Skoči na vsebino

[uradno] Gostilna pri Konjzolcu


Priporočeni prispevki

gojc reče pred 16 minutami:

Ja lej jaz sem že generacija, ki se je v šolah učila izključno angleščino/nemščino,  igrala angleške igre in gledala risanke/filme v angleščini. Razni stripi ala miki miška pa so tudi bili vsi v slovenščini. 

 

Skratka Hrvat mi je danes isto kot Poljak ali Rus. Razumem ga lih isto.  

 

 

To pa res težko verjamem. 

Povezava do prispevka
Kočevc reče pred 4 minutami:

Ne res, najlepse je iz meseca v mesec zivet, glavno da imas narodno zavest in si ponosen na zivotarjenje :avadodo:


Če si sposoben si komot tudi v SLO najdeš dobro plačano delo in/ali celo napredovanje na službenem področju. Pa ne govorim o kopanju jarkov in podobnem, čeprav je vsako delo častno.

uredilo bitje DaCapo
Povezava do prispevka
Hernier reče pred 18 urami:

Fora je, da Hrvate res praktično 95 % razumeš, če se potrudiš. Drgač ne da bi se rabil, itak, samo mi je glupo, ko kdo pribije, da ne razume hrvaško lmao :D

 

Jaz na raznih konferencah oziroma kje pač več pričam s Hrvati/Balkanci, pričam po varianti jaz v slovenščini, oni v hrvaščini. Toj to

dobri ste da vam to laufa

slovenščina pa hrvaščina sta prilično one-way legible, mi njih bistveno boljš razumemo kot obratno

sam folk tle v okolici Samoborja mi je rekel da je ok tud slovenščina, kjerkoli drugje moram al potegnit znanje nekje iz možganskega debla, al pa angleščina

 

men so vsi te jeziki tko, razumem jih skos, za kej pametnega povedat morm bit pa že kšn teden dol

Povezava do prispevka

Ti bom jaz povedal, kot čefur v Sloveniji. Cela juzna kultura je zelo zelo prisotna v Sloveniji, medtem ko slovenska niti malo na jugu.

Že samo pri glasbi, vsi zečići in pičke materne so non stop tukaj, južno poznajo načeloma samo Siddharto in ono Senido al karkoli je.

 

+ jebesejim

Povezava do prispevka
Vučko3 reče pred 1 minuto:

Ti bom jaz povedal, kot čefur v Sloveniji. Cela juzna kultura je zelo zelo prisotna v Sloveniji, medtem ko slovenska niti malo na jugu.

Že samo pri glasbi, vsi zečići in pičke materne so non stop tukaj, južno poznajo načeloma samo Siddharto in ono Senido al karkoli je.

 

+ jebesejim

 

Točno to je tudi en velik razlog ja. Plus v boomerski generaciji cel stari yugo rock, ki poznajo skoraj vse pesmi na pamet.

Povezava do prispevka
[]D [] []V[] []D reče pred 9 minutami:

A je kak legis razlog kle zadi al je to pac zato ker so neumni/leni/neprilagodljivi/jebesejim al ker pac smo v sloveniji "do pred kratkim" mel srbohrvascino v solah obvezni predmet? 

na wikipedii je edini naštet razlog, da je lahko prišlo do poenostavljenja slovnice v enem od jezikov

npr. Nizozemci bodo bolje razumeli Afrikaans kot obratno

ostalo je pa specifično od primera do primera, al pa tud sploh ni pametnega razloga, sam tko pač je zarad specifik obeh jezikov

 

pri nas je verjetno kr velik razlog izpostavljenost jeziku in kulturi, pa ne vem, kr mal je v nacionalnem karakterju da probamo razumet kar nam kdo reče

 

 

Povezava do prispevka

Pozabl ste na pretepača Predina, ki je od incidenta bolj fokusiran na južno od Kolpe.

Drgač pa je imo največji problem nacionalizem, folk bi se že zastopil oz. vsaj potrudil zastopiti, če ne bi bli tko nacionalistični. Npr. mam kolege, ki zastopijo in pričajo hrvatski/srpski ampak, ko pristopi južnjak v kokoški do njih in jih ogovori v materinščini so kolegi še kulturni in odgovorijo seveda po slovensko. Do tu je vse kul, ko pa južnjak odgovori "izvinite, ne razumijem" se jim pa odfuka in mu jebejo vse po spisku...

Povezava do prispevka

Lej tko bom reku, k jest pridem v Anglijo govorim angleško. Ko pride Anglež v Slovenijo iz principa Slovensko, bo svet videl kdo je Hlapec...

Da o južnjakih ne govorimo, ki kar mislijo , da moramo vsi znat njihov cigu migu...

  • Račka +1 1
  • Za crknit smešno +1 2
Povezava do prispevka

Men je glih to največji zajeb, ka ga lahk sam seb stisneš, ko znaš tuj jezik in ga ne uporabljaš iz "principa". Nekaj je, če jezik ne znaš oz. ne obvladaš dovolj dobro, da bi ga uporabljal, drugo je pa da ga ne uporabljaš (kljub temu da ga znaš), ker teb pa na rodni grudi ne bo noben auslander sral v svojem jeziku, nek se nauči slovensko.

Zato pa smo tam kjer smo, v rupetini...

Povezava do prispevka

Ne vem jz probam vse nqcine da se pac razumemo pa ce je to noch einmal proljiv on salad muchos gracias in kretnje z rokami

Navedek

Da o južnjakih ne govorimo, ki kar mislijo , da moramo vsi znat njihov cigu migu

Sj najbrz si mal upalil paradijo ampak kot dijak sm mel kr dost takih BIH primerov k sm desifriral tam 30-80% pa pac kimal, ker too tiresome nonstop sprasvat kaj "to" pomen,  pol pa pac ugibal kaj moram narest :D

 

Ma 100% sm kdaj naredu kej cist x pa si je un mislu lej ga ludi slovenac

 

Mi je blo pa vedno vsec ce se je kdo potrudu slovensko, zarad mene in mojih 30-80% in sploh ni blo vazn kok narobe je  povedal. 

 

Sam verjamem v "when in rome" in se tudi sam tam trudim govort hrvasko, nemsko.. kakorkoli ze polomljeno, imam obcutek da te tudi potem ljudje drugace gledajo. Oziroma ni obcutek, je kr res.

uredilo bitje Sovica
Povezava do prispevka
DaCapo reče Dne, 5. 7. 2022 at 22:07:


Če si sposoben si komot tudi v SLO najdeš dobro plačano delo in/ali celo napredovanje na službenem področju. Pa ne govorim o kopanju jarkov in podobnem, čeprav je vsako delo častno.


Zakaj bi delal v slo za 2k ce lahko v at za 4k?

 

 

Povezava do prispevka

Ajde, to sem bolj ali manj v šali zapisal, čeprav je na tem tudi kar nekaj resnice.
Sicer pa, dokler si mlad in brez družine ti je delo v tujini itak OK. Se pa zna sčasoma zakomplicirat. Osebno mi recimo ne sede, da bi bil migrant in bi vsak dan porabili dve uri zaradi vožnje. Kaj šele, da bi ves teden živel tam. Če pa se cela familija preseli, potem je seveda drugače. Ampak potem govorimo že o emigrantih. In če bi vsak tako razmišljal, bi v SLO ostali samo še res stari upokojenci, par politikov in nekaj premožnejših kmetov, ki bi izvažali na tuje. Nisem nek nacionalist, ampak SLO imam pač rad. Sicer pa itak vsak postavlja € visoko  na lestvici svojih prioret, čeprav se je vseeno treba zamisliti. Gonja za fičniki namreč ni vse, vsaj po neki moji logiki. Ajde, ne rečem za krajše obdobje par let (da si nabereš finance) in si nato ustvariš svoj dom in familijo. Ali pa pač rečeš zbogom SLO in se za stalno preseliš v omenjeno Avstrijo (ki zame sicer ni ravno neka država, kjer bi si res želel živeti). Vsakomur pač svoje. TeŠko je pametovat.

Povezava do prispevka

Itak. Malo samoironije pač ne škodi.

Dodajam še to: Vsekakor je največ odvisno od znanja, talenta in nasploh sposobnosti posameznika. Če si na svojem področju res dober, potem se lahko tudi v SLO lepo preživljaš. En primer iz glave: kolegica se recimo ukvarja s tetoviranjem in zasluži več kot dovolj, zato sploh ne razmišlja o kakšni tujini. Za hobi pa naslika še kakšno slikco in dobi še nekaj dodatne finančne inekcije.  In delo ji je v največji užitek! Človek se mora pač znajti, ne pa takoj razmišljat o idilični Avstriji in bogastvu na pladnju.

uredilo bitje DaCapo
Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...