernire

...  

31 glasov

  1. 1. Za stanje industrije videoiger v prihodnosti (npr. leta 2028) sem

    • Zelo optimističen, hyped, šlatat lizat fuk
    • Aktualni trendi mi ne grejo v pravo smer, sem 50:50 med skepso in optimizmom
    • Sem zelo pesimističen
    • Sem retro gamer in imam leta 2028 namen nabavit PS4
      0
    • Psi lajajo, karavana je pobita (kraj dogajanja: Yharnam)


Priporočeni prispevki

Ker je Gatsu dal zanimive iztočnice, odpiram eno temo za vse debate o gamingu v prihodnosti. Torej debatiramo bolj konceptualno, ne o tem, kdaj izide Spider-Man 3, pač pa kakšne bodo igre čez 5, 10 let, kateri trendi se bodo obdržali, kateri propadli, kakšne bodo ekonomske implikacije vse dražjih razvojev iger, kam bo šla indij scena, VR yay ali nay, "woke" debate, naslednja generacija, fizični mediji, kopičenje studiov, propadi software podjetij zaradi slabe organizacije, streaming, mobile play, mikrotransakcije, game passi in ostali naročniški servici, bo vse samo še en velik remaster in remake med posamičnimi big budget izidi ... Skratka vse konceptualne debate o prihodnosti iger

 

Anketa je postavljena zelo pavšalno, samo se za na hitrico preštet ali smo bolj v "mega hype" coni ali v Amnesia "govna degenerirana mi uničujejo igrice" modeu :D 

uredilo bitje Hernire
Povezava do prispevka

Še več gaming fevdalizma, kjer moraš obvezno uporabljati platforme lastnikov, prek katerih si samo začasni najemnik špila in ne lastnik svoje kopije.

 

 

V zadnjih letih sem moral inštalirat EA origin, steam, battlenet ubisoft connect rockstar club in še kakšno zadevo, da mi je sploh bilo dovoljeno pognati špil, ki sem ga zakupil.

 

edit 2: ko pa sem gledal mlajše ljudi, igrajo pa na telefonih špile, kjer sploh nič ne igraš, poklikaš ene par ikonc in potem se špil sam igra. Ne premikaš lika, v bistvu ne počneš nič, razen da klikaš na ikonce in potem se špil igra, ti pa gledaš.

uredilo bitje Kruz
Povezava do prispevka

Dobra. Drugače mi je najbolj blizu opcija 50:50. Po eni strani mi je trenutno stanje gaminga čisto kul (ogromno res kvalitetnih single player zadev), po drugi pa mi gre na kurac mobile gaming, zoomerizem, free to play z doplačili, freemium, etc, ampak tole obstaja že skoraj 20 let in mi je šlo na kurac od samega začetka.

 

Zato pravim, da mi je cela debata dost meh. Težko je napovedati ali bodo boomerske stvari ala single player focused igre, fizični mediji, fizične konzole in podobne zadeve izumrle, ker to napovedujemo zdaj že 10+ let, ampak stvari se v bistvu niso spremenile pretirano na slabše imo.

 

Edino kar se mi zdi, da je šlo bolj strmo dol od stvari, ki sem jih omenil, je greedy odnos praktično vseh velikih imen v industriji, izvzemši MS "redemption" story al neki.

uredilo bitje ke_kit
Povezava do prispevka

Dve leti nazaj bi bil veliko bolj pesimističen, kot sem danes. Tolk igric je izšlo, da težko serjem po industriji, ko je pa letos tolk bangerjev.

 

Bom pa sral o journotih. Nič ne bi izgubili, če bi ta trenutek vsi dobili ebolo. 
 

Pa woke pisci.

 

Pa vsi, ki so kdaj najeli Anito Shiteesian.

 

Japonci in peščica kavkazoidov rešujejo industrijo. 

 

 

Povezava do prispevka

Glede fizičnih kopij špilov sem pesimističen. Tole je bila res dobra stvar, da si za dost poceni igral špile.

Zadnji par let sem upal, da se bo VR razvil v kaj več kot zgolj gadget. Toda na žalost folk je len in rad igra igre sede.

Rekel bi, da sem pesimističen.

 

Edit: v anketi je Yharnam. To sem zbral.:lol:

 

uredilo bitje fric
Povezava do prispevka
Buzzkill reče pred 33 minutami:

Dve leti nazaj bi bil veliko bolj pesimističen, kot sem danes. Tolk igric je izšlo, da težko serjem po industriji, ko je pa letos tolk bangerjev.

 

Bom pa sral o journotih. Nič ne bi izgubili, če bi ta trenutek vsi dobili ebolo. 
 

Pa woke pisci.

 

Pa vsi, ki so kdaj najeli Anito Shiteesian.

 

Japonci in peščica kavkazoidov rešujejo industrijo. 

 

 

Evo temo se lahko zaklene.

Povezava do prispevka

50:50 je po eni strani nekako najbolj nevtralen odgovor. Ker načeloma vsake toliko res dobimo kak biser, po drugi strani pa je tega vseeno premalo. Tudi ni nekih "revolucionarnih" naslovov, ki bi premikali meje in postavljali nove standarde. Ne v grafiki, ampak v igralnih mehanikah, večplastnem igranju (da lahko neko igro igraš večkrat in se je naveličaš, namesto da greš samo skozi main story in je to to) in podobno. Če me razumete. Vem, da je dandanes naredit nek tak naslov, sila težko, ker so vsi žanri in vse mehanike že pošteno iztrošeni in stokrat reciklirani. Nekaj novega, pa da bo udarno in postalo kultno je pomoje res težko udejanit. Upam, da lahko pričakujemo vsaj kakšne nove zanimive zgodbe, tu bi predvsem res sedel kak čisto nov (udaren) IP.   

uredilo bitje DaCapo
Povezava do prispevka

50:50, kar se mojega osebnega stališča tiče. V bistvu, nič takega, kar se ne bi dogajalo že prej, se dogaja zdaj in se bo dogajalo v prihodnosti. Evolucija igranja, (na novo) izumljeni žanri, odkrivanje tople vode... se bo dogajal, dokler bomo delal pamže, ki bojo predstavljali armijo kupcev v tej panogi. Tej armiji bojo v procentih všeč enake stvari kot nam, eni se bojo šli artfage, eni bojo ovce pa drkal takrat najpopularnejše špile.. Za vsakogar se bo našlo.

 

Glede na to, da izhajam iz generacije, ko smo se po lokalnih garažah šli partizane in nemce IRL, pa se z orenk palico šli zemljo krast na parkingu, da o hokeju na gajbe ne bi niti začel, danes pa špilam igre na PS5, mislim, da se za to industrijo ni za bat...:D Kakorkoli se obrne.

Povezava do prispevka
DaCapo reče pred 20 minutami:

50:50 je po eni strani nekako najbolj nevtralen odgovor. Ker načeloma vsake toliko res dobimo kak biser, po drugi strani pa je tega vseeno premalo. Tudi ni nekih "revolucionarnih" naslovov, ki bi premikali meje in postavljali nove standarde. Ne v grafiki, ampak v igralnih mehanikah, večplastnem igranju (da lahko neko igro igraš večkrat in se je naveličaš, namesto da greš samo skozi main story in je to to) in podobno. Če me razumete. Vem, da je dandanes naredit nek tak naslov, sila težko, ker so vsi žanri in vse mehanike že pošteno iztrošeni in stokrat reciklirani. Nekaj novega, pa da bo udarno in postalo kultno je pomoje res težko udejanit. Upam, da lahko pričakujemo vsaj kakšne nove zanimive zgodbe, tu bi predvsem res sedel kak čisto nov (udaren) IP.   

Se mi zdi, da se BG3 zelo približa temu, kar opisuješ. Toplo ti jo priporočam, če je še nisi igral.

Povezava do prispevka

zelo pesimističen zaradi izginjanja fizičnih medijev, na katere so se poleg trenda digitalizirane distribucije in prihoda generacije, ki ji je analogna tehnologija popolnoma tuja, brutalno spravili še glavni platform holderji (MS, Sony, iz nekega tretjega kota še random Epic with a steel chair). Tako da ga zdej kasira iz vseh smeri in bo crknil precej hitreje, kot bi po naravni poti.

 

Če pa ne bi bil physical-only dinozaver bi bil pa nekje 50:50. 

Povezava do prispevka

@DaCapo

Undertale

Nier: Automata

Baldur's Gate 3

Disco Elysium

Outer Wilds

Burly Men At Sea

Stanley Parable

Papers, Please

A Normal Lost Phone

Thomas Was Alone

 

to so vsi bolj novejši špili kakor ne, ki si upajo biti malo drugačni ali pa imajo res vrhunsko razvejano dogajanje, da je škoda plačat za špil pa ga samo enkrat preigrat

 

malo preglej ta seznam če česa še nisi igral

Povezava do prispevka

Disco mi je bil bomba od bombe in eden največjih biserjev zadnjih let. Tu si povsem zadel moj point. Drugače pa sem od tega igral zgolj Outer Wilds (ki mi nekako ne potegne) in Papers. BG3 bom štartal v kratkem, čeprav tu ne pričakujem ničesar revolucionarnega. Ostale naslove pa bom z veseljem počekiral.
 
Mogoče je še Citizen Sleeper ena taka novejša zadeva, ki je vredna večkratnega preigravanja (in me je občasno celo mičkeno spominjala na kultni Disco). Jaz sem naredil dva skozihoda in zdaj čakam na neke nove DLC-je. 

Povezava do prispevka

Hja, tudi Dredge in Dave sta bila ena takšna biserja, in oba povezana z ribolovom. Dave je dejansko celo management "simulacija", ampak je po drugi strani vseeno zatežil s preveč (res preveč) mikromanagementa. Obe pa sta zelo všečni zadevi in načeloma precej unikatni. Čeprav po drugi strani tu spet ni nekaj, da bi šel in večkrat preigral. 

uredilo bitje DaCapo
Povezava do prispevka

V zaadnjih 15ih letih se gaming ni bistveno spremenil. In tako mislim, da bo tudi v prihodnjih 15ih letih.

 

Edino to, da bo trg vse bolj nasičen z raznimi žanri. Ok smo v 15ih letih dobili mobile gaming, indie igre itd... Ampak tiste AAA igre iz leta 2008 (GTA V, Gears 2, Fallout 3, mario kart wii, Dead Space se nove skoraj niso nič spremenile.

Povezava do prispevka
atomic reče pred 13 minutami:

V zaadnjih 15ih letih se gaming ni bistveno spremenil. In tako mislim, da bo tudi v prihodnjih 15ih letih.


Bistveno ne, smo pa dobili cel nov žanr v soulslikih, kup indie iger je GOTY material vsako leto. Celo AAA igre znajo bit dobre.

 

Overall dobro jemo zadnjih 15 let bi rekel. 

Povezava do prispevka

Dokler From in Capcom izdajata s takim tempom mi je čisto vseeno za vse ostalo. Ze dolgo nazaj sem se nehal "sekirati" zaradi polomij oz. neumnosti, ki so popularne v  modernih igrah. Na x slabih stvari se vedno najde tudi x super stvari. Glede nato, da imam v življenju kar veliko časa in ga veliko posvečam igram, še nisem prišel do momenta, kjer bi zdolgočaseno gledal kaj bi igral. Vedno je še nekaj v backlogu, ki je vredno vsaj enega preigranja. Plus treba je razumet, da smo že malo v letih in da je nagovarjanje nove generacije mičkeno drugačno kot je bilo za nas. 

 

Aja pa mogoče nepopulanro mnenje: jaz sem ful za vse remasterje, če so seveda narejeno na nivoji RE2, Demon Souls ipd... Tudi če se gre za igre, ki so iz ps4 generacije..

uredilo bitje Hattori
  • Račka +1 3
  • Na jagodo +1 1
Povezava do prispevka
Hattori reče pred 23 minutami:

Dokler From in Capcom izdajata s takim tempom mi je čisto vseeno za vse ostalo. Ze dolgo nazaj sem se nehal "sekirati" zaradi polomij oz. neumnosti, ki so popularne v  modernih igrah. Na x slabih stvari se vedno najde tudi x super stvari. Glede nato, da imam v življenju kar veliko časa in ga veliko posvečam igram, še nisem prišel do momenta, kjer bi zdolgočaseno gledal kaj bi igral. Vedno je še nekaj v backlogu, ki je vredno vsaj enega preigranja. Plus treba je razumet, da smo že malo v letih in da je nagovarjanje nove generacije mičkeno drugačno kot je bilo za nas. 

 

Aja pa mogoče nepopulanro mnenje: jaz sem ful za vse remasterje, če so seveda narejeno na nivoji RE2, Demon Souls ipd... Tudi če se gre za igre, ki so iz ps4 generacije..

 

+miljon stari! Samo v zadnjih letih smo igrali Elden Ring, RDR2, Returnal, God of War 2018, Hollow Knight, Ori2, Hades, Baldurs Gate 3, TLOU2 in še in še. Eni so pa očitno tako siti vsega da znajo sam še jamrat lol. 

uredilo bitje Gatsu
Povezava do prispevka
Hattori reče pred 27 minutami:

 

 

Aja pa mogoče nepopulanro mnenje: jaz sem ful za vse remasterje, če so seveda narejeno na nivoji RE2, Demon Souls ipd...

To sta remake-a, ne remasterja. 

 

DaCapo reče pred 31 minutami:

Omenjam ju, ker sta dobri igri in vredni igranja. Kakorkoli gledaš, priznati je treba, da ponujata dovolj raznolikosti in svežine. Kaj kurac tebe spet moti? 

Ja lej, pol je ogromno igranja vrednih indie iger, ki bi jih jaz lahko našteval. Jaz sem ti skušal pokazati katere igre bi ti najverjetneje bile zelo všeč, ker ustrezajo tem kriterijem, ki si jih ti postavil. 

Povezava do prispevka

Kar se mene tiče gre vse v narobno smer. Redko katera igra me sploh navduši, nazadnje RE4 pa zdaj prihajajoči DLC za to igro. Na PS4 in 5 praktično ni več naslovov da bi skupaj z nekom na kavču igral kar mi je top izkušnja. Arkadnih dirkačin ni več ali pa so brezvezne. Povsod samo neko grindanje pa levelanje. da ne momenim milijon DLC jev, mikrotransakcij pay to win iger in podobnega. 

 

Recimo iger tipa Max Payne ne izdelujejo več. 10 do 20 ur čiste uživancije brez vsakega balasta. 

Povezava do prispevka
Weraziel reče pred 3 minutami:

To sta remake-a, ne remasterja. 

 

Ja lej, pol je ogromno igranja vrednih indie iger, ki bi jih jaz lahko našteval. Jaz sem ti skušal pokazati katere igre bi ti najverjetneje bile zelo všeč, ker ustrezajo tem kriterijem, ki si jih ti postavil. 


Da, da. Saj te, ki si jih napisal sem pokomentiral. Definitivno jih bom poskusil. Za Disco sem celo rekel, da je eden največjih biserjev zadnjih let. Pravzaprav... zdaj ga bom šel točno ponovno preigravat. Ni vse v Elden ringih in Souls igrah, ki pač niso moj žanr. 

@keba: dober nov Max Payne bi mi res sedel. Ne igram jaz samo point&click avantur. Ampak točno to, kar si napisal: brez balasta.

uredilo bitje DaCapo
Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...