Skoči na vsebino

Prosti trg vs. centralni plan - kaj se obnese bolje


Kruz

Priporočeni prispevki

ana reče pred 1 minuto:

Moja mami je bila rojena v barakarskem naselju. To ni omaloževanje, ampak samo cinizem okoli rose tinted glasses sindroma tu. 

 

Tako kot he bila baje glasna v 80ih neprimerno boljša kot danes. Se pa pozabi, da smo za eno Kate Bush, ki je preživela test časa, imeli deset Samantha Fox tip umetnic.

A misliš, da je v Avstriji čez kaj boljše. Fotr je rekel, da je bilo do konca 80ih v Sloveniji isto, ali pa tudi precej boljše za delavca, kot v Avstriji. Zdej boste rekl, kako to, da je šel gor. Gor je bilo pač divje, ni bilo nekih sindikatov itd... in si lahko delal po 220-250 ur na mesec, brez malce in prevoza in si dobil recimo 2x več, zaradi stroškov ti je sicer ostalo samo 1,5x ampak 1,5x več si pa tudi delal oziroma ur opravil. In ko sem jest to enkrat razlagal, da je bila konec 70ih in v začetku 80ih Slovenija na ravni Avstrije so vsi na gnoju norca delali. Ampak dejansko konec 70ih je imela Slovenija BDP na prebivalca skoraj isto, kot Avstrija.

 

Tko da ja, tudi v Avstriji niso v 70ih letih se fural z električnimi avti.

  • Račka +1 1
  • Trol 3
  • Za crknit smešno +1 1
Povezava do prispevka
manakiin reče Dne, 14. 12. 2022 at 16:20:

Moj sodelavc je spizdil iz Yuge v Avstrijo delat in je dobil netto sedemkratnik svojega starega jugoslovanskega bruta tam, pol pa dalje v CH v njeni zlati boom dobi.

To verjamem. Sj tud tist v yugi, ki je prišel iz Kosova v Slovenijo je dobil petkratnik plače. Nekdo z Gorenjske nikoli ni dobil 5x plače za isto delo v Avstriji in niti danes ne.

Povezava do prispevka
manakiin reče Dne, 14. 12. 2022 at 16:20:

Moj sodelavc je spizdil iz Yuge v Avstrijo delat in je dobil netto sedemkratnik svojega starega jugoslovanskega bruta tam, pol pa dalje v CH v njeni zlati boom dobi.


moja teta je bila do 1985 uciteljica na gim. Pustila je sluzbo in sla delat v tovarno “Glinica” in je mela v Bosni cca takratnih 1100 dem mesecne place prakticno do vojne. 


kot kemicarka. 
 

v bosni 

v osemdesetih

 

 

 

 

Povezava do prispevka

Samo za  informacijo, ker sodi v to temo.

 

andrejus Jr.  je imel danes zvečer v sklopu šole v nekem teatru pogovorni večer kjer se levičarske stranke navdušujejo nad centralnoplanskim gospodarstvom. Kapitalisem bad, centralnoplanski sistem good. Kar smo mi na vzhodu že preizkusili nima veze, ker to ni bil pravi način. Se ne hecam. Sicer se mlade vabi v te levičarske podmladke.  To ti je moderna Švica.

 

uredilo bitje andrejus
Povezava do prispevka
andrejus reče pred 1 uro:

Samo za  informacijo, ker sodi v to temo.

 

andrejus Jr.  je imel danes zvečer v sklopu šole v nekem teatru pogovorni večer kjer se levičarske stranke navdušujejo nad centralnoplanskim gospodarstvom. Kapitalisem bad, centralnoplanski sistem good. Kar smo mi na vzhodu že preizkusili nima veze, ker to ni bil pravi način. Se ne hecam. Sicer se mlade vabi v te levičarske podmladke.  To ti je moderna Švica.

 

Levičarska ideje med mularijo in študenti? Nikoli. :D

 

Saj poznate ta rek: 

 

"If you’re not a liberal when you’re 25, you have no heart. If you’re not a conservative by the time you’re 35, you have no brain."

uredilo bitje ana
Povezava do prispevka
andrejus reče pred 12 urami:

Samo za  informacijo, ker sodi v to temo.

 

andrejus Jr.  je imel danes zvečer v sklopu šole v nekem teatru pogovorni večer kjer se levičarske stranke navdušujejo nad centralnoplanskim gospodarstvom. Kapitalisem bad, centralnoplanski sistem good. Kar smo mi na vzhodu že preizkusili nima veze, ker to ni bil pravi način. Se ne hecam. Sicer se mlade vabi v te levičarske podmladke.  To ti je moderna Švica.

 

saj centralnoplansko gospodarstvo je prihodnost, samo namesto birokratov bo o ekonomiji odločal AI

  • Račka +1 1
  • Trol 2
Povezava do prispevka
ana reče Dne, 20. 12. 2022 at 23:52:

Levičarska ideje med mularijo in študenti? Nikoli. :D

 

Saj poznate ta rek: 

 

"If you’re not a liberal when you’re 25, you have no heart. If you’re not a conservative by the time you’re 35, you have no brain."

 

Jaz sem bil orto komunjara do nekje 19,20 leta.

Danes pri 35ih mi pa postane prijetno vroče ob mehkem, uspavajočem glasu Ben Shapirota - hec. 

Pač mladi itak gledajo na svet dokaj bipolarno in simplistično, vse je kao easy fix, ampak zle sile blablabla. 

 

Dobre ideje imaš z vseh polov, levih in desnih in za neko normalno družbo moraš implementirati oboje, včasih več enega, včasih več drugega, odvisno od tega kaj trenutna situacija zahteva. Mislim da gre Evropi kar okej na tem področju.

 

 

Povezava do prispevka

Ko ti je država plačala šolanje in študij, itak postaneš orenk desničar, prej pa levičar (razen če delaš v JS), človek pač bo vedno zagovarjal svoje interese in jih sam pri sebi racionaliziral, da ti niso sebični, ampak da imajo sedaj boljši vpogled v resničnost.

uredilo bitje maksi
Povezava do prispevka
BlueSan reče Dne, 28. 12. 2022 at 21:56:

Zanimivo bo videti efekte napredovanja AI in vpliva na situacijo (v smislu v kolikor bo prišlo do drastičnega zmanjševanja delovnih mest). Ali obratno do enormnega bklagostanja. Kako v tem primeru zdrži trenutni model, oz. kako se spremeni.

learn to code or starve

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...